Skocz do zawartości
snocho

[300.000 l] Aquapark Reda

Rekomendowane odpowiedzi

Od początku:

W Redzie, tam gdzie często stoicie w korku, w drodze na półwysep, budowana jest AquaSfera. Generalnie będzie to aquapark, ale taki mocno rozbudowany o dodatkowe atrakcje. Szczegóły dotyczące samej inwestycji, trochę wizualizacji itp. znajdziecie tutaj: http://zbrwr.pl/index.html

Piszę o tym, gdyż jedną z głównych atrakcji kompleksu będzie akwarium morskie. Jest to zbiornik o pojemności nieco ponad 300 m3, ma 15 m długości, 7 m szerokości (10 m w najszerszym miejscu) i głębokość od 4 do 3 m (nad tunelem 1,5 m). Zbiornik przecina 7-metrowy tunel. Ściany i dno zostały wykonane z 50 cm żelbetonu. Akwarium zostało pomyślane tak, aby można je było oglądać z różnych stron i w różnych "warunkach". Mamy więc 6 klasycznych akrylowych okien o wymiarach 3,2 x 2,4 m, 1,5 x 2,4 m i 1,2 x 2,4 m, które wychodzą na stronę suchą i będzie można przy nich pospacerować, posiedzieć itd. Ma być to zalążek przyszłego (miejmy nadzieję) publicznego akwarium. Do tego po przeciwnej stronie zbiornika znajduje się okno "mokre", które wychodzi na basen rekreacyjny. Okno od strony basenu jest zalane wodą mniej więcej w połowie. Jest jeszcze tunel, jednak nie będzie można nim przechodzić, jedynie... przepływać. Tunel kończy powolną zjeżdżalnię pontonową, która swój początek ma w aquaparku. Jest jeszcze czwarta metoda - na nurka, ale to dla obsługi.

Akwarium ma być przeznaczone dla morskich drapieżników. Będą to głównie rekiny rafowe (10-15 szt.) kilka płaszczek z rodzaju Myliobatis, może A. narinari. Do tego kilka gatunków dużych, stadnych ryb typu: A. indicus, G. speciosus i wszystko inne, co rośnie duże i uda się sprowadzić w większej ilości. Do tego będzie trochę pokolców, kilka grouperów i rogatnic.

Dekoracje planuję naturalne. Nie będzie to żywa skała, ale nie będą to również sztuczne moduły z żywicy czy pianki. Udało się fajnie wymodelować dno i wykonać tarasy, które pomogą w stworzeniu podwodnych zatok i powinny zmniejszyć ilość potrzebnej skały. Koralowce będą sztuczne, ale postaram się wybrać takie, które wyglądają w miarę naturalnie (np. Pangea).

Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji co do sprzętu. Będą to filtry Sandera lub Aqua Care, ze wskazaniem na tego pierwszego producenta. Na pewno będą dwa odpieniacze o średnicy 1,2 m i wysokości 2,5 m. Woda będzie ozonowana. W systemie znajdą się też mocne UV-ki, filtr piaskowy (możliwe, że z innym wkładem niż piasek). Za filtrację biologiczną będzie najpewniej odpowiadał filtr fluidyzacyjny wypełniony piaskiem. Na początku nie chcę korzystać z denitryfikatora, jednak z czasem może się to okazać konieczne. Jest już gotowy zbiornik na podmiany o pojemności 30 m3. W dnie głównego zbiornika poprowadzone zostały rury, które pomogą w utrzymaniu dna w czystości (planuję zwyczajny koralowy piasek) i dodatkowo ułatwią podmiany wody. Sump nie jest jeszcze gotowy, cały czas zastanawiam się, czy wylewać go z żelbetu, czy lepszy będzie zbiornik z tworzywa. Pompy główne "przegonią" całą wodę z akwarium w godzinę. Będzie ich w sumie 8. Część wody prosto z jednego z dwóch kominów będzie trafiała do odpieniaczy (rozwiązanie Sandera). Kominy/przelewy mają długość 2 x 6 m. W sumie jest 8 otworów na rurę 90 mm i 4 otwory na 160 mm. Powroty na rurach 75 mm, porozbijane na wiele wylotów. Za cyrkulację odpowiadać będą pompy Master Stream od Tunze.

Oświetlenie to lampy HQI i raczej nie będzie ucieczki o 1000-watowych żarników.

Beton zostanie wyszpachlowany i zaizolowany polimocznikiem z wykończeniem w postaci jasnoniebieskiego lakieru.

Wątek zdecydowałem się założyć dzisiaj, bo właśnie "wyszliśmy" z betonu. Zbiornik został wypiaskowany, wyczyszczony i nabrał już ostatecznych kształtów:

gallery_7670_3488_40058.jpg

gallery_7670_3488_119920.jpg

gallery_7670_3488_160364.jpg

gallery_7670_3488_40310.jpg

gallery_7670_3488_38799.jpg

gallery_7670_3488_15627.jpg

gallery_7670_3488_33837.jpg

gallery_7670_3488_64719.jpg

gallery_7670_3488_73178.jpg

gallery_7670_3488_46183.jpg

gallery_7670_3488_81231.jpg

gallery_7670_3488_151008.jpg

gallery_7670_3488_84155.jpg

gallery_7670_3488_69049.jpg

Dodatkowo, również dzisiaj na budowę, po miesięcznej podróży statkiem z Japonii, dotarły panele akrylowe i tunel. Firma, która je wykonała jest na tyle skrupulatna, że do rozładunku przysłała własnych techników, którzy przy okazji zrobili pomiar powykonawczy zbiornika.

gallery_7670_3489_226920.jpg

gallery_7670_3489_45886.jpg

gallery_7670_3489_75054.jpg

gallery_7670_3489_31426.jpg

gallery_7670_3489_27649.jpg

gallery_7670_3489_126863.jpg

Montaż akryli ma być skończony jeszcze w sierpniu, a po wykonaniu izolacji próba szczelności.

