Skocz do zawartości
ncantara

Pierwsze akwarium morskie ok. 30l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem w trakcie zakładania mojego pierwszego akwarium morskiego. Od zawsze interesowała mnie akwarystyka morska, dlatego forum przeanalizowalam.

Mój obecny sprzęt:

1. Grzałka 25W

2. Akwarium ok. 30l

3. Filtr przelewowy 400l / h

4. Oświetlenie: świetlówka 11W

Zakupiłam 1.8 kg żywej skały. Woda z domowego filtra RO wraz z solą zakupioną. Zasolenie na wstępie zostało sprawdzone i było odpowiednie.

Zamierzam dokupić żywy piasek oraz urządzenie które pozwoli na trochę większy ruch wody - woda nie jest w ruchu jeszcze w niektórych zakątkach akwarium.

Akwarium zostało założone 5.01.15

Moje pytania biorą się z tego że nie znalazłam jednoznacznych odpowiedzi na niektóre kwestie.

Co do korali wiem że lepiej żeby w małym zbiorniku były to korale miękkie i tak planuję zrobić po tym jak zbiornik dojrzeje.

Planowana obsada: na początek ekipa czyszcząca następnie para blazenkow.

Bardzo interesuje mnie opinia na temat jednego bądź dwóch mandaryn wspaniałych w takim dojrzałym zbiorniku.

Proszę o wskazówki i ewentualne opinie nt sprzętu.

Wysłane z mojego GT-N7105 przy użyciu Tapatalka

10927943_835100379885130_955700307_n.jpg?oh=c2d81311b05a6deb9777a81640d1b3e5&oe=54AFAAED&__gda__=1420804018_4ab0997c26e682f16c67686eb99efbf3

Edytowane przez ncantara (wyświetl historię edycji)

Pojemność: Kosteczka soli o pojemności 75 litrów.

Obsada: Amphirion Occelaris x2, Piżamka, Brzydal, Rozgwiazda piaskowa, Krab tricolor x2, Ślimaki Turbo.

Sprzęt: szkło float, Koralia 1200, filtr przelewowy

Kostka soli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mandaryn zdecydowanie nie jest to specjalista pokarmowy który odżywia sie samodzielnie polując na skale prawdopodobnie nawetnie tknie karmy wprowadzonej do zbiornika wiec musisz miec sporo skały by go utrzymać

Edytowane przez Jesion273 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

korale mozesz miec każde ktore zdołasz utrzymac moim zdaniem, odpowiednie oświetlenie parametry, jest kilka 30 na forum z wypasiona obsada twardzieli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Co proponujecie do tego rodzaju zbiornika? Wiem, że nie każde zwierzę się tutaj nadaje natomiast chciałabym mieć jakiegoś małego kraba, asteroideę, no i raczej skupię się nad tą parą błazenków w akwarium. Poza obsadą którą wymieniam chciałabym się bardziej skupić nad hodowaniem ładnej rafy.

Jeszcze pytanie: 1. jaką moc powinien mieć odpowiedni cyrkulator do mojego zbiornika? Nie chcę żeby zrobił za duży bałagan ale żeby woda była w stałym ruchu - tak jak być powinno.

2. Nie wiem czy zdecydować się na zdemontowanie pokrywy akwarium i zamontowanie oświetlenia Aquael Duo Marine czy zostawić pokrywe akwarium z oświetleniem (świetlówka) 11W? Pytam pod kątem parowania oraz oświetlenia.

3. Czy dodanie częśc wody z działającego zbiornika również przyspieszy dojrzewanie czy tylko jeżeli się zrobi to od początku całościowo wlewając wodę z działającego zbiornika?

Edytowane przez ncantara (wyświetl historię edycji)

Pojemność: Kosteczka soli o pojemności 75 litrów.

Obsada: Amphirion Occelaris x2, Piżamka, Brzydal, Rozgwiazda piaskowa, Krab tricolor x2, Ślimaki Turbo.

Sprzęt: szkło float, Koralia 1200, filtr przelewowy

Kostka soli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesto stosuja kaskady fzn-3 o wydajnosci 1200l/h jesli stawisz sobie ten filtr co masz to koralia 900 bedzie wystarczająca,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mam wydajność filtra 3 razy mniejszą tj. 400l/h to czy cyrkulator mocniejszy jest dobrym wyjściem?


