Skocz do zawartości
okifaro

30'tka z Ząbek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich i przedstawiam moje pierwsze akwarium morskie, 30 litrowy zestawik Aquael. Baniak został zalany 10 dni temu, 3.5kg żywej skały, 4kg żywego piasku oraz woda z pracującego zbiornika,raz dodane bakterie. W kaskadzie na razie standardowe gąbki oraz węgiel. Prawdopodobnie trochę zbyt szybko, ale do zbiornika trafił ślimak turbo, grzybek Discosoma oraz Sinularia od kolegi Panoramixa (thx). Na razie mierzę zasolenie oraz robię codzienne dolewki, świecę 11h. Parę dni temu pojawił się rudy nalot na piasku oraz skale, jak mniemam to okrzemki, zobaczmy czy same przejdą. Z żywą skałą przyszło jakieś żyjątko co się wyłania ze skały i rozwija jakby pióropusz, chyba rurówka, dodatkowo dwie małe rybki co jakiś czas wypływają z groty w skale - zastanawiam się czy nie trzeba ich dokarmiać, była jeszcze malutka krewetka ale filtr ją pożarł na moich oczach. Temat wciąga, człowiek tylko by się gapił w to akwarium ;).

post-24315-0-51342300-1415627690_thumb.jpg

post-24315-0-34352200-1415627691_thumb.jpg


300l, 3x39+100W LED, bez pienidła, od 2016, re-start 10.2018

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uważaj na metalowe rączki od szafki z czasem zaczną rdzewieć :)


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Twoja kosteczka fajnie się prezentuje , fajna skała , ja również zalałem 5 dni temu swoją 91l. i potwierdzam w całej rozciągłości Twoje słowa , ... temat wciąga jak cholera :thumbup: , życzę powodzenia nam obu :clap: .

Pozdrawiam .

Maciek

Edytowane przez Macc (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładne ułożenie skały, 2 małe rybki które żyją w skalę powiadasz? Jeżeli tak to niezły bonus :)


62c913a700089715a5dfcbcc8048683eu306a287.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 małe rybki fajny bonus spróbuj dać pół prożonki romrożonej w wodzie akwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rączki od szafki są z plastiku więc spoko ;)

Za parę dni zakupię mrożonki dla tych malutkich rybek, ale ze skały wychodzą tylko chwilami i zaraz uciekają, są strasznie płochliwe, na czas karmienia powinienem chyba wyłączyć kaskadę, aby nie wciągnęła jedzenia - pokarm podrzucę pod grotę w której się ukrywają.

Dziś pobawiłem się w młodego chemika, fajna zabawa, oto wyniki testów po 12 dniach od zalania:

pH = 8,1

KH = 8

NH4 < 0,05

NO2 = 0

NO3 ok 5, ale ciężko na 100% odczytać

Z powyższego można wnioskować, że nie jest źle i jeśli się nie mylę nastąpił cykl azotowy. Prawdopodobnie pomogła dobra żywa skała, piasek i woda z działającego zbiornika, chodź okrzemki nadal się utrzymują.

Zastanawiam się powoli nad ekipą czyszczącą, na razie jest ślimak turbo, w przyszłości dołączy kopiącą Babylonia ale waham się co do krewetki. Ze względu na rozmiar raczej nie chciałbym krewetki czyszczącej Lysmata amboinensis, raczej skłaniałbym się ku dwóm Thor amboinensis Sexy shrimp. Pytanie, czy ode nadają się na zjadaczy glonów?


300l, 3x39+100W LED, bez pienidła, od 2016, re-start 10.2018

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ślimak turbo bardo dobrze czyści szczególnie Astralium, którego też mam w 30l i super daje rade.

Ślimak kopiący może być ale przynajmniej 3 sztuki jeden może nie dać rady i efekt będzie mizerny.

Krewetki glonów nie jedzą, jedyne co czyszczą to ryby z pasożytów ( mowa tu o krewetkach czyszczących) ale to tylko duże gatunki ryb. Chociaż u mnie Babka Cryptocentrus cinctus czasem da się poczochrać. Krewetka Lysmata amboinensis będzie Ci wszystko deptała dlatego ja jej nie daje do kostki bo chce mieć pootwierane korale :)

Sexy shrimp są bardzo fajne, i na pewno będą ciekawą ozdobą zbiornika

Pozdrawiam

Edytowane przez erem88 (wyświetl historię edycji)

