Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Szkło już się dla mnie robi 60x40x40 full OW 6mm. Większego akwarium nie planuję bo nie mam na nie miejsca, więc przesiadki w przyszłości nie będzie. Obsada standard na początek czyli ekipa sprzątająca, dwa błazny i w późniejszym okresie mandaryn lub inna rybka, korale to coś łatwego czyli miękasy i jakieś lps.

Pozostało mi dobrać resztę sprzętu i po kilkutygodniowym czytaniu forum wybrałem to co poniżej:

1. Grzałka Jager 75W czy może dać 100W? Do Reefpacka zalecaja 75W więc może wystarczy. Pokój wschodni, raczej chłodniejszy chociaż w zimę nie grzeję i mam 20-21 stopni, w lato do 25.

2. Filtracja Tunze Reefpack 250 - sumpa choćbym stawał na głowie chwilowo nie dam rady zrobić ale mam go w planach jak trochę się dotrę z tematem słonej wody. Wtedy będzie szafka i sump, dlatego zapobiegawczo w akwarium znajdą się zaślepione otwory pod sumpa.

Myślałem nad zrobieniem małego panelu w rogu ale kosztowo wyjdzie to tyle samo co Reefpack więc nie wiem czy jest sens?

3. Cyrkulacja Jebao RW-4 czy Koralia Nano Evolution 900 - lepiej jedna RW-4 czy dwie Koralie? Ustawienie skał jak na rysunku na końcu postu.

4. Oświetlenie Kessil A160WE lub Lumini Gemis 120R1 lub Maxspect RAZOR NANO 60W 16000K - tutaj mam największy problem z wyborem. Nie ukrywam, że ma być efektownie więc albo z jednej strony bliki z Kessila lub kolorowe oświetlenie z dwóch pozostałych lamp, a może one również rzucają bliki? Niestety filmy na YT tego nie pokazują lub pokazują w minimalnym stopniu. Kessil wydaje mi się ok, cenowo wszystkie lampy wychodzą podobnie.

I to chyba chwilowo tyle o resztę z czasem zapytam się w innym temacie żeby tu nie robić śmietnika. Poniżej plan akwarium, widok z góry. Te skały po lewej maja być niższe i mniejsze niż te po prawej więc pompa powinna dmuchać na obydwie. Możliwe, że przeniosę filtrację na prawą stronę co pozwoli mi zasłonić Reefpacka i wylot z jego filtra mieszałby wodę z dużą skałą.

post-24964-0-03125300-1426941247_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

panel - płyta spienionego PCV 1,5m x 0,5M x3mm kosztuje .. niecałe 50zł do tego nożyk do tapet i klej + trochę chęci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hejka mi jakiś czas temu doradzono pod dokładanie taki wymiar następujący sprzęt:

Oświetlenie 4x24 T5 Aqua Nova

Odpieniacz Tunze 9004

Grzałka Eheim 125 W

Cyrkulacja Jvp 110 x2

Całość śmiga idealnie a jak to wygląda możesz zobaczyć u mnie.


Akwarium 90x50x60, Odpieniacz Deltec 600i, grzałka Eheim 150 W, lampa led Zetlight QMAVEN 6800, skała MR 25 kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Silva

Wiem, wiem tylko, że musze do niego dokupić odpieniacz czyli cos okolo 400-450 zł, do tego pompa tez jakies 60-100zl, pcv 50zł i mamy koszt reefpacka :/. Wychodzi tak jak lampy DIY na diodach, na poczatku tanio a jak sie podliczy koszty to to samo co w sklepie za firmowa z gwarancja. Lubie majsterkowac ale w niektorych przypadkach lepiej kupić cos gotowego.

@laku

Obserwuje twoj zbiornik, temat przejrzałem ale akwarium bez filtracji nie za bardzo mi sie usmiecha, pewnie skrzywienie po roslinnym ktore niedawno zliwkidowalem. Filterek wydaj mi sie koniezny zeby miec gdzie trzymac absorbenty. Co do grzalki to masz mocna, nie jest zbyt na wyrost? Aha w reffpacku ktory chce kupic tez jest Tunze 9004 i widze, ze u ciebie daje rade.

Edytowane przez Cerb (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem,ze otwory bedziesz mial pod komin wewnetrzny? Jesli tak,to wklej komin od razu,bo jesli planujesz sumpa w przyszlosci,to bedziesz zmuszony restartowac baniak.

bez polskich znakow/mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzałeczka jest może i trochę na wyrost miałem brać 100 W ale sprawdziłem wymiary i 125 ma takie same więc kupiłem 125 W. Ogólnie jest OK. A co Tunze to jestem bardzo zadowolony.


Akwarium 90x50x60, Odpieniacz Deltec 600i, grzałka Eheim 150 W, lampa led Zetlight QMAVEN 6800, skała MR 25 kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otwory będą wewnatrz, chwilowo będzie bez komina i liczę się z restartem baniaka w przyszlości.

A z cyrkulacją jak? Ktoś coś doradzi? Na forum jest RW-4 do sprzedania i bym się skusił jakby sie nadawala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z Jebao Ci nie doradze z doswiadczenia,bo nie uzywalem,choc planuje kupno i sporo czytalem - i tu na podstawie tego,co wyczytalem,mysle ze zdecydowanie RW-4. A branie pod uwage restartu,to proszenie sie o klopoty,zdecydowanie trudniejsza sprawa,niz przesiadka...A tej,jak piszesz nie przewidujesz,ale kazdy tak na pocztku sie zarzeka,he,he :D:D:D.

bez polskich znakow/mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 65x50x50 miałem dwie wp-25. I były mocno skręcone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do lamp to widziałem jak świeci Maxspect Razor i sam posiadam Kessil obie lampy są fajne. Też zastanawiałem się czy Kessil czy Razor pod Kessilem na pewno bliki są super, pod razorem kolory były lekko fioletowe i dużo mniejsze bliki tak w mojej ocenie wiec zdecydowałem się na Kessil

Edytowane przez Bondzik04 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Bondzik04

Dzieki za opinię, juz wczesniej tez zdecydowalem sie na Kessila.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak bumerang powraca u mnie jeszcze kwestia cyrkulacji. Przeglądając ofertę Tunze trafiłem na filtr Comline® Streamfilter 3163 -> http://www.tunze.com...=-infoxunter065 - posiada on wbudowaną pompę cyrkulacyjna o mocy 1800 l/h, myślę, że ten filtr wraz z drugą pompą załatwiłby mi problem cyrkulacji w 100%.

Rozmieściłbym to tak jak na rysunku poniżej, strzałki pokazują planowane rozłożenie strumienia przepływającej wody, filtr ma możliwość jego regulacji. Tylko czy w tym przypadku dodanie Tunze RW-4 nie było by przegięciem? Niby ma regulacje 500-4000 l/h ale większość osób pisze, że jest dość mocna nawet po skręceniu.

post-24964-0-90096400-1427832477_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.