Skocz do zawartości
czeech

Prośba o pomoc w identyfikacji plagi

Rekomendowane odpowiedzi

Mam prośbę o pomoc w identyfikacji pojawiającej się plagi.

Akwa 30 litrów na suchej skale i świeżej solance ze soli IO zalane 21 luty więc ma już ponad 2 m-ce.

12 marca, a więc po około 3 tyg. od zalania wyjąłem z kaskady gąbki i zasypałem ceramiką 1litr aquaela BioCeraMAX UltraPro 1600 (1600m2/l.

Po około tygodniu zaczął się pojawiać brązowo-rudawy nalot na skale w postaci miejscowych placów/wykwitów jak również na podłożu, ale tam tylko na muszelkach i ich kawałkach, które znajdowały się w Live Sand zakupionym w erybce.

Dodam, że od samego początku woda po RODI wykazuje na TDS-ie 002 i taką uzupełniam odparowaną co drugi dzień. Wiem, wiem powinno być 000.

Parametry na dzień 29.03.2015r. to: PO4 pomiędzy 0 a 0,03 / NO2- 0,01 / NO3- 2,5 - testy salifert.

Niestety na chwilę obecną nie posiadam innych, ale w najbliższym czasie zakupię PH, KH, MG, CA i ... Si

Zasolenie na areometrze grotech 1,023.

Moje pytanie czy dobrze rozpoznaję, że pojawiają się okrzemki?

Czy jest to spowodowane dojrzewaniem, czy może ceramika ma (może mieć) jakiś wpływ?

W załączeniu zdjęcia, niestety dość słabej jakości bo robione telefonem.

Dodam, że ten brązowo-rudawy nalot robi się na skale i muszelkach po stronie bardziej oświetlonej oraz na szybach akwa, a po stronie miej doświetlonej raczej tego nie ma. Nie zauważyłem też aby rano (po okresie nieświecenia) było tego jakoś mniej. Z dnia na dzień brązowienie jest coraz większe, ale nie postępuje jakoś szybko.

Świecę 7,5godz. Dodam, że na skale w tym samym miejscu gdzie brązawo-rudawy nalot występują również niewielkie wykwity zieleni, których jest znacznie mniej po stronie mniej oświetlonej i nie ma ich na piasku.

Z góry dziękuję za pomoc

post-14761-0-05486700-1428009459_thumb.jpg

post-14761-0-92462700-1428009479_thumb.jpg

post-14761-0-03234700-1428009494_thumb.jpg

post-14761-0-48396800-1428009507_thumb.jpg

post-14761-0-80807700-1428009517_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okrzemki, nie ma co panikować. Samo przejdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"zalane 21 luty więc ma już ponad 2 m-ce" chyba jakoś inaczej liczę ;) faktycznie samo przyszło, samo pójdzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

największe problemy mam z liczeniem do dwóch, powyżej idzie mi świetnie, serio :) Mój błąd! Sorry :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okrzemki, podobno przy dojrzewaniu ma tak być :) my też mieliśmy i przeszły przy zastosowaniu waty na falownikach :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okrzemki, podobno przy dojrzewaniu ma tak być :) my też mieliśmy i przeszły przy zastosowaniu waty na falownikach :)

A co ma dać ta wata?

I jeszcze jedno, czy jest sens już teraz wpuszczać nassarius'y vibrex by wzruszały podłoże i ewentualnie trochusa by pozjadał zielone wykwity glonów, czy jeszcze się wstrzymać?

Edytowane przez czeech (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

za wcześnie na zasiedlanie

a filtr Ro Di masz nowy ? to nie ma prawa pokazywać 002 - albo TDS źle skalibrowany albo źle poskładany filtr (nieszczelności)

odparowaną wodę uzupełniamy codziennie .. nawet kilka razy dziennie a nie co 2 dzień - zwłaszcza w 30L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za wcześnie na zasiedlanie

a filtr Ro Di masz nowy ? to nie ma prawa pokazywać 002 - albo TDS źle skalibrowany albo źle poskładany filtr (nieszczelności)

odparowaną wodę uzupełniamy codziennie .. nawet kilka razy dziennie a nie co 2 dzień - zwłaszcza w 30L

silvia -

- dlaczego za wcześnie na zasiedlenie ślimakami? zależne od czasu czy parametrów wody? (przed zasiedleniem oczywiście sprawdziłbym brakujące parametry)myślę, że PO4/NO2/NO3 akceptowalne.

- myśląc o zasiedleniu zastanawiałem się raczej nad tym czy ślimaki będą już miały co robić i czym się pożywić gdyż nie mam bujnych glonów tylko zielone place/wykwity

- RODI nowe i pokazuje 002

- TDS kieszonkowy przenośny nie kalibrowany bo nawet nie wiem czy da się go skalibrować

- RODI w najprostszej postaci sedyment/węgiel/membrama/żywica (przepłukane wcześniej) poskładane dobrze bez zewnętrznych wycieków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak NO2 będzie 0 możesz zacząć powoli od ślimaków. Z tym że ślimaki to dość wrażliwe stworzenia. Faktycznie kiepsko patrzy się na skałę tym bardziej suchą przez miesiąc czy dwa. Zacznij od jednego ślimaka, na pewno da radę :)

