Skocz do zawartości
Retor

Robótki z drukarki 3D

Rekomendowane odpowiedzi

Jaki program dla początkującego drukarza ?
Najlepiej w wersji językowej PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam darmową Ultimaker Cura. Na standardowej konfiguracji pewnie coś wydrukujesz ale każdy program trzeba dopieścic w ustawieniach, żeby druki wychodziły idealne

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Helo

Miałbym jeden temat na drukarkę, z takiego materiału jak są robione kostki do lodu.

Tego miękkiego, jakiś silicon?

osoby drukujące zapraszam na priv :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, MarekT napisał:

Jaki program dla początkującego drukarza ?
Najlepiej w wersji językowej PL

Ja poleciłbym SlicerPE (Prusa Edition) znacznie mniej skomplikowany do tego w niektórych przypadka radzi sobie znacznie lepiej o Cura.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 godzinę temu, MarekT napisał:

Jaki program dla początkującego drukarza ?
Najlepiej w wersji językowej PL

ja przewertowałem kilka i jednak zostałem przy simplyfy 3D, program może wszystko i nie jest jakis mega skomplikowany polecam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuje coś ogarnąć :) Ciężko będzie na pewno bo mam doświadczenie tylko w rysunku 2D. Coś tam próbowałem robić w Solidworksie, ale jak się nie używa to "odpada"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 minutę temu, MarekT napisał:

Spróbuje coś ogarnąć :) Ciężko będzie na pewno bo mam doświadczenie tylko w rysunku 2D. Coś tam próbowałem robić w Solidworksie, ale jak się nie używa to "odpada"

mój brat jest po polibudzie lubelskiej i tez ma doświadczenie w 2D głównie nie dał rady przestawić się na 3D, jezeli chodzi o konstruowanie 3D nie jest łatwo, ale jak ja sie nauczylem to wszczyscy dadza rade hehehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Paragon napisał:

mój brat jest po polibudzie lubelskiej i tez ma doświadczenie w 2D głównie nie dał rady przestawić się na 3D, jezeli chodzi o konstruowanie 3D nie jest łatwo, ale jak ja sie nauczylem to wszczyscy dadza rade hehehe

Jeżeli umiesz rysować w 2D to nie wielka różnica  zrobić z tego 3d. Dochodzi tylko jedna dodatkowa oś Z :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
2 minuty temu, szutarek78 napisał:

Jeżeli umiesz rysować w 2D to nie wielka różnica  zrobić z tego 3d. Dochodzi tylko jedna dodatkowa oś Z :)

 

nie do końca się zgodzę jak nie używałeś programów CAD/CAM to jednak jest problem narysować z ręki a narysować w programie :)

ja jak pracowałem na ProE, a potem przesiadłem się na NXa tez miałem kilka miesięcy zanim się przestawiłem, ale u mnie to bardziej skomplikowane tematy oprócz modelowania mam też na głowie projektowanie Form czyli molding zajmowałem się też pewien czas CAM czyli pisanie obróbe i programowanie maszyn CNC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, Paragon napisał:

nie do końca się zgodzę jak nie używałeś programów CAD/CAM to jednak jest problem narysować z ręki a narysować w programie :)

ja jak pracowałem na ProE, a potem przesiadłem się na NXa tez miałem kilka miesięcy zanim się przestawiłem, ale u mnie to bardziej skomplikowane tematy oprócz modelowania mam też na głowie projektowanie Form czyli molding zajmowałem się też pewien czas CAM czyli pisanie obróbe i programowanie maszyn CNC

Zawodowo również robię podobne rzeczy co ty, jednak na potrzeby cięcia laserem CNC. W tym robie jak to dumnie nazywałeś "programowanie maszyn CNC " :). Chodziło mi o to że jeżeli ktoś jest w stanie zrobić rysunek na płaszczyźnie to nie będzie miał problemu z pociągnięciem go do góry. Oczywiście w każdym programie rysuję się inaczej i każdy posiada inne narzędzia które trzeba poznać. Osobiście polecam Fusion360. Można zdobyć licencje za free a to kawał dobrego, profesjonalnego softu wraz z modułem CAM. 

