Skocz do zawartości
Lipa

Refugium a pH jaka wielokość

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Ma zbiornik o pojemności około 830L i obieg pewnie ze 100L

chciałbym podnieść i zmniejszyć wahania pH, teraz w cyklu dobowym

mam od 7,8 do 7,98 czasem 8,0 (dozuję trochę kallkwasser i dłużej świecę) chciałbym dojść do 8,1 do 8,2.

Mam miejsce na dodatkowy zbiornik pod refugium/gloniska i mogę tam świecić w odwrotnym cyklu do głównego. Nie mam specjalnych problemów z NO3 i PO4 filtrację opieram na odpieniaczu/wódce/matrix (tak jak siporax) i tego dalej się pewnie będę trzymał. Na reefkeeping wyczytałem że optymalna wielkość refugium to cirka 20% wielkości "display" mi jednak chodzi tylko o podniesienie i stabilizację pH.

- Czy macie jakieś doświadczenia w tym temacie i chcecie się nim podzielić?

- Nie wiem jaką powierzchnię zbiornika pod refugium dobrać?

Pozdrawiam KL

Edytowane przez Lipa (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wywal wężyk odpienka za okno


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wywal wężyk odpienka za okno

Tak wiem dziękuję za propozycję ale nie mam takiej możliwość... też już nad tym myślałem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może zacznij wietrzyc częściej pomieszczenie.


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale o czym piszecie, nocą zawsze pH bedzie nizsze bo bez fotosyntezy CO2 wzrasta pH spada. Dobrą na to radą jest refugium w cyklu odwroconym. Ale pytanie czy te wahania są az takie złe?


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ja bym się tym nie przejmował. A jak juz chcesz refugium to możesz oswietlac je nocą.


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale o czym piszecie, nocą zawsze pH bedzie nizsze bo bez fotosyntezy CO2 wzrasta pH spada. Dobrą na to radą jest refugium w cyklu odwroconym. Ale pytanie czy te wahania są az takie złe?

Jacek - nie chodzi mi o wahania to jest jasne, może niejasno opisałem co chcę osiągnąć.

Chciałbym dobić do cirka 8.2 w max i spadkiem do 8,1 min i mniej tym lepiej,

Pewnie mogę to osiągnąć przez dostarczenie "świeżego" powietrza kallkwasser czy glony

może coś jeszcze a zapomniałem lub nie znam?

Z rurką na okno nie bardzo mam jak niestety pewnie było by najprościej.

przy kallkwaser jak dojadę do 8,1 to kh mam 12...

Tak więc zastanawiam się nad glonarium/refugium i nie wiem jaka masa

zielonego pozwoli mi na ruszenie Ph w górę?

Z wietrzeniem to dobry pomysł ale zmino w zimie jest zazwyczaj :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy zrobic przeciag w pokoju przez 2 minuty. Zdrowiej dla akwarium i ludzi ;)

A co do wielkosci refugium to lepsze male niz zadne a im wieksze tym bardziej stabilny bedzie zbiornik. Uwzglednij koniecznosc oswietlania i dostepne miejsce.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie w sumie to nie wiem co napisać.

Może tak, rzadko pisuję na forum gdyż często znajduję tu dzięki Wam odpowiedz na moje wątpliwości,

i z jednej strony cieszę się że otrzymałem odpowiedz na post, ale nie jest to odpowiedź na moje pytania,

a starałem się je wyróżnić. Mam wrażenie że nie czytacie tego co napisałem na początku. Pewnie jestem w lepszej

sytuacji od was bo ja Was znam z forum Wy mnie nie dlatego też starałem się opisać system w na miarę wymagań

dotyczących problemu.

- Mam miejsce na dodatkowy zbiornik pod refugium/gloniska i mogę tam świecić w odwrotnym cyklu do głównego.

- Pewnie mogę to osiągnąć przez dostarczenie "świeżego" powietrza kallkwasser czy glony może coś jeszcze,

a zapomniałem lub nie znam?

- Cirka 930L w obiegu.

Załoga to może mieć znaczenie?: 3 krewetki wundermani, 2 wężowidła, ślimaki, hepatus 9cm, zebrasoma desjardini 9cm, borsuk 10cm, błazen 1 6cm i 4 małe po około 2cm, Pervagor janthinosoma, babeczka 5cm, 2 garbiki trochę korali zbiornik na rozruchu po przeprowadzce cirka 5-6 miesięcy jeszcze na dorobku...

