Skocz do zawartości
Retor

Robótki z drukarki 3D

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie osoby nie w temacie, jakiej rozdzielczosci jest taka drukarka? Np. drukujac sitko, jaka srednice moga miec oczka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie osoby nie w temacie, jakiej rozdzielczosci jest taka drukarka? Np. drukujac sitko, jaka srednice moga miec oczka?

Generalnie zależy od drukarki:

Dysza ma 0.5 mm, dokładność drukarki 65 um - technologia wydruku FDM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, format STL wystepuje w Solidworks. A formatu .igs, do którego przyczepił się kolega Igor używam na codzień w programie FeatureCAM.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie osoby nie w temacie, jakiej rozdzielczosci jest taka drukarka? Np. drukujac sitko, jaka srednice moga miec oczka?

myślę że to pytanie jest bardzo w temacie, ale odpowiem na nie bardziej szczegółowo dopiero w następnym "większym" poście opisującym jakość wydruków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Retor ja zaproponuję 3 rzeczy ktore warto wydrukować i na pewno znajdą się chętni oczywiście w odpowiedniej cenie :smiling:

1. grzebień przelewowy http://www.reefshop.pl/eshoper/pl/p/Aqua-Medic-Grzebien-przelewowy-z-regulacja-wysokosci/446

2. zestaw wylotowy (kosmiczna cena za kawałek plastiku) http://www.reefshop.pl/eshoper/pl/p/Loc-Line-pojedynczy-zestaw-wylotowy-12/3764

3. pudełko przelewowe (http://www.reefshop.pl/eshoper/pl/p/Reef-Octopus-Overflowbox-pudelko-przelewowe/2973)

Jak będziesz którąś z powyzszych rzeczy drukowal to jestem pierwszy w kolejce. :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Retor ja zaproponuję 3 rzeczy ktore warto wydrukować i na pewno znajdą się chętni oczywiście w odpowiedniej cenie :smiling:

1. grzebień przelewowy http://www.reefshop....a-wysokosci/446

2. zestaw wylotowy (kosmiczna cena za kawałek plastiku) http://www.reefshop....ylotowy-12/3764

3. pudełko przelewowe (http://www.reefshop....przelewowe/2973)

Jak będziesz którąś z powyzszych rzeczy drukowal to jestem pierwszy w kolejce. :thumbup:

Ja bym dodal jeszcze wirniki igielkowe do pomp do ktorych takowych nie ma :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Życzę szczęścia :) Zwłaszcza z loc-line... Koledzy bądźcie realistami...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Retor ja zaproponuję 3 rzeczy ktore warto wydrukować i na pewno znajdą się chętni oczywiście w odpowiedniej cenie :smiling:

1. grzebień przelewowy http://www.reefshop....a-wysokosci/446

2. zestaw wylotowy (kosmiczna cena za kawałek plastiku) http://www.reefshop....ylotowy-12/3764

3. pudełko przelewowe (http://www.reefshop....przelewowe/2973)

Jeżeli chodzi o grzebień to spokojnie można je drukować, ograniczeniem jest długość pola roboczego (27x15cm) a im dłuższy grzebień tym dłużej się drukuje, to też cenowo wyszło by pewnie na jedno jak zakup w sklepie, no chyba że ktoś potrzebuje jakiś nietypowy/niedostępny kształt, to już inna sprawa
;)

Co do zestawu wylotowego, myślę że nie będzie z tym większego problemu (wbrew temu co pisze @dale - oczywiście bez obrazy) w końcu dla chcącego nic trudnego
;)
w szczególności jak się ma drukarkę 3D
:p

Za to pozostanę realistą w przypadku pudełka przelewowego, które nadaje się raczej do robótek z pleksi, drukowanie "gabarytowych" elementów jest czasochłonne, opłacało by się to tylko posiadaczowi drukarki (o ile takowy potrafi drukować i nie potrafi obrabiać pleksi)

Za to wirniki są ciekawym tematem, ale wymagającym czasu i testów, a do tego potrzebni są chętni i ich sprzęt pieniący.

Ale może zamiast koncentrować się na powielaniu, ma ktoś jakiś inny pomysł na wydruk?

Miałem dziś opisać jakość wydruków, ale ilość pytań po za tematem nie pozwoliła mi na to... może jutro skrobnę więcej, i jakiś update czyścika pokaże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że warto przeswietlić cały dział z akcesoriami w reefshopie. Jest masa pierdół do drukowania :smiling:

http://www.reefshop..../c/Akcesoria/15

Na pewno znalazłoby się wielu chętnych na rozpuszczalne podstawki pod szczepki korali. :thumbup:

Edytowane przez cygan (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczypce do korali, kratke na szczepki,pułapke,wirnik nowej generacji wraz z odmulaczami,sztuczne koralowce chociaz ich za darmo nie chce ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam nietypowy Loc-line , niestety producent dołączył tylko jeden wyginany element i po nim dyszę.

