Skocz do zawartości
jackami

jaka sól na start zbiornika?

Rekomendowane odpowiedzi

jestem coraz bliżej startu zbiornika. czytając opisy wszystkie sole są ok. a na jakich wy startowaliuście i jaką możecie polecić?


70a2dc61900f6ec560171bfcec140b86u1113a984.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co będziesz miał w tym zbiorniku, jaką metodą będziesz prowadził zbiornik ? Jaki jest poziom Twojego doświadczenia i wiedzy (bez urazy) ?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co będziesz miał w tym zbiorniku, jaką metodą będziesz prowadził zbiornik ? Jaki jest poziom Twojego doświadczenia i wiedzy (bez urazy) ?

Nie no . . . a co ma mieć na początku: skała, piach i cyrkulatory?


03.09.2011 ~ 400netto - 29.06.2015 zlikwidowane - przeprowadzka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja startowałem na IO, ale teraz z perspektywy czasu zaczął bym na bogatszej soli. Dojrzewanie i tak nie ominie a później nie trzeba podbijać parametrów.


4710d00f94c099763084e78a6b3f3112u365a339.png?upd=20150324102053

Akwarium:60x60x50 panel, odpieniacz DIY na pompie Tunze 9410.04, obieg Tunze 1073.020, cyrkulacja Tunze 6015+6025, swiatło chińczyk 120W+2x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez startowałem na IO bo tak mi wszyscy radzili by startować na ubogiej , dziś uważam ze to nie miało sensu , wybierz sol na jaka Cię stać co bys nie wybrał nie będzie to błąd . Wiele osób niby startuje na jakiejś soli a bierze wode od sąsiada na innej soli wiec i tak robi mix .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no . . . a co ma mieć na początku: skała, piach i cyrkulatory?

Podobno nie ma głupich pytań, nie udowadniaj proszę że są tylko głupie odpowiedzi...

Drogi Kolego Jacku, nie bez kozery zapytałem o to co będziesz miał (zwróć uwagę - czas przyszły - więc chodzi mi o planowany, docelowy zestaw życia w zbiorniku). Mianowicie, można startować na soli IO - jak to się utarło jeszcze parę lat temu - choć większość z radzących nie będzie w stanie podać Ci powodu dla jakiego tak radzą (zaraz padną głosy oburzenia - no jak to "bo uboga", "bo glony nie rosną..." czy inne bajdurzenia).

Widzisz, można startować na jednym zestawie chemii, potem przejść na inny i tak w koło Macieju - niektórzy potrafią przez rok zmienić kilka zestawów chemii - oczywiście potem stają się sieciowymi autorytetami z nich...

Pytałem, bo sól to podstawa, ale do tego przydały by się jakieś bakterie na strat, żeby baniak na prostą wyprowadzić, przydały by się jakieś suplementy żeby uzupełniać to, co schodzi - zużycie zazwyczaj nie jest jednakowe...

Jeżeli chcesz zrobić to prosto i bezboleśnie, weź sobie zestaw gotowy. Albo pakiet Aquaforestu - ja bym polecał od razu, mimo wszystko z probiotykami i wtedy, w przyszłości dodajesz po równo z trzech kanisterków płyny - pociągnie Ci wszystko (od miękkiego, po spsy - poza trudnymi, bo tam to już musisz indywidualnie ustawiać zbiornik sobie). Zaletą tego zestawu jest to że masz kompletny zestaw środkó na start zbiornika i potem na prowadzenie. Produkt polski, jakość doceniona za granicą a kieszeni nie urywa.

Ja startowałem i przez ponad rok jechałem na Kencie. Też fajny zestaw, ale ja uzupełniałem go różnymi bakteriami. Jednak nie polecam na start - żeby nie kontrolowana plaga okrzemek na starcie, dojrzewanie ciągnęło by się długo i boleśnie - skałę miałem bogatą w azot i fosfor. A tak, po miesiącu nie było śladów glonów.

Pamiętaj jedno, akwarium nie znosi nagłych zmian. Najlepiej zacząć i trzymać się jednego systemu. Popatrz sobie na zbiorniki Krzysztofa Tryca, Foxa, Debory czy inne - zobacz co Ci się podoba, co będziesz chciał osiągnąć i metoda sama się znajdzie :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie start był na soli Blue Treasure - bo tak polecił mi dużo bardziej ode mnie doświadczony akwarysta ( a cena tej soli też zachęcała). Było OK, dojrzewanie obeszło się bez większych problemów, ale teraz używam czegoś innego.

powodzenia.

PS

Rozumiem że artykuł "TEST SOLI - DRUGIE STARCIE" z Reefhuba masz już w małym palcu?



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może nie mam w małym paluszku ale zapoznalem się.