Co do RODI jeśli wkłady są nowe to 002 nie powinno być po żywicy. Powinno być 000, ale bez paniki. Posprawdzaj wszystko jeszcze raz:)

Edytowane przez pasek (wyświetl historię edycji)

4710d00f94c099763084e78a6b3f3112u365a339.png?upd=20150324102053

Akwarium:60x60x50 panel, odpieniacz DIY na pompie Tunze 9410.04, obieg Tunze 1073.020, cyrkulacja Tunze 6015+6025, swiatło chińczyk 120W+2x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TDS kieszonkowy jest do niczego. Ja też używałem kieszonkowego i cały czas pokazywało 003,teraz kupiłem przepływowy i nie mam problemów z pomiarem jest 000.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Co do filtra - spuść ze 2-3 L wody do ścieku i zmierz przed i po żywicy

TDS kieszonkowy jest do niczego. Ja też używałem kieszonkowego i cały czas pokazywało 003,teraz kupiłem przepływowy i nie mam problemów z pomiarem jest 000.

no nie wiem - po prostu zależy czy jest wyskalowany i czy jest ... czysty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Był skalowany i czyściłem go i nic to nie dało, może trafił mi się jakiś wadliwy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do filtra - spuść ze 2-3 L wody do ścieku i zmierz przed i po żywicy

za każdym razem gdy produkuję RO to spuszczam w kanał trochę wody dopiero po tym gromadzę. Nie wiem czy jest sen mierzyć przed DI skoro po mój TDS coś wskazuje nawet po. Przed DI wskaże napewno więcej co i tak nic nie zmieni. Od początku pokazuje 002 po RODI. W innych cieczach inne wyniki - sprawdzałem żeby mieć pewność że on nie pokazuje tylko 002 :)

Odparowaną uzupełniam w miarę potrzeb, u mnie w obecnych warunkach wychodzi co drugi dzień jakieś 0,5 litra, może ciut więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odparowaną uzupełniam w miarę potrzeb, u mnie w obecnych warunkach wychodzi co drugi dzień jakieś 0,5 litra, może ciut więcej.

Odparowana wodę uzupełniamy nie tylko z powodu ewidentnych i widocznych braków wody w akwarium. Robimy to przede wszystkim po to by wraz z ubytkiem wody nie wzrastało zasolenie. Im mniejsze akwarium tym wahania są bardziej odczuwalne. Przy 30l objętości - poziom - skała wychodzi jakieś 20-22l wody w akwarium. Ubytek 0,5 litra to bardzo znaczący wzrost zasolenia. Może teraz gdy trwa proces dojrzewania nie jest to tak istotne, ale później ...... niedopuszczalne.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

właśnie o to chodzi żeby sprawdzić przed żywicą - bo jeżeli membrana jest słabo zamocowana/przytkana/uszkodzona ...

tds sprawdził bym np u kolegi / w sklepie gdzie woda ma na pewno 000 - będziesz miał pewność czy przekłamuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie o to chodzi żeby sprawdzić przed żywicą - bo jeżeli membrana jest słabo zamocowana/przytkana/uszkodzona ...

A jaki ma być wynik na TDSie wskazujący na słabo zamocowana/przytkana/uszkodzona membrame?

Bo że wykaże więcej przed DI to wiem, ale jaka wartość będzie wskazywała, że wszystko w porządku, a jaka będzie wskazywała defekty opisane przez Ciebie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

dobra membrana - 00kilka/naście - zła kilkadziesiąt/set

wtedy sprawdź zamocowanie i przepłucz porządnie (bez ogranicznika i bez DI) ze 20 min lej w ściek .. i sprawdź ponownie

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ubytek 0,5 litra to bardzo znaczący wzrost zasolenia.

A z ciekawości spytam o ile bo może mi sie ta wiedza przydać na później. Jak możesz to podaj szczegóły by uniknąć tragedi bo "bardzo znaczący wzrost" to pojęcie względne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A z ciekawości spytam o ile bo może mi sie ta wiedza przydać na później. Jak możesz to podaj szczegóły by uniknąć tragedi bo "bardzo znaczący wzrost" to pojęcie względne

o 1/50 tak na oko

a najprościej .. było by zmierzyć (i nie tylko zasolenie bo reszta parametrów też skacze)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o 1/50 tak na oko

a najprościej .. było by zmierzyć (i nie tylko zasolenie bo reszta parametrów też skacze)

czyli nie wiesz dokładnie? Szkoda bo mogłoby to mi się przydać. No ale skoro nie wiesz dokładnie to trudno :( W takim razie określony przez Grzegorz T. "bardzo znaczący wzrost" potraktuję z przymrużeniem oka ;)

Edytowane przez czeech (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

nie wiem dokładnie - bo nie wiem ile DOKŁADNIE masz wody - liczone jest dla 25L - więc na oko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem dokładnie - bo nie wiem ile DOKŁADNIE masz wody - liczone jest dla 25L - więc na oko

Czyli jak mam 25 litrów wody przy zasoleniu 1,023 to po odparowaniu 0,5 litra wody o ile wzrośnie ? tzn do jakiego stanu bo nie wiem jak uwzględnić to 1/50

Edytowane przez czeech (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.