Przez co nie mogę ustawić sobie kąta, takiego jakbym preferował.

Jakie byłyby potrzebne wymiary i jaka byłaby cena takich dwóch oczek (wymiar tak na oko około 2x3x2cm)?


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję wirniki igiełkowe. Dla amatorów w tej chwili jest do dyspozycji tylko bioball a on pewnie idealny nie jest i ma ograniczoną średnicę.


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega Gierek juz drukuje wirniki igiełkowe do pomp. Np. Do Jebao do 600.


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gierek czy Gienek? ;-)


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, przyhamujcie z tym prześwietlaniem katalogu reefshopu ;) Nie zapominajmy, że to forum jednak utrzymywane jest dzięki ich uprzejmości.

Może coś bardziej kreatywnego? Np muszle dla pustelników z minipługami po bokach do lepszego przekopywania piasku :D


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie wielka euforia tylko jest jeden szczegół, nikt nic nie napisał o kosztch. To że można coś wydrukować to nie znaczy że będzie tańsze niż w sklepie, jedyna sytuacja to zrobienie czegoś nietypowego może być opłacalne i nie na dużą skalę. A robienie na drukarce grzebienia lub sitka do filtra to chyba przerost formy nad treścią, są prostrze i tańsze metody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gierek czy Gienek? ;-)

Oczywiście ze Gienek:) przeklęta autokorekta. ...


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do zestawu wylotowego, myślę że nie będzie z tym większego problemu (wbrew temu co pisze @dale - oczywiście bez obrazy) w końcu dla chcącego nic trudnego
;)
w szczególności jak się ma drukarkę 3D
:p

Nie twierdzę że trudnego - trudne to nie jest. Powiedział bym nawet że banalne do zaprojektowania. Tylko nie sądzę by było konkurencyjne cenowo. Żeby cena materiału, czasu pracy drukarki (oraz kosztów jej pracy), plus robocizna za projekt i wykonanie (pomijam już fiskusa - bez komentarzy proszę :) ), sprawiła że taki wyrób będzie atrakcyjny cenowo. No chyba że się mylę? Ile by mnie kosztował taki zakup u Ciebie :)?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm to może autor poda przykładowe ceny elementów które wykonał bo faktycznie może nie być tanio.


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za zainteresowanie tematem.

Propozycje druku tego i owego z reefshopu traktuje raczej z przymrużeniem oka, bo o ile powielanie wszech obecnie już powielanych przedmiotów typu grzebień, nie było by czymś ryzykownym, o tyle robienie wiernych kopi drogich urządzeń pod sprzedaż jest już skrajnie ryzykowne.

Co do bardziej kreatywnych pomyslów

Może coś bardziej kreatywnego? Np muszle dla pustelników z minipługami po bokach do lepszego przekopywania piasku :D

niestety nie byli byśmy pierwsi z takim pomysłem ;) nie mniej jednak gratuluję wyobraźni :) i czekam na więcej takich pomysłów.

post-12710-0-54178300-1424305474_thumb.jpg

Oczywiście ze Gienek:) przeklęta autokorekta. ...

podejrzewam że to jakaś forma propagandy ukryta w słowniku ;)

a tak na poważnie, to było by super zaprosić Gienka do tematu, ja piszę ledwo jednego większego posta dziennie (na więcej czasu brak), a tak byłoby tu więcej doświadczonych „drukarzy”. Pewnie wszyscy byśmy się dowiedzieli czegoś więcej!

Hmmm to może autor poda przykładowe ceny elementów które wykonał bo faktycznie może nie być tanio.

Skoro temat zszedł już na koszty wydruku, i jak @dale słusznie zauważył, nie tyle materiał co czas się liczy, to przejdźmy zatem do konkretów.

Średni koszt filamentu (nadającego się do wydruku) to około 60-70 zł/kg, na tańsze nie ma co zwracać uwagi, a droższe używa się głównie do sprawdzonych wcześniej wydruków, o ściśle określonym przeznaczeniu – jak sławetne wirniki igiełkowe.