Pojemność: Kosteczka soli o pojemności 75 litrów.

Obsada: Amphirion Occelaris x2, Piżamka, Brzydal, Rozgwiazda piaskowa, Krab tricolor x2, Ślimaki Turbo.

Sprzęt: szkło float, Koralia 1200, filtr przelewowy

Kostka soli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Co proponujecie do tego rodzaju zbiornika? Wiem, że nie każde zwierzę się tutaj nadaje natomiast chciałabym mieć jakiegoś małego kraba, asteroideę, no i raczej skupię się nad tą parą błazenków w akwarium. Poza obsadą którą wymieniam chciałabym się bardziej skupić nad hodowaniem ładnej rafy.

Jeszcze pytanie: 1. jaką moc powinien mieć odpowiedni cyrkulator do mojego zbiornika? Nie chcę żeby zrobił za duży bałagan ale żeby woda była w stałym ruchu - tak jak być powinno.

2. Nie wiem czy zdecydować się na zdemontowanie pokrywy akwarium i zamontowanie oświetlenia Aquael Duo Marine czy zostawić pokrywe akwarium z oświetleniem (świetlówka) 11W? Pytam pod kątem parowania oraz oświetlenia.

3. Czy dodanie częśc wody z działającego zbiornika również przyspieszy dojrzewanie czy tylko jeżeli się zrobi to od początku całościowo wlewając wodę z działającego zbiornika?

11W troszkę mało bedzie moze da sie upchnąć jeszcze jedna taka kompaktówke pomyśl nad actinic niebieskie światełko bo chyba ta 11W jest tylko biała i coś na nocne oświetlenie, woda z działajacego zbiornika zawsze pomaga nawet kilka litrów jesli masz okazje to wlej sobie tej wody nawet 50%

Jeżeli mam wydajność filtra 3 razy mniejszą tj. 400l/h to czy cyrkulator mocniejszy jest dobrym wyjściem?

jesli zmiesci ci sie coś mocniejszego to zmien a wtedy moze nie bedzie trzeba dokładać nic wiecej ale jak zawsze wyjdzie to po czasie zobaczysz jak zachowuje ci sie woda czy trzeba cos dodać czy nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11W troszkę mało bedzie moze da sie upchnąć jeszcze jedna taka kompaktówke pomyśl nad actinic niebieskie światełko bo chyba ta 11W jest tylko biała i coś na nocne oświetlenie, woda z działajacego zbiornika zawsze pomaga nawet kilka litrów jesli masz okazje to wlej sobie tej wody nawet 50%

Co do wody - dzisiaj napewno wezmę 50% jeżeli będę mogła. Jest możliwość kupienia świetlówki pół na pół zwykła/niebieska - słyszałam w ReefShopie. Nocną zamawiam już Aquael Moonlight. Dziękuję za pomoc!


Pojemność: Kosteczka soli o pojemności 75 litrów.

Obsada: Amphirion Occelaris x2, Piżamka, Brzydal, Rozgwiazda piaskowa, Krab tricolor x2, Ślimaki Turbo.

Sprzęt: szkło float, Koralia 1200, filtr przelewowy

Kostka soli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak sa takie świetlówki tylko jak pisze możesz mieć za mało światła miekkie moga rosnać ale i tak moze być mało 22W było by juz lepiej

jakie sa wymiary zbiornika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak sa takie świetlówki tylko jak pisze możesz mieć za mało światła miekkie moga rosnać ale i tak moze być mało 22W było by juz lepiej

jakie sa wymiary zbiornika

To nie są idealne wymiary, ponieważ przednia szyba jest delikatnie wypukła.

wys. 30cm

podstawa 29x30


Pojemność: Kosteczka soli o pojemności 75 litrów.

Obsada: Amphirion Occelaris x2, Piżamka, Brzydal, Rozgwiazda piaskowa, Krab tricolor x2, Ślimaki Turbo.

