Skocz do zawartości
Robert-reef

2000 litrów słonej wody w Augustowie

Rekomendowane odpowiedzi

Skromnie chciałbym zauważyć że nie każdy chce mieć akwarium takie żeby kolegom akwarystom "gały wyłaziły".

Potrafię sobie wyobrazić sytuację, w której akwarysta robi akwarium takie żeby mu się podobało i nawet potem jest zadowolony :)

Nawet tu jest gonitwa?

A nie może tak po prostu cieszyć oka?

Wysłane z galaktyki S4

Oczywiście baniaka ma cieszyć oko. No cóż swoje powiedziałem. Zycie pokaże czy nie będzie problemów. Przede wszystkim liczy się baniak i tylko baniak o zdrowie korali i ryb.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś boi się wiru licznika powinien zmniejszyć rozmiar baniaka. Nie ma sensu odpalać stawu jak nie stać go na utrzymanie.

Nie chodzi mi tu akurat o samo światło ale zakup soli, węgla, wkładów itp itd.

No zobaczymy. Mam nadzieje ze za rok lub szybciej kolega wstawi fotki korali ze nam galy wylaza.

mnie stać na wiele,ale poprostu głupi nie jestem żeby kase w błoto wywalać

kilka lat temu wylałem tyle kasy na badziewie akwarystyczne i inne scepki masakra,że kolega jeszcze nawet nie zdążył wydać złotówki na grzałkę hehehe

ale nie o to chodzi

jak ktoś rossądnie do tego podejdzie to i na jezioro może sobie pozwolić

gały to mi wychodzą i starczy ;)

ps Big daddy,100% racji

Mariusz mam wrażenie że sie żalisz że tyle kasy wydałeś na oświetlenie?

mi np.nie musi życie nic pokazywać,led od prawie 4 lat i gitara

życie pokazało że można

Edytowane przez Waldi (wyświetl historię edycji)

900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie tam żale ...

Dziele się uwagami.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie akwarium to hobby a na hobby forsy nie szkoduje. Nie mam ambicji żeby hodować jakieś skomplikowane korale w akwarium pełnym dużych ryb, pokolców, garbików i innych. Od początku miało to być akwarium głownie rybne a korale tylko miękkie i jakieś mało wymagające LPSy. Puki co mam las aiptasii bo po krachu, który był w zimę akwarium dopiero co sie pozbierało i a korale, które miałem nie przeżyły nagłego spadku temperatury wody.

Narazie po roku czasu udało mi się ustabilizować parametry, które od około 3 tygodni stoją na takich wartościach

kH: 8,6

Ca: 430

Mg: 1260

PO4: 0,6 - tu trochę rośnie, będę musiał nad tym popracować, zwiększę ocet i przytnę trochę glony w refugium bo już się od dołu rozpuszczają, zobaczę co będzie. W ostateczności zastosuje adsorber.

NO3: 25

Szczególnie zadowolony jestem z azotanów bo jeszcze w lutym miałem 100ppm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja na aiptasie polecam Aurige. Piekna ryba i tnie aiptasie az milo


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze myślałem o żarłaczu czarnopłetwym. Tylko że da niego baniak min 6 tyś litrów i problem z tym, że nie mam go teraz gdzie ustawić. No chyba, że garaż zaangażuję na baniak, ale co to za baniak którego nie można widzieć przy śniadaniu....

Edytowane przez cop909 (wyświetl historię edycji)

c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robert,mam imperatora,cheniohusa,diacanthusa i aiptazie tylko w kominie

i miękkasy

pomyśl nad jakimś łagodnym ustniczkiem,to że czasami skubnie jakiegoś miękkasa,nic nie zaszkodzi


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Marcin, tnie aiptasie i nie tylko ... i to jest jej problem. Ja zawsze myślałem o żarłaczu czarnopłetwym. Tylko że da niego baniak min 6 tyś litrów i problem z tym, że nie mam go teraz gdzie ustawić. No chyba, że garaż zaangażuję na baniak, ale co to za baniak którego nie można widzieć przy śniadaniu....

Jak nie można jak można. Musisz tylko iść moim tropem. Trzy imprezy w ciągu tygodnia i żona wyprowadza cię do garażu (skuteczność 100%) . Co prawda łeb trochę boli ale za to akwa masz przy śniadaniu, przed oczami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak...tylko ile ja tak wytrzymam..?