Edytowane przez szutarek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Dumnie dumnie ja 5 lat programowalem maszyny CNC duze wielkogabarytowe frezarki CNC fajna zabawa bylem i programistą i operatorem troche bawiłem się inżynieria odwrotna potem przeskoczyłem na stanowisko konstruktora tez jest fajnie chociaż poczatki były strasznie trudne wszyscy wychodzili do domu a ja naginałem po 12 godzin żeby dogonić bardziej doświadvzonych kolegów ale dałem radę i nie żałuję 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Paragon napisał:

Dumnie dumnie ja 5 lat programowalem maszyny CNC duze wielkogabarytowe frezarki CNC fajna zabawa bylem i programistą i operatorem troche bawiłem się inżynieria odwrotna potem przeskoczyłem na stanowisko konstruktora tez jest fajnie chociaż poczatki były strasznie trudne wszyscy wychodzili do domu a ja naginałem po 12 godzin żeby dogonić bardziej doświadvzonych kolegów ale dałem radę i nie żałuję 

Wobec tego mam ciut mniejszy staż. :). Chodzi mi o to że ktoś kto wygeneruje gcod i załaduje go do numeryka, nazywa się programistą maszyn CNC :). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Hehe niby tak, a z tym stazem nie przesadzaj jak jestes łebski to w pół roku ogarniesz to co niektórzy w 5 nie dadzą rady :D

Pamietam że strasznie ciężko szło mi pisanie obróbek w 5 osiach ale tez ogarnąłem kiedyś wyrwałem z mocowań formę co wazyla ponad tone przy obrocie głowicy hehe jeszcze do dzisiaj kupa z nogawki wylatuje :evil:

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, szutarek78 napisał:

Wobec tego mam ciut mniejszy staż. :). Chodzi mi o to że ktoś kto wygeneruje gcod i załaduje go do numeryka, nazywa się programistą maszyn CNC :). 

wygenerować kod to każdy dyletant teraz potrafi większość programów jest tak zrobionych ze nie trzeba wielkiej wiedzy

 sztuką jest tak dobrać posuwy i prędkości do narzędzia aby w pełni wykorzystać możliwości maszyny 


Akwarium 120x60x55

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja za to przeżyłem jak podczas zmiany sotołu lasera 3000x1500 zaczepiła się blacha 5mm pod spód przez co stół razem z blachą pofrunął ze 2 metry do góry. Również miałem ciepło

2 minuty temu, Arek23 napisał:

wygenerować kod to każdy dyletant teraz potrafi większość programów jest tak zrobionych ze nie trzeba wielkiej wiedzy

 sztuką jest tak dobrać posuwy i prędkości do narzędzia aby w pełni wykorzystać możliwości maszyny 

zgadza się. Ale żeby to dobrze zrobić to trzeba popracować na danej maszynie minimum rok :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Czy ja wiem narzedzia maja podane te parametry, posówy w danym mayetiale, dochodzi tylko doswiadczenie, przy delikatnym naciąganiu zadad i na ile mozemy je nagiąć, w momencie kiedy pewne rzeczy robi sie odruchowo ze tak powiem instynktownie oznacza ze musisz zmienic robote hehe

Co do wpadek kazdy mial jak nie to bedzie mial taka robota, z takich fajnych to jeszcze pamietam jak frez za 2 czy 3 tysie unicestwilem rozkrecilem go przez przypadek z 8000 na 80000 tys obrotow faktycznie glowica rozkrecila sie do moze 40000 ale wystarczylo aby frez zniknął jak Avengersi w infiniti war :ph34r:

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie się gada, ale to chyba wątek o gadgetach z drukarki 3d do naszych zbiorników :) ? . Swoją drogą chwaliłeś sie tu kiedyś projektem takiego filterka z rolkami na które nawijało się fryzeline. Masz może gdzieś projekt tego ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Teraz, szutarek78 napisał:

