Skocz do zawartości
Retor

Robótki z drukarki 3D

Rekomendowane odpowiedzi

Czasowy dałby radę ten sekundowy z tym że jego koszt to ok. 100zl i możemy podłączyć tylko jedna pompke, jeśli mamy różne dawki to tego tsk nie ustawimy na kilka pomp. Chyba że mamy wlewac do akwarium wszystkiego tyle samo to bez problemu.

Ale nie polecam tych czasowych, lepszy będzie sterownik do pomp. Wiem że sporo schematów i wsadow na forum gdzieś jest. Zawsze można się zapytać.

Nawet jak ten sterownik wyjdzie 200zl to i tak jest to lepsza cena jak za te timery które dają nam więcej ograniczeń niż ustawień :)


"Mówiłaś mi" bym nie umarł, to jest w genach

"Brzydki, zły i szczery" w biegu "Po drodze do nieba"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

np. tu masz sterownik .. z kilkoma bonusami :

http://nano-reef.pl/...onardo-za-free/

Fajny sterownik, dzięki za linka. Do tego tematu wrócę za jakiś czas.

A tym czasem robię test kolejnego filtra przepływowego, tym razem zasypanego drobnym żwirem koralowym (3-5mm) i Siporaxem 15 mm - w proporcjach 50/50 w filtrze dwukomorowym. Po odpaleniu dodam zdjęcia.

A co z drukowaniem korali?

poważnie pytasz? wcześniej chyba pisałem że wszystko się da drukować, tylko nie wszystko warto drukować :) jak chcesz to wydrukuje z gumowego filamentu jakiegoś miękasa to zrobisz jako pierwszy test na hodowlę drukowanych koralowców ;) a tak na poważnie to nie widzę sensu drukowania sztucznych korali, no chyba że do słodkiego akwarium, mogło by to ciekawie z gupikami wyglądać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
no chyba że do słodkiego akwarium, mogło by to ciekawie z gupikami wyglądać.

No ciekawie, zbudować ze skały coś jak tutaj w morskim budujemy przeloty itd. Obsadzić to koralami i wpuścić gupiki i krewetki np. Crystal czy Red Cherry albo davidi blue velvet i Atya z tych filtrujących, oswietlić na niebiesko i wrzucić tu zdjęcie w galerie :D Ciekawe ile osób by się połapało :D

No i wzorcowo gdzieś aiptasie upchnąć :D


"Mówiłaś mi" bym nie umarł, to jest w genach

"Brzydki, zły i szczery" w biegu "Po drodze do nieba"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i brzydala drukowanego na żyłce wpuścić, nikt by się nie zorientował.

Zresztą już ktoś coś takiego robi :)

Rafa_Sztuczna.md.jpg

toż to wystarczająco brzydkie jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobre masz jakieś te drukarki - super wychodzą te elementy. Ja wykonywałem ostatnio próby na jakichś chińszczyznach składanych w Polsce przez znajomą firmę.

Robili mi wirnik igłę z ABS. Powiem tak, "szału" nie było. Łączenia filamentów poprostu brzydkie + cały produkt nie wzbudzał zaufania.

Zupełnie inaczej sprawa się ma w tym przypadku do frezowania, po wymianie maszyny na dokładniejszą z dużym wrzecionem 8kW w końcu wychodzi to pięknie..


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobre masz jakieś te drukarki - super wychodzą te elementy. Ja wykonywałem ostatnio próby na jakichś chińszczyznach składanych w Polsce przez znajomą firmę.

Robili mi wirnik igłę z ABS. Powiem tak, "szału" nie było. Łączenia filamentów poprostu brzydkie + cały produkt nie wzbudzał zaufania.

Zupełnie inaczej sprawa się ma w tym przypadku do frezowania, po wymianie maszyny na dokładniejszą z dużym wrzecionem 8kW w końcu wychodzi to pięknie..

Twistman zrób kąpiel w acetonie, łączenia warstw się zleją. Najlepiej zamocz kilka razy element, tylko nie dmuchaj później na niego i nie trzymaj w rękach tylko na jakimś druciku (spinacz do papieru), efekt będzie dużo lepszy :)


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobre masz jakieś te drukarki - super wychodzą te elementy. Ja wykonywałem ostatnio próby na jakichś chińszczyznach składanych w Polsce przez znajomą firmę.

Robili mi wirnik igłę z ABS. Powiem tak, "szału" nie było. Łączenia filamentów poprostu brzydkie + cały produkt nie wzbudzał zaufania.

