Skocz do zawartości
blyx

Walka z dino preparatem Alge X - proszę o pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Posiadam zbiornik 360 litrowy - 5 miesięczny. Dojrzewania prawie nie było, dopóki nie gruchneło na akwarium dino pod koniec 3 miesiąca.

Po doraźnych środkach zaradczych:

wymiana prefiltrów w filtre RO

wprowadzenie do obiegu absorbentów: na kremiany fosforany oraz węgiel

śkrócenie czasu oświetlenia

podniesienie PH

wymianie łącznie 180litrów wody (co 2 dzień po 45litrów) pożniej standardowo co tydzień 10%

zwiększenie dawkowania bakterii

skutek:

rozwój dino został zahamowany - ostał się tylko dziad na podłożu (żywy piasek)

zwiększając stopniowo czas oświetlenia z 4 godz do 7/8 zauważyłem małe ożywienie (zaznaczam że świeciłem wówczas tylko na niebiesko)

tak więc nieco bezradny użyłem alge x wg zalecen producenta co do ilościowych dawek preparatu, przy czym nie pozbyłem się z obiegu węgla oraz innych w/w absorbentów, (mimo zalecen). Trudno moja decyzja........efekt na drugi dzien po dodaniu pierwszej dawki był niesamowity - glon zniknął zupełnie - piasek ultra biały, po długim wstępie dochodzę do pytania czy powinienem dokonczyć kurację do końca tzn 3 tyg co 2 dzień dozowanie czy poprzestać na 1 tyg???

( dodałem w sumie 4 dawki alge X) piasek biały, glanów brak, świece 8 godz na niebiesko w tym 4 godz na biało- powoli zwiększam czas oświetlenia.

Bedę wdzięczny za pomoc

Edytowane przez blyx (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym przestał, algae X to mocna trucizna, jeżeli zeszlo dino tylko się cieszyć. Pytanie czy wróci. Dwa razy stosowałem algae X i zawsze cos w akwa ginelo, ginelo nawet jezeli stosowalem 4 dni po 70 % zalecanej dawki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Racja,w między czasie padła mi krewetka, ale rozgwiazdy i ślimaki mają się całkiem dobrze (jeszcze).

może poczekać z tą wodą do końca tyg tzn nie dodawać alge x, ale podmianę zrobić dopiero przy weekendzie tak żeby w sumie bez podmian ze środkiem alge x, 2gi tyg zbiornik się kręcił. ?

Edytowane przez blyx (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na przyszłość chyba najlepiej całkowicie zaciemnić na 2-3dni- u mnie tylko to tak naprawdę pomogło.

A chemia w ostateczności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Creol - zaciemnienie też stosowałem ale nie pomogło, glon się odradzał... mam nadzieje że nie powróci po odstawieniu niepełnej kuracji alge x, tak więc skoro nie ma innych sugestii odstawiam preparat po 1,5tyg stosowania.

Jeśli miałby ktoś jeszcze coś do dodania proszę o inf.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może problem leży w parametrach? Masz stabilne i w normie? U mnie problem zaczął się gdy parametry zaczęły spadać i wariować. Niby przy walce przy takich plagach pomaga tez podniesienie na stale KH, ale z tym trzeba uważać żeby nie przedobrzyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

algea x powinien być stosowany przede wszystkim bez węgla bo wyciąga wszystko i mam nadzieję że zdjąłeś kubek z odpieniacza lub jesli byłeś pewny że woda będzie napowietrza zupełnie go wyłączyłeś. Jeśli po 4 dawkach piasek miałeś czysty to trzeba przestać podawać - jeśli jest całkowicie czysty, poczekać 2 dni i podmiana 25% wody i węgiel w obieg. U mnie taki zabieg wykonałem tylko raz - więcej nie było konieczności i padło tylko wężowidło ale to było moje ryzyko aby nie wyciagac go ze zbiornika bo to akurat wiadomo że może paść ale to też nie zasada.

Generalnie przy tego typu środkach trzeba przestrzegać tego co jest napisane na etykiecie przez producenta - życzę aby kuracja się udała.