Fajnie się gada, ale to chyba wątek o gadgetach z drukarki 3d do naszych zbiorników :) ? . Swoją drogą chwaliłeś sie tu kiedyś projektem takiego filterka z rolkami na które nawijało się fryzeline. Masz może gdzieś projekt tego ? 

a tak chwaliłem, się ale tego projektu jaki innych dużych nad którymi spędziłem dużo dużo czasu, nie udostępniam, ogólnie jak ktoś śledzi moje zabawy z projektowaniem głupich zabawek tutaj na forum typu odpieniacze, filterki lampy itd., to wie ze wszystko zawsze udostępniałem na TG każdemu kto chciał, ale skończyło się przez to takich to innych ludzi nie będę się zagłębiał to nie temat do pisania, ale ogólnie zaprzestałem udostępniania :/ 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze takie zapytanie, odnośnie programów do tworzenia rysunku 3D.
Czy SolidWorks będzie współpracował z Drukarka 3D ? Coś tam kiedyś rysowałem, ale pod frezarki CNC, i generowałem kody EdgeCamem
Czy sam solidworks dal by rade ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak wybrałem program DesingSpark. Po kil ku godzinach prób i błędów stworzyłem panel do sterownika auto podmianki wody. 
Myślę ze całkiem nieźle mi poszło. 

Wybrałem zakup drukarki ENDERA 3. ( oglądałem kilka filmów z recenzjami i chyba nic lepszego w cenie do 1000 zl nie znajdę) 

A może się mylę ?

panel.jpg.248bce0f505bd2a2b3cdcb9c11c3dd83.jpg

panel.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jednak wybrałem program DesingSpark. Po kil ku godzinach prób i błędów stworzyłem panel do sterownika auto podmianki wody. 
Myślę ze całkiem nieźle mi poszło. 

Wybrałem zakup drukarki ENDERA 3. ( oglądałem kilka filmów z recenzjami i chyba nic lepszego w cenie do 1000 zl nie znajdę) 
A może się mylę ?
panel.jpg.248bce0f505bd2a2b3cdcb9c11c3dd83.jpg
panel.pdf
Będziesz pan zadowolony ;-) też mam od pewnego czasu i nie narzekam , trzeba się nauczyć obsługi ale drukarka nie wymaga żadnych modyfikacji aby wydruku cieszyły.

Wysłane z mojego Mi MIX 2 przy użyciu Tapatalka


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

zabieram się powoli za drukarkę i będę działał z obudową dzisiaj doszła paczuszka, wyświetlacz 5 calowy do Raspberry Pi,  mam już mocowanko do niego :) , ogólnie słabo idą paczki z chin chyba nowo powołane oddziały celne zaczynają wszystko opóźniać : /

A_FIo_mn-CggjSb9ZJvTp1iCnCBihAfvkvthdY22uRG4YefeAZzL3aIhvi4NQ4obcCOQozXwi02mXVhKuIf_TppAjmJ2gWvbs_cDRJrW7MQbsFxUttcI8E7Y1hGyxp_LoyH1k6ZYNh60iLs_szfR4WzCNL31VXxyefDvbirLqHL5tz4ZudVGBWmx4wkfIgy4HoR17a-fN0YeglUTF44bdPkgPR0Q_tYyyYEwyfhNw-oNdt2idQ1pUWSY-6CXChFHB_G6j6G1qjZPW3VSHvKHINWrAphEg676IkoiaJbRf-whIZflJiCqZxjPfd2cUmfgtdBIfh_6yHAcaKMRlJZCwR2HQMb7l0SSE_NS1lJRUnHYMAwDp94TY3_IOHwyl7_bETn9j1C8IPAJgtmb6sCITDtqW23bcCWrM-uNuKtdAeSluok-TMpwLXD7n5HwbQfvhS7aiUuQT73W78ZB1WmEaJGF-iWNQGt5mL_vYMgD0Reb776xfu8M3fix562XM3WKyfPs-6BFULhRDEU1L0A7Yo_EOWEeNvjS9daAI3Z76d8hM6k-11IEI7aL2vfMcIInww1LHIL9S64xefrh6nR8KT6Lt31SpATYeJ3w0YW4dtqWP_cRG8P35m5gbfm8pfyDtxnsYOsn2PGRmhzZFvAsbazH=w1545-h872-no

