Skocz do zawartości
wasiu692

Projekt "Żona mnie zabije" :-D (460L + sump)

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie zasoleńcy.

Jako, że choroba postępuje ciągle i jakoś nie zamierzam się leczyć postanowiłem założyć kolejne (już 3 w domu) akwarium morskie! :D

Nie ukrywam, że Żonka też w tym maczała paluszki bo porównując akwarium malawi, które mamy już 3 lata wygląda trochę blado i padły te słowa na które wszyscy akwaryści czekają:

" A może by je zmienić na coś fajniejszego...??"

Zatem powolutku moją głowę ogarnęła fascynacja z kolejnego projektu, który będę robił. A jak wiemy czas przygotowań przy zakładaniu nowego szkiełka jest mówiąc krótko fajny.

Ale do rzeczy.

Po pierwsze akwarium zajmie miejsce dotychczasowego szkła gdzie jest malawka. Teraz to wygląda tak:

IMG 0004

IMG 0003

IMG 0001

Akwarium stoi na stelażu stalowym wyspawanym z profili zamkniętych, obity płytą meblową mocowaną na magnesy. W środku jest tak:

IMG 0005

Cały zestaw, który widać idzie na sprzedaż.

Nowy zestaw będzie składać się z:

- Szkło o wymiarach 100 (110) x 60 (70) x 60 (???) - w nawiasach wymiar maksymalny jaki tam zmieszczę.

Szkło będzie z kominem wewnętrznym po lewej stronie. Średnice przelotów jeszcze nie wiem jakie będą.

- Sump o wymiarach max 60 x 60 x 35 (jarex66) plus pojemnik na dolewkę

- Część "sucha" na elektronikę po prawej stronie tam gdzie jest ten wąski kawałek płyty (chciałbym zrobic tam panel sterujący całym sprzętem

- lampa... Tutaj się ciągle zastanawiam czy iść w ledy (razor), które świecą u mnie nad 2 baniakami czy w "rury" blau lumina 639. Ogólnie to akwarium będzie zasiedlone przez koralowce miękkie i lps'y więc światła nie musi być dużo ale prosiłbym o jakieś sugestie.

- odpieniacz tak samo nie wiem jeszcze jaki ale może coś takiego jak deltec sc1351 / sc1350 / sc1455 (rufik, kroczek). Inne propozycje mile widziane. Co do obsady to jeszcze nie wiem ale żółtek, babeczka oraz mandaryn musi być bo żonka je uwielbia :D

- pompa obiegowa - tutaj nie mam pojęcia jeszcze co wybrać

- cyrkulacja - najprawdopodobniej 2 x jebadełka RW 15

- grzałka jakieś 200W

- dolewka (zbiornik na dolewkę będzie podłączony do RODI na zaworze sterowanym ale co i jak to jeszcze nie mam pojęcia jak to rozwiązać)

- skała 50/50 martwa + żywa

Ogólnie targowisko bardzo przeglądam za sprzętem więc to nie jest projekt nie na "hop siup" i mam.

Jeżeli macie jakieś sugestie, pytania czy cokolwiek co Wam wpadnie do głowy na temat tego projektu - piszcie :D

Edytowane przez wasiu692 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacny projekt i podziw za tekst od żonki " A może by je zmienić na coś fajniejszego...???,

Szkło polecam jak największe się da, czyli 110/70/60 co da Ci 462 litry brutto.Przelotki na śrubunek 45mm x2 w szkle (rewizja i spływ) i 32mm w szkle (powrót). Lampę zastosowałbym taką jak napisałeś Blau Lumina 639, wcześniej czy później apetyt pójdzie w SPS :)

Odpieniek dałbym jednak troszkę mocniejszy Deltec sc 1455, różnica w cenie niewielka, a przynajmniej spokojna głowa, że cały syf wyciągnie.

Jebadełka ok ale np. ja się zdecydowałem na Maxspect Gyre XF-150.