I pamiętaj że maks to jest 7 dawek a podaje się do momentu aż piach będzie biały


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Posiadam zbiornik 360 litrowy - 5 miesięczny. Dojrzewania prawie nie było, dopóki nie gruchneło na akwarium dino pod koniec 3 miesiąca.

jak bym czytał o swoim zbiorniku, u mnie walka zakończyła się po 10 miesiącach od zalania, a pojawiło sie podobnie. Kupiłem algee, ale nie miałem cywilnej odwagi wlać tego świństwa do akwa, powód - każdy odradzał. i tak czekałem czekałem czekałem , przeszedłem w miedzy czasie jeszcze inne plagi egipskie, az pewnego dnia zniknęło.... u mnie chyba problemem było to grzebalem w akwa ile sie dało, a to przestawiałem a to poprawiałem zawsze coś, jak przestałem grzebać i dałem spokój to jakoś odpuściło... lałem tylko prodibio i po 7 miesiącu wóde świeciłem 6 godzin i próbowałem siłą myśli wywalić to z akwarium. dino jest ciężkie do zwalczenia i chyba najlepiej jak by samo sobie poszło....

życzę sukcesów!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam zbiornik 360 litrowy - 5 miesięczny. Dojrzewania prawie nie było, dopóki nie gruchneło na akwarium dino pod koniec 3 miesiąca.

chcialem tylko dodac ze to wlasnie jest dojrzewanie bo akwa morskie moze i ponad rok dojrzewac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kroczek po co kazesz sciagac kubek odpieniacza? To nie chemiclean. Algeae zdecydowanie odradzam. Samo przyszlo samo odejdzie. Toc ten baniak ma dopiero 5 mc. Ja tez mialem lagodne dojrzewanie a po niecalym roku dino. Teraz wiem, ze algea to zly pomysl

Edytowane przez remkowski (wyświetl historię edycji)

Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koreczek - nie ściągałem kubka z odpieniacza. Zakończyłem kuracje po 5 dawkach (wg Waszych sugestii), w tym czasie nie wyciągnąłem węgla i innych absorbentów. Pierwszą podmianę zrobiłem 2 tyg od dodania 1 dawki Alge X. Dalej nie dodaje suplementów oraz pokarmu w plynie dla korali. Świtecę łącznie 9,5 godz w tym 6 godz 100% mocy., chcę dojść do 8godz. Obecenie bez zmina, tzn glanów brak...poinformuje za jakiś czas o skuteczności w/w środków zaradczych...mam nadzieje że dino nie wróci.

Edytowane przez blyx (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie wienienem podsumowanie, od ostatniego posta minął ponad miesiąc. W tym czasie dino pojawiło się a raczej jego resztki dwukrotnie, zawsze pod koniec tyg (przed podmianą) którą wykonuje w soboty. W każdym z tych 2 przypadków dodawałem każdorazowo Alge X w piątki w dawce 10ml, zatem nieco mniej niż zaleca producent. Na drugi dzień ani śladu dziada, plus oczywiśćie podmiana. Od 3 tyg dino nie wraca, piasek ultra czysty. Tak więc od 3 tyg nie dodaje Alge X, powróciłem do oświetlenia 9,5 godz (białe i niebieskie światło)co tydz 10% podmiana wody,plus bakterie prodibio (nitrifikacyjne). Zacząłem również dodawać od 2 tyg inne bakterie(denitryfikacyjne) jako uzupełnienie... porodukt Tropic Marin "Bio Activ Professional" - polecił mi to doświadczony akwarysta. Woda jak również piasek mega czyste, zwierzaki karmię dość dobrze. Parametry w normie, korale ładnie się pompują...,oby tak dalej.

Podsumowanie co do Alge X, gdyby dino wróciło a inne (mało inwazyje) metody byłyby mało skuteczne użyłbym go ponownie. W akwarium podczas stosowania przebywały ślimaki, rozgwiazdy i krewetki ( poza jedną chyba juz starą) nic nie padło. Przypominam w zbiorniku podczas kuracji były różne absorbenty w tym chemi pure, węgiel itp.

Pozdrawiam

Edytowane przez blyx (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.