62c913a700089715a5dfcbcc8048683eu306a287.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesteś pewien, że to ryby? wątpliwe żeby bez wody przeżyły transport... ułożenie skały spoko, kostki są bardzo ustawne, ale korale trochę za wcześnie wg mnie ;) sam mam podobny litraż od ponad 2 lat, postaram się napisać Ci co sam u siebie zaobserwowałem i czego się nauczyłem (głównie na błędach), nie odbieraj tego jako próby zniechęcenia, wręcz przeciwnie to wychodzi tylko na plus (choć sam na początku myślałem, że wiem wszystko lepiej) :) przede wszystkim za długo świecisz jak na początek, będzie rosło Ci całe zło jakie może wyjść ze skały ze zdwojoną mocą, sam świeciłem 12 h idąc programem Red Sea Mature Pro Kit i to moim zdaniem lipa, zakładając baniak u dziewczyny lałem tylko co tydzień bakterie Prodibio i uzupełniałem odparowaną wodę, świecąc jakieś 2 godziny na dobę, okrzemki i inne glony pojawiły się, ale w dużo mniejszej liczbie, problemem teraz są tylko korale, które źle zareagują na taki krótki czas świecenia; druga sprawa, na początku parametry wody będą prawie, że książkowe gdyż proces dojrzewania dopiero się zaczyna, 10 dni to krótki okres w akwarystyce morskiej, a każde akwarium ma swój własny tok dojrzewania; dodawanie mrożonek w tej fazie cyklu życia baniaczka tylko pogorszy sprawę, niezjedzone resztki zasyfią wodę i skoczą Ci azotany i fosforany, co może doprowadzić do przemiany baniaczka w zieloną łąkę, a w tak małym litrażu wahania parametrów są czasem zabójcze, większe zbiorniki wybaczają więcej, dlatego cierpliwości :) co do ślimaków to nassariusy są małe, zgrabne i w ogóle, ale to często obiboki, moim zdaniem lepszym i dużo wydajniejszym sprzątaczem jest cerithium careuleum, zasuwa w piasku jak królik bugs, ze ślimaków polecam astralium tak, jak kolega erem88, pożre wszystko co tylko może, na tectusy szkoda grosza, z krabów do takiego malucha polecam clibanariusa, calcinusy omijaj szerokim łukiem, rozpierniczą całą kompozycję i rosną spore, krewetki... sexy i w sumie tylko je, sam mam trzy sztuki i obserwowanie ich to super sprawa, debelius i amboinensis przeważnie siedzą gdzieś za skałą i widać tylko wąsy, dodatkowo, jak już wyjdą, łażą po koralach przez co zamykają się polipy i tyle z oglądania, za to na problemy z aiptasiami warto zakupić kuekenthali, pies nie krewetka, wytropi i wyżre każdego ukwiała, z ryb... błazny to temat rzeka, są głosy za i przeciw, dlatego może niech wypowiedzą się bardziej doświadczeni forumowicze :) z ciekawych gatunków do 30 litrów warto zainteresować się rybami z gatunku eviota (mam 5 sztuk i w takim małym robią ruch na osiedlu ;) ), dodatkowo gobiodony, fajne kolorki, tylko przy sps-ach można je sobie darować, mi jeden sztuk okinawae zajechał w ciągu weekendu acrę i seriatoporę, uwielbiają siedzieć w ich polipach i wycierają tkankę, co przy małych koralach jest dla niech zabójcze, z małych ryb są jeszcze trimma, discordipinna griessingieri i lotilia graciliosa, ale dwie ostatnie są stosunkowo rzadko spotykane, a cena jest kosmiczna jak za takie maleństwa :p podsumowując: świeć póki co krócej (jeśli się da oddaj korale komuś na przechowanie), dolewaj co tydzień prodibio i bądź cierpliwy, a będziesz cieszył się być może jedną z fajniejszych kostek na forum :) co jeszcze mogę dodać, kiedy będziesz zmieniać świetlówki pomyśl nad lampami blau'a, lampka kosztuje coś pomiędzy 60-70zł, ale świetlówki są tańsze niż te aquael'a, a do tego moim zdaniem korale lepiej reagują na ich światło i samo światełko jest przyjemniejsze dla oka, póki testuje te lampy u dziewczyny od dwóch tygodni i jestem bardzo zadowolony z efektów ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyglada bardzo ładnie. Ciekawe jak sie temat tych chowających stworzeń rozwinie, czyli coz to faktycznie za cudo siedzi w skale.

