Skocz do zawartości
adiC

Nano Cube by adiC ;) [42l]

Rekomendowane odpowiedzi

Obawiałem się, że przy kupnie drugiego błazna coś może pójść nie tak. Błazenek Benek, pierwszy rybi mieszkanie mojego akwa podupada na zdrowu. Przypuszczam, że skoczył mi amoniak po odejściu niedoszłego nowego kolegi.

Wątek sanitarny mam nadzieję, że potoczy się tutaj -> http://nano-reef.pl/topic/75570-amphiprion-ocellaris-black-brak-apetytu

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i d*pa!

Błazenek Benek odszedł na wieczną rafę...

Zrobiłem wczoraj większą podmiankę i zobaczymy co z tego będzie. Pomimo regularnych testów coś mi się w wodzie rozjechało od wpuszczenia drugiego błazna. NO3 niby w normie ale widzę, że makro szybciej rosną. Milka i Stylopora straciły trochę tkanki od dołu. Reszta obsady w świetnej formie.

Edytowane przez adiC (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adrian, zdjęć nie widać..

Powinno działać, coś minie pykło za pierwszym razem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed samym wyjściem do pracy zerknąłem na akwa i przyczaiłem, że milke od dołu zżera ślimak. Wczoraj jej się przyglądałem i wyglądała dobrze, tkanka nie odrywała się i wyglądała na zdrową na zakończeniach. Rano była zmasakrowana o kolejne 1-2mm i ewidentnie była rozerwana.

Zrobiłem fotkę ale zdjęcie nie powala. Odizolowałem go a dokładniejszy opis sprawcy podam po identyfikacji :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czołem!

Po urodzinach obsada powiększyła się o kilka zwierzaków :D Niebieski Rhodactis, L. Amboinensis, kolejna Euphyllia i mega-super-ultra pomarańczowa Discosoma. Tą ostatnią, tylko i wyłącznie przez własną głupotę straciłem.

Nadmiar Xeni wylądował w szczepkarium, o którym może napiszę coś w osobnym wątku.

Walka z ukwiałem trwa, obecny wynik to 23:1 dla skubańca. Po aklimatyzacji wędrował odrobinę w pionie w kierunku cyrkulatora. Po długich zmaganiach mam już sposób na odczepienie go z dowolnego miejsca. Moja wyobraźnia już się kończy. Robiłem mu grotę, obkładałem skałą, zmieniałem cyrkulację, korygowałem parametry, karmiłem regularnie, itd. Nawet przerobiłem butelkę na grotę i postawiłem po za skałą tak żeby nie dał rady łazić po wszystkim. Skończyło się to tak, że ma parcie na szkoło. Wlazł jakimś cudem na szybę i tak drugi dzień siedzi na szczepce Xeni.

Trochę mi namieszał w akwa bo poparzył Hystrixa, Pseudogorgonie, Dunke i Monti talerzową, no i zrzucił euphylię w piasek. Uciekałem z koralami i znowu zrobił się bałagan.

Mam nadzieję, że jakoś się z nim dogadam bo lubię gagatka i nie chciałbym go puszczać w świat.

Jak się ogarnę to wrzucę fotki nowych nabytków.

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Marku :) widziałem wątek, ten i kilka innych. Takie spaczenie zawodowe mam, że nie robię na pałę tylko szukam, że tak powiem, dokumentacji przypadków ;)

Próbowałem z ułożeniem skały (wg. mnie idealne miejsce miał gagatek) no i desperacko z butelką o odpowiedniej średnicy (zamiast wiercenia bo nie ma jak). Chyba należę do tych 10%. W kostce 35cm i z moim ułożeniem skały ciężko zaszaleć i zrobić coś w takim przypadku. Bez rozbicia wszystkiego się nie da. Po ponad 6 miesiącach widzę więcej wad i zalet niż na początku przygody. Jak by na to nie patrzeć można nazwać to skillem ;)

Aż strach myśleć gdzie go znajdę jak wrócę jutro do mieszkania. Będzie tak szalał i niszczył mój dobytek i ulubione zwierzaki to trafi do xenarium. Tam nic nie zniszczy bo xenia nie wykazuje żadnych oznak po kontakcie ze stopą czy mackami quadri. Jakieś tam przymiarki do większego baniaka mam ale nie będzie to szaleństwo, 90-120l max na najbliższe kilka lat. Moja kobieta mnie motywuje ale mam parcie na inne inwestycje ;) MBA albo powrót do deweloperki chodzi mi po głowie.