Waldi, myślę że to zależy jaki temperament miała ryba..

u mnie wycięła zoa, hydnophorę! i jeszcze kilka w pień !


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Waldi imperator wcina u Ciebie aiptazja ?


400L w obiegu, Schuran 150 , 5 L siporax, lampa T5/led DIY . Zeovit

Start 01.07.2014

0305c8113b0ae8718c033163a3be9263u293a275.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te parametry co podałem wyżej to parametry wody kilka minut po karmieniu, wrzuceniu pokarmu płatkowego i spiruliny. Karmię ryby głownie pokarmem płatkowym Tropicala, mieszanką różnych w tym wysokobiałkowe. dodatkowo kubek spiruliny JBL 40%. Mięsko z sekstetu morskiego dostają 1-3 razy w tygodniu.

Wsypuje pokarmy do pojemnika, zalewam wodą z akwarium i takie płatki stoją kilka-kilkanaście minut. Potem wlewam to do akwarium. kilka razy w miesiącu dodaje do pojemnika z jedzeniem witaminy i czosnek.

Przed karmieniem poziom Azotanów wynosi 10-15 ppm a fosforanów utrzymuje się na 0,16ppm

Kilka minut po wlaniu karmy NO3: 25 PO4:0,6

Czyli glony i DSB wcinają te pierwiastki. Nie w tej chwili od 3 miesięcy żadnych adsorberów. Podaje tylko ocet, nie pamiętam w tej chwili jaką dawkę, ale nie jest to dużo. Coś około 0,5l na miesiąc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Waldi imperator wcina u Ciebie aiptazje ?

muszę u mnie nagrać i wrzucić na forum film jak podaję na skałcę aiptasie , pierwszy zazwyczaj jest chelmon ale jak zdąży dopłynąć imperator to wygrywa walkę o aiptasię z chelmonem , nie ta masa , chelmon to piórkowa a imperator już powoli zmienia ubarwieie na dorosłego osobnika więc jest to kawał ryby , natomiast powolny brzydal zazwyczaj pojawia się na końcu i pozostaje mu jedynie do powąchania oczyszczona skałka i czekanie na porcję suszonych nori.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem dzisiaj trochę czasu żeby dłużej pogrzebać w akwarium.

Zrobiłem fotkę jak wygląda doświetlenie zbiornika za pomocą 8 sztuk świetlówek T5 - 4 białe z przodu i 4 niebieskie z tyłu. Takie miałem z poprzedniego zbiornika, dwie to jakieś niemarkowe a reszta ATI z czego tylko dwie nowe.

Lewa strona - 8 świetlówek

Prawa strona - 3 lampy Aqua Illumination Hydra Fifty Two na 90% mocy

Led T5

Nad akwarium jeszcze może bym 3-cią lampę 4xT5 upchnął, ale już by ciasno było.

Jak widać nie ma porównania T5 do LED...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No mimo wszystko jakoś tak ciemno się wydaje. Nie za mało tego światła? Pytam jako totalny amator ;)

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ilosc wody piekna ale jakos tak bez kolorow . Chyba to swiatlo kiepskie a to jednak bardzo wazne


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na żywo prezentuje się nieźle, chociaż ja wolę bardziej biało w zbiorniku. Dlatego nie widać fluoryzujących kolorów pewnie.

Zresztą na razie tam większość aiptasii na skałach dlatego tak buro :).

Kupiłem zestaw oczyszczący z aiptasii - 10 krewetek od Nanokaczora, brzydala i Parachaetodon Ocellatus. Z tygodnia na tydzień widać postępy ich działań. Jak mam trochę czasu to ręcznie pomagam naturze uporać się ze szkodnikami. Wyciągam skałki, które się da i pęsetą wydłubuje aiptasie. Skały, której nie dam rady wyjąć okrywam kawałkami skały, które mam w sumpie i za tydzień większość ukwiałów już siedzi na skałce, którą mogę wyjąć i załatwić szkodniki :).

Zacząłem też odsysać piach ze zbiornika. Na razie zrobiłem jedną podmiankę wody z odessaniem 1/2 wiadra piachu. Zauważyłem że utworzyła mi się bardzo gruba warstwa piachu na przodzie zbiornika i głębsze warstwy czarnieją - gniją.

Zrobiłem też rewolucję w systemie filtracji - nie wiem czy to był dobry pomysł, ale wywaliłem całą zieleninę z dsb. były to glony caulerpa Taxifolia. Chcę tam umieścić glony mniej ekspansywne i nie zakorzeniające się.