yqhd8x-QkJ0jLFL8jc6VLrQ3Tnx5Jx0yS2Klk2eTiO8xKSYhBcExeEMZwW5lffg-qBQ13FXvY5A2CfKNT2R-DrYL_ZXjEKXxTf1hTIvge0nwBzPtrDjaQ5jiQRoiUq6iH4Ou35mpTydtzgvjy6Z-mdAVMDyr-BCdDXMHxscCyE8CeN5TaSInwBnjFz0YTO7BInOu2trhJLmZ3Q8vNZIOJ-TJBOHGoLACJYoihQ3wwLC2rewRYTQ9cFLWM22M_wMJBp7XjE4Dr775En6Tvoakoqs0lYZwJRynKQkd75tsfb3bikHPay7-o5WKhqyDXWEt6cTSe8oCw4cehZEl1x7pATDN1es1QdNvUBZgC7L-2GBBBZFPYYb6SsMeV7PxtjtUw9-8nMDryvzsE6IeF8yca3h2pDHHVrj8i8RBV59QruTDSnokKnZCWWxcCT6gNsvk6NTABWKldemWQqCqMh5rdAD_n6g2_M_qa0h65u9yFH5B0_YcqsOelFK0LZN54LLUGqjncnM8yEpMSLNG7UxVM4Z7ZLhLxYR2uFIkt_2tTz9zrzbWMGXSRhrx9l4MlbKKvoX6sDBjQezqv0_m8bgxgyl5_zgzoE-GV4uVPtjeJYsOx4PiLOc9N7MFyfF6EA5Qmnt5GF1DlH3vziWfAwYtdzt5=w1545-h872-no

xRqFlFFjVZ4zRwDbHn8HTNvbtHgRO8ElSANYPZ3k2fd6fITpN9IeP_T-TZ4QKrD1dKfhNCOs5XXMTojt8FN78IMm6iKqv6sR2b4oFuL5pzVx_BH2aIrApZOGlGGbvE68a8rQ3D_ZFdE6VSw9jVIBiurdvjDx9DBCUJInQcOGoNoV1M7--Q8ZFjulJ7lKVB9HE_l4-q2Vevc-lLI6pbxB_vslV3xbOD-bogTpFLapV2OkWaC1ZYQmC9dMMAPIzmAizvzolHSJvYaii_9IEkXu_62NCU4Vs6CLuFnO5PZsVwmJOKEE1amF-T8SpdRHTI8SYE6UAQxrrQlcBPUWYnlZTF5yPcoIy-1AGDx6tNCJQSY0_j1WPTePW5kOG2UHlBTrleg7aex5U2C7ul18c4B7aoUqlQ7GM5tztq0AiEK-K8ZuIfDGsaQ7MHKEc_I__wojdvKXn5Ex8mCJjbjfjoR4K3w7MftzlPH3pzIaCle0QQSA9aTqjDnOvhlt2Bvnm8ztOi3TZIJrMBISKl_zeyDhns29dEpHiFBTMrAi-burJf68_p3LG-GtW6iuVNLuMyEZcGAkkjvQaVknlHhBmKafrGTsbwuPyBb0er0Z25BMJFlqH7sDmcELc1DZOlyc8fVFnDt9vY_83_PFpF0iC_ub7rTHq4DZXe-qbhVgd7Audcoi5TqgzihOKvEZMv-tPcrUHKSMAjY-hwlGe5Dd7Q=w1545-h872-no

