Skocz do zawartości
Robert-reef

2000 litrów słonej wody w Augustowie

Rekomendowane odpowiedzi

... dojrzejesz do t5-tek - kwestia czasu.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest też szansa, na razie może i odległa, że to technologia led dojrzeje do akwariów :)

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie po to kupiłem ledy aby nie pchać się w przestarzałe i energochłonne świetlówki.

W akwarium nie zamierzam hodować wymagających korali SPS, Wydaje mi się że do miękasów i LPS'ów takie światło powinno wystarczyć.

Ile twoim zdaniem powinienem użyć mocy lamp LED aby doświetlić ten zbiornik?

Według mojej oceny jasności to w akwarium jest jasno :) nawet zastanawiałem się (i robiłem próby) nad zmniejszeniem mocy lamp w sterowniku.

1-szy słyszę, że świetlówki są przestarzałe, myślę że się mocno mylisz

Jest też szansa, na razie może i odległa, że to technologia led dojrzeje do akwariów :)

Wysłane z galaktyki S4

zgadzam się w 100%


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 1,5 roku przesiadłem się z najtańszej belki oświetleniowej 7x39w na mocno drogą lampę led (kessil ap700) i w 90% jestem zadowolony - kolory ładniejsze, przyrosty szybsze, łatwa zmiana koloru światła i wygodniejsze sterowanie, no i do tego piękne bliki. Brakujące 10% idzie na gorsze pokrycie światłem, które nie dochodzi w różne zakamarki jak przy t5.

Obsada to miękkie, lpsy i proste spsy (bez acropor) oraz ukwiały quadri.


start 01.07.2014 na suchej skale | Akwarium: 100x70x55h (385L) + sump 92x78x50 (95L) = w obiegu ok 400L | Oswietlenie Kessil AP700 | Odpieniacz Reef Octopus NW-150 | Obieg Eheim compact+5000 | Cyrkulacja Jebao RW-8 + Jebao RW-4 + JVP-101(na wstecznym) | Obsada: miękkie+LPS+SPS

Można oglądać od poniedziałku do soboty w YASUMI SPA Poznań - www.poznan.yasumi.pl

Mój wątek na forum: http://nano-reef.pl/topic/64312-akwarium-ok-385l-od-a-do-z/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to spróbuj z trudniejszymi spsami ...


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aiptasia zdominowała mi zbiornik, jest wszędzie. Puki się jej nie pozbędę to praktycznie nie mam gdzie ustawiać korali.

nadal masz aiptasie ?

ja u siebie specjalnie choduję aiptasie w refugium , jak przeżucam do głównego zbiornika skałke z aiptasią to jest tylko jeden dym i momentalnie znika aipasia . mam trzech killerów na nią : chelmona , brzydala i imperatora . zabawa z krewetkami lub ślimakami berghia jest bezsensowna przy inwazji aiptasii w akwarium , tylko dobrana ekipa ryb to zwalczy sensownie , aurgę odradzam bo potrafi wyskubać później korale , chelmon znowu nie przepuści rurówkom , no ale aiptasii zero .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że źródła światła inne niż led są przestarzałe. Nie będę się sprzeczał że w tej chwili w akwarystyce tak jest bo zapewne jeszcze długo będą królowały świetlówki, tak jak kiedyś były to palniki HQI ale za kilka lat nikt nie będzie świecił świetlówkami nad akwarium.

Mam nadal plagę aiptasii ale jutro wracam z urlopu i zahaczę o e-rybkę w Markach więc na pewno wybiorę jakąś dodatkową rybę zjadającą tego chwasta. Imperator bardzo mi się podoba, pewnie się na niego skuszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdybyś był w stanie udowodnić, że t5 i żarniki hqi (nie palniki) są przestarzałe to proszę ....

Na lampy led wydałem ok 6 tyś - poszło w pi...du ! i więcej do tego szajsu nie wrócę. Będę podkreślał, widziałem 1 baniak na oczy na ledach który wyglądał super....a dotychczas 95% ludzi, którzy przeszli na nowoczesne wg.Ciebie ledy wraca z podkulonym ogonem. I ja do nich też należę...

A za kilka lat jak ledy wyewoluują może podejmę temat.