Postaram się być z aktualizacjami na bieżąco i pokazać kolejne etapy budowy aż do (odpukać) szczęśliwego rozruchu na przełomie listopada i grudnia.

Edytowane przez snocho (wyświetl historię edycji)

pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wow, będzie moc... :thumbsup:


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o ile inwestycja nie padnie,jak kilka podobnych w Polsce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reda to jest w Polsce ?

Szykuje się coś grubego, tylko modlić się żeby inwestycja nie padła tym bardziej że jest już jakiś progres :p

Łoho ho :p Reda --> Łódź = 450km. Dokładniej to start z Radomska. No kiedyś na wakacjach może odwiedze jak będę gdzieś nmw :D

Edytowane przez Wtełek1 (wyświetl historię edycji)

"Mówiłaś mi" bym nie umarł, to jest w genach

"Brzydki, zły i szczery" w biegu "Po drodze do nieba"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

/jak Michał trzyma na tym pieczę to doprowadzi do końca :thumbup: Czyli przyszłe wakacje nad naszym morzem :smiling:


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypomina mi się tekst tylko nie pamiętam już snocho czy to Twój czy Efendiego "tak się bawi, tak się bawi trójmiasto".

Trzeba przyznać, że z rozmachem :)


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na bogato

Gora bryły otwarta - będziecie domykać do końca ? Aquapark i opary w powietrzu nie będą pomagać, rozumie ze będzie niezależna wentylacja znad baniaka ?


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To kiedy na inspekcji można wpaść? :-) rozumiem że się przeprowadzasz ;-)

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Danielj

W przyszłe wakacje będzie się działo :) ale jeszcze nie wszystkie atrakcje będą gotowe.

@dzym

Kiedyś chyba Piotr rzucił takim tekstem. Często mi w głowie siedzi :)

@kiflu

Akwarium nie zamykam, trzeba tam będzie codziennie wchodzić, zależy mi na dobrym dostępie. Zamknięte i oddzielone będzie wszystko inne - zjeżdżalnia, basen. Obieg powietrza osobny, do tego mocna klima.

@tomiooo

Jeszcze bliżej? Nie ma opcji.

Inspekcja kiedy tylko chcesz, bo ostatnio jestem tam praktycznie codziennie. Aaa, na urlop za tydzień jadę :)

Edytowane przez snocho (wyświetl historię edycji)

pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem podnieść szczękę z podłogi,ale się rozsypała i część wylądowała pod kanapą,a część pod komodą :w00t:,he,he,he... :D. A pozwoleństwo na budowę własnej elektrowni już macie? :p.


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@baszurek

Daj spokój, to na razie tylko beton.

Zrobię jakieś obejście na liczniku, może się nikt nie połapie :chris:


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja mam blisko slupsk reda 80 km

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja mam blisko slupsk reda 80 km

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

No ja w sumie też - 300 km, w 3 godzinki można pyknąć :yes.


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na to, to tylko jeden cytat pasuje. :shock:

Dobrze że jest ta autostrada. Dwie godzinki i będę sobie pływał z pokolcami. Poproszę dużo krewetek czyszczących i doktorków, to sobie przy okazji pilling zrobię. Takie spa proszę was będzie.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na to, to tylko jeden cytat pasuje. :shock:

Dobrze że jest ta autostrada. Dwie godzinki i będę sobie pływał z pokolcami. Poproszę dużo krewetek czyszczących i doktorków, to sobie przy okazji pilling zrobię. Takie spa proszę was będzie.

Uśmiałem się konkretnie,he,he,he... :rofl: :rofl: :rofl:


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się niezły korek w tunelu akrylowym :smiling:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wow,

jak nie wyjdzie to zawsze będzie fajny brodzik dla dzieciaków

hmmm tak się zastanawiam, wyzwaniem będzie wstawienie tych półwałków akrylu, bo dach widzę zalany betonem ..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze stoję w Redzie w korku..., jak tylko całość ruszy od razu planuje postój w Redzie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mega bliki przy tych ledach.

Projekt super. Pozycja obowiązkowa do odwiedzin :)


OGLĄDAMY AKWARIUM

Akwarium 120x60x50 z pudełkiem przelewowym

Lampa: Pacyfic Sun Metis Hyperion R2 2x150w + 2x54w CoralPlus

Odpieniacz: Deltec SC 1455

Obieg: Jebao DCT 6000

Cyrkulacja: 2x Jebao RW-8

Filtracja biologiczna: DSB + Refugium

b176b2af91df13f8f85b2807ab712d5eu1271a1116.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.