Skocz do zawartości
domelsjz

Drivery Meanwell LDD-L piszczą

Rekomendowane odpowiedzi

witam

Zbudowałem hybrydę 2x t5 + led (5x30W, 20x 10W, 20x 3W). Zastosowałem drivery Meanwell 5x LDD-700H (36V), 10x LDD-700L (24V) i 3x LDD-500L (24V). Wszystko sterowane z profiluxa przez konwerter na arduino nano. Co do serii LDD-H to działają bezszelestnie ale niestety LDD-L niesamowicie piszczą. Wcześniejsze próby świecenia na max bez sterowania pwm były pozytywne. Zamontowanie kondensatora 1000uF na zasilaczu tylko minimalnie je ucisza.

Czy ktoś miał do czynienia z tymi LDD-L i podpowie jak wyeliminować te piszczenie?


03.09.2011 ~ 400netto - 29.06.2015 zlikwidowane - przeprowadzka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego w każdej przetwornicy elementem piszczącym jest cewka. Ja każdą cewkę w moich driverach zalałem klejem polimerowym ( ten sam którym kleiłem instalację hydrauliczną w akwarium). Poprawa jest ogromna. Niestety żeby całkowicie wyeliminować piski trzeba brać przetwornice których częstotliwość pracy (i jej harmoniczne) leżą poza pasmem słyszalnym przez człowieka.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywicą jakbyś zalał te cewki :p. Żywica powinna je ładnie wypełnić i powinna być poprawa. A jeśli nie to trudno inne cewki.


"Mówiłaś mi" bym nie umarł, to jest w genach

"Brzydki, zły i szczery" w biegu "Po drodze do nieba"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie i panie . . . jak mam zalać cewki skoro to fabryka zalała w całości?

post-12471-0-41135900-1426169782_thumb.jpeg


03.09.2011 ~ 400netto - 29.06.2015 zlikwidowane - przeprowadzka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem problem, ale z innymi driverami. Zamontowałem je jeden nad drugim (6 szt razem) i piszczało na maxa.

Potem wszystko to zdemontowałem i ułożyłem chaotycznie / przypadkowo i od tego czasu jest cisza.

Czy włączone pojedynczo też piszczą ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy włączone pojedynczo też piszczą ???

Rozkręciłem lampę i przetestowałem - na PWM piszczy każda sztuka bez znaczenia czy jeden czy 10 na kanale. Tak mieszałem, że jedna sztuka przeszła do krainy wolnych elektronów:(

Testowałem też dokładanie kondensatorów i w końcowym efekcie na zasilaniu trafił kondensator 2200uF a na wyjściu każdej sztuki (LDD-L) 47uF. Nastąpiła znaczna poprawa ale nie idealna cisza.

Zastanawiające jest tylko to, że driver puszczony samopas na max bez PWM działa w idealnej ciszy a pod kontrolą PWM już na 1% piszczy. Niby powinien wytrzymywać częstotliwość sygnału 100-1000Hz a arduino na 328p raczej nie wybiega poza ten zakres.

post-12471-0-45170000-1426218484_thumb.jpg


03.09.2011 ~ 400netto - 29.06.2015 zlikwidowane - przeprowadzka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W mojej lampie drivery LDD-700H i LDD-1000H też piszczą. Tyle, że prawie niesłyszalnie. Zaczęły piszczeć gdy starałem się usunąć piszczenie zasilaczy poprzez dołożenie kondensatorów. Efekt jest taki, że zasilacze znacznie ucichły a dołączyły do nich drivery. Ostatecznie jest dużo ciszej aniżeli przed dołożeniem kondensatorów.

Znalazłem gdzieś post, że pomaga zmiana częstotliwości wyjść PWM w arduino, ale tego jeszcze nie próbowałem.

Edytowane przez Smoku (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PWM już na 1% piszczy. Niby powinien wytrzymywać częstotliwość sygnału 100-1000Hz a arduino na 328p raczej nie wybiega poza ten zakres.

Arduino jak pamietam ma wlasnie niestety pow 1000Hz a prawie zadne drivery nie radza sobie...

W temacie nanorafy rozmawialismy o zmianie Hz w arduino, bawilem sie tym przynosi poprawe ale nie jest idealnie. Oczywiscie kanaly puszczone na 100% powoduja cisze w driverach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arduino jak pamietam ma wlasnie niestety pow 1000Hz a prawie zadne drivery nie radza sobie...

W temacie nanorafy rozmawialismy o zmianie Hz w arduino, bawilem sie tym przynosi poprawe ale nie jest idealnie. Oczywiscie kanaly puszczone na 100% powoduja cisze w driverach.

Możesz podrzucić, gotowy kod, którym można zmienić częstotliwość w arduino? I na jaką ja zmienić aby choć trochę ograniczyć ten pisk?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ktos kolegow moze wie ile kelwinow ma t-a dioda XPGBWT-L1-000-0G51 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też mam problem z piszczeniem driverow cichną do zera gdy podkrece pwm na 100% wtedy jest cisza.Wkurza mnie to i niewiem co z tym zrobic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można spróbować dołożyć kondensatory na wyjściu /wejściu ,  tylko dobre np  LOW ESR .U mnie pomogło . 
 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie jeden i tak piszczy na białym kanale. Jak się zmniejszy poniżej 100 to piszczą, mimo kondensatorów.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po złożeniu lampy miałem cicho  , po czasie się zaczęło , co dzień to głośniej .Oryginalne kondensatory nie dały rady były gorące .  Dałem  EMS'y i od roku cisza . 220uf 
No tylko ja lecę na chinolach nie  Meanwell .

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też po zbudowaniu lampy były problemy z piszczącymi driverami, począwszy od chinoli na płytkach PCB, poprzez takie zalane w plastiku które imitowały Meanwella (zamiast nadruku na obudowie była naklejka:D - chińska radosna twórczość). Zacząłem zbierać się do zakupu menwella ale wcześniej zjarał mi się zasilacz taki typu CNC. Na szybko kupiłem też do CNC ale ze stałym napięciem (chyba!) 40V (tamten miał regulowane 40-60V- chyba bo nie pamiętam). Po podłączeniu okazało się, że oba typy driverów przestały piszczeć i działały bezszmerowo i bezpiskowo. Także nie zawsze piszczące drivery oznacza, że są chu..we... Pozdrawiam. Nie ma problemu żebym pykną foto jakiego zasilacza używam na którym nie piszczą drivery (jesli to komuś pomoże). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji zapytam czy te driver'y grzeją się, potrzebuje użyć 8 szt (1200 L) i zastanawiam się czy potrzeba do nich chłodzenie robić dodatkowo.

Wysłane z mojego Mi MIX 2 przy użyciu Tapatalka


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopię trochę kotleta, ale jak się szuka w necie odpowiedzi w temacie piszczących driver’ów MW, to trafia się między innymi na ten wątek. W swoim PCB opartym na LDD-700H także miałem ten problem. Sterowałem z esp32 PWMem z częstotliwością 1kHz i wtedy bardzo dawały o sobie znać. Obecnie przestawiłem na 100Hz i jest cisza.


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja mam wszystkie H , ale dokupiłem jednego 1200L też jestem ciekaw , czy będzie piszczał . Potrzebuję natchnienia by go w lutować odezwię się co i jak .

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.