Edytowane przez cop909 (wyświetl historię edycji)

c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem że w akwarystyce jeszcze się ledy tak mocno nie przyjeły i na pewno przez jeszcze kilka lat żarowe źródła światła będą miały swoich zwolenników. Na pewno coś w tym jest skoro tylu znamienitych akwarystów używa tylko takiego oświetlenia. Z zalet lamp ledowych to tak na szybko mogę napisać - możliwość dobrania precyzyjnie temperatury barwowej światła białego nawet do 25000k, możliwość dodania odpowiednich kolorów poprzez zastosowanie kolorowych ledów, dużo mniejszy pobór prądu, sprawność dochodząca do 100% czyli mniejsze grzanie i większa emisja światła, brak tłukących się elementów, brak toksycznych składników takich jak np. rtęć, diody nie zużywają się z czasem i nie trzeba ich systematycznie wymieniać. To tak jak ze wzmacniaczami lampowymi. Też są przestarzałe ale koneserzy muzyki chcą słuchać wyłącznie na sprzęcie lampowym, chociaż niektóre półprzewodnikowe wzmacniacze dorównują parametrami wzmacniaczom lampowym.

Ja jestem bardzo początkującym akwarystą morskim, miałem akwarium na T5, ale w/g mnie akwarium oświetlone ledem ładniej się prezentuje. Fakt niektóre miejsca nie są do końca doświetlone bo jednak diody mają swój kąt świecenia. Ja nie będę wyciągał kolorów z korali i hodował trudnych akropor. Dla mnie akwarium musi ładnie wyglądać i będe się cieszył jak będzie obsiane różnymi mało wymagającymi miękasami, które zadowolą się światłem ledowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety, to co napisałeś to dla mnie jakaś bajka. Poczytaj o zużywaniu się ledów, poborze prądu, nie tłukących się elementach ...

Po prostu bajki piszesz, negujesz inne źródła światła nie wiedząc praktycznie nic o ledach.

Podpierasz się dziwnymi - wyssanymi z palca tezami. Ewidentnie negowałeś t5 i hqi, udowodnij, że ledy są lepsze a nie piszesz poty jw..

Pewnie że można jeszcze dodać bezprzewodową komunikację lampy, symulację burz itp, itd...ale to wszystko dla właściciela a nie dla baniaka.

możliwość dobrania precyzyjnie temperatury barwowej światła białego nawet do 25000k, możliwość dodania odpowiednich kolorów poprzez zastosowanie kolorowych ledów, dużo mniejszy pobór prądu, sprawność dochodząca do 100% czyli mniejsze grzanie i większa emisja światła, brak tłukących się elementów, brak toksycznych składników takich jak np. rtęć, diody nie zużywają się z czasem i nie trzeba ich systematycznie wymieniać

... no to mnie nie przekonuje, generalni nic nt ledów nie napisałes....

... i współczuję Ci jak padną panele led w lampie zaraz po gwarancji .... ciekawe, czy zdanie zmienisz?

ps. jest jedna zaleta ledów, świetne są jako oświetlenie nocne.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że ta dyskusja nie ma sensu bo trafiłem na kogoś kogo normalne argumenty i dostępne w sieci parametry nie docierają. Fakt ledy się zużywają ale nie trzeba ich co 1/2 roku wymieniać. Generalnie nic na temat ledów nie napisałem... bo wszystko to co napisałem wyżej można uzyskać na innych źródłach światła. Dopisz sobie jedno zero do ceny lampy ledowej, którą kupiłeś i potem się wypowiadaj. Cóż ledy są na dzień dzisiejszy drogie w zakupie i to jest ich jedyna wada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robercie, widzisz....napisałeś rzeczy o których pojęcia nie miałeś...zużywają się ledy, zużywają..

I świetlówek czy żarników nie wymienia się co 1/2 roku ... też pewnie o tym nie wiedziałeś?

Dyskusja ma sens, po prostu za pół roku czy rok Twoje światło led znajdzie się na giełdzie....tak myślę.

Wolę co 12-15 m-cy wymienić żarniki czy rury niż wydać (jak piszesz) 60 tyś !!!!!!!!!!!!!!!!!! za lampę? - no kazałeś mi jedno zero do mojej ceny dodać....no to na takiej lampy to będą Ci sps jak trawa rosła :animier:

Pamiętaj, najtańsza lampa T5 będzie o niebo lepsza od droższych lamp LED ... taka prawda i mnóstwo ludzi na tym forum to potwierdzi


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie szczepiajmy się. Ty wolisz światło T5 a mi się bardzo podoba światło Led. Nie neguje w żaden sposób innych lamp niż ledy. Napisałem tylko fakty o ledach, które można wyczytać w sieci a nie wyssałem z palca. Z tego co mi wiadomo to akwaryści, którzy hodują naprawdę wymagające korale wymieniają świetlówki co pół roku. Oczywiście nie wszystkie na raz ale systematycznie po kilka. Ledy tracą intensywność strumienia świetlnego średnio 3-5% rocznie ale nie zmieniają barwy światła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że sam się przekonasz że LEDy to nie cud natury.