Tych glonów nie usunąłem ze zbiornika, przerzuciłem je na razie do sumpa, tam gdzie też rosną inne glony.

Wczoraj jak już miałem wychodzić po pracach nad akwarium to stała się straszna rzecz. Na koniec chciałem jeszcze raz rzucić okiem na akwarium a tu patrzę ukwiał trzyma naso wielkości dłoni za ogon a garbik też duży wali z całej siły w tego naso. Rozdzieliłem bójkę i wyłowiłem naso. Ledwo oddychał. Przeniosłem go do kotnika w sumpie. Dziś pojadę zobaczyć czy przeżył. Do góry brzuchem nie pływał, ale na boku leżał. Dostał sporo bęcków w okolicach bocznych płetw przy skrzelach.

Edytowane przez Robert-reef (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa duże z potencjałem natomiast co do wyglądu srodka to d... nie urywa ciemno mało korali i wszystko blade..


80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium ma dopiero rok więc nie ma co cudów oczekiwać. Po drodze zaliczone kilka wpadek z czego najgorsza (gwałtowny spadek temperatury wody do 19 stopni) spowodowała ogromne straty w koralach co pociągneło pogorszenie parametrów PO4 i NO3.

Dopiero niedawno ustabilizowałem parametry wody ale jeszcze nie osiągnąłem zakładanych parametrów. No i las aiptasii z którymi walczą ich wyjadacze. Przez prawie 1/2 roku dałem popracować naturze w zbiorniku. Teraz nadeszły długie zimowe wieczory i zaczynam się znowu grzebać w baniaku :).

Dzisiaj wracając z targów zajechałem do rybnego i kupiłem trochę zwierzaków :)

Między innymi udało akurat trafił sie duży naso, którego kilka dni temu "pożarł" ukwiał.

Zbudowałem dla niego klatkę bo obawiam się że będą walki z innymi pokolcami.

Jutro zobaczę.

DSC 1152

Edytowane przez Robert-reef (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj kolejny raz padła pompa odpieniacza.

Do tego padł też automatyczny karmnik.

Założyłem wątek o awariach sprzętu akwarystycznego bo tyle uszkodzeń co u mnie się nazbierało to chyba jakiś pech

http://nano-reef.pl/topic/89854-awarie-sprzetu-akwarystycznego/#entry910456

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj usunąłem praktycznie całą kratkę na której była ustawiona skała. Musiałem ją połamać na drobne kawałki. Pokaleczyłem sobie przy tym palce, ale myślę że było warto.

Zostawiłem trochę piasku na dnie. Warstwa około 0,5cm max 10mm. Kratka na dnie i gruba warstwa piasku to nie był najlepszy pomysł :).

Trochę przy tej okazji na rozwalałem w akwarium i woda mętna od brudu, który w piasku zalegał się zrobiła. Jutro powinno być czysto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hey,

 

Daj jakiś update może. Co u ciebie teraz pływa? Ile masz korali i jakie inne życie i jak karmisz swoich podopiecznych.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fotek aktualnych nie mam w niedziele coś popstrykam.

Ogólnie to odessałem cały piasek z dna i wywaliłem kratkę. Ryb nie ubyło ani nie przybyło. Korali też nie dokupywałem bo na razie chcę się uporać z parametrami wody.

Zrobiłem testy na spektrometrze https://www.dropbox.com/s/5qrikldvmm9wl4h/Results_2017_05_10_597.pdf?dl=0 mam trochę braków w mikro i makro. Zaniepokoił mnie bardzo duży fosfor P. PO4 powiedzmy że jest jak dla mnie do przyjęcia, chociaż bez problemu mógł bym go jeszcze obniżyć atramentem. Udało mi się go zredukować dzięki poradom, które dostałem w tym wątku

Korale jak by trochę odżyły, ale słabo rosną, nie powiększają się, ani nie rozmnażają. 

Aktualnie zaczeło pojawiać się cyjano (wiosna??), nie chcąc lać chemii zaczełem stosować duże dawki bakterii. Narazie wlałem 3x300ml bakterii w ciągu tygodnia i jak narazie widać że cyjano nie wraca. Wcześniej odessałem kożuch cyjano wraz z podmianą wody ile się dało. Zostało jeszcze w kilku miejscach, ale widać że nie jest już takie mocne, tylko takie frędzelki się porobiły i cyrkulatory je pewnie zdmuchną niedługo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.