Zupełnie inaczej sprawa się ma w tym przypadku do frezowania, po wymianie maszyny na dokładniejszą z dużym wrzecionem 8kW w końcu wychodzi to pięknie..

Witam

Posiadam również drukarkę 3D i drukuję głównie z PLA. ABS jest może mocniejsze mechanicznie ale ciężkie do wydruku (rozwarstwianie warstw).

Dla mnie elementy drukowane z PLA są "szałem" .Poza tym np wirnik igiełkowy nie musi wyglądać jak i wiele innych elementów w akwarystyce, to ma działać i mało kosztować.

Jeżeli ktoś jest zainteresowany i przyśle mi model .stl to za cenę filamentu mogę co niecoś wydrukować oczywiście związane z akwarystyką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie, czy drukarka Prusa i3 to dobry wybor? Jaka przestrzen robocza posiadaja wasze drukarki, 20cmx20cmx20cm?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem każda prusa to taki metalowy "kiwak". Bardzo szybko cała rama robi się luźna, co sprawia że co chwila musimy dokręcać całą konstrukcję. Lepszym wyborem jest mendel90. Jeśli lubisz bawić się w składanie takich rzeczy polecam to forum

http://www.mojreprap.pl/board/index.php . Tam chyba każda drukarka jest opisana ;)

Edytowane przez Shrimp (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem każda prusa to taki metalowy "kiwak". Bardzo szybko cała rama robi się luźna, co sprawia że co chwila musimy dokręcać całą konstrukcję. Lepszym wyborem jest mendel90. Jeśli lubisz bawić się w składanie takich rzeczy polecam to forum

http://www.mojreprap.pl/board/index.php . Tam chyba każda drukarka jest opisana ;)

Dobrze zrobiona prusa działa idealnie, żaden "kiwak". Ja mam trzecią prusa i3 i działa bardzo dobrze już 6 miesięcy i nic nie musiałem dokręcać a poprzednie które sprzedałem 1.5 roku temu do dziś dobrze drukują.

Wszystko zależy od umiejętności złożenia ,skalibrowania i jakości części.

Ze względu na prostotę budowy i dostępnośi informacji oraz części polecam Prusa i3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

czy ktoś w Polsce posiada/skonstruował automatyczny dozownik do pokarmu mrożonego, np. coś takiego:

http://www.reefcentr...d.php?t=2229215

przetestowane rozwiązanie i chodzi mi po głowie... Planuję do tego użyć mini zamrażarki jakiej można kupić już za mniej nić 400 zł. Głównym probleme jest fakt sklejania kostek mrożonki do siebie i plastiku, gdyby tego nie było sprawa była by prosta (rzeba suszarki przeykładowo).

Na marginesie, zamrażarkę planuję umieśić nad akwarium (na specjalnym stelażu który podtrzymywać będzie półkę w zabudowie) więc do wody wpadnie siłą grawitacji.

W całym zagadnieniu pomoże mi osoba z wykształceniem inzyniera więc jest szansa (odpukać), ze coś z tego będzie. No ale zobaczymy.

Edytowane przez kolalysy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

mam podobne "urządzenie" do karmienia - na imię ma Krzyś :)

i ma 10 lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drukarki miały ostatnio sporo pracy ale udało mi się wcisnąć i wydrukować kilka ciekawych rzeczy. Jedną z nich jest jeden z największych drukowanych przeze mnie filtrów przepływowych.

Filtr wysokości 75 cm o pojemności 8 litrów z trzema komorami na dowolny wkład, dostosowany do przepływu 2000-6000 L/h, na rurach 3/4'.

Koszt druku i złożenia całości około 750 zł

post-12710-0-48654400-1443547613_thumb.jpgpost-12710-0-11363200-1443547614_thumb.jpgpost-12710-0-76965800-1443547614_thumb.jpgpost-12710-0-29096500-1443547615_thumb.jpg

Moje kiełże nie będą się jednak cieszyły tym filtrem bo powędrował w lepsze ręce, tak więc fotek z akcji nie pokażę, ale za to mogę pokazać drukowany wirnik igiełkowy do pompy Tunze 1073.40 (3000L/h), który śmiga aż miło.

post-12710-0-14497600-1443555362_thumb.jpgpost-12710-0-90592100-1443555360_thumb.jpgpost-12710-0-54940100-1443555363_thumb.jpgpost-12710-0-83937400-1443555362_thumb.jpg

