Skocz do zawartości
Mycha

Karmienie obsady - problem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Do napisania tego wątku skłonił mnie fakt, że już kilka razy spotkałam się z pojęciem "przegłodzić ryby", "jak im sypie się papu z nieba, to nie tkną ci tego (nie ważne czy chodzi o zbędny glon, aiptasię, czy inną plagę)", czy nawet "niedokarmiany (tutaj zwierzę) rozprawił się z plagą".

W związku z tym mam pytanie. Jak bezpiecznie i skutecznie karmić zwierzaki, żeby zainteresowały się tym co w naszym akwarium rośnie i jest zbędne. W końcu większość z nas boryka się z jakimiś niechcianymi mieszkańcami naszych akwariów. Jak regulować karmienie, żeby nie zagłodzić zwierzaków na śmierć, a jednak, żeby zbędny glon, aiptasia, czy inna plaga skutecznie nam znikały.

W zasadzie mogłabym mieć w nosie karmienie. Większość obsady jaką mam, była kupowana z myślą o tym, co w moim akwarium jest zbędne. Jednak mam takie zwierzęta jak Pterapogon kauderni, czy błazenki, które nie ruszają nic poza tym papu z nieba... Pterapogony to nawet spiruliną plują i jedzą tylko mrożonki. Całkowite głodzenie i oczekiwanie, że dzięki temu plaga zniknie - w ogóle nie wchodzi w rachubę (chociaż robaczków też sporo łazi w akwarium, mogłyby się wybrac na polowanie ;)). Codzienne, regularne karmienie powoduje, że aiptasia i glony mają się jak bułka w maśle, bo ich naturalni wrogowie są zbyt leniwi, żeby się z nimi rozprawić.

Jak więc karmić? Jaka powinna być optymalna częstotliwość karmienia, żeby i zwierzaki były zadowolone i plagi pod kontrolą? Jakie są Wasze doświadczenia w tej kwestii?

Pozdrawiam,

Marzena.

Edytowane przez Mycha (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja daje 15 zł i idą na kebaba ;)

Karmię 3 razy dziennie : 1 x glony , 2 x różna mrożonka .

Wrzucam tyle ile ryby zjedzą.

Tak karmić aby odpieniacz wyrobił.

U mnie Chelmon wcina aiptasie, a pokolce resztę mimo, że karmię je normalnie.

Edytowane przez diabeł (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odwieczny temat,czy karmę dobrze ? Szerze to ja sam nie wiem.Ja akurat na moje ponad 30 ryb wlewam 4 kostki mrożonek a do tego algi co 3-4 dni w ilości 1/4 płatka nori do sushi.Jest tak,że ryby nie mają uczucia sytości i będą zawsze jadły co im damy z czasem powodując ich śmierć nawet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie dostają tyle ,aby w 3-4 minuty uwinęły jak żarcie zostaje to następnym razem zmniejszam odrobinę rację , a poza tym baniak funkcjonuje bez odpieńka więc nie mogę sobie na rozpustę pozwolić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozpiętość częstotliwości znaczna od 3 razy dziennie do co 3-4 dni... Ja zaczęłam zmniejszać karmienie i co drugi dzień mają głodówkę. Mąż się martwi, że mu zwierzaki zagłodzę i zaczął sypać nadprogramową spirulinę. Inmar, Twoje karmienie dowodzi, że nic im nie grozi ufff. Jednocześnie zwiększa to szansę, że zajmą się plagami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ja karmię krewetki 4 do 6 razy dziennie. Wiele razy małymi porcjami, zawsze o tych samych godzinach.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 xdziennie mrożony i na 2 sniadanie nori ;-)


7718_7930.png

250L + 120L sump wystartował 13.9.2016

Ok 20kg skały

Siporax 13L

Szkło 100x50x50 przód i boki opti

Obieg Jebao Dct 6000 odpieniacz DIY na pompie New Jet 6000 i meshu made by Robas78 lampa 6x39 1xJebao rw-15

Dozownik Jebao dp-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mycha może się mylę, ale ta rozpiętość nie jest taka jak ją tutaj podałaś.

Ja wpis Inmara zrozumiałem inaczej. Mrożonki codziennie, a co 3-4 dni algi norii jako dodatek do diety.

