Skocz do zawartości
Krissux

Plan ostateczny po latach. 120x45x50

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jak można zobaczyć na moim profilu od paru lat marzyłem o morszczyźnie. Dopiero po trzech latach zebrałem odpowiednie środki finansowe i trochę zielonej wiedzy. :laughing:

Zacznę od wymiarów. Tutaj myślałem o 120x45x50, co daje 270l. Jak zaakceptujecie wymiar będę tworzył większy projekt, bo do tej pory nie mogę się zdecydować gdzie zrobić komin. Lepiej środek czy róg?

Filtr RO/DI i miernik TDS już mam, beczkę też :clap:

Największą zaletą sprzetu ma być małą ilość hałasu, ponieważ jest to pokój sypialny. Tutaj pojawiają się kolejne dylematy.

Zacznijmy od początku:

*cyrkulacja co polecicie?

-Hydor Coralia

-Aqua Medic (podobno nie należą do tych cichych)

-Tunze (jedni twierdzą, ze ciche u innych traktor)

-Newa Wave

*odpieniacz

-tu powiem, że wpadł mi w oko jeden

*popma obiegowa

Tu zbyt duży wybór muszę zdać się na expertów :)

*Oświetlenie

Raczej lampy LED ale to jeszcze do przemyślenia

Projekt sumpa pewnie będzie podobny jak u użytkownika Kajtek77 click szósty post od góry.

Hydraulikę zostawie na koniec :)

Bardzo dziękuję z góry za każdą pomoc, bo jako zielony 17latek wiem jeszcze niewiele w tym temacie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli masz możliwość zrób szerszy niż 45, pompa może być Jebao DCT6000 i zrobisz sobie 60/70% mocy - jakby co masz ruch w jedną czy drugą stronę a przy takim ustawieniu jest zupełnie nie słyszalna, odpieniacz OK ale jak zwiększysz jeszcze akwa to lepiej popatrz na 1456, curkulacja Hydor jest cichutka a do tego, Jebao zależy jaką trafisz, Tunze traktor?? pierwsze słyszę prędzej Newa.

Co ma być w akwarium ?

Spływ 32, rewizja i powrót 25 - tak uprzedzając hydraulikę :)


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kroczku dziękuję za szybką odpowiedź i radę. Ukwiały, LPS. Jednak jak wszyscy wiemy moze kiedyś się pojawią SPS więc trzeba brać to pod uwagę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to jeśli masz możliwość zrób szerszy - masz możliwość i ewentualnie do jakiej szerokości?

EDIT: Led chcesz kupić gotowy czy robić? - jeśli gotowy to czy masz jakieś modele upatrzone?

Edytowane przez Kroczek (wyświetl historię edycji)

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słąbo z tą szerokością 50 to już będzie max. Ledów nei mam upatrzonych. Możesz coś polecić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cienko z ta szerokoscia, oczywiscie czasami sie nie da i nic nie poradzisz. Niemniej jednak 50cm to nie 45, wiec smialo rob 50, zawsze to 5cm wiecej.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też zastanawiam się nad tym odpieniaczem, koledzy na forum sugerowali coś o rozmiar większego, a konkretnie model SC 1455.

Moja wizja sumpa aktualnie wygląda tak, ale pewnie jeszcze będzie parę modyfikacji.

Może to coś Ci podpowie.

post-24611-0-52123700-1435593247_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to nawet te 5 cm jest ważne - rób 50 szerokości. Jeśli ledy gotowe to Zetlight 6600 a jeśli T5 to ATI 6x54 - tylko wtedy musisz dodać z 5 cm na długości aby Ci weszła/schowała się w koronę


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-Danp dzięki za opinię zrobię 50 jeżeli sądzicie, że to dużo da.

-Marb dzięki za miniaturkę. Co do odpieniacza to pracuje on najlepiej w litrarzu 350l!! czyli i tak trochę więcej. Dodatkowo mogę sobie ustawiać jego moc, więc myślę, że to najlepsze rozwiązanie, zwłąszcza, że jest w przecenie :D

-Kroczek 2 kafalki za taką lampkę to już wiem, ze musi być dobra :D. Co na obieg byś dał?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pisałem - DCT 6000 jeśli z tańszych i wtedy na 60/70% i będzie cisza


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! Teraz jeszcze coś z ogrzewania :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eheim Jager 200/250 Watt w zależności od tego jakie warunki panują w pomieszczeniu gdzie będzie akwarium


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam akwarium 120x46x50h teraz zrobiłbym szersze,dałbym przynajmniej 60 cm.

