Skocz do zawartości
w0y7a5

Aquael NR 30l - Northampton UK

Rekomendowane odpowiedzi

Po ponad roku obecnosci na forum zdecydowalem sie odpalic swojego NR.

Nie bede tu chyba wyjatkiem jesli napisze, ze przez ponad 20 lat mialem stycznosc z akwariami slodkowodnymi. Temat ten zamknalem wraz z wyjazdem do Anglii i postanowilem tu zaczac jako nowicjusz od malej kostki celem sprawdzenia sie w boju.

Pierwszym impulsem, ktory mnie do tego sklonil bylo przypadkowe znalezienie u wujka google zdjec 25l zbiornika kolegi kawa93.

Ostatnim impulsem, ktory "dobil gwozdz do trumny" to akwarium r_33, ktory jako laik odpalil 30l i utrzymal zycie w dobrym stanie przez rok, bez specjalnej troski o akwarium. Da sie? Da sie!

Z czym zaczynam:

- Aquael Nano Reef 30l + Nano Reef Stand

- filtr kaskadowy FZN-3

- Ecolight Marine 11W + Actynic 11W

- grzalka Neo Heater 25W

- termometr LCD Digital Strip

- hydrometr splawikowy

- sucha skala rafowa Marco Rocks (kupilem 5kg, na razie wrzucilem troche ponad 3kg)

- suchy piasek argonitowy 2kg

- sol Instant Ocean

- bakterie Special Blend + Nite-Out II

- Purigen + PhosGuard

Akwa zalane i posolone dzisiaj. Tak jak pisalem wczesniej skaly mam 5kg. Slaby ze mnie dekorator wnetrz bo moim zdaniem te ponad 3kg, które wlozylem jest wystarczajace. W kaskadzie na razie siedzi gabka ale docelowo chcialbym aby w jednej komorze był Purigen + PhosGuard + wegiel a w drugiej grzalka + 500ml Siporaxu. Co do ceramiki jeszcze się zastanawiam czy jest konieczna. Moze Siporax jest zbedny i bakterie zasiedla ta skale? Jak myslicie?

Akwa bedzie prowadzone bardzo prostymi zasadami. Z parametrow mam zamiar kontrolowac temperature i zasolenie (obecnie odpowiednio 25 i 1022). Na chwile obecna nie mam w planach podmian wody, dopoki nie wprowadze zycia do akwa. Potem wymiany co 1-2 tyg tak jak to jest przyjete w standardzie. Wode RO bede dolewal w miare potrzeb. Zrodelko wody RO mam w zaprzyjaznionym sklepie.

Zastanawiam sie czy juz zaczac dozowac bakterie czy ewentualnie po zakupie ceramiki?

Obsada jak planuje to zoa, miekkie korale + obsada czyszczaca.

Na razie to tyle. Zdjecia w galerii. Hate mile widziany.

20141029_03

20141029_05

20141029_04

20141029_06

Edytowane przez w0y7a5 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witamy nowego :clap: fajne ułożenie skały ale bym podwyższył trochę :smiling:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki ale sam nie jestem zadowolony z efektu ;) co do podwyzszenia to mam jeszcze sporo skaly ale w 2 duzych kawalkach, ktore slabo sie nadaja wielkoscia do akwa. moze w weekend wezme mlotek i troche potluke sklalki.

ponawiam pytanie odnosnie siporaxu, glownie czy Waszym zdaniem warto do suchej skaly?

sam jestem przekonany do dodatkowej ceramiki w kaskadzie, zeby gdzies te bakterie sie zagniezdzily ale chetnie poczytam opinii innych osob.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może ci pomogę ale ja w swojej kaskadzie mam 0,5 siporaxu, 100ml phosguardu i 100ml purigenu i mała gąbeczka nie patrze do kaskady wcale ani nie czyszcze tylko co tygodniowa podmianka 5 l i trche bakteri i tą pokrywkę jak korale będziesz mieć to ją w dzień sobie zdejmuj żeby więcej swiatła miały

Edytowane przez omo323 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziekie, za info :)

mysle caly czas nad siporaxem mini co by wiecej miejsca w kaskadze rezerwowo zostawic z drugiej strony wydaje mi sie, ze przyblokuje przeplyw wody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witamy

Sama mam siporax mini w kaskadzie w kosteczce odpalonej 3 tyg temu i przepływ jest bez zarzutu. Skała fajnie ułożona, ja bym nie dorzucała. Jak dojdą korale, to wszystko się optycznie podwyższy. Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zamowilem siporax mini

mam nadzieje, ze da rade :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20141103_01



do akwa trafi tester wody Xenia
wiem, ze duzo za wczesnie ale z tego co widze tutaj w Anglii traktuje sie ja troche jako chwast
postanowilem wiec wprowadzic pierwsze zycie do akwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do akwa trafi tester wody Xenia

wiem, ze duzo za wczesnie ale z tego co widze tutaj w Anglii traktuje sie ja troche jako chwast

postanowilem wiec wprowadzic pierwsze zycie do akwa

Przyszlosci jej nie wróżę mi pulsowala dwa dni w swiezym akwarium i padla a woda byla z dzialajacych zbiornikow. ale tez slyszalem opinie ze to chwast :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez slyszalem opinie ze to chwast :)

dlatego ja wrzucilem, zeby cos tam wachlowalo w wodzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 tygodnie od zalania

Wczoraj nastapilo male zalamanie mojej koncepcji sterylnego startu.