Podobno nie ma głupich pytań, nie udowadniaj proszę że są tylko głupie odpowiedzi...

Drogi Kolego Jacku, nie bez kozery zapytałem o to co będziesz miał (zwróć uwagę - czas przyszły - więc chodzi mi o planowany, docelowy zestaw życia w zbiorniku). Mianowicie, można startować na soli IO - jak to się utarło jeszcze parę lat temu - choć większość z radzących nie będzie w stanie podać Ci powodu dla jakiego tak radzą (zaraz padną głosy oburzenia - no jak to "bo uboga", "bo glony nie rosną..." czy inne bajdurzenia).

Widzisz, można startować na jednym zestawie chemii, potem przejść na inny i tak w koło Macieju - niektórzy potrafią przez rok zmienić kilka zestawów chemii - oczywiście potem stają się sieciowymi autorytetami z nich...

Pytałem, bo sól to podstawa, ale do tego przydały by się jakieś bakterie na strat, żeby baniak na prostą wyprowadzić, przydały by się jakieś suplementy żeby uzupełniać to, co schodzi - zużycie zazwyczaj nie jest jednakowe...

Jeżeli chcesz zrobić to prosto i bezboleśnie, weź sobie zestaw gotowy. Albo pakiet Aquaforestu - ja bym polecał od razu, mimo wszystko z probiotykami i wtedy, w przyszłości dodajesz po równo z trzech kanisterków płyny - pociągnie Ci wszystko (od miękkiego, po spsy - poza trudnymi, bo tam to już musisz indywidualnie ustawiać zbiornik sobie). Zaletą tego zestawu jest to że masz kompletny zestaw środkó na start zbiornika i potem na prowadzenie. Produkt polski, jakość doceniona za granicą a kieszeni nie urywa.

Ja startowałem i przez ponad rok jechałem na Kencie. Też fajny zestaw, ale ja uzupełniałem go różnymi bakteriami. Jednak nie polecam na start - żeby nie kontrolowana plaga okrzemek na starcie, dojrzewanie ciągnęło by się długo i boleśnie - skałę miałem bogatą w azot i fosfor. A tak, po miesiącu nie było śladów glonów.

Pamiętaj jedno, akwarium nie znosi nagłych zmian. Najlepiej zacząć i trzymać się jednego systemu. Popatrz sobie na zbiorniki Krzysztofa Tryca, Foxa, Debory czy inne - zobacz co Ci się podoba, co będziesz chciał osiągnąć i metoda sama się znajdzie :)

dzięki za konkretna odpowiedź. fakt doświadczenia z morskim nie mam żadnego. od roku czytam i poznaje tajniki tego hobby ale nie ma jak kontretne porady doświadczonych kolegów. co do zbiornika i obsady to zaczne od podstaw i nieiwelkiej obsady (błazenki muszą być - życzenie gł.sponsora)jak zbiornik będzie działał napewno apetyt na nowości wzrośnie. przy słodkim najwięcej uczyły własne błedy ale i cieszyły jakies osiągnięcia.

pod pojeciem zestawu masz na mysli sól i component A,B,C ?

Edytowane przez jackami (wyświetl historię edycji)

70a2dc61900f6ec560171bfcec140b86u1113a984.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno nie ma głupich pytań, nie udowadniaj proszę że są tylko głupie odpowiedzi...

Proste pytanie autora: ". . . czytając opisy wszystkie sole są ok. a na jakich wy startowaliuście i jaką możecie polecić?" a Ty pytasz o planowany, docelowy zestaw życia w zbiorniku. A co on wróżbita Maciej? Każdy z nas zaczynał i czas, parametry oraz grubość sakiewki pokazuje co kto po czasie ma.

Polecasz bogatszą sól + bakterie, wspominasz tylko o dojrzewaniu i rozpisujesz o balingu.

Jak już tak wybiegasz poza zakres pytania, to opowiedz o NH4, NO2, NO3, PO4. Co to cykl azotowy i jak przyspieszyć jego zamknięcie, co to odgazowanie i czyszczenie skały, kiedy wpuścić ekipę szyszczącą i pierwsze korale i jakie. Nikt nie stawia baniaka dzisiaj a jutro ma akry i koniki.


03.09.2011 ~ 400netto - 29.06.2015 zlikwidowane - przeprowadzka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli jak wystartuje na Aquaforest + componenty będzie ok. nastepna to IO czy jeszcze jakieś rady?