Rozbijmy zatem na czynniki pierwsze filterek mojej roboty.

post-12710-0-75021900-1424305471_thumb.jpg

I tak po kolei:

1. kolanka do ciepłej wody 3 szt - do kupienia w nomi około 10 zł

2. zawór do ciepłej wody 1 szt – ponownie nomi – 30 zł (są też tańsze ale ciężko się kręcą)

3. pojemnik z poliwęglanu do kontaktu z żywnością – tesco 25 zł – byle z gwintem
;)

4. kawałek pleksi 4 mm + usługa cięcia laserem lub frezem – 20 zł

5. uszczelka gumowa grubości 2mm, cięta z arkusza – 2 zł

6. gąbki cięte z arkusza – 3 zł

7. odpowiedni klej, w tym wypadku dwuskładnikowy epoksyd – 25 zł

8. drobiazgi typu taśma teflonowa (pod przejściówki wy/wlotowe), odrobina smaru silikonowego (między uszczelkę a plexi dla lepszego poślizgu), śruba nierdzewna do podmienienia w zaworze (bo oryginalna rdzewieje), trochę izopropanolu do obmycia kleju

– łącznie z 5 zł

9. 190 g filamentu, bo tyle ważą wszystkie wydrukowane elementy – ok 17 zł

łączny koszt materiałów – około 140 zł

(do tego wszystkiego nie wliczam kosztu kurierów, gdyby ktoś chciał to wszystko zamawiać na pojedyncze sztuki przez internet)

moja robocizna – 100 zł

i teraz ten nieszczęsny czas druku wszystkich elementów - około 6 h + 2 h buforu na ewentualne poprawki (nieudane wydruki). Czyli prąd + zużycie maszyn + wiadro nerwosolu – strzelam że z 50 zł.

Tak więc taki filtr kosztuje jakieś 290 zł
.

Może coś o samym filtrze, tak dla odniesienia i całej idei jego powstania.

Filtr z założenia miał być mały (wys 34x18x14cm, 1,5L) i łatwy/wygodny w obsłudze. To też zamiast śrub montażowych wolałem zrobić wygodną w użyciu pokrywę gwintowaną, tudzież poszukiwałem pojemników gwintowanych, a jak większość dłubaczy wie, pojemniki z pokrywkami dostępne w marketach są raczej średnio szczelne. I tu powstała koncepcja drukowanej pokrywki na gotowy gwint, która nie dość że jest szczelna i łatwa w odkręcaniu/zakręcaniu bez użycia siły, to jeszcze pozwala odwracać wylot w dowolną stronę. Wlot natomiast daje się obracać o 180o co i tak uważam zaspokoi większość osób. Do tego sitka tak skonstruowane że trzymają porządnie gąbkę, która to lubiła latać w moim poprzednim filtrze. Na dodatek mieszanie wkładu odbywa się w części centralnej, i nie tworzą się martwe strefy, bo rura wlotowa wyprowadzona została na zewnątrz, dzięki temu też łatwiej obsługiwać dwie komory filtra, czyli jednocześnie używać np. węgla i rowy, co w małych sumpach, jak mój, ma kluczowe znaczenie. Chciałem też żeby filtr ładnie wyglądał, gdyby miał stać gdzieś na zewnątrz, ale i w sumpie też! (u mnie niestety choćby filtr najpiękniejszy, tego bałaganu nie upiększy). Ilość wydruków, która ma kontakt z wodą jest ograniczona do sitek, a te docelowo mogę drukować z innych materiałów gdyby ktoś koniecznie chciał.

post-12710-0-87300300-1424305473_thumb.jpgpost-12710-0-65199100-1424305472_thumb.jpgpost-12710-0-54596400-1424305470_thumb.jpg

Jeżeli są chętni to jestem w stanie wycisnąć nawet i do 4 filtrów dziennie (wiem, wiem nie to co chińczycy), oczywiście w różnych kolorach
:)

aha i jeszcze jedna sprawa

Nie twierdzę że trudnego - trudne to nie jest. Powiedział bym nawet że banalne do zaprojektowania. Tylko nie sądzę by było konkurencyjne cenowo. Żeby cena materiału, czasu pracy drukarki (oraz kosztów jej pracy), plus robocizna za projekt i wykonanie (pomijam już fiskusa - bez komentarzy proszę :) ), sprawiła że taki wyrób będzie atrakcyjny cenowo. No chyba że się mylę? Ile by mnie kosztował taki zakup u Ciebie :)?