Celem pchniecia dojrzewania akwa do przodu oraz zaszczepienia alg wapiennych w moim akwa, pozyczylem wczoraj od znajomego kilka malych kawalkow LR, ktore posiadal w sumpie. Do akwa trafily rowniez glony makro (Caulerpa?) z tego samego sumpa co LR.

Dzisiejszy efekt to okrzemki (oby) + smierc Xenii.

Czy to jest dobry moment na uzycie absorbentow? Poki co w kaskadzie siedzi tylko gabka i siporax + caly czas leje bakterie zgodnie z instrukcja.

20141111_02

20141111_03

20141111_04

Zauwazylem, ze na tych sklalkach jest duzo blizej nieokreslonego czegos, prosilbym o identyfikacje.

20141111_10

Na koniec rzut ogolny na akwa.

20141111_06

20141111_07

20141111_08

Temperatura 25, zasolenie 1024 ppm.

Wiecej zdjec w galerii, link w pierwszym poscie.

Zapraszam do hejtowania :)

Edytowane przez w0y7a5 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to blizej nieokreslone cos to gabka sycon bodajze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki, rzeczywiscie pofiltrowalem troche internet i porownujac zdjecia to na 100% Sycon

mam nadzieje, ze zamieszkaja u mnie na stale to wspomoga troszke filtracje wody :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz miał jeszcze raz wodę z działającego baniaka to zerknij swoim pływakiem na jej zasolenie (albo skocz do sklepu i sprawdź) wydaje mi się że masz tu kłopot z areometrem. Xenia wygląda w ten sposób tylko przy złym zasoleniu, albo NO3 na poziomie strasznym, może to być też zbyt czysta woda (ale to wykluczamy :)). Nie ruszałeś czasami tego siporaxu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wode mam RO kupiona w sklepie, sam ja solilem, hydrometru nie sprawdzalem

nie dolewalem wody z innego akwa, wole nie mieszac roznych soli

to zdjecie Xenii bylo robione godzine po wlozeniu do akwa wiec pewnie jeszcze byla w szoku

potem przez kilka dni pompowala sie.. moze nie tak jak to moglem porownac w akwa w jakim byla ale dostalem info, ze ona okolo tygodnia moze dochodzic do siebie

czy tak czy siak juz jej niestety nie ma

siporax ponad tydzien temu wrzucilem do kaskady i pozniej juz tam nie zagladalem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź dla zasady skalibruj swój pływak. Xenie ciężko zabić, nawet w świeżym baniaku. Ja już dwa razy miałem kłopot z zasoleniem (oczywiście bezwiednie) jak ostatni baniaczek zakładałem to pojechałem do sklepu i zaznaczyłem na nim poziom zasolenia wody, w której ładnie pompowały się LPSy. Wiesz ile to dziadostwo mi pokazuje... Otóż zasolenie według niego mam 1.016!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie sprawdzilem hydrometr u znajomego, u mnie pokazuje 1024, u niego 1022 :) to chyba nie jest jakas tragiczna roznica

on kupuje juz posolona wode w sklepie i twierdzi, ze kupuje 1024 (akwa u niego dziala jak ta lala, wszystko pieknie sie pompuje i wyglada)

nawet jesli hydrometr przeklamuje o 2-3ppm to czy jest to wielki problem skoro skala "zielona" na nim jest z zakresu 1020-1030?

wiem, ze najlepiej jakby woda miala 1024 no ale chyba jesli ppm miesci sie w skali to taki koral jak Xenia nie powinien zejsc z powodu zlego zasolenia wody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kazdy raczej w swojich akwa ma zasolenie od 23 do 26

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takie zasolenie w akwarium typowo rybnym jest normalne. W niektórych sklepach specjalnie zaniża się zasolenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy moglibyscie mi potwierdzic, ze to co widze na zdjeciach to okrzemki a nie jakies inne swinstwo?

zastanawiam sie czy wrzucic juz do kaskady wegiel, purigen, phosguard czy przeczekac okrzemki a potem glony i dopiero wrzucic

w akwa zawital kolejny makroglon czyli kepka Red Helymenia

20141114_01

20141114_02

20141114_03

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za info nt okrzemek ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czemu dlugo nie pociagnuie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czerwony glon dlugo nie pociągnie

z tego co sie orientuje to makroglony wytrzymuja ekstremalne warunki w akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.