Wiem jedno, ja do nich nie wrócę, przynajmniej nie na razie. Może za kilka lat technologia ta pójdzie do przodu jeżeli chodzi o akwarystykę.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz wyłożył Tobie kawę na ławę ... ja również chciałem ci to delikatnie zasugerować ... ale nastąpił atak.

Kasa którą wydałeś na te pięć lamp led wystarczyłaby ci na zakup świetlówek na lata - to tak na marginesie.

Masz ewidentnie niedoświetlone strefy co może negatywnie wpływać na całą biologię w akwarium i procesy biochemiczne w koralach.

Lpsy i miękkie też potrzebują odpowiedniego widma aby mogły żyć , rosnąć i się rozmnażać. Tu argument za ledami że możesz sobie ustawiać/dopasowywać pod siebie kolor światła jest zupełnie nietrafiony.

Ja nie chciałem na ciebie naskakiwać tylko zasugerować może celną diagnozę problemów..

A tak prywatnie ...

... gdyby mnie było stać na lampę Hqi 400W ( chodzi o zużycie prądu) to już bym ją wieszał nad swoim zbiornikiem.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ależ ja nikogo nie atakowałem, Mariusz napisał żebym przedstawił argumenty przemawiające za led więc je wypisałem bez żadnych podtekstów. Na pewno jako doświadczeni akwaryści macie racje z tymi świetlówkami.

Czytałem też w magazynie coral tekst o oświetleniu ledowym i tam było jasno napisane że ledy to przyszłość akwarystyki morskiej i że dzisiejsze lampy ledowe to nie to samo co było rok czy dwa temu.

Jeszcze raz powtórzę - nie upieram się i nie chcę nikogo przekonywać do stosowania ledów i nikogo z tego powodu nie chcę atakować. Na pewno rozwarze doświetlenie zbiornika kilkoma świetlówkami w przyszłości. Decyzje o wyborze ledów podjąłem po zapoznaniu się z wieloma opiniami na różnych forach dyskusyjnych. Nie wybierałem najtańszych chińskich lamp, tylko produkt porządnej firmy właśnie po to aby nie narzekać na oświetlenie. Według mojej opinii jeszcze jedna lampa by się przydała aby w pełni doświetlić mój zbiornik, ale z drugiej strony mam te lampy tak ustawione że lekko niedoświetlona jest boczna ściana akwarium na której jest komin, którego raczej nie chce eksponować.

Mam 2 stare oprawy ze świetlówkami, spróbuje je zamontować nad zbiornikiem i zobaczę jaki będzie efekt - są to oprawy 4x54W ze świetlówkami ATI, aktynicznymi i białymi. Tak mi się wydaje że do oświetlenia mojego zbiornika musiał bym użyć 20-30 świetlówek 80W i to nie wiem czy nie było by za mało :).

Tak teraz szybko rzuciłem okiem na ceny świetlówek to wymiana połowy co 1/2 roku to tak około 1000zł :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robert... Żeby oni (ci od t5) zobaczyli ten zbiornik na żywo... Tak jak ja... usunęli by się w cień. To nie jest kostka 250 litrów...

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka


539fd53b59e3bb12d203f45a912eeaf2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdybyś był w stanie udowodnić, że t5 i żarniki hqi (nie palniki) są przestarzałe to proszę ....

Na lampy led wydałem ok 6 tyś - poszło w pi...du ! i więcej do tego szajsu nie wrócę. Będę podkreślał, widziałem 1 baniak na oczy na ledach który wyglądał super....a dotychczas 95% ludzi, którzy przeszli na nowoczesne wg.Ciebie ledy wraca z podkulonym ogonem. I ja do nich też należę...

A za kilka lat jak ledy wyewoluują może podejmę temat.

6 tys ?? masakra to musiały być jakieś ch...e te ledy hehehe

ja wydałem ok.800zł i nigdy z podkulonym ogonem nie przejde na świetlówki :smiling: przenigdy za piękne światło i te bliki mmmm bajka

aha i na srespesy też nie hehe

ps.ledy a ledy to duża różnica! ;)

aha Robert ,ja wymieniam ledy co 2 lata,koszt ok 200zł :whistle:

Edytowane przez Waldi (wyświetl historię edycji)

900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie tak jak pisałem wcześniej światło ledowe jest ładniejsze od świetlówkowego. Miałem akwarium morskie 220 litrów nad którym świeciłem T piątkami jednej z lepszych firm - ATI a teraz mam ledy i kolorki ryb i korali wydają się żywsze, światło jaśniejsze. Blinki to tak na dokładkę:), można je uzyskać za pomocą HQI ale ile to energii w ciepło zamienia - bez sensu. Miałem kiedyś palniki HQI nad akwarium holenderskim, ale po 2 latach używania przeszedłem na świetlówki. Faktycznie na HQI rośliny lepiej rosły ale dlatego że ilość lumenów z HQI była większa niż w świetlówkach. W pokoju gdzie stało akwarium było o kilka stopni więcej niż w innych pomieszczeniach bo te grzejniki mocno grzały. Do tego 2 razy eksplodował mi palnik w lampie HQI, rozbryzgując rtęć po wnętrzu lampy.