No chyba że faktycznie karmi co 3-4 dni, ale to raczej niemożliwe.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość tuptus

Raz dziennie przez 3-4 dni i jeden dzień głodówki, tak karmiłem w słodkim i tak karmię teraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie napisałem źle,wlewam 4 kostki rano i wieczorem też 4 kostki.Podaję bardzo małymi porcjami nawet przez godzinę.Algi jak wcześniej napisałem.Gdzieś tam ktoś napisał,że głodzę ryby,ale po nich tego raczej nie widać a zakupione anhiasy w ilości 12 sztuk grubo ponad rok temu wszystkie żyją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to wyjaśnione :) Czyli wciąż nie wiem gdzie jest ta granica między głodzeniem, a nieprzekarmianiem. Przy codziennym karmieniu ryby nie są zainteresowane żadnym glonem ani aiptasią. Czy karmienie co drugi dzień to głodzenie? Generalnie karmiliśmy też 2 razy dziennie. Rano, przed pracą, z braku czasu spirulina, a wieczorem czy po południu - mrożonki. Jednak zwierzęta, które miały swoją misję (auriga - aiptasie, żółtek, borsuk i inne - glony), przy takim systemie karmienia omijały szerokim łukiem to co im rosło pod nosem. Wystarczyło im to co dostawały prawie do pyska.

Jakie jest więc bezpieczne "głodzenie", żeby ryby zainteresowały się tym pokarmem, który przecież rośnie w akwarium, a jednocześnie, żeby nie czuły sie nieszcześliwe ;)?

Jedno jest pewne: przekarmianie jest gorsze od głodzenia, tak jak przelewanie kwiatków jest bardziej zabójcze dla nich niż przesuszenie. W naturze zwierzęta muszą walczyć o każdy kęs jedzenia. Z filmów przyrodniczych (może ogłądam jakieś złe? ;)) wynika, że zwierzęta są przyzwyczajone do głodu i walki o pożywienie. Natomiast nie są przyzwyczajone do przekarmiania. Kanarek jak mi zdechł, to sekcja zwłok wykazała, że miał obtłuszczone wnętrzności. Weterynarz powiedział: lepiej zwierzęta przegłodzić niż przekarmić. Nie wszystkie potrafią zapanować nad tym ile jedzą.

Tylko... no właśnie. Czy ktoś wie gdzie jest ta granica?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na filmikach zauwazylem trzy zachowania. Ryba albo ucieka czy doglada swojego terytorium, albo sie z inna ten tego , albo zeruje.

Zerowanie zajmuje jej najwiecej czasu, praktycznzie caly dzien. Wiekszosc ryb podobnie zachowuje sie po wpusczeniu do zbiornika choc z ten tego z inna ryba juz nie ma :(

Moim zdaniem jak ryba nie zeruje to albo ma jedzenia z nieba wrecz za duzo albo jest zetresowana i cos z nie dzieje sie zle.

Karmie raz dwa razy dziennie, zazwyczaj po poludniu i wieczorem bo rano praca. Czasmi nie jedza wogole bo nie ma mnie caly dzien. Ale jak przychodzi weekend przepraszam je dogadzajac im malymi porcjami nawet do 5 razy.

Chelmon je tylko jedna mrozonke i dokonale potrafi ja odroznic kiedy jescze trzymam jaj w rece . Kidy tylko nie zgadza sie kolor odplywa i daje najesc sie innym ryba. Je z reki wiec jak chce moge nakarmic tylko jego. Kielze i Aiptasia wytrzebil praktycznie do zera wiec w weekend jak wyciagm mu z drugiego akwarium.

Flavissima je wszytsko i mimo ze najedzona polipy korali smakuje jej tak czy inaczej, Taka je natura w najblizszym czasie trzeba bedzie ja zlapac:(

Garbiki maja cykora kiedy wkladam reke, ale jak juz puszce mrozonke w ton, nie maja skrupulow. Nawet chelmonowi z dzioba potrafia skubac kiedy on zlapie cla kostke. Ale im z kolei najbardziej lubie dawac Rotifers-a ktory bardzo szyblo cyrkualcja roztrzeie na pylek i maja przez nastepna godzien dwie, plywanie i zerowanie.

Razy w tygodniu mala ilosc Garlic Oil. Witaminy i aminokwasy dodolem do robionej mrozonki, nie wiem czy to od tego ale Chelmon dostal niebieskich rantow.

Przyglodzie ryb dobre jest, napewno zmusza, np Borsuka do wziecia sie za Valonie czy Bryopsis


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, nie chcę zakładać nowego tematu, więc zapytam tutaj. W akwarium posiadam dwa średnie pokolce, dwa ocelarisy, n. magnifica, dwie krewetki czyszczące, 4 kuekenthali, rozgwiazdę piaskową i jeżowca m. globulus.

Do tej pory rano przypinałem listek alg nori do sushi a wieczorem wrzucałem szczypte suchego, szczypte spiruliny w małych granulkach i kostkę mrożonki.

