Skocz do zawartości
montymick

śrubki czy klej

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W przyszłym tygodniu zabieram się do składania 2 lamp.

Każda składać się będzie z około 60 LED 3W.

I tu pytanie do "starych wyjadaczy" budowniczych takich lamp - diody lepiej kleić czy wiercić i gwintować otwory. Jeśli mają być śrubki to jakie? A może otworki plus śrubki samogwintujące?

Diody montowane oczywiście na radiatorze typu sztanga (100x16x3,5 cm).

Z góry dzięki za info.

Pozdrawiam

montymick

Edytowane przez montymick (wyświetl historię edycji)

Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

diody lepiej kleić czy wiercić i gwintować otwory. Jeśli mają być śrubki to jakie? A może otworki plus śrubki samogwintujące?

Diody montowane oczywiście na radiatorze typu sztanga (100x16x3,5 cm).

Kilkanaście dni temu rozkręcałem do zera lampę led 200W Zetlight Qmaven 6600 ponieważ wylało mi się na lampę 250ml solanki postawionej na niej w kubku. Z obserwacji mogę powiedzieć, że diody w lampie tej są klejone na prostokątnej płytce, która przylega do radiatora. Pomiędzy płytką z diodami a radiatorem jest oczywiście pasta termoprzewodząca.

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystkie diody w lampach robionych na zamówienie w firmie która się w tym specjalizuje są klejone,tak mi doradzono i tak zrobiłem, diody ręką nie oderwiesz,w razie potrzeby trzeba podważać śrubokrętem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Bardziej skłaniałem się do wersji "śrubkowej" ale z tego co widzę profesjonalne lampy są też wykonywane w wersji "klejonej".

Czy taki klej będzie odpowiedni ? Nie pytam o przewodnictwo cieplne bo jest lepsze niż niejedne pasty termoprzewodzące ale o ewentualną toxyczność kleju.

http://allegro.pl/klej-termoprzewodzacy-termo-glue-120g-i5082393734.html

Pozdrawiam

Edytowane przez montymick (wyświetl historię edycji)

Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co ma toksyczność kleju w lampie do akwarium ?

Albo użyj śrubek ze stali nierdzewnej albo odpowiedniego kleju ...

Powiem Tobie że z własnego doświadczenia to najlepsze są gotowe moduły led połączone z driverem.

Sam się pałowałem z diodami i driverami kupowanymi w maritexie i przykręcałem je do radiatora żeby zrobić lampę do sumpa. Koszmar ! , szczególnie przy diodach UV - dokręcając śrubki porobiłem zwarcia i popaliły się diody, drivery niby mają różne poziomy prądu w zależności od ustawienia zworek, ale jakoś tego nie zauważyłem. Zasadniczo polecam gotowce - chyba że masz czas i lubić majsterkowanie.

Z Klejem powinno pójść szybciej niż z przykręcaniem (i chyba taniej).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kleić kleić i jeszcze raz kleić. Szkoda czasu na wiercenie. Już w jakimś wątku tłumaczyłem, że chcemy przykręcać bazę do której i tak dioda jest przyklejona. Tylko dobry klej trzeba mieć, najlepiej dwuskładnikowy.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK - będę kleił.

Dziękuję wszystkim.

Proszę o zamknięcie tematu.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Radiator/baza - (szukajka allegro pokaże co trzeba) - wybierz które Ci pasują, do tego przyklej a potem dopiero klej lub kręć

będzie mniejsza plątanina kabli (ewent. mniej kręcenia)

post-23855-0-22478100-1427485225_thumb.jpg

post-23855-0-56686000-1427485234_thumb.jpg

post-23855-0-18562400-1427485241_thumb.jpg

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam jestem za kręceniem. Przy swojej lampie wykonałem 150 otworów gwintowanych M3. Pracy mnóstwo, połamane 3 gwintowniki i z 10 wierteł 2,5mm.

post-12471-0-99158000-1427487350_thumb.jpg

Edytowane przez domel_gl (wyświetl historię edycji)

03.09.2011 ~ 400netto - 29.06.2015 zlikwidowane - przeprowadzka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

przewaga wiercenia jest taka że można przeciągnąć i ukryć kable

jak napisano wyżej klej trzyma niezbyt mocno i nóż czy śrubokręt wystarczy żeby "odkleić" - ale widać kable (no chyba że dodamy jeszcze jakąś płytę maskującą)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja tam jestem za kręceniem. Przy swojej lampie wykonałem 150 otworów gwintowanych M3. Pracy mnóstwo, połamane 3 gwintowniki i z 10 wierteł 2,5mm.

To chyba 100 jest wartoscia graniczna bo ja przy 96 otworkach nic nie popsulem;)

A jak komus szkoda czasu to polecam srodowa LM i "samo idzie";)

A osobiscie klej jakos do mnie nie przemawia szczegolnie jak sie robi po kilka kanalow to ta platanina potrafi sie czasem naprezyc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.