Może i świetlówki mają jakąś magiczną moc, która pozwala niektórym koralowcom lepiej rosnąć ale dla mnie liczy się ogólny wygląd zbiornika pod danym oświetleniem. Korali jakichś super wymagających mieć nie zamierzam, ale dla testu zawieszę swoją starą lampę i porównam - na 3 metrach długości zbiornika będzie widać różnicę w świetle jak powieszę t5 obok ledów.

Waldi - wymieniasz same diody czy całe lampy? Widzisz różnicę w świeceniu czy profilaktycznie wymieniasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wole lampę za 2 koła kupić i mieć 4 koła na rury niż bawić się w wymianę ledow. Bliki mam super z hqi.

Po wymianie lampy z Led na t5 korale ruszyły z kopyta.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.... moje jest mojsze niż twojsze - a mojsze jest najmojsze !!!

nie ulega wątpliwości, że ledy wkraczają bez pardonu nad nasze zbiorniki - można się spierać nad wyższością jednych i drugich źródęł światła - każde z nich ma swoje plusy i minusy / zwolenników i przeciwników - "nie drapcie się dziewczyny" :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt się nie drapie. Ja używałem Led, t5 a teraz hqi plus t5. Dziele się tylko doświadczeniami.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie tak jak pisałem wcześniej światło ledowe jest ładniejsze od świetlówkowego. Miałem akwarium morskie 220 litrów nad którym świeciłem T piątkami jednej z lepszych firm - ATI a teraz mam ledy i kolorki ryb i korali wydają się żywsze, światło jaśniejsze. Blinki to tak na dokładkę :), można je uzyskać za pomocą HQI ale ile to energii w ciepło zamienia - bez sensu. Miałem kiedyś palniki HQI nad akwarium holenderskim, ale po 2 latach używania przeszedłem na świetlówki. Faktycznie na HQI rośliny lepiej rosły ale dlatego że ilość lumenów z HQI była większa niż w świetlówkach. W pokoju gdzie stało akwarium było o kilka stopni więcej niż w innych pomieszczeniach bo te grzejniki mocno grzały. Do tego 2 razy eksplodował mi palnik w lampie HQI, rozbryzgując rtęć po wnętrzu lampy.

Może i świetlówki mają jakąś magiczną moc, która pozwala niektórym koralowcom lepiej rosnąć ale dla mnie liczy się ogólny wygląd zbiornika pod danym oświetleniem. Korali jakichś super wymagających mieć nie zamierzam, ale dla testu zawieszę swoją starą lampę i porównam - na 3 metrach długości zbiornika będzie widać różnicę w świetle jak powieszę t5 obok ledów.

Waldi - wymieniasz same diody czy całe lampy? Widzisz różnicę w świeceniu czy profilaktycznie wymieniasz?

Robert,wymieniam samego chipleda 2 wkręty i wymieniony

po ok 2 latach wydają sie jakby troszkę ciemniejsze,ale wole raz na 2 lata tekiego chipa wymienić za 40zł nawet jak mi sie wydaje ciemniejszy niż pakować się w rury jak w solarium i wir na liczniku hehehe

Wole lampę za 2 koła kupić i mieć 4 koła na rury niż bawić się w wymianę ledow. Bliki mam super z hqi.

Po wymianie lampy z Led na t5 korale ruszyły z kopyta.

Mariusz a nie wolałbyś mieć lampę za 8 paczek, za 1200na wymianę chipledów, a 4 koła na wakacje np na rafie? ;)


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś boi się wiru licznika powinien zmniejszyć rozmiar baniaka. Nie ma sensu odpalać stawu jak nie stać go na utrzymanie.

Nie chodzi mi tu akurat o samo światło ale zakup soli, węgla, wkładów itp itd.

No zobaczymy. Mam nadzieje ze za rok lub szybciej kolega wstawi fotki korali ze nam galy wylaza.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skromnie chciałbym zauważyć że nie każdy chce mieć akwarium takie żeby kolegom akwarystom "gały wyłaziły".

Potrafię sobie wyobrazić sytuację, w której akwarysta robi akwarium takie żeby mu się podobało i nawet potem jest zadowolony :)

Nawet tu jest gonitwa?

A nie może tak po prostu cieszyć oka?

Wysłane z galaktyki S4

Edytowane przez big daddy (wyświetl historię edycji)

7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.