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Może ktoś zaobserwował zmianę pH lub już stosował to rozwiązanie? (gloniska refugium?)

Pytania:

- Jaka masa zielonego pozwoli mi na ruszenie Ph w górę?

- Czy macie jakieś doświadczenia w tym temacie i chcecie się nim podzielić?

- Nie wiem jaką powierzchnię zbiornika pod refugium dobrać?

Edytowane przez Lipa (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bede miał refugium z dsb w trybie odwroconego swiecenia, z doswiadczen mam tyle ze mierzylem pH wody z glonami oswietlane roznymi ledami i widac ze powinno pomóc. ale pomiary ilosciowe bedę robił na zywym systemie który dopiero zalewa sie RO wiec chwilę to potrwa.

Moje refugium ma 80x40 cm i 20cm wody nad piachem. makroglony juz rosną na skałce.


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój zbiornik to trochę ponad 300l, w refugium jest wody około 30l (sump jest większy). Jak je podłącze do obiegu to PH podnosi się o około 0,3. Podobne rezultaty uzyskałem na bardzo małym algae scrubberze o długośći rurki 16cm zanurzonego w wodzie na 23cm i napowietrzanego kamieniem. Również świecę w cyklu odwrotnym. Może Ci coś pomogą moje eksperymenty.

Edytowane przez magu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lipa cięzko odpowiedziec na Twoje pytanie. Bo whania ph sa zwiazane z fotosyntezą.W dzień zachodzi ona w baniaku w koralach a dokładniej zooksantelach. Ty chcesz uruchomić nocną fotosyntezę w oświetlonym refugium wykorzystując glony.

Każde refugium "coś" da.

to coś zalezy od ilosci glonów (czyli np powierzchni),

gatunku i jego szybkosci metabolizmu

mocy światła

i na koniec dostarczania tzw soli mineralnych (azotany fosforany i mikroelementy) o które będą konkurować z baniakiem głównym

jednym słowem musisz sprawdzic to doswiadczaknie dla Twojego akwarium


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Magu - to nie brzmi dla mnie zachęcająco 0,3 to za mało niestety :( w swojej galerii masz fotkę sump`a i zielono tam :)

Magu dziękuję za doświadczenie.

Jacek daj proszę znać jak zobaczysz jak to hula :)

TMK - A czy potrafisz powiedzieć coś więcej?

o "... coś zalezy od ilosci glonów (czyli np powierzchni), gatunku i jego szybkosci metabolizmu..."

- Nie wiem jaką powierzchnię zbiornika pod refugium dobrać?

- jakiego gatunku glonów szukać czy to ma jakieś znaczenie czy kierować się tylko szybkością wzrostu np.?

W sumie to liczę na to że ktoś tak jak Magu i Jacek w przyszłości podzieli się doświadczeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sledz moj watek, zazwyczaj o wszystkim pisze jawnie. bez sciemy


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem najlepiej hodować caulerpe prolifera, caulerpe taxifolia (w tej kolejności) a wystrzegać się caulerpy brachypus. Dlaczego tak? Bo na c.prolifera jest najwięcej pęcherzyków powietrza (z fotosyntezy). Właściwie c.toxifolia działa bardzo podobnie, ale strasznie wrasta w skały, zbija się w wielką kupę zielonego i ciężko ją kontrolować, opiera się przy wycinkach. C.brachypus to masakra jest, świetnie rośnie ale z malutkiego korzonka wyrasta w głównym zbiorniku i to w taki sposób że trzeba ją rwać pęsetą.

Oczywiście spagetti zawsze można dodać. Dobrze jest co jakiś czas przycinać, robi się wtedy miejsce dla światła i nowych pędów no i jeden gatunek nie zdominuje refugium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Refugium (i dsb) ma wydajnosc z powierzchni a nie z objetosci. Dlatego komora na refugium powinna byc mozliwie rozlegla i nie bardzo gleboka. I tak glebiej polozone glony maja ograniczona fotosynteze i przyrosty a w skrajnych przypadkach nawet sie szkla.

Co do wydajnosci to rzeczywiscie C. prolifera wydaje sie byc dobrym gatunkiem bo ma szybkie przyrosty i mozna ja latwo kontrolowac.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.