70a2dc61900f6ec560171bfcec140b86u1113a984.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacku każdy z nas stosuje inna sol i będzie Ci cieżko dowiedzieć sie jednoznacznie jaką zastosować , na poczatek zasol sola x daj bakterie na start i niech sie kręci , nie daj sie zwariować , dojrzewanie Cię raczej nie ominie a rodzaje plag sa zależne od wielu innych czynników jak np.rodzaj skaly , światło , Twoja woda z kranu itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz masz racje - nie dać się zwariować. A plagi były są i będą :yes Mimo wszystko wierzę, że jak już ruszy będzie się kręciło a plagi i inne nieszczęścia z waszą pomocą pokonam. pozdrawiam


70a2dc61900f6ec560171bfcec140b86u1113a984.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proste pytanie autora: ". . . czytając opisy wszystkie sole są ok. a na jakich wy startowaliuście i jaką możecie polecić?" a Ty pytasz o planowany, docelowy zestaw życia w zbiorniku. A co on wróżbita Maciej? Każdy z nas zaczynał i czas, parametry oraz grubość sakiewki pokazuje co kto po czasie ma.

Polecasz bogatszą sól + bakterie, wspominasz tylko o dojrzewaniu i rozpisujesz o balingu.

Jak już tak wybiegasz poza zakres pytania, to opowiedz o NH4, NO2, NO3, PO4. Co to cykl azotowy i jak przyspieszyć jego zamknięcie, co to odgazowanie i czyszczenie skały, kiedy wpuścić ekipę szyszczącą i pierwsze korale i jakie. Nikt nie stawia baniaka dzisiaj a jutro ma akry i koniki.

Pytam o docelowe akwarium ponieważ każdy z nas, kto ma choć odrobinę oleju w głowie, kto traktuje akwarium i życie w nim zawarte poważnie, ma na starcie pewną koncepcję, w jakim kierunku będzie szedł - jeden chce tylko rybki, drugi bezstresowe miękkie, trzeciemu podobają się wyższe glony, czwarty koniki morskie, i tak dalej. Każde z tych akwariów ma inne wymagania, inne parametry są zmienne inne są tolerancje. Można po kilka razy startować baniak, można zmieniać sól czy system prowadzenia po założeniu. Ale po co ?

Można powielać błędy....

Ale trzeba ?

Ale po kolei.... Proszę bardzo, jeśli już odwołujesz się do moich wypowiedzi, rób to ze zrozumieniem i konkretnie...

Tak, polecam na start sól zawierającą wszystkie mikro i makro elementy (właściwie nie sól a komplet - sól plus suplementy), przy okazji, nie używaj proszę bezsensownego zwrotu "bogatsza sól" - ponieważ de facto, jest zwrotem popularnym i błędnym.

O balingu, a raczej poprawnie, metodzie Ballinga, - jako takiej, nic nie pisałem. Metoda ta jest ściśle określonym sposobem prowadzenia zbiornika, znane są jej różne użytkowe i komercyjne odmiany. Ale błędną jest, nazywanie każdej suplementacji zużywanych związków chemicznych, "metodą Ballinga".

Pisałem jedynie o konsekwencji, konsekwencji w działaniu niezbędnej do osiągnięcia sukcesu - oczywiście mówię o czymś więcej niż tylko zbiorniku wykazującym większą chęć życia - w stosunku do wiedzy właściciela.

Dlatego tez, zakładając (naiwnie według niektórych wiedzących lepiej), że twórcy produktów znają się na rzeczy polecam kompletne serie - ponieważ produkty wzajemnie się uzupełniają (jako praca domowa poczytaj Kolego dlaczego trudne było by przygotowanie i prawie niemożliwe do stosowania jednego produktu zawierającego wszystko).

Jacku, akwarium to całość - ekosystem o obiegu prawie zamkniętym. Odwzorowywać ma środowisko morskie. Dlatego radził bym stosować od razu pełną paletę danej marki, zgodnie z ich zaleceniami. Dlatego że nawet jeśli na starcie nie masz korali czy innego wyższego życia, to tworząc na starcie środowisko o nieco innym składzie niż oryginalne, możesz wytworzyć niszę dla innych niż pożądane przez nas bakterie.

Często, na przykład na starcie pojawia się dino czy cyjano...

Ja startowałem na Kencie i bakteriach Microbe Lift, potem pojawiły się (dostępne dla mnie) produkty Biodigest. Obecnie poszedł bym na łatwiznę i wystartował trzymając się całej linii Aquaforest - bo najprościej. Mają bakterie na start, mają bakterie po starcie, sól ładnie wspomaga cykle biologiczne, akwarium jest stabilne, woda ma wszystkie wymagane mikro i makro elementy (widzę po wzroście korali i kondycji zwierzaków).

Ale porozmawiaj jeszcze w właścicielami ładnych baniaków, Oni Ci powiedzą więcej i doradzą lepiej niż ja. Musisz jednak patrzeć na sprawę całościowo - sól na start nie powinna być w oderwaniu od całości. To podstawa.