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Dobra żeby nie było, że nic się nie dzieje :) drukarka ma już spory przelot ponad tysiąc wydruków średnio druk elementów gabarytowych z drukiem powyżej 20h i zaczynają padać niestety kable to się przepalają to się przerywają przyszedł czas na solidny remont, wymieniam wszystkie wiązki na nowe, oraz wszystko co się pozużywało zostaje wymienione, zabrałem się za box oryginalny miał straszny misz masz kablowy koszmar i masakra, dlatego przemodelowałem box od nowa z oryginału zostały tylko boczne ściany reszta jest nowa rozdzieliłem sekcję zasilania od sekcji elektroniki, + doszło Raspberry Pi i dodatkowy LCD 5 cali i parę innych rzeczy smoothery oddzielne zasilanie Raspberry Pi zdalne wyłączanie  drukarki na przekaźniku 3,3V jak na razie ogarnięty box :)

Podkręciłem też Vref z 0.7V na 0.75V ze względu na dosyć ciężki stół silnik pracują jakby płynniej i swobodniej, ale radiatory na step stickach po raz pierwszy sa ciepłe hehe

-x4C-pMMsKRRKQDZQBRzt7ek8AcvQL0LWronRpT_J4DjfUeHn8evK9_HbhFE46etYsn_YSkZiUekAwj6r2kKW-yus3N3HiPw2eZy_BdvfQfly-lgGMRhJe-J48cX1YWEOWtWX_Q8r1WQscI2ti1ayhiJ1fM50C5wj7G5-LcNJ6bOJ3thn6fQ_LoY1rvyS7fotfBDUhYlm9-VoFkH1EzKh8xprnqRbxvW4sZenVGqlXBlusgsinOwNxM-HD5rP72eA8INmQcw9MySerDjp3YWR67IkQSfVyxEea5S1w6hAf53FXBNNmXF4o7Yv5wl4Zq0xQGUhYZYC9PyYthC3c-5aBT8xkaCa2PAEox8_PkP5Vx8MDHKiYA1Z_CLk-nsiTNo0G22BYOu-yM75yBf03m45X6NJwA24DTsWgnbLA0yqe-W-qn5gqyA30zS2k2Hzi1UUuHZFlwmlxeZW9jeY250oWthAg8LnHx3GO3GWX67CLm4sIw_tak_6KBWgsjMyMPs0mA7NXrG2xvy7JyJgmbMsLnjaON4R9T8cRnaup128mz3ODlyvKj0hAZ6eGKtzm09Gi3kpI4p96u1t6TXs-CiJdAdEPCkf3TcwQu7CgIxOZl0FqH541RXuo0b0wwNCXU2CNhrS175DXzatpi_zFdMjZVx98N0W0siWHZBZN-tfmiYaMSYeT4nUbN38_Uz9Y2vRQK-YG0Qho97krbJrQ=w693-h392-no  QqHInTUU4GAtROg71nYqUPrBAEo9F8rwmFcMsmlGEdCD5DNGU1NPL11N7lic1N2oC9toW3NHaS-flF55xxU3AHsdD_0C0HxI2l-dLMoBFYfGil079fPKaD5tBYpZjZpjPTVaRJHC0MNq5EO_AmPrByb_C4R273PnciFj22fafXzM1HoQJ-LHQg7g62nZYJJJ9CB3rP_18z3Ub9--WW-GNMm_YpYMmRjRryrv2Hbnf_tVjGS0SzCpAPOn2dLgWM2iMFMtUa240Y_o_QfarU5pgXK5Nqtj404s2xK-LgmzDiUoSNVogFRIPCiAdZ3rRfQCd1VEa2wIB7LXIEF5fAvK3euUh1IMroFgxHqrEtcYKHw1VwkonCMA9U7Oo7KfGLR8JvXnovpMKH9rH_mv1sHQYIG-wMApP-OUKuYtTmy_2TCLr4JzJVVY4U8yjHzHDgqx85l1guNbinhVsiUBP5li1vayOB1g2cJa4Q6SHmpZo1ClOgiaaVbop6b4oD_-FRkV4oHoZyTpcGLGbksOfMnRxQpUC9OAW9kj6ecDSXRN24cES8Xz-ZR2M6olGjOndqvQgb39a1S-wAk_kOla_OTl1jFrP_v-A6o09rG2YyBuAPdSSpOX0uOzrwyDmG-Sl6YIF98JDqziUEXVvBsdWYGwM_8-2YOXI3JRna9oB_9jZd0EhysgKZrsy-gMPzEu0a6QPc7NJ2q2_swt8hsOPg=w1613-h910-no

