Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Nie lubię wcinać się innym w temat dlatego zakladam swój :rolleyes:

i jednoczesnie prosze o pomoc przy doborze sprzętu oraz ukierunkowanie w trakcie tworzeniu mojego szkiełka.

Po 4 latach malawi trafiłem przypadkiem na to forum i zdałem sobie sprawe czego tak naprawde chcę od akwarium w moim domu...:wub:

Morszczyzna zawsze mi sie podobała ale myślałem że to za drogi gips i ogrom wiedzy jakiego nie ogarne...ale po długiej lekturze jakie zapewniło mi nanoreef doszedłem do wniosku że jednak dobre planowanie wydatków i wiedza z forum pomoże mi w założeniu mojego skrawka rafy :lol:

Zdjecia dodam jak dopadne kompa domowego...

Na początek co już mamy:

-Szkło 122x66x55h co daje 450l przód i boki opti, komin w lewym tylnym rogu a tam trzy otwory na przeloty 40mm spływ, 32mm rewizja i 25mm powrót

do tego sump 160l dwie przegrody , zbiornik na dolewke i do podmiany 50l

-Stelaż w trakcie spawania profil stalowy zamknięty 40x30x3

- Odpieniacz deltec apf600 z pompą podającą nj800

-Pompa obiegowa nj3000

-Cyrkulacja jebao wp40 i tunze 6065

-Oświetlenie belka 4x54w t5

Zwierzaki jakie bym chciał to sps i lps ale poczatek bedzie raczej z miękkim towarzystwem oczywiscie bez szaleństw zeby nie zarosły całego zbiornika a później powolne wprowadzanie lps i łatwiejsze sps.do tego kilka rybek bez przerybiania bo nie wiem jak ten apf600 poradzi sobie z takim litrażem...

Planowany start na suchej skale marcorocks ok 40kg żeby cos fajnego ułożyć i nie zrobić gruzowiska.

Proszę o ocene i podpowiedzi każda wypowiedź mile widziana :rolleyes:

Pytania będę to pewne...bo im więcej czytam tym mniej wiem:)

Pozdrawiam Piotrek

Edytowane przez sierrafreak (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no projekt zacny,fajny wymiar no ale docelowi więcej swiatła bo to 200 wat to malo

Edytowane przez Sygen (wyświetl historię edycji)

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obieg słaby, daj NJ 4500, pieniek jak dla mnie za mały, oświetlenie min 6x54 ale extra będzie 8x54W


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze światłem myślę o dodaniu do tej belki co mam 120w led jakiegoś chińczyka bo niestety budżet ograniczony i staram sie wystartować na sprzęcie uzywanym a później wymieniać stopniowo na nowy i wydajnieszy :-)

Co o tym myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myślę, że źle myślisz. Jak już coś stawiasz to rób tak ja trzeba-bez prowizorki. Poszukaj lampy min 6x54W ale najlepiej 8x54 to Ci oszczędzi wydatków, kłopotu i czasu. A jak będziesz chciał sps-y to jak znalazł.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem że ktoś mi to napisze ale chciałem sie upewnić ;-) z lampą tak zrobię że sprzedam tą co mam i będę czatował na 8x54

Najgorzej z odpieniaczem bo doświadczenia żadnego nie mam a po przeczytaniu kilku opinii bardziej doświadczonych zdecydowałem wystartować z apf-em a po okresie dojrzewania i wprowadzeniu kilku zwierzaków kupić coś od aquaspec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pogrzeb w archiwum, widziałem tam niedawno ATI 8x54W używaną 2 m-ce razem z rurami w rozsądnej cenie. Coś koło 1200-1300 zł....


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten obieg za słaby tak jak Cop pisał.


Mój lasek wciąż rośnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O świetle i obiegu już koledzy Ci wspomnieli ( nj3000 ledwo co podniesie Ci wodę na taką wysokość...) ,

Odpieniacz na sps zdecydowanie za mały , nawet przy miękasach i lekko większej obsadzie rybnej byłby już problem.

