Skocz do zawartości
Retor

Robótki z drukarki 3D

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

od samego początku zabawy z akwarystyką dłubie i wydłubuje różne sprzęty na własny użytek. Do tej pory nie opisywałem swoich urządzeń bo i po co powielać i tak już wiele podobnych rozwiązań. Od jakiegoś czasu jednak zbieram doświadczenie w temacie druku 3D i tym doświadczeniem właśnie chciałbym się z Wami podzielić.

Co to jest drukarka 3D może zobaczyć każdy na YT, tak więc technologi opisywał nie będę, zwężę temat do dwóch drukarek, które sam posiadam.

post-12710-0-21093800-1424032848_thumb.jpgpost-12710-0-49767400-1424032846_thumb.jpg

Wanhao Duplicator 4 (lewa)– moja pierwsza drukarka, ma za sobą prawie dwa lata pracy, jest to chińska maszyna, w której od samego początku brakowało podstawowych elementów, po wielu poprawkach mechanicznych drukuje bardzo dobrze. Nie jest to urządzenie dla amatorów, trzeba sporo czasu i cierpliwości żeby coś z niej wycisnąć.

Makerbot Replicator 2 – drukarka amerykańskiej produkcji, pierwowzór ww drukarki ale dużo łatwiejsza w obsłudze, konstrukcja metalowa nadająca sztywność maszynie, większe pole robocze, super wykonana i inne superlatywy. Jednak po pierwszym uruchomieniu okazało się że nie będzie z nią tak wesoło
;)
to że coś jest z ameryki nie znaczy że zrobione jest z amerykańskich części
;)
. Makerbot aktualnie jest w przeróbce, to też zdjęcie wklejam gotowca z googla, moją maszynkę wkleję jak poskręcam.

Materiały
jakich używam do druku to PLA i ABS, jedno i drugie mocze bez obaw w baniaku, właściwie każdy z nas moczy bo przecież połowa wyrobów w naszych akwariach i domach to te substancje
;)
Tylko moje przeszły przez drukarkę 3D.

Przejdźmy zatem do samych wydruków, bo przecież o to tu chodzi. Drukować można niemal wszystko, ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia:

post-12710-0-05767800-1424032907_thumb.jpg

to tylko szereg drobiazgów ułatwiających życie majsterkowiczom. Prawdziwe rarytasy zaczynają się dopiero po opanowaniu drukowania i projektowania w 3D.

post-12710-0-38987500-1424034635_thumb.jpgpost-12710-0-65991800-1424034625_thumb.jpg

post-12710-0-64054700-1424035619_thumb.jpg

To akurat nieduży filtr przepływowy na dowolny rodzaj wkładu, ja zasypuje go ROWĄ phos i
jednocześnie carbon, bo filtr ma dwie komory, oprócz tego regulowany zaworem
przepływ
, regulowane kierunki wlotu i wylotu, wygodną i łatwą w odkręcaniu pokrywę, sitka nie pływają bo są zamykane w obudowy. Filtr jest łatwy w obsłudze i użytkowaniu i może być drukowany w dowolnym kolorze
;)
u mnie śmiga czerwony w wersji 3 L. :

post-12710-0-04660300-1424036973_thumb.jpg

W planach są jeszcze filtry w wersjach 2,7 L z rury fi 130mm oraz 5L
fi 130mm, oprócz tego mam już projekt czyścika magnetyczny na zwykłe żyletki jak i również projekt pompy perystaltycznej w pełni łożyskowanej - program do sterowania
już
się pisze, jak będzie gotowy to pokażę całość.

piszczcie co by wam życie ułatwiło, może wspólnie coś pomyślimy...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko takie drukarki sie upowszechnia to wszystkie hobby, nie tylko akwarystyka, zyskają inny wymiar


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bajka. Gratuluję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super!

Dożo lepsze niż szlifierka i młotek.

Możliwosci nie ograniczone.


100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bajer sprawa ;) A jakie są koszty wydruku dobrego odpieniacza? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam wydruk nie jest aż taki kosztowny, kilogram filamentu to wydatek około 60 zł, niestety jakość filamentu jest różna i trzeba się najpierw zorientować w dostawcach. Części do odpieniacza mogą ważyć w granicach 150 g, do tego rury, kolanka i inne części. Jak znajdę chwilę to policzę taki "dobry" odpieniacz.