sprawdziłem to - jeden segment 1/2 cala (wys. 30mm, szer. 24mm, otwór wew 12mm) drukuje się około 15 min, i waży 5 g co daje jakieś 30 gr sztuka, 10 segmentów to dwie i pół godziny zajętej maszyny. Myślę że był bym w stanie przebić cenę ze sklepów. Wydruki takich segmentów mają jeden mankament, nie są idealnie szczelne na łączeniach, ze względu na chropowatość powierzchni, nie powinno to jednak przeszkadzać przy całkowitym zanurzeniu, w innym wypadku lepiej kupić w zwykły sklepie – najlepiej w reefshopie ;)

post-12710-0-78307700-1424305475_thumb.jpg

ps. na jakość nie zwracajcie uwagi, to był szybki test bez przedruków.

ps. 2. przepraszam wszystkich, którym nie zdążyłem dziś odpisać

c.d. nastąpi

Edytowane przez Retor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

aha i jeszcze jedna sprawa

sprawdziłem to - jeden segment 1/2 cala (wys. 30mm, szer. 24mm, otwór wew 12mm) drukuje się około 15 min, i waży 5 g co daje jakieś 30 gr sztuka, 10 segmentów to dwie i pół godziny zajętej maszyny. Myślę że był bym w stanie przebić cenę ze sklepów. Wydruki takich segmentów mają jeden mankament, nie są idealnie szczelne na łączeniach, ze względu na chropowatość powierzchni, nie powinno to jednak przeszkadzać przy całkowitym zanurzeniu, w innym wypadku lepiej kupić w zwykły sklepie – najlepiej w reefshopie ;)

post-12710-0-78307700-1424305475_thumb.jpg

ps. na jakość nie zwracajcie uwagi, to był szybki test bez przedruków.

c.d. nastąpi

ewent. zrobić samemu - kawałki purki pcv + koszulka termokurczliwa

albo alledrogo :) (długość to jakieś 40cm)

ps. u chińczyka kosztuje jakieś 4 -5 $

post-23855-0-22772100-1424314348_thumb.jpg

post-23855-0-16874100-1424314422_thumb.jpg

post-23855-0-41302500-1424315179_thumb.jpg

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@silvia - opcji na giętkie rurki jest sporo, w sklepach elektrycznych można nawet i za 15 zł takie kupić, ale są rzeczy które bez drukarki ani rusz :) drukowanie, przez swoje możliwości, jest silnie uzależniające, kto spróbował ten wie o czym mówię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o grzebień to spokojnie można je drukować, ograniczeniem jest długość pola roboczego (27x15cm) a im dłuższy grzebień tym dłużej się drukuje, to też cenowo wyszło by pewnie na jedno jak zakup w sklepie, no chyba że ktoś potrzebuje jakiś nietypowy/niedostępny kształt, to już inna sprawa
;)

Co do zestawu wylotowego, myślę że nie będzie z tym większego problemu (wbrew temu co pisze @dale - oczywiście bez obrazy) w końcu dla chcącego nic trudnego
;)
w szczególności jak się ma drukarkę 3D
:p

Za to pozostanę realistą w przypadku pudełka przelewowego, które nadaje się raczej do robótek z pleksi, drukowanie "gabarytowych" elementów jest czasochłonne, opłacało by się to tylko posiadaczowi drukarki (o ile takowy potrafi drukować i nie potrafi obrabiać pleksi)

Za to wirniki są ciekawym tematem, ale wymagającym czasu i testów, a do tego potrzebni są chętni i ich sprzęt pieniący.

Ale może zamiast koncentrować się na powielaniu, ma ktoś jakiś inny pomysł na wydruk?

Miałem dziś opisać jakość wydruków, ale ilość pytań po za tematem nie pozwoliła mi na to... może jutro skrobnę więcej, i jakiś update czyścika pokaże.

Używam drukarki 3d od jakiegoś roku(prototypujemy pewne urządzenia/obudowy w Pacific Sun - jak np. przygotowywana produkcja odpieniaczy) i jak zgodzę się w niektórych kwestiach(dotyczących wydruku samch filamentów, zastosowania itd) to o tyle takie "bajery" jak loc-line - z całym szacunkiem nie wydrukujesz(tzn - wydrukujesz, ale nie będzie miało takiej funkcjonalności/trwałości) ;-)

Dlaczego? Pop pierwsze jest to samo ograniczenie technologiczne - loc-line pracuje na "wcisk" będąc przy tym bardzo dokładnie spasowanym co zapobiega przeciekom. Nawet jeśli po wydruku będziesz chciał "wygładzić" wydruk w kąpieli(w acetonie np.) to i tak nie uzyskasz powtarzalności i szczelności elementów pomiędzy sobą.