Sprzęt: szkło float, Koralia 1200, filtr przelewowy

Kostka soli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrobisz foto jak wyglada pod pokrywą może by tam coś szło wpakować jeszcze

ta 11W co masz jaką ma barwe, modył 11W actinic jesli zmiescisz http://allegro.pl/aq...4912124533.html taki to masz dosyc przymocujesz tym http://allegro.pl/uchwyt-swietlowki-kompaktowej-pl-l-i4921317339.html

Edytowane przez Jesion273 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrobisz foto jak wyglada pod pokrywą

Pewnie, jeżeli ma to w czymś pomóc to zrobię wieczorem jak wrócę do domu.


Pojemność: Kosteczka soli o pojemności 75 litrów.

Obsada: Amphirion Occelaris x2, Piżamka, Brzydal, Rozgwiazda piaskowa, Krab tricolor x2, Ślimaki Turbo.

Sprzęt: szkło float, Koralia 1200, filtr przelewowy

Kostka soli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, jeżeli ma to w czymś pomóc to zrobię wieczorem jak wrócę do domu.

wiem który to zbiornik myśle ze da rade tam wcisnąć ten kompakt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem który to zbiornik myśle ze da rade tam wcisnąć ten kompakt

Miejsce na oświetlenie ma 26 cm długości i 11 cm szerokości. Natomiast świetlówka ma długość 20 cm.

Wysłane z mojego GT-N7105 przy użyciu Tapatalka

Zbiornik ma wodę z funkcjonującego zbiornika oraz żywą skałą - łącznie ok. 3 kg. Zamontowana została Koralia 1200. Aktualne zdjęcia poniżej.

post-24699-0-50565500-1420653829_thumb.jpg

post-24699-0-16578400-1420654024_thumb.jpg

post-24699-0-26765200-1420654025_thumb.jpg

post-24699-0-06582000-1420654026_thumb.jpg

Edytowane przez ncantara (wyświetl historię edycji)

Pojemność: Kosteczka soli o pojemności 75 litrów.

Obsada: Amphirion Occelaris x2, Piżamka, Brzydal, Rozgwiazda piaskowa, Krab tricolor x2, Ślimaki Turbo.

Sprzęt: szkło float, Koralia 1200, filtr przelewowy

Kostka soli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Moduł Ecolight Marine powinien się zmieścić pod tą pokrywą, zastanowiłbym się tylko nad tym, czy świetlówka którą masz będzie się nadawała do morskiego (powinna mieć temp. świecenia 10000K).

Druga rzecz: jakie media filtracyjne masz w filtrze?

Skimmer przesunąłbym maksymalnie na bok, będzie lepiej zbierał film z powierzchni.

Powodzenia w morskiej przygodzie:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

według producenta ponoć ma 8500K

i jedna uwaga zabezpiecz te śrubeczki od osłony silikonem 1g za grosze kupisz i zalep bedą rdzewieć po czasie

Edytowane przez Jesion273 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam

Moduł Ecolight Marine powinien się zmieścić pod tą pokrywą, zastanowiłbym się tylko nad tym, czy świetlówka którą masz będzie się nadawała do morskiego (powinna mieć temp. świecenia 10000K).

Druga rzecz: jakie media filtracyjne masz w filtrze?

Skimmer przesunąłbym maksymalnie na bok, będzie lepiej zbierał film z powierzchni.

Powodzenia w morskiej przygodzie:)

Czy sprawa oświetlenia musi być szybko rozwiązana czy mogę kilka dni poświęcić na poszukania najlepszej opcji?

Cały czas zastanawiam się nad tym żeby dobrać oświetlenie z częścią delikatną w kolorze niebieskim/turkusowym. Słyszałam że mogę zamówić w Reefshop ie świetlówkę "U" której połowa będzie miała standardową barwę a połowa niebieskawa. Co Wy na to? Nie chce demontowac pokrywy żeby wkładać aqauel duo marine.

Wysłane z mojego GT-N7105 przy użyciu Tapatalka

według producenta ponoć ma 8500K

i jedna uwaga zabezpiecz te śrubeczki od osłony silikonem 1g za grosze kupisz i zalep bedą rdzewieć po czasie

Dziękuję za podpowiedź! Rzeczywiscie może rdzewieć. Postaram się zabezpieczyć śrubki na dniach.

Wysłane z mojego GT-N7105 przy użyciu Tapatalka


Pojemność: Kosteczka soli o pojemności 75 litrów.

Obsada: Amphirion Occelaris x2, Piżamka, Brzydal, Rozgwiazda piaskowa, Krab tricolor x2, Ślimaki Turbo.