Pozdrawiam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpiniacz 1455 to minimum szczególnie jak rozmiar urośnie a lampa no cóż - każdy ma swoje upodobania czy led czy T5 tylko przy tej szerokości to 8 rur to minimum a nie wiem czy nie lepij 10 bo jak się pojawią SPS to 8 będzie mało i jak już miałbym kupować nową to ATI Powermodule


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc.Akwarium rob takie jakie wejdzie max. Na Twoim miejscu poszedlbym w swietlowki, masz juz ledy to bedziesz mial porownanie w przyszlosci. Reszta jw:) Zastanawia mnie to akwarium przy kominku, czy jak w nim palisz to nie rosnie za bardzo temperatura w akwa? Pytam bo sam mam w domu podobny kacik i zastanawiam sie nad wlozeniem akwarium w to miejsce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj, od razu, że żona zabije. Trzeba Żonę wmanewrować tak jak ja się niestety dałam. Zaczęło się od 1 akwarium, teraz jest osiem, bo różnimy się koncepcjami. I każdy ma swoje morskie :)


78ab9bd8cd58d36d8098935dd266f474u777a1209.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że temat nie jest martwy więc dziękuję za odpowiedzi.

Odpieniek dałbym jednak troszkę mocniejszy Deltec sc 1455, różnica w cenie niewielka, a przynajmniej spokojna głowa, że cały syf wyciągnie.

Tez nad tym modelem odpieniacza się zastanawiałem i chyba w takim razie postawię na niego.

każdy ma swoje upodobania czy led czy T5 tylko przy tej szerokości to 8 rur to minimum a nie wiem czy nie lepij 10 bo jak się pojawią SPS to 8 będzie mało i jak już miałbym kupować nową to ATI Powermodule

Racja ale jak sobie obliczyłem to powiedzmy 6 rur wymienianych co 6 miesięcy daje prawie 750 zł rocznie... Te pieniądze wolałbym przeznaczyć na coś innego natomiast jak już wspomniałem wcześniej w SPS'y raczej nie pójdę bo nie podoba mi się taki statyczny obraz krzaków. Może jakieś pojedyńcze sztuki ale nie jakieś wymagające acry...

Zastanawia mnie to akwarium przy kominku, czy jak w nim palisz to nie rosnie za bardzo temperatura w akwa? Pytam bo sam mam w domu podobny kacik i zastanawiam sie nad wlozeniem akwarium w to miejsce.

U mnie wkład kominkowy obudowany jest cegłą szamotową a sama przestrzeń pomiędzy nimi jest wentylowana 2 wentylatorami i rozprowadzane ciepło jest na pokój. Ogólnie to po 7-8 h palenia temperatura cegły jest lekko ciepła ale nie gorąca.

Oj, od razu, że żona zabije. Trzeba Żonę wmanewrować tak jak ja się niestety dałam. Zaczęło się od 1 akwarium, teraz jest osiem, bo różnimy się koncepcjami. I każdy ma swoje morskie :)

Tak naprawdę to obydwoje się wmanewrowaliśmy w taki sposób, że sprzedaliśmy telewizor i za tą kasę stoi teraz kostka 64L :D I powiem Wam, że nie mając żadnego telewizora w domu jest cisza, spokój, czasu więcej i naprawdę wolimy się gapić na nasze akwaria przy winie i dobrym jazz'ie niż siedząc na kanapie i patrzeć na tę gównianą papkę, która leci teraz w TV :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie rób tak wysokiego sumpa bo przeklniesz grzebanie w nim, 35-40 to max


Ehhh... żeby wyglądało tak jak kosztuje.:ph34r:

zawsze chciałem mieć takie coś, tylko po to, żeby dłubać wciąż..:blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komin zewnętrzny jest wygodniejszy do obsługi - płytszy. Docenisz jak "życie" Ci wpadnie.Akwarium podłużne, zastanów się może warto wbudować waveboxa ? Lampa - pomyśl nad hybrydą - tylko jakąś sensowną - 4 lub 6 rur i ledy - masz wtedy i sterowanie i barwę i blinki, no i dobre światło.

