Skocz do zawartości
Retor

Robótki z drukarki 3D

Rekomendowane odpowiedzi

Pamiętaj że przy wydruku, filament jest podgrzewany do wysokich (w porównaniu do późniejszego użytkowania) temperatur. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe po 3 dniach w temperaturze pokojowej zapach wydruku nadal był wyczuwalny... nie tylko przeze mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.01.2021 o 09:11, szutarek78 napisał:

Robiłem kiedyś taki filtr. Wszystko oprócz rury była drukowana/Wstaw swój załącznik

Przechwytywanie.JPG

Wielkie dzięki za podpowiedź odnośnie fusiona, oj mega ułatwił projekty
40 minutek ogarniania i projektowania i zaczyna coś wychodzić 
image.thumb.png.21591cb5fcf9750c8d9f7e2b489b141f.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.01.2021 o 09:11, szutarek78 napisał:

Robiłem kiedyś taki filtr. Wszystko oprócz rury była drukowana/Wstaw swój załącznik

Przechwytywanie.JPG

hej jeszcze raz, powiedz mi, te króćce pod wężyki i rurkę w środku też drukowałeś? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Króćce drukowałem. Rurkę nie. Użyłem rurki do kabli elektrycznych. Koszt kilka groszy. Po za tym tylko rura plexi jest jeszcze nie drukowana. Reszta łącznie z śrubkami drukowałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy są tu jakieś kozaki którym sie nudzi i chcące wykonać wirnik podobny do tego jaki posiada ATI? Chętnie ogólnie bym porozmawiał z kimś kto dużo bawi sie w odpieniacze DIY żeby powymieniać sie koncepcjami. ;) 

ATI.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szkoda ale zadam od razu inne pytanie. Czy ktoś próbował wydrukować zwężkę venturiego ale nie pod pompę igiełkową a jako główne źródło pęcherzyków powietrza jak np w odpieniaczach schuran? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeże temat bo robie 25 podejście do zakupu drukarki.

Slyszałem wiele razy kup pruse bedziesz klikał i drukował... Niby spoko, ale widziałem wydruki z Prusy, Creality, Anetek, Anycubic, czy nawet na drukarce diy na podzespołach od Zortraxa. I tak  cały romantyzm tych chińskich drukarek wg mnie to to że mamy urządzenie które możemy udoskonalić. Myślałem już nie raz kupić jakiegoś Enderka 3 tego nowszego podobno fajnie drukują a mimo wszystko można je ulepszyć. Wydam coś koło tysiaka i w sumie drukarka by już dawno stała. Ale potem wchodze na yt i widzę fajne wydruki z takiego endera 5 plus po paru prostych modach. Kosmiczny obszar roboczy wydruki fajne. Cena też przyzwoita. I jak tu żyć panie premierze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest wiele drukarek na rynku i każda ma jakieś minusy, osobiście kupiłem sidewinder x1 bo drukarka stoi u syna w pokoju i zależało mi na ciszy. A drukuje bardzo ładnie.


6833_7811.png

Akwarium 93x50x45h+45l sump. Oswietlenie 5x39w T5. Obieg eheim 1100.Cyrkulacja 2x tunze 6055 1x + kontroler DIY + aquael 10000.

Filtracja 40kg LR + RO ps-1000 int + RO MF-70 z biopellets. SSB "selektywnie suplementuje ballinga"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, mrben24 napisał:

Jest wiele drukarek na rynku i każda ma jakieś minusy, osobiście kupiłem sidewinder x1 bo drukarka stoi u syna w pokoju i zależało mi na ciszy. A drukuje bardzo ładnie.

Ja finalnie zdecydowałem sie na Endera 5 plus ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, sith114 napisał:

Ja finalnie zdecydowałem sie na Endera 5 plus ;)

I jak wydruki? Zauważyłeś już jakieś minusy?

U mnie mimo dużego stołu to jest problem z nagrzewaniem miejsc połączenia wózka ze szkłem. Ale rzadko  kiedy odkleja się wydruk w tych miejscach, staram się układać wydruk omijając te miejsca. 


6833_7811.png

Akwarium 93x50x45h+45l sump. Oswietlenie 5x39w T5. Obieg eheim 1100.Cyrkulacja 2x tunze 6055 1x + kontroler DIY + aquael 10000.

Filtracja 40kg LR + RO ps-1000 int + RO MF-70 z biopellets. SSB "selektywnie suplementuje ballinga"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, mrben24 napisał:

I jak wydruki? Zauważyłeś już jakieś minusy?

U mnie mimo dużego stołu to jest problem z nagrzewaniem miejsc połączenia wózka ze szkłem. Ale rzadko  kiedy odkleja się wydruk w tych miejscach, staram się układać wydruk omijając te miejsca. 

Powiem Ci dopiero co wydrukowałem 3 pierwsze wydruki musze ustawić/przestawić drukarke na docelowe miejsce i zaczne dalej drukować ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, sith114 napisał:

Powiem Ci dopiero co wydrukowałem 3 pierwsze wydruki musze ustawić/przestawić drukarke na docelowe miejsce i zaczne dalej drukować ;P

Drukarka to duża frajda ,ale jeszcze większą frajdą są realizację własnych projektów.  Pochwal się jak już zrobisz coś własnego pomysłu.

Dzisiaj zacząłem testy reaktora z drukarki

1090538629_0065c5f24047b784gen(2).thumb.jpg.17bb35fac411f353e9f3bfc24598d523.jpg


6833_7811.png

Akwarium 93x50x45h+45l sump. Oswietlenie 5x39w T5. Obieg eheim 1100.Cyrkulacja 2x tunze 6055 1x + kontroler DIY + aquael 10000.

