Skocz do zawartości
marine

Piaskownica i Glony czyli Dsb Refugium AS, Plenum i inne

Rekomendowane odpowiedzi

Ja też swój piasek płukałem. Najpierw z 3 razy w wodzie kranowej a potem 2 razy w RO/DI. Ogólnie to płukałem tak długo aż przestał pylić.


Akwarium 80x40x40cm (128l) + sump z DSB i refugium, w obiegu 130l wody. Start 17.02.2017r. Akwarium prowadzone na metodzie DSR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ubijaliscie piasek w jakiś sposób? Czy te pęcherzyki powietrza mogą  być i nie przeszkadzają. 

Dla świętego spokoju, przeoralem piasek żeby zlikwidować powietrze. 


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie trzeba ubijać - sam się uleży , przeorałeś świeżo zasypany ? można bo jeszcze nie zaczęło działać - potem już nie oraj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wsypałem piasek i trochę nakłuwałem patykiem, trochę powietrza wydostało się na powierzchnię. Potem wyrównałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Miesiąc temu miałem akcje z przedawkowania miliputa. Prawdopodobnie drastycznie spadła ilość tlenu w wodzie. W trakcie tej małej katastrofy z dsb wydobywalo się mnóstwo babelkow (powietrze, azot?)

Po kilku godzinach wszystko wróciło do normy, ale na przekroju piasku pojawiła się czarna plama (h2s?)

Czy mam się martwić? Co się mogło stać z biologia w piasku?a286a14668426a18fc6bbc4850bac3ef.jpg

Wysłane z mojego STV100-4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.07.2017 o 11:10, waldek123blau napisał:

Ja z kolei polecam lampę Hqi 70w nad refugium. Miałem wcześniej 4 świetlówki T5x 24w o barwie 6000k i makroglony również rosły nie powiem, ale dopiero jak powiesiłem Hqi o barwie 4200k to makroglony zwariowały co tydzień pełne wiaderko muszę wyrwać bo nie mogą się pomieścić w refugium. Jak ktoś chce taką lampę to za 100 zł mogę sprzedać mam jeszcze 3 sztuki. A tak to u mnie wygląda:

8759484_20170708_105403.jpg

 

 

 

Ktoś wie co to za lampa , gdzie można taką kupić ? Waldek nie odpisuje.


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest lampa HQI. Wydaje mi się, że @waldek123blaują zmieniał później na t5

EDIT: do refugium spokojnie wystarczą LEDy białe zimne.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej interesuje mnie obudowa tej lampy a konkretnie przesłony które skupiają światło.


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, Marqo napisał:

 

Ktoś wie co to za lampa , gdzie można taką kupić ? Waldek nie odpisuje.

Sorki że nie odpisywałem na priva Obecnie nie mam już tych lamp. ale znalazłem link do aukcji z nimi: Tu masz tą lampę:

https://www.ebay.at/itm/163084413786?rmvSB=true


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przesłony były w komplecie czy sam dorobiłeś ?


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Część

Mam pytanie bo nigdzie nie znalazłem odpowiedzi. Mam refugium 30x50x30h osobna ostatnia komora w sumpie zasilana baypassem ze zrzutu.  W refugium kilka skałek i glony. Stwierdziłem że chcę dołożyć piach czyli DSB+Refugium. 

I tu pytanie generalnie komora żyje glony , detrus itp... , komorę będę sprzątał oczywiście przed dokładaniem piachu ale czy to ma być generalne sprzątanie czy wręcz dezynfekcją??? Wyczytałem że piach musi być czysty żeby nie gnił a co z resztkami z komory???


Akwarium OW 120x60x60 + Sump 80x50x45h + Dolewka 40 l. / Deltec APF 600 na NJ 800 // Obieg Jebao DCT 8000 // Cyrkulacja 2 x Jebao RW 8 // Lampa Led Lumini glisten 150r2 + 120r1 // Grzałka Jager 250 wat // Sentry ATO //

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dnie komory żyją obecnie organizmy tlenowe. Zasypujac komorę piachem odetniesz im dostęp do tlenu i faktycznie zaczną się rozkładać. Sugerował bym umyć komorę w miarę do czystą,  ale bez przesady, bez dezynfekcji i wtedy zasypać piachem. Osiedlą się tam odpowiednie mikroorganizmy w odpowiadających im warunkach - różne w zależności od głębokości i  od dostępu tlenu.

A piach powinien być dobrze przepłukany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Arek77 też tak uczynie, tylko wolę zapytać czy ktoś na żywym organizmie tak robił i czy miał jakieś niespodzianki. 

 


Akwarium OW 120x60x60 + Sump 80x50x45h + Dolewka 40 l. / Deltec APF 600 na NJ 800 // Obieg Jebao DCT 8000 // Cyrkulacja 2 x Jebao RW 8 // Lampa Led Lumini glisten 150r2 + 120r1 // Grzałka Jager 250 wat // Sentry ATO //

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.