Edytowane przez adiC (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czołem!

Mały update się należy, tym razem z łezką w oku. Już myślałem, że wędrowniczek siedzi na przysłowiowej nodze. Ostatecznie wygrał z moją cierpliwością i nerwami. Poparzył o szczepkę za dużo i wylądował w xenarium. Skubaniec ma się dobrze.

Każda strata boli ale o mojej urodzinowej ancory długo nie przeboleje. Nie wiem co jej zaszkodziło. Panowałem nad parametrami, zmieniałem miejsce i takie tam. Ostatnią próbą była kąpiel w coral dip'ie. Żyje się dalej jak to się mówi...

Dzisiaj po małych zakupach w Reef-Poznań spróbuję Prodibio Reef Booster. Od dłuższego czasu już o tym myślałem. Insulinówką podzielę porcję i zobaczymy jakie będą efekty.

Wspominałem o przesiadce na większe ... po przygodzie z lawetą w tle trochę się plany rozjechały.

Niebawem wrzucę jakieś foteczki :)

Pozdrawiam!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NARESZCIE ZDJĘCIA :p

Fajnie czysto, pomału do przodu :) Hystrix się widzę pomału ogarnia. Dobrze go usadowiłeś. Sporo Ci dał ten kawałek skały bo nie masz już konstrukcji "h*j, d#P@ i kamieni kupa" ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie czysto, pomału do przodu :) Hystrix się widzę pomału ogarnia. Dobrze go usadowiłeś. Sporo Ci dał ten kawałek skały bo nie masz już konstrukcji "h*j, d#P@ i kamieni kupa" ;)

Z konstrukcji właśnie wyszła kupa kamieni ;) dobrze, że faktury są różne bo nie wygląda to jak jeden wielki głaz. Hystrix dopiero od kilku dni ogarnia się na spokojnie, ukwiał namiętnie kręcił się wokół niego. Jeden patyk trochę ucierpiał ale już wraca tkanka. Ten hystrix to jeden z najlepszych zakupów ;)

Cześć. Ten salimetr masz tak cały czas zamoczony ? :)

Heh ... akurat pływał i złapał się na fotke ;) Nie szykuję akwa pod zdjęcie, raczej przy okazji dokumentuję sobie zmiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna kosteczka.

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czołem!

 
100 lat minęło od ostaniej aktualizacji, postaram się co nieco nadrobić :)
 
Akwarium przechodziło swoje wzloty, upadków nie było bo to szkło i by się potłukło :)
Przez 28 miesięcy prowadzenia mojej kostki nauczyłem się, że plagi i inne tragedie są nieodzowną częścią hobby. Kwestia tylko jak bardzo to my, opiekunowie rafy, przyłożyliśmy się do nich.
 
Akwarium przechodziło kilka aquascaping'ów. Wystartowałem z piaskiem, obecnie mam żwirek koralowy, szukam opcji 3 ;)
Skały raczej ubywało niż przybywało a ostatecznie wróciłem do połowy początkowej ilości skały, z której spora część to kawałki towarzyszące mi od początku (po małym spotkaniu z młotkiem :) ). Mimo zmian system pozostał stabilny, jeśli mam jakieś problemy z koralem w 160'tce to trafia on na kurację do kostki.
Dolewki jak nie było tak nie ma. Po zlikwidowaniu kaskady parowanie ustabilizowało się na tyle, że dolewanie z ręki przestało być kłopotliwe - przynajmniej zimą:)
 
Jakiś czas temu zalałem lampę, z którą startowałem swój zbiorniczek. Po rozebraniu okazało się, że Zetlight ma dość kiepsko osłoniętą płytkę. Był to jedyny moment, w którym zastanawiałem się na poważnie nad likwidacją. Poświęcałem czas i fundusze na 160'tkę i nie chciałem inwestować w sprzęt do kostki. Rozmyślanie długo jednak nie trwało. Po paru minutach zabawy z multimetrem i lutownicą lampka śmiga spięta "na krótko" ... a kostka nadal działa. I działać będzie.
 
