Skocz do zawartości
M2Marko

Moja pierwsza morska soczewka 1500 l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów.

Kilka dni temu otrzymałem uroczyście namaszczenie Najwyższej Rady Rodziny i tym samym rozpoczynam projekt małej rafy.

Zbiornik mam już jakiś czas, a jego kształt jest niestety wynikiem niewiedzy akwarystycznej i wpływu projektantki wnętrza. 100 cm wysokości, 66 cm szerokości i dwie długie ścianki po łuku 180 i 250 cm.

Całość ma 1500 l i oddziela pokój od jadalni.

Sump o wymiarze 135 x 85 i wys 55 cm będzie w piwnicy. Na razie mam pompę obiegową Deltec E-Flow R3 oraz odpieniacz Deltec 3070 oraz zestaw RO DI z którego bardzo wolno woda płynie do zbiornika.

Największą zagwozdkę mam z oświetleniem - 100 cm wody w nieregularnym kształcie oraz cyrkulacją.

Chętnie wysłucham wszelkich rad, sugestii oraz skorzystam z pomocy przy starcie tank'a.

Pozdrawiam

Marek

post-22841-0-90712600-1424542798_thumb.jpg

post-22841-0-37590100-1424542820_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Projektanci powinni przechodzić obowiązkowe szkolenie na jakimkolwiek forum akwarystycznym. Obym się mylił, ale każde dłuższe patrzenie w tą słoną soczewkę będzie się kończyć pawiem. Ja chwilę miałem akwarium sery i patrzenie przez zagiętą szybę to było wyzwanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super zbiorniczek (akwarium) :) choć optyczne wrażenia mogą przyprawiać o mały zawrót oczków..ale tylko tak przypuszczam bo nigdy takiego morskiego nie widziałem :)

Pompa obiegowa jesli w piwnicy to i tak raczej skromnie z wydajnością wg jej firmowego wykresu...

odpieniacz to jak nic na ładne SPSy i to do większego zbiornika :)

co do filtra RO polecam membranę Membrana TFC-300 o nominalnej wydajności 300 GPD (około 1100 litrów na dobę) moze tyci pomoże

Co do oświetlenia 3 ładne lampki 200/300 W LED dają radę.

A tak z czystej ciekawości z jakiej gr szkła zrobiony zbiorniczek i jak byś tak mógł cenę za szkło podać ?

Edytowane przez oliwer74 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Projektanci potrafią wszystko na papierze namalować tylko efekt niekiedy do kitu, oby tym razem podobało się Tobie ale z tymi gięciami może być różnie.


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiej grubości masz szkło i gdzie robiłeś nieproste, w końcu akwarium jeśli to nie tajemnica?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja rada jest taka,zrob z tego akwa basen na ogródku albo oczko wodne, a na morskie akwarium zamów normalny prostokatny zbiornik.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pomysłowy i piękny projekt,chodziło mi coś takiego po głowie i chyba każe nanieść zmiany w projekcie nowego domu.

Powiedz jak rozwiązałeś podstawę pod akwarium,myślę że przydała by się stabilna solidna wylewka/fundament

Z cyrkulacją nie powinno być problemu bo obieg będzie się ładnie rozchodził po łuku,z oświetleniem to myśle że 2/ 3 lampy kessil załatwią sprawe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super zbiorniczek (akwarium) :) choć optyczne wrażenia mogą przyprawiać o mały zawrót oczków..ale tylko tak przypuszczam bo nigdy takiego morskiego nie widziałem :)

Pompa obiegowa jesli w piwnicy to i tak raczej skromnie z wydajnością wg jej firmowego wykresu...

odpieniacz to jak nic na ładne SPSy i to do większego zbiornika :)

co do filtra RO polecam membranę Membrana TFC-300 o nominalnej wydajności 300 GPD (około 1100 litrów na dobę) moze tyci pomoże

Co do oświetlenia 3 ładne lampki 200/300 W LED dają radę.

A tak z czystej ciekawości z jakiej gr szkła zrobiony zbiorniczek i jak byś tak mógł cenę za szkło podać ?