Lampę na t5 zrobiłem sam ,led na cree też sam ,zaoszczędziłem sporo kasy.

Sump mam podobny, ale dolewka to osobny zbiornik, zawsze mozesz wyjać i wyczyscić jak potrzeba.

Jako odpieniacz mam tunze 9006 i spisuje się dobrze,cyrkulacja to koralia 3 i jebao Rw-8

Obieg to NJ 2300.Grzałkę mam 150 W ale jest lekko za słaba.

Powodzenia i dużo radości przy zakładaniu baniaczka.


Mark 112

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Mark masz może gdzieś plan swojego sumpa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak masz trochę czasu to spróbuj sobie zaprojektować rozmieszczenie elementów w szafce i akwarium w trójwymiarze.

Wtedy dobrze widać co, gdzie , jak i dlaczego, a takie projektowanie jest bardzo proste.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aby zaprojektować sumpa musisz mieć/wiedzieć kilka rzeczy: jaki odpieniacz, jaki obieg, jak chce prowadzić akwarium - czy będę wrzucał siporax, czy będzie refugium, czy biopelletki? - jak to będziesz wiedział to można zacząć planować - zrób sam projekt i poddaj pod dyskusje.

p.s.

jak masz możliwość to zrób poza szerokością 50 również długość większą czyli 125 - tak na wszelki wypadek jakby jednak miały tam się pojawić T5


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli możesz zwiększyć głębokość, to słusznie koledzy doradzają rób jak najwięcej, 50 cm to takie minimum. Sam długo zastanawiałem się przy takiej samej długości czy 50 czy 55 i jak zobaczyłem na żywo głębokość 60cm to taką postanowiłem skleić. Co do odpieniacza to dobrym wyborem wydaje się Deltec 1455. Jako cyrkulację 2x Jebao RW-8 powinno być ok. Obiegówka Jebao DC-6000 wydaje się dobrym wyborem. Co do oświetlenia to masz duże pole manewru, zależy ile chcesz na nią wydać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Rozumiem, ze pod takie akwarium stelaż aluminiowy już będzie konieczny?

Pellety w sumpie odpadają, bo będą głównie miękasy i teraz pozostaje dylemat refugium czy dsb? A może jako człowiek zielony lepiej zacząć na samym odpieniaczu?

Edytowane przez Krissux (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema,

co do pienidła bierz SC 1455 jeśli chcesz wejść w Deltec'a (b. dobry wybór, solidny producent). Jeśli zależy Ci na nowym pienidle to jak najbardziej. Przejrzyj też ofertę Vertex, Skimz lub Pacific Sun. Nowe pienidło to zawsze ta gwarancja na pompę.

Światełko poszperaj za T5 i jakąś oprawą JVP czy innym chinolem, chyba że znajdą się fundusze na lampy ATI/Giesemann :)

Cyrkulacja co Ci pasuje tak naprawdę. Może warto zrobić mix w postaci 1 cyrkulatora i 1 falownika?

Obieg ciągle działa, nie oszczędzaj. Pamiętaj za regulację dopłacasz i to nie mało :) Miałem AM Ecorunner 2700/6000 mimo, że nienawidzę AquaMedic polecam tę serię.

Grzałka polecam TYLKO - Eheim-Jager w swoim Malawi użytkuję od paru lat i polecam każdemu.

Reszta do ogarnięcia na szybko.

Filtr RO/DI bierz do 150-200zł na coś bardziej PRO nie musisz zwracać uwagi.

Do pomiarów zasolenia bierz refraktometr i miej w zapasie lepszy spławik.

Przede wszystkim pytaj i czytaj ile wlezie forum. W magazynie KORAL też sporo ciekawostek, warto poszperać z nim (kwartalnik).

PS: tak naprawdę każda pozycja to jest temat rzeka jeśli chcesz podejść do tego troszkę bardziej jak amator. Jaką obsadę planujesz? Pytam o kręgowce i bezkręgowce :)

Pozdrawiam.


Kiedyś będzie 500L w obiegu na Deltec AP702, Giesemann Matrix II i Profilux 3.1A :]

Pytanie tylko kiedy :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rybki:

*Amphiprion ocellaris x2

*Zebrasoma flavescens x1

*Mandaryn x1

*Ptereleotris microlepis x2

*Jakiś Synchiropus x1

Ekipa czyszcząca:

Tu standardowo + Krab dekorator :animier:

Koralowce:

*LPS

*miękasy

o SPS raczej nie myślę ale kto wie co będzie za rok

Ukwiały:

Entacmaea quadricolor ( dla błazenków)

Dziękuję CI bardzo za odpowiedź :):cheers:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.