A co do plag i dojrzewania. Widzisz to są kolejne etapy rozwoju. Można je jednak w idealnych warunkach pominąć, a w przeciętnych, zminimalizować do symbolicznego okresu. Bakterie w optymalnych warunkach mnożą się błyskawicznie - możemy to pominąć (niedowiarkom polecam policzyć i zapoznać się z tempem podziału :) ). Większym problemem będzie doprowadzenie skały i pasku do stanu, do kiedy to co oddadzą, będzie konsumowane przez glony i bakterie. Polecam na starcie nie do końca przejmować się krzemem - zobacz ile go jest w oceanie. Zobacz jaką rolę okrzemki spełniają w oceanie. Bardziej ograniczał bym światło na starcie - niższe glony mogą być plagą. Dlatego też na samym starcie wprowadził bym już konsumentów wyższego rzędu. Jakieś wyższe glony, kilka skałek z xenią (z dala od docelowych konstrukcji - bo trudno wyplenić ::) ).

Ja co prawda acropor nie mam, ale parę sps-ów się znajdzie - za to sporo miękkich i lps. Zbiornik tez totalnie przerybiony. A co do stabilności systemu, to jakiś czas temu jeden idiota z elektrowni odłączył mi prąd na prawie dobę. Na szczęście w zimie (pomylił liczniki, a "paniusie przy okienkach" musiały całą procedurę przeprowadzić żeby do tego dojść). W każdym razie, akwarium zdało test śpiewająco - wszystko przeżyło.

Ja gdybym teraz startował, oparł bym się na sprawdzonych rozwiązaniach bardziej doświadczonych Koleżanek i Kolegów - tak jak pisałem, Krzysztofa Tryca, Debory, Pawła (Foxa) czy innych właścicieli doskonałych akwariów.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wystartował na Aquaforest Reef Salt plus bios.

wysłałem z tapatalk


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja odradzam "wynalazki" jak nie chcesz mieć problemów to startuj na RC, FMPRS, RS i podobnych solach sprawdzonych i znanych z wieloletnich doświadczeń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każda tzw. "markowa" sól będzie dobra.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja odradzam "wynalazki" jak nie chcesz mieć problemów to startuj na RC, FMPRS, RS i podobnych solach sprawdzonych i znanych z wieloletnich doświadczeń.

Ja też odradzam wynalazki i sole, które nie mają wieloletniego doświadczenia i FMPRS nie jest przykładem jest najkrócej na rynku z wymienionych choć jest dość dobra solą.

Jeżeli planujesz w zbiorniku koralowce to na start ReefSalt Aquaforest będzie odpowiednia jak i każda inna , jednak można również zastosować SeaSalt Aquaforest, a później ją zastąpić solą przeznaczona dla koralowców.

@Aquamaniac na polskim rynku nie ma raczej ,,nie markowych soli'' w przeciwieństwie do Niemiec gdzie jest dużo soli nie wiadomego pochodzenia ,więc każdą jaką nabędziesz w polskich sklepach możesz zasolić świeży zbiornik bez jakiś obaw , a dojrzewanie tak czy siak będzie.

Oczywiście będzie na nie miało wpływ wiele innych czynników niż sama sól . Tak jak ktoś już wymienił skała, woda RO, światło ,filtracja itd. Jak zrobisz to właściwie to unikniesz wielkich plag i tu radzę pytać tych którzy zakładają zbiorniki zawodowo bo hobbyści mają zazwyczaj na stażu jeden dwa starty więc są raczej mało doświadczeni w tej materii. Zapytaj w AkwaMarin , Skrzydlicy , Aquamedicu, Erybce. Co do późniejszego prowadzenia to na forum masz źródło wiedzy i każdy kto ma kilka lat akwarium morskie będzie miał wyrobiona swoja ścieżkę. którą na pewno się z Tobą podzieli .

Edytowane przez Damian07 (wyświetl historię edycji)

stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem tak mam od roku baniak i startowalem na\ red sea coral pro salt +bakterie na start biodigest tylko po zalaniu\potem przy podmiankach tylko 1 ampulka i z glowy mialem .wszystko bujalo po 3 tyg pierwsze rybki blazny euphylia xenia -to byl blad,po jakims czasie gust sie zmienil i ide w sps-y i mysle ze wybor byl ok.A co do mathody ballinga to zaczolem stosowac od 3 miesiecy .Ale tj moje zdanie koledzy pewnie tez maja racje .Jedno wiem na pewno sluchaj sie jednego mentora a bedzie ok.Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ grzegorz, nie dziwi mnie to, bo red sea coral pro salt to bardzo dobra sol

@damian, to nie do konca jest tak, ze sa to sole "niewiadomego pochodzenia". W rzeczywistosci sa to sole uznanych producentow, tylko inaczej brandowane :) Czesto jest to sol HW Professional, gdyz jest ona stosunkowo tania i bardzo dobra.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.