Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Nadszedł czas na mój zbiornik na słoną wodę.

Lokalizacja mojego akwarium jest nietypowa, ponieważ akwarium będzie umieszczone w ścianie.

Aktualnie miejsce jest w trakcie przygotowywania i wygląda tak:

post-24748-0-68215600-1424807360_thumb.jpg

Wymiary wnęki to 70x35x51 cm (szerokość, głębokość, wysokość).

Wiem, że szału z wygodą obsługi nie będzie, ale wstawiłem już model akwarium z tektury i jeśli wysokość nie będzie przekraczać 35 cm, to spokojnie dostanę ręką do każdego miejsca.

Tyle wstępu, teraz czas na Wasze porady.

Panie i Panowie, mam kilka pytań.

1) Jaki wymiar akwarium będzie bardziej optymalny? 60x33x35 cm czy jechać na maksa i dać 68x33x35 cm?

Jeśli dam to o szerokości 60 cm, to po bokach zostaje mi po 5 cm i będzie możliwość dostania się do magnesów mocujących pompy i inny osprzęt.

W przypadku zakupu zbiornika o szerokości 68 cm, po bokach będzie po 1 cm wolnego miejsca, więc wtedy cały osprzęt tylko na przyssawkach lub wiszący na ściance akwarium.

2) Czy warto używać czyścików magnetycznych do szyb? Jeśli tak, to będę wykorzystywał dziecko do niewolniczej pracy, czyli czyszczenia szyb, bo przy akwarium o szerokości 60 cm, spokojnie włoży rękę miedzy szybę a ścianę i pojeździ czyścikiem. A może nie myśleć o czyściku, tylko skrobać szyby od wewnątrz żyletką? (robiłem tak w moich słodkowodnych).

3) Filtracja i odpieniacz. Jeśli kupię akwarium o szerokości 60 cm, to spokojnie mogę kupić coś z mocowaniem magnetycznym - myślałem o Tunze Reefpack 250 (odpieniacz 9004 i filtr 3162) albo samym odpieniaczu 9004. Nie będzie to zbyt wielkie pudło do mojego akwarium?

Opcja numer 2, to dosunięcie zbiornika jednym bokiem do ściany i użycie filtra kaskadowego FZN3 albo HBL i umieszczenie w nim grzałki i odpieniacza Resun SK-300.

Jest jeszcze opcja numer 3, czyli odpieniacz Aqua Medic Turboflotor 1000 Blue.

Którą iść drogą?

4) Cyrkulacja. Myślałem o Hydor Koralia Nano albo Tunze Turbelle Nanostream 6020 ale one chyba mają uchwyty magnetyczne, więc znów nie mogę mieć akwarium szerszego niż 60 cm, bo trzeba mieć dostęp do magnesów.

Są jakieś dobre pompy mocowane na przyssawki?

5) Oświetlenie planuję DIY T5.

6) Obsada to korale miękkie (lubię patrzeć jak falują), jeden ukwiał, 2 błazenki i ekipa czyszcząca.

Pomożecie?

Pozdrawiam,

Tomek

Edytowane przez aTomek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze powiedziawszy bardzo mi się podobają zbiorniki w ścianie, ale taki który jest widoczny z 2 pomieszczeń. Dając sobie dostęp tylko od frontu, robisz sobie ogromne utrudnienie. Weź pod uwagę czyszczenie szyb, kaskady/odpieniacza. Zwróć też uwagę na ewentualnie pochlapanie ścian przy pracach w akwarium. Przy oświetleniu, wkładając rękę będziesz ją parzyć o świetlówki. Jeśli coś wpadnie na tył akwarium to już tego nie wyjmiesz - nie będziesz widział czy cyrkulacja jest odpowiednia. Zwróć uwagę też na wszystkie kable które będą wisiały z przodu.

Co do Twoich pytań to:

1. Zbiornik musi mieć takie wymiary, żebyś mógł w nim grzebać. Jeżeli odpieniacz wewnętrzny, wtedy też musi tam wejść odpieniacz bez wysuwania akwarium.

2. Warto. Ja mam najtańszy czyścik magnetyczny i na szorstką powierzchnię nałożyłem tylko grubszą warstwę od gąbeczki do naczyń - nie rysuje, tylko zbiera wszystko. No prawie wszystko - bo czasem trzeba żyletką też wyczyścić jak zrobią się algi wapienne

3. Musisz mieć tak to ułożone żebyś mógł włożyć i wyjąć odpieniacz przy działającym akwarium - sprawdź wymiary ich

4. Są pompki na przyssawki, ale one czasem się wyrabiają i odpadają. Są znacznie tańsze niż te na magnesy, ale mają taką wadę że potrafią odpaść. Osobiście się nie zdecydowałem na takie

5. Pomyśl ewentualnie na ledami diy. Może uda się zrobić tak żeby zabierały mniej miejsca od góry

6. To już późniejsza kwestia, ale z tego co napisałeś to mogą być.

Jak mówisz że miejsce jest w trakcie przygotowania, to może warto byłoby z jednej strony wyburzyć z 20cm i wtedy będzie można z boku popatrzeć :)