Wirnik pięknie pieni, a i wytrzymałość ma dobrą dzięki wzmocnieniom. Opływowy kształt w okół ośki zwiększa dodatkowo przepływ wody.

post-12710-0-12605700-1443555358_thumb.jpgpost-12710-0-30051200-1443555356_thumb.jpg

Sporo osób pytało mnie o wirniki więc podjąłem się tematu. Na chwilę obecną jestem po próbie wytrzymałościowej trwającej ok 4 miesięcy, przeprowadzonej na pompie obiegowej. I tak wirnik w pompie wytrzymał do dziś bez śladu zużycia, jedyne zmiany to lekkie zarysowania od ścian pompy, wirnik okazał się o 0,5 mm za wysoki i przycierał o obudowę. Poprawiony model pracuje bardzo cicho i bez drgań - dzięki temu pompa chodzi z 20% ciszej od oryginału.

post-12710-0-03935000-1443556232_thumb.jpg

Ułożeniem łopatek w wersji V1 można zwiększać lub zmniejszać ciąg pompy, przy większym ciągu jakość piany spada, ale za to zwiększa się przepływ wody. Wersja V2 ma gęściej poupychane "słupki" i inaczej rozwiązane wzmocnienie, mieli wodę spokojniej i ciszej, ale w przypadku obydwu wirników wydajność odpieniacza jest podobna. Fotki z pracy odpieniacza będą następnym razem.

Druk takiego wirniki w dobrej jakości to około 3 godziny. Jeżeli będzie ktoś zainteresowany przetestowaniem u siebie to zapraszam na prv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy dasz zrobić złączkę do rury o dość nietypowych średnicach ?

Dosyć małych w granicach 13-18mm średnica zmniejszana do 9-11mm ?

Dokładne dane mogę podać po zmierzeniu średnic suwmiarką. jaki mniej więcej koszt ?


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W piątek otrzymam pompę. Wtedy podam średnice :) Bo chodzi o podłączenie wężyka od pompy do dyszy z mini Loc-line :p


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze zrobiona prusa działa idealnie, żaden "kiwak". Ja mam trzecią prusa i3 i działa bardzo dobrze już 6 miesięcy i nic nie musiałem dokręcać a poprzednie które sprzedałem 1.5 roku temu do dziś dobrze drukują.

Wszystko zależy od umiejętności złożenia ,skalibrowania i jakości części.

Ze względu na prostotę budowy i dostępnośi informacji oraz części polecam Prusa i3

Pracowałem przy kilku przemysłowych maszynach 3d ale co do samoróbek, wg. mnie, domowej roboty Prusa sprawuje się najlepiej względem swoich konkurentów :cat:

Ładne zabaweczki :clap:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosiłeś o pomysły więc mi do głowy przyszło coś takiego:

customizowana nakładka na wylot pomp cyrkulacyjnych kształtująca strumień wylotu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Prosiłeś o pomysły więc mi do głowy przyszło coś takiego:

customizowana nakładka na wylot pomp cyrkulacyjnych kształtująca strumień wylotu.

to akurat można zrobić z koszulki termokurczliwej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Filtr wysokości 75 cm o pojemności 8 litrów z trzema komorami na dowolny wkład, dostosowany do przepływu 2000-6000 L/h, na rurach 3/4'.

Koszt druku i złożenia całości około 750 zł

post-12710-0-48654400-1443547613_thumb.jpgpost-12710-0-11363200-1443547614_thumb.jpgpost-12710-0-76965800-1443547614_thumb.jpgpost-12710-0-29096500-1443547615_thumb.jpg

Moje kiełże nie będą się jednak cieszyły tym filtrem bo powędrował w lepsze ręce, tak więc fotek z akcji nie pokażę, ...

Filtr cieszy moje oczy już miesiąc, na razie eksperymentuję z ilością żwirku koralowego i kawałków skałek.

Do tej pory mam zasypane dwie pierwsze komory żwirem koralowym, przez jakiś czas miałem w trzeciej komorze małe kawałki skałek, obecnie ostatnia komora jest pusta.

W filtrze mieszkają wieloszczety, a całość zasila Jebao DC6000 ustawiona na najmniejszym biegu - na razie.

Z braku czasu nie mam zdjęć, ani filmu z pracy. W najbliższym czasie postaram się coś nagrać


Wsparcie Żony - bezcenne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.