Ze szkła nikt nie chciał się podjąć, lub rzucał cenę z kosmosu. Zbiornik zrobiony jest z akrylu - szyby gięte 40 mm boczki 20 mm a dno 30 mm. Zbiorniczek wyszedł nieźle, choć mógł lepiej, jest niestety bardzo ale to bardzo delikatny.

Jakiej grubości masz szkło i gdzie robiłeś nieproste, w końcu akwarium jeśli to nie tajemnica?

Akwarium jest akrylowe. Wykonawcy nie chciałbym ani zachwalać ani ganić ale raczej nie polecam.

pomysłowy i piękny projekt,chodziło mi coś takiego po głowie i chyba każe nanieść zmiany w projekcie nowego domu.

Powiedz jak rozwiązałeś podstawę pod akwarium,myślę że przydała by się stabilna solidna wylewka/fundament

Z cyrkulacją nie powinno być problemu bo obieg będzie się ładnie rozchodził po łuku,z oświetleniem to myśle że 2/ 3 lampy kessil załatwią sprawe

Projekt pojawił się przed wylewkami. Strop ma za małą nośność, dlatego nad stropem wmontowałem 2 szt heb 14 mm, na którym wszystko stoi.

Co do lamp, to właśnie o nich myślałem, ale chciałem potwierdzenia.

Moja rada jest taka,zrob z tego akwa basen na ogródku albo oczko wodne, a na morskie akwarium zamów normalny prostokatny zbiornik.

Genialne poczucie humoru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sprawie doboru lamp możesz pogadać z Prospero,z tego co pamiętam to ma doświadczenie z kessil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, podpowiedzcie jeszcze w waszego doświadczenia. Wchodzić w komputer Profilux?

Miałby zajmować się falowaniem Tunze, reaktorem wapnia, dolewką, temperaturę i alarmami zasolenia oraz redoxu w przyszłości. Mógłby ruszyć też pompkami z suplementami.

Jak to u Was wygląda? Osobiście wyliczałem, że kosztowo, temat jest podobny.

Pozdrawiam

W przyszłym tygodniu kleję sump i ustawiam skałki to zamieszczę jakąś fotkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak są ściany po łuku to baniaczek prosty nie będzie. Pytanie tylko czy cokolwiek będzie można zobaczyć w realnych proporcjach skoro

z obu stron są potężne soczewki. Tak samo jak @pablus mam jeszcze kostkę Sery i faktycznie żeby coś obejrzeć w naturalnych proporcjach to trzeba przez boczną szybę patrzeć a tutaj takiej mozliwości miał nie będziesz.

Oświetlenie albo Led albo Hqi bo normalnych świetlówek szkoda zeby świeciły po podłodze zamiast do baniaka.

Obiegówka musi mieć wydajności przynajmniej 10K Litrów na wysokości +-5m a to już niemała pompeczka. Nie sugeruj się wydajnością znamionową bo to są parametry podawane bezpośrednio na wyjściu pompy bez obciążania jej słupem wody. Na większości pudeł od pompy powinna być tabela zależności wysokości podnoszenia/wydajności na tej wysokości i tym się sugeruj bo inaczej z obiegu będzie kiszka.

Zastanawialeś się nad metodą prowadzenia zbiornika? jakbyś chciał refugium z DSB to sump lepiej jak pójdzie w długość a nie szerokość no chyba,że Zeovit albo siporax to już tak dużego znaczenia nie będzie miało.

E-FlowR3.jpg

Z tej tabeli wynika,że twoja R3 na wysokości słupa wody około 5 m ma wydajności tylko 2000L na godzinę a to wystarczy do baniaczka 200-300L a nie 1500 jak twój. Ta pompa odpada całkowicie. szukaj czegoś z zasilaniem DC bo stosunek mocy do wydajności będzie najlepszy.Poszukaj pompy o takich parametrach jak potrzebujesz i sprawdź moc jaką będzie miała bo nasunęła mi się taka może głupia myśl ale jak znajdziesz pompę o potrzebnych parametrach i okaże się mocy rzędu 600-800W to rozważ montaż pompy ogrodowej Einhella lub podobnej bo one są prawie w całości na plastikach a moja którą mam w garażu ma 750W i wydajności nominalnej 15500L/h a na wysokości 5m równe 10tys/h więc idealnie dla ciebie a kosztowała 80PLN w OB,I a nie jak przypuszczam akwarystyczne pójdą już w tysiące PLNów. Niestety nie robiłem testów hałasu jaki generuje ale zamontowana w skimerze basenu o poj 50tys litrów była niesłyszalna.