Z nie za drogich proponuję : ATI Power Cone 200i lub Deltec SC 1660 lub coś DIY na 200mm rurze np. od sebastka

Docelowo cyrkulacja pod spsy też trochę za mała . Jeśli chcesz coś sterowanego to może WP60 (model wyższy) lub tunze 6095 ( ogromną zaletą są ich nie wielkie rozmiary - dla mnie było to bardzo ważne , chciałem ograniczyć sprzęt widziany w akwarium do minimum ) - wtedy 2 takie pompki powinny załatwić sprawę .

40kg suchej skały to całkiem sporo ale jakby co resztę można wsadzić do sumpa :-)

Powodzenia w projekcie !


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4×54W i 1×39W mialem w 250l I wcale nie bylo szalu, wiec zdecydowanie szukaj czegos wiekszego. Obieg-ciagle malo. No I nie wiem jak wuchodzi ta skala wielkosc/waga, ale 40kg zdecydowanie bedzie problemem w takim zbiorniku


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No I nie wiem jak wuchodzi ta skala wielkosc/waga, ale 40kg zdecydowanie bedzie problemem w takim zbiorniku

Czemu kolego taka ilość skały będzie problemem ...za mało czy za dużo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zerknij na mój dziennik , ja w finalnym ustawieniu miałem w głównym 21kg skały - i było to już całkiem sporo . Jak wrzucisz 2 razy tyle będziesz miał gruzowisko.

http://nano-reef.pl/topic/57895-powiekszamy-domowy-zwierzyniec-akwarium-432l-180l-sump/page__st__200#entry654875


Jest : 148l z panelem na miękko Powrót w nieznane

Było : 432l + 180l sump     Mój dziennik

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam 40kg suchej skały u siebie w zbiorniku 385L. Mi się podoba ale na razie mam mało rybek (6xchromis, 2xnemo, garbik, babka i 6xkrewetka). Przed chwilą dodałem filmik zobacz jak to wygląda i oceń czy tyle chcesz mieć czy mniej. Miesiąc temu zamieniłem cyrkulację na jebao rw-8 i mega jestem zadowolony, tryb W1 (fala) jest idealny bo nie robi młyna a ruch jest. Taką sztukę bym Ci na początek polecał, u mnie wszystko ładnie rośnie. Wcześniej kombinowałem z pompami jvp ale to nie było to.


start 01.07.2014 na suchej skale | Akwarium: 100x70x55h (385L) + sump 92x78x50 (95L) = w obiegu ok 400L | Oswietlenie Kessil AP700 | Odpieniacz Reef Octopus NW-150 | Obieg Eheim compact+5000 | Cyrkulacja Jebao RW-8 + Jebao RW-4 + JVP-101(na wstecznym) | Obsada: miękkie+LPS+SPS

Można oglądać od poniedziałku do soboty w YASUMI SPA Poznań - www.poznan.yasumi.pl

Mój wątek na forum: http://nano-reef.pl/topic/64312-akwarium-ok-385l-od-a-do-z/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu kolego taka ilość skały będzie problemem ...za mało czy za dużo?

Moim zdaniem moze byc za duzo.

Mialem kiedys 40kg zywej w 250 I bylo duuzo. Robiac przekladke wywalilem pare kawalkow (nie duzo) I kupilem jak sie nie myle (nie pamietam) jakies 10-15kg suchej zeby zrobic konstrukcje I wymieszac z zywa. Wizualnie moglbym powiedziec, ze podwoilem ilosc skaly w zbiorniku po dodaniu suchej.

Jak juz wczesniej pisalem, nie wiem jak lekka jest ta skala.