Wysłane z komórecki ;)


Solniczka 63l + Sump + dolewka w trakcie budowy http://reeftankgdansk.wordpress.com/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie fajna nano rafka :), mam andzieję że caulastrea ode mnie się wpasuje :), szkoda też że małych rybek jak sam mówiłeś mi wczoraj już nie widać niestety :/.


Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Król marking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przestaw telewizor trochę po skosie żeby rybki mogly też sobie pooglądać, to będą częsciej wypływać.

Powodzonka w projekcie :)


Akwarium ok 480L + sump 195L

160x60x50h

30kg LR + 10 kg LS

Skimz Monzter SM 201

T5 - 8x80W

Jebao WP 40 + RW 15

Obieg Aqua Nova 6500

Balling

Kierownik budowy wielkopolska

a95c8ee5cc40e2027468fdbbf758c326u735a647.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja po 28 dniach.

Rybki zaginęły, najpierw pierwsza, potem drugiej już nie mogliśmy się dopatrzeć, możliwe, że filtr ją wciągnął. Na pewno były to rybki ;)

Maciek.mk, dzięki za wiele przydatnych rad!

Co tam słychać w baniaku? Doszło trochę miękkich koralowców, dzięki dla Papugazako oraz Ben_sage. Trafił się również jeden LPS - Caulastrea, dzięki Marking za dodatkowe główki gratis i za przydatne rady na przyszłość, polecam zakupy u tego kolegi!

W międzyczasie, po trzech tygodniach zszedł turbo :( Spadł ze skałki i się więcej nie podniósł. Parę dni temu na jego miejsce trafiły Astralium oraz dwa turbo - o dziwo nowe turbo są czarne a poprzedni turbo był biały, te czarne są znacznie żwawsze od białego. Przez kilka dni glony trochę się rozrosły, ale ślimaki ostro wzięły się do roboty. Piasek przekopuje jeden Nassarius i to on powinien się nazywać turbo, jak już wyjdzie z piachu to ma niezłego speed'a. Pojawiły się również dwie sexy krewetki, świetne zwierzątka, jest na co oko zawiesić ;) Czy powinienem dokarmiać te maleństwa, mam mrożoną Artemię? Na razie nie karmiłem, wyskubują różne rzeczy ze skałki, ale też nie chcę aby z głodu padły.

Jeśli chodzi o filtracje to do kaskady trafił Matrix oraz Phosguard, co kilka dni zmieniam watę. Niedługą zmienią węgiel. Gąbki zdemontowane. Zastanawiam się, czy nie powinienem lać Bio Digest'a i dorzucić trochę Purigenu...Zobaczymy, w weekend porobię testy, ciekawe czy coś się zmieniło. Po załadowaniu kaskady nowymi wkładami jej wydajność odczuwalnie spadła, trzeba było zamontować Koralie Nano, teraz cyrkulacja jest jak należy.

W najbliższy weekend planują zrobić pierwszą podmiankę, 3 litry, kupiona sól Instant Ocean.

Ja jednej skałce razem z Rhodactis przybłąkało się chyba cyjano, Co polecacie z tym zrobić? Mogę przykryć ten kawałek innym kawałkiem skały blokując światło od góry, myślicie, że może pomóc?

Załączam kilka fotek z ostatnich dni.

post-24315-0-69066700-1417198659_thumb.jpg

post-24315-0-68294100-1417198660_thumb.jpg

post-24315-0-70951600-1417198661_thumb.jpg

post-24315-0-68130900-1417198662_thumb.jpg


300l, 3x39+100W LED, bez pienidła, od 2016, re-start 10.2018

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ladnie wygląda ta caulastrea ode mnie bardzo :). Polecam sie na przyszlosc :) gdzie kupowales czarne slimory i po ile? :)


Pozdrawiam serdecznie
Mariusz Król marking

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc,pomysl zeby cos podlozyc pod akwarium,za jakis czas slona woda zniszczy szafke na ktorej stoi a okladnie to blat,baniaczek super sprawa sam od takiego zaczynalem,powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czarne turbo po 12 z Erybki.

Co do szafki - każdą kropelką od razu wycieram, a dużo ich nie ma, zanim wsadzę łapy kładę ręcznik dookoła baniaka.


300l, 3x39+100W LED, bez pienidła, od 2016, re-start 10.2018

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do mebli. Moje stoi ponad rok. Nie raz mebel zalalem ale szybko wycirralem i mebel jak nowy hehe

Spokojna glowa jesli o to chodzi.

A co do akwarium to jak zawsze - cierpliwosci a bedziesz Pan zadowolony hehe

Pozdrawiam


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.