Skocz do zawartości
ben73

umiejscowienie komina i wavebox

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem w trakcie zamawiania akwarium i chciałbym uzyskać efekt fali w zbiorniku (wavebox), a przy okazji chcę aby zbiornik był estetyczny wizualnie i przyjemny w odsłuchu.

Pytanie, na które nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na forum. Czy przy zastosowaniu wavebox komin przelewowy musi być na środku akwarium ?

Tak zaleca na swojej stronie Tunze uzasadniając to uniknięciem hałasu związanego z zalewaniem przez falę komina umiejscowionego na końcu akwarium ?

Widziałem projekty gdzie, komin jest na końcu akwarium, i wavebox umiejscowiony w kominie (może być WB własnej roboty).

Jak to działa w praktyce, czy słychać mocno dźwięk przelewu wody przez pompę od falownika ?

Czy słychać mocno dźwięk fali zalewającej komin ?

Wojtek

Edytowane przez ben73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hałas przelewającej się wody zależy od wielu czynników, np: poziomu wody w kominie, wysokości i gęstości grzebienia czy wysokości fali. W krótkim trudno zrobić falę wielokrotną, która zasadniczo jest niższa (i bezpieczniejsza dla akwarium).

W takim wypadku komin na środku będzie rzeczywiście mniej chlupał.

Z drugiej strony, nie widziałem wielu kilkuletnich zbiorników w których ciągle jest stosowane falowanie. Co najwyżej, jako demo dla gości :)

Jakoś z czasem akwaryści rezygnują z falowania. (chociaż może nie wszyscy)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swoje chwalę i używam codziennie waweboxa od 11 do 18.Chlupania u mnie prawie nie słychać,ale pompa nawet na minimum hałasuje dlatego takie godziny kiedy w domu mnie nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie buja sie woda od poczatku istnienia akwarium Ja używam od 12 do 20 załącza się po zapaleniu świetlówek w lampie Jakoś się przyzwyczaiłem do pracy pomp Co do hałasu przelewającej wody to kwestia regulacji zaworem U mnie pracuje to bardzo dobrze Nie narzekam

Wyslany z mojego S4 RafałB.


AKWARIUM - ok.650litrów w obiegu !!!

ZBIORNIK ZALANY !!!

START 07.11.2012r.

Akwarium 150x65x60+sump 80x40x45, LR 60kg., odpieniacz mBK200, obieg NJ6000, lampa LED PS Phobos, i takie tam ....

6018_6107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc.

po długiej lekturze googla zleciłem zrobienie komina na tylnej ścianie po środku - zbiornik 120 60 60

Pozdrawiam

Wojtek

Edytowane przez ben73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie odkopię co nieco. Plan jest taki :

Zbiornik 180x70x60

Komin zewnętrzny boczny. 

Chciałbym zastosować waveboxa tunze i chciałbym to schować w kominie zewnetrznym

Teraz pytanie jeden wavebox czy dwa biorąc pod uwagę długość zbiornika? 

Jeśli jeden to na środku w kominie czy na boku. 

 

Jeśli dwa waveboxy to po bokach komina? 

Dlaczego wavebox? 

Prady morskie które obmywają koralowce,  schowane cyrkulatory. 

Co do chalasu to są opinie że ciche a są ze glosne. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój jest głośny,w aktualnym zbiorniku włączam trzy razy na dobę.Mój baniak 220cm i jeden wawebox,na środku  buja koralami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar hałas cblupajacej wody czy pompa głośna? 

Jaki model masz waveboxa? 

Wrzucisz zdjęcie komina? 

Zadowolony jesteś z niego? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest na forum zbiornik z pompami Tunze od wavebaxa , ale bez niego . Wszystko umiejscowione w kominie . Moim zdaniem zbyt duży zbiornik na standard . Ale poszukaj na niemieckich forach , tu jest sporo o tym sprzęcie . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, pj007 napisał:

Inmar hałas cblupajacej wody czy pompa głośna? 

Jaki model masz waveboxa? 

Wrzucisz zdjęcie komina? 

Zadowolony jesteś z niego? 

Pompa jest głośna,tak jak by warczy.Miałem komin w starym akwarium i mam w aktualnym.

Model 6215.

Chwilowo fotki brak.

Generalnie mam bo mam,kiedyś kupiłem,szkoda by leżało a chcieli odkupić za grosze więc założyłem w nowym.Generalnie drugi raz bym nie kupił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.