Napisze inaczej- chcesz? Masz na to srodki, kupuj. Posklejasz co chcesz, a reszta do garazu, albo jak kolega pisal do sumpa :)


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do skały sam ocenisz przy układaniu czy to mało dla Ciebie czy za wiele jednak dla zbiornika...a 40 kg tej skały to nie jest aż tak wiele objętościowo.

jeśli pompę obiegowa już masz, to na początek mozęsz zostawić jeśli sie nie będzie sprawdzać co za problem wymienić na większą ?

a zresztą i tak nie wiadomo na jaką wysokość będzie musiała podnosić wodę ;)

Co do przelotów to ja bym zrobił spływ 32, powrót 25, rewizja 40.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do cyrkulacji to jak dodam do tego co już mam czyli wp40 i 6065 pompę tunze 6045 będzie wystarczająco czy szukać drugiej 6065?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do skaly to wszystko jest kwestia gustu, poprzegladaj dzienniki zbiornikow o podobnych wymiarach, najpierw zaraz po ulozeniu a potem np po roku i bedziesz mial porownanie i wyglad po uplywie czasu i urosnieciu korali,

najlepiej jak sie bedziesz kierowal objetoscia i ksztaltami skal jakie chcesz miec w akwarium, waga bedzie wypadkowa tych elementow

fajny wymiar akwa :) tez mi sie taki marzy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tego deltka , dobrze się sprawuje -500 l w obiegu, bez pompy podającej - zasilanie ze spływu wody. I uważam że wystarczy. Ale im większy tym lepiej. Kiedyś mi wszyscy właśnie jego radzili.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały up...stelaż juz stoi,blat 36mm z płyty meblowej,hydraulika poklejona.

Próba szczelności i braku zasilania przeszły pomyślnie,sump spokojnie mieści całą wodę która spływa przy braku zasilania.

Odpieniacz wymieniony z apf na diy stożek 200mm na pompie tunze 9420 także trochę mocniejszy od delteca. Tylko ta pompa coś głośno chodzi nie wiem o co chodzi bo podobno te pompy są bezgłośne a u mnie warczy jak wściekła :-/ może ktoś ma pomysł co może być nie tak?

post-23616-0-05824800-1426507911_thumb.jpg

post-23616-0-56278400-1426508097_thumb.jpg

post-23616-0-10586100-1426508127_thumb.jpg

Edytowane przez sierrafreak (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak odetniesz dopływ powietrza do pompy, to tez głośna?


325l + 112l (dwie komory), 380 l netto w obiegu

Oświetlenie 2x Giesemann Teszla,Led 65W

cyrkulacja JebaoRW-8, Tunze 6055 i 6045.

Odpieniacz WhiteSkim 200

Start 01.02.2015

http://nano-reef.pl/topic/71524-325l-wyrafowany/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze głośniejsza się robi

A oto ten stwór co ma pienić

Następne zdjęcia są po rozebraniu pompy i oto w jakim stanie jest ceramiczna ośka wirnika.

Czy przez to że jest taka ukruszona będzie bardziej hałaśliwy wirnik a co za tym idze będzie przenosić jakieś wibracje na body odpieniacza i stąd ten hałas?

post-23616-0-02520600-1426522163_thumb.jpg

post-23616-0-11268400-1426525111_thumb.jpg

post-23616-0-96585900-1426525115_thumb.jpg

post-23616-0-46415200-1426525120_thumb.jpg

post-23616-0-19532300-1426525124_thumb.jpg

Edytowane przez sierrafreak (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę moderatora o przeniesienie tematu do działu nasze akwaria i usunięcie tego posta dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki; bujać bym chciał, ale nie bardzo np czymś takim http://erybka.pl/pro...o-RW-20.html ; zresztą grzebień można podnieść, jeśli by mi się zmieniło i chciałbym mieć lustro wody wysoko. Dobrze myślę?

edit; miało być to http://erybka.pl/product-pol-9046-Jebao-RW-4.html

Edytowane przez Wojtek66 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.