Niestety do końca października tak się ułożyło, że mogę nakarmić rybki tylko rano, max o 9:30. Światło u mnie zapala się o 15 i gaśnie o 22 + po godzinie na świty i zachody. Niestety obserwuję, że hepatus najczęściej o tej porze śpi w skałach, czasem widuję go pływającego, ale rzadko. Czy nic się nie stanie jak będę to wszystko walił na raz rano?? W sumie tego liska nori to tak od razu nie rozszarpią i coś dla hepatusa zostanie.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ilosc zarelka to chyba dosc niejednoznaczna miarka. Jedni maja 30 ryb, inni 2 blazny. Jakis przelicznik? 1g mrozonki/1kg zywej masy rybnej ? ;)

Ja wrzucam mala kostke sextetu na 4 ryby 6x w tygodniu. Nie zauwazylem, zebby ilosc podawanego jedzenia wplywala na apetyt brzydala na roze. Podobno nazarty kot lepiej myszy lapie :)


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a czemu świecisz tak krótko?

Do niedawna walczyłem z glonami i trochę skróciłem czas. Glony zeszły, światło zostało, korale mają się dobrze, są wyraźne przyrosty, więc nie ruszam.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ilosc zarelka to chyba dosc niejednoznaczna miarka. Jedni maja 30 ryb, inni 2 blazny. Jakis przelicznik? 1g mrozonki/1kg zywej masy rybnej ? ;)

Ja wrzucam mala kostke sextetu na 4 ryby 6x w tygodniu. Nie zauwazylem, zebby ilosc podawanego jedzenia wplywala na apetyt brzydala na roze. Podobno nazarty kot lepiej myszy lapie :)

Dlatego bardziej mi chodzi o częstotliwość niż ilość :) Czyli mówisz, że gdyby moje rybki nie były leniwe, to i tak by żarły? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No coz, zakladam, ze pelny bandzioch pelnym bandziochem, a instynkt instynktem ;)

Zreszta ja nie jestem hodowca, tylko "trzymaczem" zwerzat morskich, ladowych i slodkowodnych. Moge tylko zaobserwowac to, co robia brzydale. Mam juz czwartego (jak juz nic nie rosnie to idzie dalej) i nigdy nie trafilem na takiego, ktory nie wyczyscil mi baniaczka z roz. Zawsze byla to kwestia czasu


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

zdaję sobie sprawę, że temat się już pojawiał, ale nadal nie widzę rozwiązania mojego problemu. Moja obsada: dwa kraby tricolor (jeden spaślaczek), rozgwiazda piaskowa, ślimaki turbo, amphirion occelaris x2, piżamka, brzydal. Litraż: 75l wody - 3,5kg skałki.

Mój problem- jak karmić żeby błazny i reszta były najedzone (nie- przejedzone) a w dodatku żeby mój nowy nabytek Brzydal czyścił szkiełko z Aptasi? Dodaję że mam mrożonki tj. Artemia, Lasonogi, Solowiec, Lobster Eggs do wyboru. Nie wiem ile i kiedy dawać? Jak urozmaicać- co jaki czas dawać coś innego?

Proszę o porady a nie zjechanie za nowy podobny temat.

Z góry dziękuję.


Pojemność: Kosteczka soli o pojemności 75 litrów.

Obsada: Amphirion Occelaris x2, Piżamka, Brzydal, Rozgwiazda piaskowa, Krab tricolor x2, Ślimaki Turbo.

Sprzęt: szkło float, Koralia 1200, filtr przelewowy

Kostka soli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja daję jak nie zapomnę ok 0,5 kostki lasonogi co drugi dzień a nawet co trzeci albo i lepiej :)


4693_4699.png

45 odmian korali :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryby w naturze owszem nadmiaru jedzenia nie mają raczej. Ale zdecydowanie jedzą częściej. i to jest istotne. Niektóre gatunki powinny jeść często. Niektóre cos sobie znają w baniaku, inne nie. Zaleca się karmić ryby minimum 3 razy

dziennie.

Zależy też od wybranej ryby konkretnej co lubi. Ulubionym przysmakiem wszystkich moich błazenków sa granulki Hikari S. Jedzą też mrożonki, ale mniej chętnie, a płatki ze spiruliną są fuj. Pterapogony hikari nie jadają, najchetniej mrożoną artemię, lasonogi jak nie ma artemii, są strasznie wybredne i mało jedzą. Gobiodony nie są wybredne. Salariasy zjedzą wszysko byle nie było zbyt twarde.

Karmię mrozonkami artemia, lasonogi, ikra krabów, granulki hikari S i płatki omega one czerwone.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.