Skocz do zawartości
Robert-reef

2000 litrów słonej wody w Augustowie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

I jak zbiornik się miewa ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po tej awarii, która miałem zaczełem odbudowywać zbiornik. Jakoś tak nie miałem natchnienia... To nie było już to co kiedyś. Trochę korali, niewiele ryb ale wracam do tematu.

Przez praktycznie rok robiłem tylko podmianki i podstawową obsługę, parametry mierzyłem w tym czasie może ze 3 razy. Nie miałem skalibrowanego miernika zasolenia i zasolenie spadło. Ogólnie korale... cóż trzymają się ale niezbyt się rozrastają. Miękkie jeszcze w miarę dają radę ale np. euphylie już słabo.

W ostatnie 2 miesiące padły mi pompy obiegowe, pompa od reaktora wapna, odpieniacz też przestał pienić (przez długi czas myślałem że to pompa a okazało sie że wężyk od powietrza się zatykał regularnie kamieniem aż zatkał się na dobre :) )

Ogólnie zaczynam ogarniać akwarium od początku, robię porządki z koralami, zastanawiam się nad zmianą filtracji. Może biopellet...

Poniżej ogólne zdjęcie zbiornika

Link do albumu ze zbliżeniami https://photos.app.goo.gl/Ri7p6dmnKEwoRWaM6

start2.jpg

Edytowane przez Robert-reef
dodałem fotkę (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

korale jakoś się trzymają, słabo rosną ale nie umierają. Tylko 3 euphylie padły mi ostatnio i od tego się zaczeło. Acropora zaczęła tracić tkankę i kilka innych lpsów zaczęło tracić tkankę od góry.

Tragedii nie ma ale odzyskuje chęć działania przy akwarium :) bo przez ostatni czas nawet mi się jakoś mocno nie chciało w nim grzebać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam fotki jak wygląda akwarium na dzień dzisiejszy. Trochę dzisiaj pomajsterkowałem przy nim.

Usuwałem podczas podmiany Palythoa. Po wszystkim wrzuciłem 4 garście węgla do filtra przepływowego aby usunął pozostałości, które mogły zostać po wycinaniu tych korali.

Usuwanie ich nie będzie łatwe a sporo mi tych korali narosło w różnych miejscach.

Wysłałem dzisiaj wodę do badania na spektrometrze, zobaczymy co tam w tej wodzie się znajduje.

Ogólnie rozważam dość gruntowną przebudowę akwarium. Mam dużo korali na piasku bo przez ekspansję miękkich korali nie miałem gdzie ich na skałach umieścić.

Będę się tych miękasów powoli pozbywał, już część wylądowała na giełdzie i robię miejsce pod bardziej wymagające korale.

białe-m.jpg

niebieskie-m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Robert-reef napisał:

Wrzucam fotki jak wygląda akwarium na dzień dzisiejszy. Trochę dzisiaj pomajsterkowałem przy nim.

Usuwałem podczas podmiany Palythoa. Po wszystkim wrzuciłem 4 garście węgla do filtra przepływowego aby usunął pozostałości, które mogły zostać po wycinaniu tych korali.

Usuwanie ich nie będzie łatwe a sporo mi tych korali narosło w różnych miejscach.

Wysłałem dzisiaj wodę do badania na spektrometrze, zobaczymy co tam w tej wodzie się znajduje.

Ogólnie rozważam dość gruntowną przebudowę akwarium. Mam dużo korali na piasku bo przez ekspansję miękkich korali nie miałem gdzie ich na skałach umieścić.

Będę się tych miękasów powoli pozbywał, już część wylądowała na giełdzie i robię miejsce pod bardziej wymagające korale.

białe-m.jpg

niebieskie-m.jpg

A jak po4/no3?
ICP dużo Ci powie o składzie wody. Wrzuć wyniki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No3 50 po4 0.36 . Tragedia B). Z tym nie to nie wiem czy dobrze odczytałem ale 25 to jest na pewno. Dużo, mimo glonów i dsb. Pewnie dla tego że przez prawie 2 lata karmiłem tylko suchym pokarmem z karmnika automatycznego. Tylko płatki i granulki. Pokarmu nie żałowałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyszły moje wyniki badań ICP.

Jest kilka dziwnych wartości, szczególnie w wodzie RO...

Czyżby już membrany poleciały a może to dla tego że woda stoi w beczce a pobierałem próbkę z beczki?

Krzem 1,4mg/l, cynk, sód, wapń, Magnez, Bar i kilka innych pierwiastków pojawia się w mojej wodzie RO. Nie dobrze.

Woda akwariowa, przeholowałem z jodem :), wysokie PO4 i raczej niedobory niż nadwyżki.

Brak żelaza, temu pewnie glony nie rosną zbytnio :)

Poniżej Woda RO

woda ro.JPG

Poniżej Woda akwariowa

woda w akwarium.JPG

Edytowane przez Robert-reef (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz TDS w RO po filtrach? Wyniki RO mówią, że twój filtr domaga się wymiany wkładów lub żywicy.