Filtracja 40kg LR + RO ps-1000 int + RO MF-70 z biopellets. SSB "selektywnie suplementuje ballinga"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.04.2021 o 16:22, mrben24 napisał:

Drukarka to duża frajda ,ale jeszcze większą frajdą są realizację własnych projektów.  Pochwal się jak już zrobisz coś własnego pomysłu.

Dzisiaj zacząłem testy reaktora z drukarki

1090538629_0065c5f24047b784gen(2).thumb.jpg.17bb35fac411f353e9f3bfc24598d523.jpg

WOW
Mega sprawa ten reaktor PLA PETG?
Ja narazie caly czas zabawa chociaż końcówke do zasysania glonów sobie właśnie drukuje może dzisiaj testy :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze wydrukowałem sobie karmnik dla chelmona w zywicy i po kilku dniach wygląda tak jak na zdjęciu. 

Martwię się bo wydrukowałem sobie części do filtra przepływowego który już od paru dni pracuje.

20210423_113947-01.jpeg


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Tester napisał:

Kurcze wydrukowałem sobie karmnik dla chelmona w zywicy i po kilku dniach wygląda tak jak na zdjęciu. 

Martwię się bo wydrukowałem sobie części do filtra przepływowego który już od paru dni pracuje.

20210423_113947-01.jpeg

Gdzieś czytałem że wydruki z drukarek SLA nie nadają się do moczenia w wodzie. Chodzi miedzy innymi o to że nie utwardzona dokładnie żywica  jest toksyczna i może przedostać się do wody w obiegu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Orientujecie się czym kleić np plexi z pla/petg? Np żeby skleić reaktor / filtr przepływowy? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.04.2021 o 02:43, sith114 napisał:

Orientujecie się czym kleić np plexi z pla/petg? Np żeby skleić reaktor / filtr przepływowy? ;)

Ja kleje pet z pleksi klejem rozpuszczalnikowym Acrifix 116.  

Ogólnie bdb klej do większości "plastików"

W dniu 25.04.2021 o 12:52, Tester napisał:

Kurcze wydrukowałem sobie karmnik dla chelmona w zywicy i po kilku dniach wygląda tak jak na zdjęciu. 

Martwię się bo wydrukowałem sobie części do filtra przepływowego który już od paru dni pracuje.

20210423_113947-01.jpeg

Polecam do druku pet nie reaguje z wodą morską o czym sam się przekonałem już dawno temu. Do akwarium co tylko dam radę to drukuję z tego materiału, kiedyś próbowałem drukować wirniki z PLA, ale po paru miesiącach się rozpadały, wolę nie ryzykować że odda coś do wody.

Edytowane przez mrben24 (wyświetl historię edycji)

6833_7811.png

Akwarium 93x50x45h+45l sump. Oswietlenie 5x39w T5. Obieg eheim 1100.Cyrkulacja 2x tunze 6055 1x + kontroler DIY + aquael 10000.

Filtracja 40kg LR + RO ps-1000 int + RO MF-70 z biopellets. SSB "selektywnie suplementuje ballinga"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, mrben24 napisał:

Polecam do druku pet nie reaguje z wodą morską o czym sam się przekonałem już dawno temu. Do akwarium co tylko dam radę to drukuję z tego materiału, kiedyś próbowałem drukować wirniki z PLA, ale po paru miesiącach się rozpadały, wolę nie ryzykować że odda coś do wody.

Wiem wiem. Drukarkę filamentowa też mam, ale nie spodziewałem się takiej reakcji żywicy na wodę słona. 

Na forum 3d zjechali mnie że włożyłem to do wody i że powinna być ogólnie katastrofa. Nawet pojawiły się komentarze że żywica nawet po utwardzeniu zostaje toksyczna. 

U mnie na szczęście nie było żadnych negatywnych reakcji.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się poradzić w sprawie mojego ostatniego wydruku. Zaprojektowałem reaktor, filtr przepływowy z przeznaczeniem na wapno sodowe. Wydrukowane z PETG. Po trzech tygodniach wydruk rozpada się w rękach , sam z siebie popękał, jakby jakieś naprężenia go rozsadziły. Pierwszy raz coś takiego mi się natrafiło i nie wiem czy zachodzi jakaś reakcja materiału z wapnem sodowym, czy jakis pechowy filament się trafił. Co ciekawe tylko jakieś 5 cm od dołu się tak rozpadło a pozostałe 15 cm ma normalna strukturę i nie pęka pod naciskiem. 

IMG_20210604_134006_compress71.jpg

IMG_20210604_133955_compress31.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak miałbym obstawiać, to jest robota chemii.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@cyliA pamiętasz jakie miałeś parametry wydruku? Konkretnie jakie wypełnienie i parametry jakości? Bo może powstały mikroszczeliny gdzie wapno się wykrystalizowało i zadziałało jak lód na skale?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dale

Drukowałem ze 100% wypełnieniem i grubością warstwy 0.15. Jeszcze jakieś parametry druku podać? Jednak sądzę że gdyby była to wina jakości druku to pęknięcia byłyby wzdłuż warstw równolegle a tutaj jest całkowita różnorodność w kierunkach pęknięć. 

 

Jestem na 90% pewny że tak jak @katani mówi to jest robota chemii.

Pozostałe 10% zostawiam jeszcze na wadliwy filament bo też to był pierwszy wydruk z innej firmy niż zawsze, zamówię jeszcze PETG od Spectrum z którego drukuje od lat i nie miałem żadnego problemu. Podejmę kolejną próbę wydruku z nowego filamentu i się okaże czy będzie powtórka z rozrywki. Jak znowu się rozpadnie to pozostanie mi tylko zrobienie filtra z plexi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.