Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Po kilku miesiącach studiowania tego forum, wypytywania w sklepach i szperania w internecie, postanowiłem odpalić swoją pierwsza solniczkę. Jak dotąd posiadałem akwarium 240L z Malawi i wszystko przebiegało bardzo prawidłowo ale nie o tym ten post :)

Moje nowe akwarium ma pojemność 120L. Szkło full Opti White 60cm x 41cm x 50cm wysokie. Taka nie do końca foremna kostka która ma być, jak to napisałem… alternatywą dla ReefMaxa. Kiedyś chciałem zakupić RM ale stwierdziłem, że posiada pewne ograniczenia i lepiej będzie zrobić to po swojemu. Główną ideą zmiany jest wprowadzenie komina i sumpa. :rtfm:

Akwarium posiada komin z dwoma otworami (spływ i rewizja), regulację zaworem na spływie. Hydraulika oparta jest na rurach pcv o średnicy 25 mm. W sumpie czeka odpieniacz Hydora (większy) Slim-Skim 250-65. Druga wąska komora zasypana jest żywą skałą średniej frakcji na której jest gąbka oraz sztywna wata. (Wata jest wymieniana co 5-7 dni. a gąbka płukana). Na samej górze są absorbenty (na razie tylko phosguard ). W przyszłości będzie tam też Purigen i okresowo węgiel, ten ostatni jednak nie dłużej jak na 24h. Następnie w komorze nr.3 woda wraca do góry za pośrednictwem NewJet 2400. Pompę umieściłem na gąbce dla wytłumienia. Oświetlenie to 4x T5 24W świetlówki ATI 2xBluePlus i 2x ATI Aquablue T5 włożone w lampę "niskobudżetową" AquaNova. W nocy 4 niebieskie diody led udają gwiazdy (zestaw DIY za 19zł) żeby błazenki nie powyskakiwały ze strachu.

Akwarium zalane zostało 25 września solanką którą zrobiłem sam na soli Kenta i wodzie z Osmozy RO4 oczywiście z demi. Osmozę sprawdzam miernikiem tds. (Moja kranówka ma 179 po ROi DEMI wynik 0). Zasolenie sprawdzam salimetrem JBL wcześniej sprawdzanym w sklepie na A w Wawie gdyż trochę zaniżał i muszę robić zawsze korektę. Około 1 października wylądowała odgazowana żywa skała razem jakieś 20 kilo, wtedy dodałem też bakterie prodibio wraz z pożywką. Jeśli już mowa o bakteriach to Stosuje je na zmianę ze SpecialBlend. Po 10 dniach wsypałem żywy piasek paczka 9,07kg Nature Ocean. Tu naprawdę miłe zaskoczenie na drugi dzień woda kryształ. :thumbup:

Po 3 tygodniach zawitała Ekipa czyszcząca oraz pierwszy miękas Capnella i rurówka.

Skład Ekipy czyszczącej to 2 ślimaki turbo 2 kopiące 2 Nassariusy kilka jakiś małych glonożernych, 2 kraby pustelniki 2 krewetki wundermani i dwie krewetki lysmata czyszczące. W akwarium ponad to „na gapę” znalazły się (ze skały) 3 małe rozgwiazdy, skąposzczet 4cm oraz dwa małe wężowidła, nie wiem co jeszcze. :alien:

Tydzień temu dołożyłem korale dwie euphyllie, jedną caulastrea dwie główki, sinularie oraz z ryb dwa małe błazenki i Pterapogona kauderni jednego.

Akwarium ma miesiąc i 3 tygodnie. W tej chwili świece około 10 godzin dziennie pierwsze dwie godziny i ostatnie połowę w nocy wyżej wspomniane oświetlenie nocne.

Parametry wody z tego co widać są ok.

Testy robie Salifertem i przedstawiają się one następująco:

MG - 1360

CA - 460

KH - 8,3

PH - 8,0

NH4 - 0

NO3 - 2

PO4 - 0 (Jeśli wierzyć testowi Saliferta) Docelowo planuje kupić Hanke

Dens – 1023

Temp – 25,5

Podmiany wody wykonuje 10% raz na tydzień co do suplementacji to wymyśliłem, że będę używał Kent Essential Elements i Amino Acid Concentrate oraz PhytoPlex Kenta. Podnoszę też trochę Kh proszkiem aqua medic. Pierwszy proces dojrzewania burzliwego zakończył się chyba… Akwarium będzie jeszcze powoli zasiedlane nowymi koralami i dojdzie jeszcze jedna ryba.

Wszystko co do tej pory udało mi się zrobić to w większości dzięki Wam ! J Jeśli jest coś nie tak to bardzo proszę o uwagi, które zapewne wezmę sobie od razu do serca i przerobie co będzie trzeba.