A tu jeszcze pompka w wersji przed wydrukiem...

post-12710-0-52817400-1424041774_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to narazie czarna magia.... a jak jest z wytrzymałością takich wydrukow?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

co się przydaje ?

np.

wszelkiego rodzaju uchwyty na szyby (rózna grubość) :) do wężyków czy czujnika/ów dolewki (regulowana wysokość)

oczywiście można sobie posklejać np. ze spienionego PCV ale ... niezawsze ładnie wyjdzie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wytrzymałość wydruków jest bardzo dobra, PLA jest na tyle elastyczne że można drukować z niego giętkie elementy jak ten:

post-12710-0-07286400-1424043373_thumb.jpg

zarazem jest na tyle wytrzymały że można użyć go do naprawy urwanego koła w wózku dziecięcym, jutro wrzucę zdjęcie demonstracyjne, a na chwilę obecną zrobiłem jeszcze dzisiejszy wydruk:

post-12710-0-95052100-1424043552_thumb.jpgpost-12710-0-51547100-1424043553_thumb.jpgpost-12710-0-14132500-1424043554_thumb.jpg

to akurat wersja testowa, nie zrobiłem zdjęć z pierwszego skrobania bo nie zdążyłem, parę ruchów i szyba w akwa po samo dno była czyściutka. Jak trochę odrośnie to zrobię demonstrację :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nieźle,już widziałem te drukarki w akcji,ale nie pomyślałem,że sprzęcik do akwarium można sobie wykonać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

słyszałem, że niektóre typy filamentów, znaczy wykonane z nich częsci mogą być zjadane przez bakterie probiotyczne tak jak pelletki.

Zapewne to sprawa doboru odpowiednich "żyłek"


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
słyszałem, że niektóre typy filamentów, znaczy wykonane z nich częsci mogą być zjadane przez bakterie probiotyczne tak jak pelletki.

Zapewne to sprawa doboru odpowiednich "żyłek"

Nieźle tylko czekać jak rynek zaletą probiotyczne odpieniacze albo czyściki do szyb ;-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to można fajne igiełki robić.

W jakim programie rysuje się projekty?


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajne tylko nie opłacalne na pojedyncze sztuki


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro kolega i tak ma już drukarkę to wszystko jest opłacalne :)

(dla niego oczywiście)

Edytowane przez W32darWin (wyświetl historię edycji)

START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

opłacalne za 10 lat ,tak opłacalne jak akwarystyka ,to jest hobby dla elektronika

Edytowane przez akvarius (wyświetl historię edycji)

Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Program to zapewne coś pokroju CAD/CAM.

Mnie by bardziej wytrzymałość takiego wirnika zastanawiała.

Wydrukować to można sobie wszystkie ale to też jak już zostało wspomniane kwestia doboru materiału.

Chyba brytyjskie lub amerykańskie lotnictwo jakąś część do odrzutowców sobie wydrukowalo jako zamiennik.

W każdym razie życzę sukcesów :)

Ps. w dziale sprzedam na stałe mogłaby być taka usługa - że jak ktoś potrzebuje to się zgłasza i kolega to robi na zlecenie :)


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpieniek za 3 tyś gwarancja dożywotnia na body :)

potem sprzęt zanika :)

I dowodów rzeczowych brak :) Dobre dla ubezpieczalni :)


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Retor, możesz polecić jakąś konkretną drukarkę? Albo zasugerować na co zwrócić uwagę, chcieliśmy z chłopakami coś takiego sobie do biura kupić, ale nie mamy doświadczenia z tego typu rzeczami. Projekty robimy w Inventorze, więc fajnie by było móc przerzucić projekt prosto z niego :)


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu ktoś bawi się tym o czym myślę od pewnego czasu :) w jakim programie robisz projekty? I czy możesz wrzucić jakieś foto na zblizenie najlepszej powierzchni jaka udalo się uzyskać z takiej drukarki?


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jesteś pewien że PLA jest bezpieczny dla życia w akwarium, jako produkt ulegający rozpadowi biologicznemu?

Drukowałem kiedyś odpieniacz, ale nie odważyłem się użyć PLA, wiec użyłem nylonu. Niestety okazał się średnioszczelny ze względu na problemy w przywieraniem do siebie warstw nitki nylonowej.