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za małe żeby się w ścianie bawić

w scianie to się prezentują zbiorniki metr wysokie

a to to kotnik nie będzie zbyt ciekawe coś jak okienko w drzwiach do w kibla :smiling:

wykonaj większy ,będziesz zadowolony

Edytowane przez Waldi (wyświetl historię edycji)

900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a wentylacja(wiatraczki), gdzie umieścisz? z czego jest ta ściana? strasznie ci się będzie to grzało w lecie. według mnie gra nie warta świeczki. weź pod uwagę że wiele zbiorników w ścianie ma zaplecze od tyłu w drugim pomieszczeniu.


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

Najbardziej podoba mi się "okienko w drzwiach do kibla" :thumbup:

Ściana jest z cegły, ma grubość 60 cm (stary dom) i jest to zewnętrzna ściana domu, więc nie ma szans na przebicie na drugą stronę.

Grzać się nie powinno, bo w największe upały, w tym pomieszczeniu temperatura nie przekracza 21 stopni. Jakby co, dam wiatraki komputerowe, aby mieszały powietrze.

O lampie LED też myślę. Zobaczymy jak się rozwinie sytuacja i czy mnie całkiem nie zniechęcicie do mojego projektu.

Wiem już, że jeśli zbiornik nie będzie miał więcej niż 60 cm szerokości, aby mieć dostęp do śmigania czyścikiem i na magnesy od osprzętu.

Teraz konkretne pytanie.

Co zapewni lepsze funkcjonowanie zbiornika około 60 L. Kaskada (FZN-3 lub HBL) z odpieniaczem (Resun SK-300) czy Reefpack 250 (odpieniacz 9004 i filtr 3162)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tunze - ktoś na targowisku ostatnio wystawiał


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem początkujący.

Ale jeśli zbiornik ma mieć wymiary 60x33x35 cm i być w ścianie to zaproponuję ci nieco inne rozwiązanie. Komin w narożniku o wymiarach dopasowanych do pompy obiegowej którą utopisz na dnie. Na pompie obiegowej położysz woreczki z absorbentami i ewentualny siporax.

Odpieniacz przy 60litrach można sobie podarować.

Okienko z wc to niestety najtrafniejszy opis, wymiar baniaka jest niewielki czy jest sens ładować go w ścianę? nie znajdziesz innego miejsca na baniak (będzie wygodniej z obsługą)?

Jeśli zmienisz miejsce lokalizacji to pomyśl nad dodaniem 10cm do głębokości baniaka (nie myl z wysokością)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już koniecznie chcesz wykorzystać tą dziurę w ścianie to ja bym wypuścił z niej zbiornik w stronę pokoju.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to będzie max 70l, to możesz pomyśleć nad wysuwanym akwarium na półce- łatwo nie będzie, ale wtedy masz dostęp do całego akwarium i możesz w nim pogrzebać


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysły macie ok, niestety nie chcę panela w zbiorniku (tylko kaskada albo wewnętrzny Tunze 9004), ze względu na utrudniony dostęp w celu czyszczenia i konserwacji.

Na pomieszczenie też nie mogę wyjechać, bo wnęka jest w korytarzu i zgodnie z prawem Murphy'ego ktoś by go na 100% rozwalił przechodząc.

Wnęki nie robiłem, kiedyś w tym miejscu były liczniki elektryczne i bezpieczniki na 2 mieszkania. Jedyne co zrobiłem, to pogłębiłem z 29 do 35 i więcej się już nie da, bo jak pisałem jest to sciana zewnętrzna domu.Ten pomysł z wysuwaniem jest ok. Muszę zapytać znajomego stolarza, jakie obciążenie wytrzyma taka priwadnica.

Edytowane przez aTomek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak yam zbiornik ? 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstyd się przyznać, ale projekt nie został zrealizowany. Remont domu się przeciągnął i fundusze szły na inne cele niż akwarium. 

Z drugiej strony całkiem się nie poddałem. Co jakiś czas kupuję coś związanego z tym projektem i mam nadzieję zalać zbiorniczek najpóźniej na przełomie maja/czerwca. Wcześniej się nie da bo chwilowo wolne moce są skoncentrowane na przygotowywaniu pokoju dla dziedzica mojej fortuny, który dzięki mojej żonie ma się pojawić na tym ziemskim łez padole pod koniec kwietnia :)

 

Edytowane przez aTomek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema 

Projekt powstał ? 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca...

Postawiłem u córki w pokoju kostkę  30 l, jest ukwiał, są błazenki, kilka grzybków i slimaki. Dzieciaki szczęśliwe a ja chwilowo więcej czasu poświęcam rybom z Dunajca i Białej niż tym w akwarium.

Akwarium we wnęce raczej nie powstanie. Chociaż  - nidy nie mów nigdy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.