Poza tym wyniki wody z akwarium są bardzo poprawne. Jedyne co to żelazo lej. Zelaza nie przelejesz przy dużym refugium. Jod jest dosyć wysoki, ale też bez paniki.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta woda RO DI tragedia. Wymienił bym komplet. Ciekawy jestem jaki wynik tds pokazuke na odcieku (nie w beczce). Co do solanki to widać że akwarium dzielnie walczy z zupą dolewaną do zbiornika. Z jodem to rzeczywiście przegiołeś. Ale zastanawia mnie tak niski poziom litu. Pierwszy raz widzę że może być go tak mało. 

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zajełem się RO. Zrobiłem pomiary. Nie jest dobrze.

TDS na wyjściu do beczki ma 30ppm.

Mam 2 filtry RO i wyjścia wody z tych filtrów z każdego leci 15ppm na TDS.

Filtry do wymiany, żywica też nic nie zbiera po po żywicy też mam 30ppm. Dałem wątek tutaj: http://nano-reef.pl/forums/topic/107872-żywica-di-zmiana-koloru/ bo żywica w filtrze jakoś dziwnie wygląda.

Przy okazji chyba odkryłem  skąd takie duże stężenie cynku - najprawdopodobniej cynk jest "pobierany" do wody RO bo mam ciśnieniowy zbiornik wody a w nim metalowe, ocynkowane przyłącze. Woda z tego zbiornika przechodzi przez żywicę DI ale żywica cynku nie wyłapuje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, Robert-reef napisał:

Właśnie zajełem się RO. Zrobiłem pomiary. Nie jest dobrze.

TDS na wyjściu do beczki ma 30ppm.

Mam 2 filtry RO i wyjścia wody z tych filtrów z każdego leci 15ppm na TDS.

Filtry do wymiany, żywica też nic nie zbiera po po żywicy też mam 30ppm. Dałem wątek tutaj: http://nano-reef.pl/forums/topic/107872-żywica-di-zmiana-koloru/ bo żywica w filtrze jakoś dziwnie wygląda.

Przy okazji chyba odkryłem  skąd takie duże stężenie cynku - najprawdopodobniej cynk jest "pobierany" do wody RO bo mam ciśnieniowy zbiornik wody a w nim metalowe, ocynkowane przyłącze. Woda z tego zbiornika przechodzi przez żywicę DI ale żywica cynku nie wyłapuje. 

potrzebujesz mocno ten ciśnieniowy zbiornik? ;P Ja bym odseparował wode akwariową od niego tak dla zasady. Metal i morskie nawet jeśli woda jeszcze jest słodka to proszenie sie o problemy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu wpuściłem do akwarium Plotosus lineatus Sumik koralowy. No taką rozpierduchę w piasku robią że aż skały pokryły się kożuchem z brudu, który przez ich żerowanie w piasku unosi się w akwarium.

Przedmuchuje skały, założyłem włókninę filtracyjną na cyrkulator.

Woda jest mętna przez unoszący się w niej pył, niektóre korale są pozamykane. 

Mam nadzieję że się uspokoją z tym kopaniem. Chociaż z drugiej strony lepiej mieć dobrze przekopane podłoże :)

Swoją drogą czekam już na rolermata. Wykrystalizuje sobie wtedy wodę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.09.2019 o 13:11, Robert-reef napisał:

Kilka dni temu wpuściłem do akwarium Plotosus lineatus Sumik koralowy. No taką rozpierduchę w piasku robią że aż skały pokryły się kożuchem z brudu, który przez ich żerowanie w piasku unosi się w akwarium.

Przedmuchuje skały, założyłem włókninę filtracyjną na cyrkulator.

Woda jest mętna przez unoszący się w niej pył, niektóre korale są pozamykane. 

Mam nadzieję że się uspokoją z tym kopaniem. Chociaż z drugiej strony lepiej mieć dobrze przekopane podłoże :)

Swoją drogą czekam już na rolermata. Wykrystalizuje sobie wtedy wodę.

Szału nie ma z tym akwarium z tego co czytałem to kasa poszła przeogromna  a widok mierny niestety . Ale kibicuje i życze  wytrwałości 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.09.2019 o 13:11, Robert-reef napisał:

 

Mam nadzieję że się uspokoją z tym kopaniem. Chociaż z drugiej strony lepiej mieć dobrze przekopane podłoże :)

Swoją drogą czekam już na rolermata. Wykrystalizuje sobie wtedy wodę.

popieram 100%


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rolermat zainstalowany. Chodzi juz od około miesiąca. Jest rewelacja. Woda czyściutka, nie pływają syfy. Odłączyłem chlorek lantanu i PO4 spada :). Glony przez to zaczeły słabiej rosnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem akwarium na żywo w sierpniu i robiło wtedy ogromne wrażenie :)

Jak idą porządki? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.