EDIT:

Poprawka bo pomyliłem krzywe na wykresie i twoja pompa ma na najwyższym biegu i podnoszeniu 5m 4tys L/h co tak czy tak stanowczo za mało.

Edytowane przez KRUSZYNA (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak są ściany po łuku to baniaczek prosty nie będzie. Pytanie tylko czy cokolwiek będzie można zobaczyć w realnych proporcjach skoro

z obu stron są potężne soczewki. Tak samo jak @pablus mam jeszcze kostkę Sery i faktycznie żeby coś obejrzeć w naturalnych proporcjach to trzeba przez boczną szybę patrzeć a tutaj takiej mozliwości miał nie będziesz.

Oświetlenie albo Led albo Hqi bo normalnych świetlówek szkoda zeby świeciły po podłodze zamiast do baniaka.

Obiegówka musi mieć wydajności przynajmniej 10K Litrów na wysokości +-5m a to już niemała pompeczka. Nie sugeruj się wydajnością znamionową bo to są parametry podawane bezpośrednio na wyjściu pompy bez obciążania jej słupem wody. Na większości pudeł od pompy powinna być tabela zależności wysokości podnoszenia/wydajności na tej wysokości i tym się sugeruj bo inaczej z obiegu będzie kiszka.

Zastanawialeś się nad metodą prowadzenia zbiornika? jakbyś chciał refugium z DSB to sump lepiej jak pójdzie w długość a nie szerokość no chyba,że Zeovit albo siporax to już tak dużego znaczenia nie będzie miało.

E-FlowR3.jpg

Z tej tabeli wynika,że twoja R3 na wysokości słupa wody około 5 m ma wydajności tylko 2000L na godzinę a to wystarczy do baniaczka 200-300L a nie 1500 jak twój. Ta pompa odpada całkowicie. szukaj czegoś z zasilaniem DC bo stosunek mocy do wydajności będzie najlepszy.Poszukaj pompy o takich parametrach jak potrzebujesz i sprawdź moc jaką będzie miała bo nasunęła mi się taka może głupia myśl ale jak znajdziesz pompę o potrzebnych parametrach i okaże się mocy rzędu 600-800W to rozważ montaż pompy ogrodowej Einhella lub podobnej bo one są prawie w całości na plastikach a moja którą mam w garażu ma 750W i wydajności nominalnej 15500L/h a na wysokości 5m równe 10tys/h więc idealnie dla ciebie a kosztowała 80PLN w OB,I a nie jak przypuszczam akwarystyczne pójdą już w tysiące PLNów. Niestety nie robiłem testów hałasu jaki generuje ale zamontowana w skimerze basenu o poj 50tys litrów była niesłyszalna.

EDIT:

Poprawka bo pomyliłem krzywe na wykresie i twoja pompa ma na najwyższym biegu i podnoszeniu 5m 4tys L/h co tak czy tak stanowczo za mało.

Pompę już kupiłem... zakładając wysokość podnoszenia 4 m i przepływ 4 m - wiem, że marnie to wygląda, ale zobaczę jak będzie. Na początek jak będzie mała obsada powinno wystarczyć, a potem się zobaczy. Pod koniec tygodnia jak skleję sump - zmierzę dokładny przepływ, z uwzględnieniem oporów hydraulicznych. Jeśli temat wypali słabo - zrobię jak kolega radzi.

Mam zamiar cyrkulację zrobić dość silną - 4 x Tunze 6155 lub 6255

Myślałem o wavebox'e ale boję się, że fale nie będą się ładnie odbijały.

W temacie filtracji myślałem o skale i glonach w sumpie. Wymiar sumpa warunkuje miejsce w piwnicy, no i szkło jest już zamówione.

Podpowiedzcie koledzy - czy ktoś widział ładnie ukrytą pompkę cyrkulacyjną - bo suszarki przyklejone do szyby nie podobają mi się, zwłaszcza z widocznego boku.

Chciałem użyć OceanMotion - by ukryć cyrkulatory, ale temat ma spore wady - więc OceanMotion mam do sprzedania.