Teraz jakieś fotki:

Na dzień dzisiejszy wygląda to tak:

akwa.jpg

akwa01.jpg

na początku było tak:

akwa1.jpg

akwa3.jpg

akwa2.jpg

Mój skromny Sump by Tomek :)

akwa8.jpg

Życie na dzień dzisiejszy jest chyba zadowolone :)

akwa4.jpg

akwa5.jpg

akwa7.jpg

akwa6.jpg

Na razie to tyle na początek, jeszcze raz proszę o rady opinie nagany pochwały itd.

Edytowane przez Vinci1980 (wyświetl historię edycji)

350 litrów w obiegu

akwa222.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witamy nowego morszczaka.SUPER zbiorniczek. Dołóż siporax do sumpa i trzymaj się jednych bakterii. Wielu przypadkach dochodzi do wojny między poszczególnymi bakteriami i się wypierają. Po zbiorniku widać że dobrze odrobiłeś lekcje. Tak trzymaj. :thumbup::clap:


120-55-55Opti. 160l sump. refungium, Shuran150. Oświetlenie LED DIY. 2X54W t5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam sąsiada. Akwarium świetnie. Nie ma to jak ow. Fajnie ułożona skała. Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witamy nowego morszczaka.SUPER zbiorniczek. Dołóż siporax do sumpa i trzymaj się jednych bakterii. Wielu przypadkach dochodzi do wojny między poszczególnymi bakteriami i się wypierają. Po zbiorniku widać że dobrze odrobiłeś lekcje. Tak trzymaj. :thumbup::clap:

Dzieki :) No własnie z tym siporaxem to niewiem bo są dwie szkoły. Jedni twierdza że siporaxu nie można dodawać do sumpa tylko żywą skałę. A drudzy polecają. Ja sam znam i bardzo sobie chwale siporax ale w słodkim. Z drugiej strony widziałem nie raz ceramikę w profesjonalnych dużych zbiornikach.. naprawdę niewiem...


350 litrów w obiegu

akwa222.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywą jak teraz dołożysz to znowu zacznie dojrzewać akwa. A siporax to tylko podłoże dla bakterii. Jeśli zwiększy się populacja to spadnie NO3. PO4 jak dla mnie łatwiej kontrolować za pomocą wódeczki i zbiorniczek się kręci.


120-55-55Opti. 160l sump. refungium, Shuran150. Oświetlenie LED DIY. 2X54W t5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No no ładnie czysto i kolorowo Pięknie!

Będę śledził.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę ładne akwarium :) ja mam prawie identyczne wymiary tylko ze u mnie jest 60 x 40 x 50 ;p i wystartowałem tydzień później od Ciebie :) Życzę powodzenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajnie zrobione i pomyslane wszystko takie proste i czyste szafwa jest z plyty meblowej czy oklejales szklem lacobel ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super zbiorniczek i ciekawe ułozenie skały :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajnie zrobione i pomyslane wszystko takie proste i czyste szafwa jest z plyty meblowej czy oklejales szklem lacobel ??

Szafka jest zrobiona z płyty meblowej (zaprojektowałem dałem do wycięcia do stolarni) potem skręciłem na konfirmaty i kątowniki stalowe wzmacniające. Drzwi (fronty) kupiłem gotowe w IKEA to sa fronty "na wysoki połysk" odrazu z zawiasami. Polecam takie rozwiązanie niedrogo i sterylnie. Jeden z nich musiałem podwieźć do stolarni do przycięcia i oklejenia ciętej krawędzi.


350 litrów w obiegu

akwa222.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie po tygodniowej przerwie. Wszystkie zwierzaki w mojej solniczce żyją a nawet mają się całkiem dobrze. Dwie krewetki miały wylinke i przeszły ją bez problemowo. Spadł troszkę mg więc kupiłem mg i przy okazji stront Kenta i dolałem troszkę. Doszło kilka korali skromne grzybki zoa w tym trochę wieksza Palythoa oraz "prawdziwy hit" Goniopora. Niestety dowiedziałem się, że goniopory należą do bardzo trudnych koralowców i podobno większość z nich pada. Moja jak na razie ma się nieźle, przeżyła transport i otwiera polipy (wyglądają jak setki stokrotek :p ). Zamieszczam nowe fotki baniaka po lekkich zmianach no i bohatera w postaci tej goniopory:

nano1.jpg

nano2.jpg

nano3.jpg

nano4.jpg

nano5.jpg

nano6.jpg

nano7.jpg

nano8.jpg

No... to tyle narazie, jutro małe przestawianie skały się szykuje jak skończe to zamieszczę fotę.

Jeśli macie jakieś doświadczenia z gonioporą to mile widziane info ...boje się trochę o nią.


350 litrów w obiegu

akwa222.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zestaw piękny.