Jeżeli masz pewność że nie jest szkodliwe to rozwiąże mi sporo problemów :smiling: . Daj znać.


ryby: Labroides dimidiatus, Pseudocheilinus hexataenia, Chromis viridis x10, Zebrasoma veliferum, Valenciennea puellaris

korale: Capnella, Caulastrea curvata, Discosoma, Rhodactis, Zoanthus, Xsenia, Gorgonia, Briareum, Pseudogorgonia, Euphylia paraankora,Euphylia yaeyamaensis, Euphylia ancora, Euphylia glabrescens Lobophytum, Parazoanthus, Gonipora, Hystrix, Clavularia viridis. Sarcophyton, Ricordea florida, Echinopora, Sinularia, Lobophyllia corymbosa, Lobophyllia rainbow, Blastomussa wellsi,Blastomussa merletti, Caulastrea echinulata,Caulastrea furcata, Acanthastrea echinata, Duncanopsammia axifuga, Turbinaria,Montipora Capricornus, Pocilipora, Stylophora,

inne: Entacmea quadricolorx2, Lysmata amboinensisx3, Archaster angulatus, Blue hermit crab, Tectus Fenestratus, Mespilla globulus, Strombus sp., Ophiolepis superba, Anemonia viridisx2,

e82224c9727bb7685812ea5f1715d41au488a451.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznę może od materiałów do druku, mam nadzieje że rozwieje to wątpliwości niektórych.

Materiałów jest cała mnogość: ABS, PLA, PLA Flex, Guma, Nylon, Laybrick (kompozyt gipsu)

Laywood (kompozyt drewna), Bendlay (pochodna poliwęglanu), PVA (rozpuszczalny w wodzie),

PETT i wiele więcej... właściwie każde tworzywo, które po rozgrzaniu robi się ciekłe nadaje się do druku nawet czekolada :)

Filamenty mają również dwa standardy grubości 1,75 mm i 3mm, wynika to z dwóch typów rozwiązań do wpychania filamentu do extrudera, mówiąc prościej są dwa standardy drukarek. Obydwa rozwiązania mają wady i zalety ale za bardzo odbiegł bym od tematu, gdybym o nich zaczął tera pisać ;) Moje drukarki lubią wciągać 1,75 mm, aczkolwiek niebawem Makerbot zacznie używać 3mm w ramach eksperymentu.

W wielkim skrócie o materiałach:

ABS
– z tego tworzywa zrobione są klocki lego, które każdy miał w łapie więc wyjaśniać nie muszę jaki to rodzaj plastiku, drukuje się nim w granicach 240 C, co jest dużo w porównaniu z PLA (200C) utrudnieniem w wydruku jest konieczność posiadania stołu grzewczego w drukarce ponieważ ABS przykleja się do podłoża tylko o odpowiedniej temperaturze (około 100C) a to utrudnia całą sprawę.

PLA
– chodzą słuchy że jest to biodegradowalne tworzywo, ale jak to bywa z polimerami, można „ustawiać” ich czas rozpadu do woli. I tak powstały związki takie jak PDLLA i PLLA, których mixy z tworzywami, dają różny czasy ich rozkładu - przykładem mogą być jednorazowe kubki i talerzyki, które rozkładają się już po około 2 miesiącach.

Wróćmy jednak na ziemię... PLA, którym drukuje się powszechnie, nie wykazuje żadnych oznak biodegradacji, nawet jako sitko do pompy po dwóch latach w akwarium, pełnym wygłodniałych bakterii pojonych wódą, sitko nie straciło na masie, a raczej przybyło...

post-12710-0-82177200-1424130433_thumb.jpgpost-12710-0-47000900-1424130435_thumb.jpg

oprócz glonów wapiennych miejscami widać jeszcze nitki po wydruku, powstałe przy przemieszczaniu się extrudera, myślę że gdyby PLA do drukarek było biodegradowalne to przynajmniej nitki by się rozpuściły. Nie mniej jednak, glonom pasuje
;)

PLA Flex
– ciekawy filament, w Ameryce drukują z tego buty ;D

osobiście nie wiele go używam bo na razie nie mam pomysłu na co, a buty mam zwykłe (i pantofle też)...

Guma
– filament podobny do PLA Flex, z tą różnią że trudniej się nim drukuje, ale za to jest bardziej wytrzymały na rozciąganie.