Rozważ teraz też jaką metodą będziesz prowadził zbiornik, czy wódka, czy peletki a może refugium/dsb. No i pomyśl o filtracji mechanicznej w sumpie oraz o miejscu na ewentualną ceramikę.

ps. a co do TV, to trzeba umieć samemu dobierać co się lubi a reklamy pomijać :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie rób tak wysokiego sumpa bo przeklniesz grzebanie w nim, 35-40 to max

Ok. Dzięki za radę :D

Jeszcze szukam jakiejś pompy obiegowej, a przy okazji pojawiło się kolejne pytanie:

Czy mogę całą hydraulikę zrobić na miękkich rurach PCV? Jakoś do sztywnej konstrukcji z rur i dużej ilości łączeń nie mam zaufania...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

część sztywnej jest wręcz niezbędna ale to co nie musi być sztywne zrób na neptunie - wyprofilujesz sobie opalarką a masz pewność jakości a do tego klejone na nim to rzecz nie to rozłączenia


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komin zewnętrzny jest wygodniejszy do obsługi - płytszy. Docenisz jak "życie" Ci wpadnie.Akwarium podłużne, zastanów się może warto wbudować waveboxa ? Lampa - pomyśl nad hybrydą - tylko jakąś sensowną - 4 lub 6 rur i ledy - masz wtedy i sterowanie i barwę i blinki, no i dobre światło.

Rozważ teraz też jaką metodą będziesz prowadził zbiornik, czy wódka, czy peletki a może refugium/dsb. No i pomyśl o filtracji mechanicznej w sumpie oraz o miejscu na ewentualną ceramikę.

ps. a co do TV, to trzeba umieć samemu dobierać co się lubi a reklamy pomijać :)

Komin jak najbardziej bym chciał zewnętrzny ale nie mam gdzie go upchać... Po prawej stronie odpada bo nie mam jak rur poprowadzić. Lewa strona tak samo bo będzie przy samej ścianie. Z tyłu... no nie wiem czy dobry pomysł bo zabierze mi jakieś 8-10 cm z głębokości o która tak wszyscy walczą...

Też mi hybrydy chodzą po głowie ale na targowisku nic nie ma teraz...

Co do metody też nie wiem jaka iść... Możliwe, że peletki zastosuję. Wiele osób sobie chwali tą metodę. Dodatkowo filtracja mechaniczna to będzie wata lub skarpeta filtracyjna na spływie oraz oczywiście siporax bo bardzo dobrze się sprawdza u mnie w 64L.

A w TV - owszem - można dobrać co się lubi, przełączyć na inny program ale jednak jak dla najlepsza opcja to jest go wyłączyć :D Kiedyś to coś leciało jeszcze w TV a teraz jakieś głupoty typu otwieranie magazynów, skakanie do wody, idiotyczne teleturnieje, czasami jakiś przyrodniczy dokument albo wieczorny film który leciał 2 lata temu w kinach... Jednym słowem jak dla mnie nuuuda straszliwa i zabieracz czasu, którego mamy i tak już mało w dzisiejszych czasach :dizzy:

część sztywnej jest wręcz niezbędna ale to co nie musi być sztywne zrób na neptunie - wyprofilujesz sobie opalarką a masz pewność jakości a do tego klejone na nim to rzecz nie to rozłączenia

Ok... to które części MUSZĄ być zrobione na sztywnych rurach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się super szkiełko, fajna będzie głębia :)


OGLĄDAMY AKWARIUM

Akwarium 120x60x50 z pudełkiem przelewowym

Lampa: Pacyfic Sun Metis Hyperion R2 2x150w + 2x54w CoralPlus

Odpieniacz: Deltec SC 1455

Obieg: Jebao DCT 6000

Cyrkulacja: 2x Jebao RW-8

Filtracja biologiczna: DSB + Refugium

b176b2af91df13f8f85b2807ab712d5eu1271a1116.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wymiar zrobił bym 110x70x50-55 max i 2x rw15 mysle ze za mocne pod lps/miekkie światło 8x39 t5 i wsio ..


400l,BM 250,2x250HQI+4x54w t5,3x6095, dsb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod taki litraż daj obiegówkę Jebao DC-6000, będzie Pan zadowolony ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Thx Rufik :D Taką użyję.

Pytanie tylko jak z tymi połączeniami robić? Można zrobić na giętkich rurach czy lepiej iść w sztywne i klejenie ich ze sobą?

Pytam ponieważ mam zagwozdkę co do szczelności i najważniejsze - głośność całego układu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przelotki przez szkło + komin musisz zrobić na sztywno. W sumpie można zrobić na giętko. :)

Choć ja będę robił na sztywno, nie mam jakoś do giętkiego przekonania.

Edytowane przez rufik (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co tam kobieta ona kupuje buty i torebki a ty masz akwarum

moja chciala nemo i jak narazie jest kolejny projekt 500l i jej malo :wine:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.