Jak mozna zapytać to ile taki zestaw bez życia kosztował razem z szafką?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przedstawiam najnowsze zdjęcie baniaka. W tej chwili ułożenie skały jest teoretycznie ostateczne. Wszystko przebiega prawidłowo :)

Zastanawia mnie tylko sinularia (po prawej stronie u góry) uważam że jest cały czas napompowana w 60% ewidentnie chyba kaprysi. Kilka razy tylko wystrzeliła tak, że aż jej nie poznałem wyglądała wtedy jak rogi jelenia i robiła się bardzo jasna.

nano9.jpg ułożenie skały teoretycznie ostateczne :) Projekt alternatywa dla ReefMax prawie ma się ku końcowi, pragnę też podziękować za zainteresowanie wszystkim zagadującym mnie o solniczkę :)


350 litrów w obiegu

akwa222.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

super baniaczek jaki koszt całości bez życia :)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

super baniaczek jaki koszt całości bez życia :)?

Wycena tego zestawu nie jest taka łatwa na tyle ile pamiętam postaram się ją ujawnić, gdyż dostaje sporo zapytań.

Szkło zamówiłem za około 500zł z kominem u szklarza (opti white). Sump kosztował dodatkowo około 100zł. W E-rybce zamówiłem hydraulikę przeloty (najdroższe około 55 zł sztuka oraz rurki zawór złączki kolanka) grzebień. Razem wyszło jakies 200zł. Szafkę zrobiłem sam i zastosowałem gotowe fronty z IKEA. Koszt szafki około 350zł.

Do tej pory koszt to jakieś 1150zł.

Następnie zaczęły się większe wydatki:

Lampa 350zł

4 Świetlówki ATI razem 240zł

Odpieniacz 500zł

Pompa obiegowa 250zł

Pompa cyrkulacyjna 220zł

Grzałka termometr 100zł

Żywa skała 20 kilo po 40zł = 800zł

Salimetr JBL duży 90zł

Filtr RO 350zł

Miernik TDS 100zł

Żywy piasek 90zł

Sól 85zł

Testy do wody około 300zł

Na widoczne korale i ryby krewetki ślimaki krabiki oraz suplementy około 1000zł

Tak to wygląda... będzie jeszcze kilka korali i jedna ryba. Napewno na górze wyląduje jakiś twardziel z rodziny Acropora.

Edytowane przez Vinci1980 (wyświetl historię edycji)

350 litrów w obiegu

akwa222.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze te sinularie zmiescisz za goniopora (ktorej bedzie dosc ciezko przezyc) a to miejsce wykorzystasz dla akroporki ? Moze w tej chwili ma za jasno ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokarmiaj tę gonio "sokiem" z mrożonki i drobnym pokarmem. To wymagający uwagi koral i jeśli poświecisz mu czas, powinno być ok. Tylko uważaj na krewetki - to urocze, ale jednak bestie- przy karmieniu gnębią biedne LPS-y :ninja:

Przychylam się do wniosku Staniego, ta sinularia może mieć za dużo światła i dlatego nie jest w formie.

Bardzo zgrabny baniak, podoba mi się ułożenie skały - 10/10 :clap:

Pozodzenia - będę tu często zaglądać!


The cure for anything is salt water - sweat, tears, or the sea.

Isak Dinesen (Baroness Karen Blixen)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne za poradę Stani i Ali_Maga. Rzeczywiście jest miejsce za gonioporą dla sinularii a przyszła acropora powędruje tam gdzie teraz jest sinu. Jeszcze dziś przełoże sinu aby zobaczyć czy mniej światła zrobi jej dobrze - jakkolwiek by to nie zabrzmiało:) . Natomiast jeśli macie jeszcze, jakiekolwiek, pomysły jak utrzymać w zdrowiu gonioporę to naprawdę będe wdzięczny i jestem w stanie się naprawdę nią zająć. Jak narazie jest u mnie tydzień i trzyma się dobrze ale jak dalej będzie to niewiem. To co wszędzie czytam brzmi jak wyrok :/


350 litrów w obiegu

akwa222.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na porę karmienia zakładaj jej obciętą butelkę pet i strzykawką w otwór powoli pokarm.Ja podaję pokarm robiony przez siebie. Dobrze jej to zrobi i będzie w oczach rosła


120-55-55Opti. 160l sump. refungium, Shuran150. Oświetlenie LED DIY. 2X54W t5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eeeee, to nie wyrok, po prostu to żarłoczny koral i wymaga dokarmiania szczególnie w sytuacji, gdy masz nieduży i młody zbiornik. To chyba najpiękniejszy koral LPS, więc warto!

Dasz radę :animier:


The cure for anything is salt water - sweat, tears, or the sea.

Isak Dinesen (Baroness Karen Blixen)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.