Stawiam dobrą butelkę o zakład :-)

Wirniki - tu również problem przerabiałem, próbowałem różnych filamentów - dochodzi do "zmęczenia" i rozwarstwienia się części po wpływem przepływu wody, drgań, oporów itd.

Dodatkowo pamiętajmy - taki wydruk(zestawu loc-line składającego się z powiedzmy 20 elementów) to będzie około 2-3 godzin. Do tego "obróbka" w postaci wygładzania, itd - dodając koszt filamentu(mimo że szpulka to około 50zł) - nie sądzę abyś był w stanieoferować takie zestawy za "30zł"..

żaden wydruk 3d nie nadaje się do przedsięwzięć komercyjnych dopóki dopóty element nie kosztuje naprawdę w miarę dużych pieniędzy lub jego wartość niematerialna/dostępność jest mocno ograniczona..).

Temat zaś uważam za ciekawy niezmiernie - na pewno drukarka 3d(jeśli mamy do niej już dostęp) w połączeniu z innymi materiałami jak poliwęglan/acryl oraz gotowe części(śrubunki, przyłącza) daje bardzo duże pole do popisu wszelakiej maści majsterkowiczom ;-)

pozdrawiam

Widzę że już to zostało napisane do czego się chciałem odnieść :-)

Co do filterka - robota ładna, bardziej doceniam jednak tu chęć "dłubania" i zrobienia samemu niż fakt niższych kosztów.

Podobnej konstrukcji filterek(bez regulacją albo z) można zakupić za około 200-250zł(w zależności od wielkości).

Podaję tu pierwszy lepszy link do filterka który także jest całkowicie szczelny, ma na wyposażeniu gąbki itd. - czyli funkcjonalność bardzo zbliżona.

http://www.reefshop.pl/eshoper/pl/p/Aqua-Special-Filtr-fluidyzacyjny-NANO/2299

aczkolwiek jeśli potrzebujemy coś naprawdę customizowanego - to druk 3d okaże się nieoceniony.. ;-)


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@silvia - opcji na giętkie rurki jest sporo, w sklepach elektrycznych można nawet i za 15 zł takie kupić, ale są rzeczy które bez drukarki ani rusz :) drukowanie, przez swoje możliwości, jest silnie uzależniające, kto spróbował ten wie o czym mówię.

pełna zgoda :)

po prostu na niektóre projekty szkoda czasu i zapału

ktoś tam wyżej napisał np.

kratkę na szczepki

proponuję wpisać w "alledrogo" - KRATKA WENTYLACYJNA 60x60 RASTROWA SUFIT

niecałe 30zł

(albo poszukać w markecie budowlanym)

a potem porównać cenę - dokładnie ten sam kawałek w sklepie morskim ... +30% (i więcej)

(...)

Podaję tu pierwszy lepszy link do filterka który także jest całkowicie szczelny, ma na wyposażeniu gąbki itd. - czyli funkcjonalność bardzo zbliżona.

http://www.reefshop....cyjny-NANO/2299

(...)

ogólnie propo cen tych "filterków"

czyli 2 - 3 rur/ek z zakrętką i kolankami na "pareset zł"

ot - taki mały off-top )

fotka poniżej - cena 82zł z dostawą - a prócz pojemnika na media (2L) jest pompa i "szpeje" do podłączenia - czyli ? da się za normalną cenę - nie trzeba sztucznie jej podbijać o kilkaset% - za dopisek do "morskiego"

post-23855-0-05901900-1424339917_thumb.jpg

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pełna zgoda :)

po prostu na niektóre projekty szkoda szasu i zapału

ogólnie propo cen tych "filterków"

czyli 2 - 3 rur/ek z zakrętką i kolankami na "pareset zł"

ot - taki mały off-top )

fotka poniżej - cena 82zł z dostawą - a prócz pojemnika na media (2L) jest pompa i "szpeje" do podłączenia - czyli ? da się za normalną cenę - nie trzeba sztucznie jej podbijać o kilkaset% - za dopisek do "morskiego"

Oczywiście ze można - i gwarantuje że można jeszcze taniej(wszystko zależy od kosztów uruchomienia i produkcji seryjnej).

Podajesz przykład filterka który jest z "odlewanych" elementów - czyli koszt produkcji pojedynczej czesci jest bardzo niski.

Mój przyklad dotyczył filterka w którym elementy są frezowane(nie ma to żadnej zalety ani wady - ma wpływ jedynie na jednostkowy koszt produkcji/przygotowania) i jak napisałem wyraźniej - to był pierwszy lepszy przykład który porównałem do filterka wydrukowanego na 3D.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.