W weekend kolejny raz zabrałem się za zmianę wystroju. Po jakichś 5/6 godzinach udało mi się osiągnąć zamierzony efekt :) Póki nie zrobię porządku z nadmiarem szczepek i szczepuniek układ pozostanie taki:  jak widać na załączonym obrazku.
 
Zostało tylko sprzątanie wszystkich pierdół użytych do całej operacji ;)
 
Tyle opowieści. Teraz czas na konkrety :)
Oświetlenie:
Zetlight 11W, świecę 11 godzin głównie aktyniką, białe przełączam jak mi się przypomni.
Aquael 11W Marine - wysłużona świetlówka "do testu", świeci 11h.
 
Cyrkulacja:
Hydor Koralia 900. Po zmianie wystroju dodatkowo wykorzystam FZN-3 z matrixem (od początku jest cały czas w kostce) i kawałkami skały w jednej komorze, w drugiej tymczasowo gąbka.
 
Woda:
Sól BT SPS Salt. Podmianki to 3-5l świeżej solanki co tydzień, czasem doleję dodatkowo wodę z większego.
Za filtrację odpowiada jakieś 4-5 kilo skały, wspomniany matrix, żwir koralowy (~1,5 cm) oraz makroglony Codium/Caulerpa Profilera.
Przy większych manewrach w akwarium leję bakterie Microbe Lift Special Blend (jeśli są ryby to w połączeniu z TheraP).
Od czasu do czasu wkropię coś z ampułek Prodibio: Bioptim, Stront, CoralVits, ReefBooster. A samą kostkę karmię resztkami po płukaniu mrożonek dla ryb w 160'tce :)
 
Obsada:
Mieszana, głównie grzyby i nieodzownie towarzysząca mi od pierwszej szczepki Xenia! :) Niebawem znajdzie się też trochę LPS t.j. Caluastrea, Pavona Cactus lub Montipora talerzowa.
 
Z mobilnej głównie ślimaki. Rybki póki co nie uświadczysz.  
Trochę korci mnie wpuszczenie jakiegoś stadka krewetek atlantyckich i jakiegoś dużego, brzydkiego kraba :)
 
ToDo na najbliższy czas wygląda następująco:
- dopalić watów! Podoba mi się efekt połączenia led i T5. Moja obecna świetlówka wymaga już wymiany;
- wymienić lub sprzedać szczepki, które się powtarzają;
- zrobić nowy odpieniacz na kostkę lipową i wpakować go do kaskady;
... i najgorsze, wywalić z szafki pod akwarium wszystkie zbędne pierdoły.  
 
Tyle update'u na dziś :)
 
Pozdrawiam!
adiC

20170503_174053.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sól Blue Treasure SPS nie jest za bogata w składzie pod taką obsadę korali jak masz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę się tego obawiałem przerzucając się z BT Reef Salt. Żadnych negatywnych efektów bogatszej soli nie zauważyłem. Używam jej już ponad rok :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz jakieś porównanie w parametrach np. Ca, kh, mg między solami reef salt, a sps salt. Tylko takie wykonane testami, a nie na papierze jak jest w opisie tych soli?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to nie. W momencie zmiany soli nie zwróciłem na to uwagi. Na przestrzeni kilkunastu miesięcy nie ma punktu odniesienia do prawidłowego porównania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie pozytywne efekty zauważyłeś po zmianie na SPS Salt?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.