Nylon
– stosunkowo nowy filament, trudniejszy do druku od ABS, problem stanowi lepkość tego materiału, który nie zawsze chce się przykleić do stołu rozgrzanego nawet do 110C, ale jak już uporamy się z przyklejeniem pierwszej warstwy do stołu to wydruki wychodzą wytrzymałe. Osobiście nie używam nylonu bo wole łatwiejsze w obróbce materiały. Ponadto nylon po rozgrzaniu do 240C wytwarza toksyny – ja tam wole wdychać biodegradowalne PLA
:p

Laybrick
– gipsowo-plastikowy filament, nigdy go nie używałem, może jak zaprojektuje jakąś ładną doniczkę to się pokuszę.

Laywood
– drewniano-plastikowy, nic innego jak trociny z polimerami, również jak w przypadku Laybricka nigdy go nie stosowałem, ale jak ktoś chce to wydrukuje mu drewniany odpieniacz ;D

W branży meblarskiej/stolarskiej taki filament prędzej znajdzie zastosowanie niż w akwatystyce.

Bendlay
– w strukturze przypomina pleksi, tylko jest bardziej elastyczne, podobnie jak nylon wydziela związki toksyczne przy topieniu w extruderze tak więc nie używam.

PVA
– świetny filament do drukarek typu Dual Extruder, używa się go w 99% do druku wypełnienia i podpór, których chcemy się potem pozbyć. Po zakończeniu wydruku, przedmiot wsadza się w całości do wody i czeka aż filament się rozpuści, natomiast nietknięty pozostaje właściwy wydruk.

post-12710-0-59915800-1424130566_thumb.jpg

PETT – tworzywo z którego robione są butelki do wody mineralnej, jeszcze go nie przerobiłem więc nie wiele mogę opisać – może ktoś wie co się z tym robi, to proszę o uzupełnienie.

Na pewno jest tego jeszcze więcej, ja znam na chwile obecną tyle materiałów, jak coś ciekawego się pojawi to na pewno opisze to w

A teraz odpowiedzi na pytania:

dzym - pomysł na wątek w dziale sprzedam jest dobry, pomyślę jak można było by to rozwiązać.

Sienki – jaki budżet chcesz przeznaczyć na drukarkę i co chcesz na niej drukować?

@CNCRob – projekty robię, podobnie jak kolega Sienki w programie Inventor, cała sztuczka polega na tworzeniem projektów, które dadzą się wydrukować na drukarce 3D i tak naprawdę mogą być zrobione w dowolnym programie, ważne by program generował pliki .STL. Temat programu poruszę nieco później, myślę że znajdzie się tu więcej speców od programów 3D to będzie o czym pisać.

Jeszcze porównanie o które prosiłeś:

post-12710-0-72989200-1424130960_thumb.jpgpost-12710-0-01654400-1424130962_thumb.jpg

ze zdjęć robionych telefonem może nie wiele wynikać, generalnie jakość druku to temat na kolejny długi post, zajmę się tym zagadnieniem przy następnej okazji.

Igor1980 – czy PLA jest bezpieczne dla życia – nie zaobserwowałem żadnych negatywnych skutków, czasem wargacz lubi wyskoczyć z akwarium ale tego raczej nie wiążę z używaniem PLA
;)
więcej szkodzi mu wyłączenie i włączenie lampy... na pewno po wsadzeniu filtra na węgiel zauważyłem poprawę, a po założeniu sitek na pompy przestało mi wciągać ślimaki, wszelkie mocowania i różne drobiazgi także nie wykazują niepokojących właściwości, tak więc na chwile obecną zachęcam do wypróbowania tego materiału.

Przybliż może temat drukowanego przez Ciebie odpieniacza, myślę że możemy sobie jakoś pomóc w tym temacie.

c.d. nastąpi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czasy nadchodza, kazdy bedzie mogl sobie wydrukowac Mercedesa.

A jak sie ma sprawa praw autorskich ? Taki np: czyscik Tunze: wystarczy, ze firma zauwazy kopie i przesle zgloszenie do prokuratury ? W koncu ktos tam opracowywal dany produkt, badal materialy, zglaszal patent i tym sie rozni od Chinczykow.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawda Stani. Mnie nie chodziło o kopiowanie,bardziej o kształt części wewnątrz akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.