QKDJHb-nmMOk_b0bY5n5D5yMoGYc0cRd8wbV4uCkUWjs8SjiACmb8FefSsB9Q5LqJ5Aoe6DZxHhxlXIbA6189kl7F4aKZ3VWdgXCNtPw2ZCLOlrCbTCycpgNAHpmndnkbdnICKEO0NaUZHMwDnffRIW3aV8cUUaDQUA3rFisq-HTSD5Gs9SwqfDjALH5P14ZA9rJQbaR3f-VTc5cMVLTJzT3bcUdsxBtCqETqVVOHZ-KprpKHzEytIifs8vVlc7zkIvrtwqqtM19h5k4-iV73hWxcExLFD7Y89_UhOoDyJAMQ-DdAhMPOjGw-jlG42X9XCKutO7wMIoY6GwPASjLHvFXwRUUrgyTtJdcZaGLwjfg_nfQZ2Ww87jLyt6GpRFdV4_o5AJL9u3Vry_E4iHjoeYt48Ou0kQgQm1SljgdGHCvITaobya2vSPrRIpNWdNyyIjMoK-Xi8Xv1LfERHmqgoh4-PUEAssj4wJnguK-_OwNN47CeFYkIp7rKa-o4mj2mI4A3PRTVAdId4u7t2TMOT74xfOR3DJG6YtyDMBgQQWFk4bZYkStrZBDazvN1Kqacd8m45wLFfC5mFk8vyzUk_X6Mm6axKiEkg1FtwGEBlZ7hsfteL-lTohiyMicTdumVr9V8G01ImhkTLL8aW0GYfD3oKEXt2gD0Gt1pZIxd4r8XqeT1Kk2DSyIpKi34cj05VBtkgxApy68erjkcA=w514-h910-no  StrPRG150xQIG79XkcLrAIaNvP0kzntTlCtzTFjLF4O-tlOaW0BYC7SxhkR61nMIRpIOSC72WmmJsSbmQUfZ4x4s-kAX3Tofi7rEoWSm9nL2MeoQt0ffWzb_q4ha4i2Q2fHyzQowOZvS-AHfNnbH6OTALHCLjO0UslYWSFqzPRDOOleEMdMii-FDDsuwcMtzPgSwiTP2_Vbw12NuIWgcTxYE1DAr0xX3pVslR5J8gPC1TH_s7pDU14FehGgwAyax61xJ1Qc5buLvm5IzOgrx6rjDbOKgS9DCwoI7kt45PejIlvWb6ECk_BD_Cvv4__9A747U6pqPw4VsHCEvVL-0Y9VKy8nn5UhxSuunk2s5Y0xLiIluznk3JPuWppnqeT16N2lMR5PWvMF7kEnBHfs_l9_0tS12DpwP2nlGijB0lzmVnaGRlRN85F4ZcgfBBHMo23jYNhH7dYiVScWO3mgNdRqfcTNgF4pGJVBg0AZyDc7FVoGmNoSHj7RhBx3RlwG5KbFN3ioNHFUlsWDkSML32Dk2mA-OWYDIkls0UDHxmEHsERVd6ZvORkCWr2WXmWP0xvzPPGkL3xMo5r8gHV_AOkNWA6hNjPhSeGvI1Rv9yuxbVNyY3wpOOPiNrQmkmBM_6DqFYo-_6q2sHJpvLa_IKO_Kom3gXG3wj-yv26UoW8BLKSsjz7pkjfKEhqH2ibFpmgY4Bh-ruqQkkqx6Mg=w514-h910-no

axQswe29w2JrJdVvDsOpehW6y-S3gbuzJ7_sdD80

paPHa9TNlEMXmgjZA9hFbxmlFbvIJSMsRCdcu9M2

kjrQ8NqmSLsdK1XSez4M89anmDAe3lHxKApqeKal

7-opZTzzds3iiMhHBAtUMARXZ5iD6aJXMsYhRVBo

 

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.