Sprzęt: szkło float, Koralia 1200, filtr przelewowy

Kostka soli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam co do obsady proponuję salariasa pięknie ogryza skałę z glonów i babkę kopiącą ,która będzie czyścić piasek ze dwa nassariusy ,2 krewetki czyszczące ze 2 turbo na glony na szybie może jeszcze wargatek zwany doktorkiem czyszczący rybki z wszelkich pasożytów skórnych ryby same się podkładają super to obsrewować no i oczywiście te dwa nemki wszystkie rybki są raczej małe więc akwa powinno dać radę co do mandaryna odradzam za mało skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to oświetlenie pasuje, czy ma taką samą ilość pinów. Sprawdzę.

Wysłane z mojego GT-N7105 przy użyciu Tapatalka

witam co do obsady proponuję salariasa pięknie ogryza skałę z glonów i babkę kopiącą ,która będzie czyścić piasek ze dwa nassariusy ,2 krewetki czyszczące ze 2 turbo na glony na szybie może jeszcze wargatek zwany doktorkiem czyszczący rybki z wszelkich pasożytów skórnych ryby same się podkładają super to obsrewować no i oczywiście te dwa nemki wszystkie rybki są raczej małe więc akwa powinno dać radę co do mandaryna odradzam za mało skały

Dziękuję za sugestię. Wydaje mi się że taka właśnie będzie obsada. Chciałam jeszcze tylko jedną rozgwiazdę - tylko nie do końca jeszcze wiem czy warunki będą dla niej odpowiednie.

Wysłane z mojego GT-N7105 przy użyciu Tapatalka


Pojemność: Kosteczka soli o pojemności 75 litrów.

Obsada: Amphirion Occelaris x2, Piżamka, Brzydal, Rozgwiazda piaskowa, Krab tricolor x2, Ślimaki Turbo.

Sprzęt: szkło float, Koralia 1200, filtr przelewowy

Kostka soli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy sprawa oświetlenia musi być szybko rozwiązana czy mogę kilka dni poświęcić na poszukania najlepszej opcji?

Cały czas zastanawiam się nad tym żeby dobrać oświetlenie z częścią delikatną w kolorze niebieskim/turkusowym. Słyszałam że mogę zamówić w Reefshop ie świetlówkę "U" której połowa będzie miała standardową barwę a połowa niebieskawa. Co Wy na to? Nie chce demontowac pokrywy żeby wkładać aqauel duo marine.

tylko jak tym sterować? Zaleca się, aby rano włączać tylko aktynikę, potem dołączać białe, wieczorem wyłączać białe i po godzinie albo dwóch aktynikę... a przy jednej świetlówce nie będzie takiej możliwości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i tu pojawia się problem. Co jest najlepszym rozwiązaniem?

Wysłane z mojego GT-N7105 przy użyciu Tapatalka


Pojemność: Kosteczka soli o pojemności 75 litrów.

Obsada: Amphirion Occelaris x2, Piżamka, Brzydal, Rozgwiazda piaskowa, Krab tricolor x2, Ślimaki Turbo.

Sprzęt: szkło float, Koralia 1200, filtr przelewowy

Kostka soli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam co do obsady proponuję salariasa pięknie ogryza skałę z glonów i babkę kopiącą ,która będzie czyścić piasek ze dwa nassariusy ,2 krewetki czyszczące ze 2 turbo na glony na szybie może jeszcze wargatek zwany doktorkiem czyszczący rybki z wszelkich pasożytów skórnych ryby same się podkładają super to obsrewować no i oczywiście te dwa nemki wszystkie rybki są raczej małe więc akwa powinno dać radę co do mandaryna odradzam za mało skały

sorry ale to jest przesada - to tylko 30 litrów... salarias OK ale mały czerwony, babka zbędna, nassariusy 2 + strombusy 2 + turbo 2, krewetka czyszcząca jedna wystarczy - ona jest do ryb a nie do skał, doktora odradzam - krewetka Ci wystarczy a doktor potrzebuje miejsca do pływania i potrafi spory urosnąć. O mandarynie zapomnij - za mało ogólnie miejsca a przede wszystkim skał chyba że kupisz naprawdę mały okaz ale potem przyjdzie Ci go wymienić jak urośnie


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.