Czy ktoś rozpracowywał kiedyś tą sprawę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tą pompą to mi wpadło do glowy bo w jednej Nowosądeckiej galerii stoi baniak napędzany dwoma pompami z oczka wodnego i funguje to juz dość długo więc może warto się nad tym zastanowić,a jeszcze za jaką cenę hihi!

Sumpa zawsze można "spiętrować" i wtedy jedno piętro na DSB a drugie refugium i szczepkarium. Fakt,że roboty z postawieniem sporo ale komfort pracy przy takim rozwiązaniu duży.

Pierwsze zdjęcie w twoim pierwszym poście to wymiary czego? miejsca pod sump czy jak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tą pompą to mi wpadło do glowy bo w jednej Nowosądeckiej galerii stoi baniak napędzany dwoma pompami z oczka wodnego i funguje to juz dość długo więc może warto się nad tym zastanowić,a jeszcze za jaką cenę hihi!

Sumpa zawsze można "spiętrować" i wtedy jedno piętro na DSB a drugie refugium i szczepkarium. Fakt,że roboty z postawieniem sporo ale komfort pracy przy takim rozwiązaniu duży.

Pierwsze zdjęcie w twoim pierwszym poście to wymiary czego? miejsca pod sump czy jak?

Pierwsze zdjęcie to akwarium od frontu drugie rzut z góry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba ze dwie pompy obiegowe i jak nic powinny dać radę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A liczyleś koszty zakupu? Różnica w cenie taka,że wystarczy pewnie na dwa lata użytkowania "prądożernych" chińczyków i jeszcze zostanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rewelacyjny kształt, tak wysokie akwarium może dać spore pole do popisu przy aquascapingu.

Światło HQI lub LED, ewentualnie możesz dodać 24W t5 aktyniczne dla efektu fluo. Możliwości wiele, zapewne jak wszyscy tu obecni z pierwszego zetawu jaki zainstalujesz nie będziesz zadowolony. W morszczyźnie zawsze da się lepiej, najczęściej to lepiej to poprostu inaczej nież teraz. Soczewka wypukła nie będzie dawała oczopląsu, prędzej ta wklęsła może być kłopotliwa.

Czy przemyślałeś kwestie czyścika do szyb? akryl podatny na zarysowania a na szybie o dłuższym boku czyścik będzie pracował głównie krawędziami.

Edytowane przez coltrane1 (wyświetl historię edycji)

dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby projekt mój nie był całkowicie wirtualny, zamieszczam pierwszą fotkę.

Zbiornik od strony jadalni - wewn ścianka i bok, jak widać RO DI wolno płynie, już 16 cm.

Bardzo dziękuję za wszystkie dobre słowa i porady. Mam nadzieję, iż wszystko się uda o czym będę imformował na bieżąco.

Pozdrawiam

post-22841-0-17484300-1424639024_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba pierwszy taki baniak na forum i już teraz robi wrażenie. Nie zepsuć tylko ustawieniem skał i będzie jeden z ciekawszych zbiorników, zresztą w wielkości zawsze jest moc przyciagania!!! :-D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ! Gratulacje ciekawego projektu ! :D Prosimy więcej fotek !!! sumpowni , sprzetów itd. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.

Projekt powoli acz sukcesywnie porusza się do przodu. Mam poklejony sump, który obfotografuję w środę, jak stanie na miejscu. Rury też kończę. RO DI już działa i zrobił około 1 m3 solanki.

Dziś zamieszczam foty aquascapingu DIY. Chętnie posłucham wszelkich uwag, bo mam jeszcze troszkę skały. Jest to żywa odgazowana skała od korale.pl Zrobiłem kilka miejsc na korale no i jamek do wpływania. W sumie 150 kg. Sorki za zdjęcia, ale filtracja jeszcze nie uruchomiona, a nowa solanka plus syf ze skały dają taką zupę.

Pozdrawiam

Marek

post-22841-0-48294100-1425238613_thumb.jpg

post-22841-0-17503000-1425238898_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zazdroszczę projektu!

Mam nadzieję, że kiedyś też będę miał możliwość pójść w taki litraż:)

Trzymam kciuki, powodzenia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.