Skocz do zawartości
p_szubert

Przebudowa skały w działającym akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

wszystkich, od kilku dni chodzi mi po głowie przebudowa składy w akwarium, a może nawet dołożenie kilku kawałków.

Chciałbym to zrobić w jak najdelikatniejszy sposób, dla życia.

Akwarium zalane w listopadzie generalnie ładnie wszystko rośnie, czasami pojawi się jeszcze jakiś glon.

Obsada: kilkanaście szczepek korali, jedna wrośnięta w skałę, reszta na podstawkach, dwa błazny, jedna centropyge bicolor, i jedna babka kopiąca, kilka krewetek, i sporo ślimaków.

Zastanawiam się jeszcze nad przebudową skały tej którą mam a nad dołożeniem kilku kawałków i teraz brać suchą, czy może żywą.

Plan jest taki aby spuścić wody jak najwięcej się dwa, zostawić 1/4 wyjąć skałę złożyć na sucho na stolę posklejać ewentualnie klejem kawałki i ułożyć ponownie. Korale do sumpa.

Tylko pytanie z rybkami, krewetkami?

Myślałem żeby odłowić je w oddzielne wiadra na ten czas, w każdą włożyć cyrkulator i niech czekają.

I dwa czy grzebać w piasku, czy może starać się go jak najmniej poruszać.

Myślę że całość może mi zająć 3-4 godziny maksymalnie.

Może macie jakieś rady, lub zastrzeżenia.

Mam nadzieje że pomożecie..

Pozdrawiam

Przemek


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej :)

ja przechodzilem dokladnie to samo kilka miesiecy temu .

u mnie wygladalo to tak korale i ryby do innego malego zbiornika skala nie dodawalem nowej tylko rozbilem stara i od nowa posklejalem, wody ile mi sie udalo to do wiaderek reszta wody jaka zostala w akwa to przemieszalem piasek i ja odlalem (ale piasku mialem tylko jakies 1-2 cm) skale kleilem jakies 4 godziny .

Co dodawania nowej skay to moim zdaniem lepsza bedzie zywa :)

u mnie obylo sie bez zadnych strat ani innych niepozadanych efektow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, czy dobrze zrozumiałem że ściągałeś piasek z akwarium?

może ktoś jeszcze się wypowie, kto robił taki zabieg w swoim akwarium.


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej. Mnie osobiście się wydaje, że największym problemem jest naruszenie biologicznej filtracji. W miarę ustabilizoawane alwarium, nie lubi niespodzianek. Sam ostatnio przenosilem 100 do 1000l i obylo się bez strat. Najwazniejsze: nie funduj stresu, jak chcesz cos zrobic dzis, rozloz na 2 dni. Z nową skalą to jest loteria, albo mutrienty skoczą, albo nie, duze, dojrzale akwa da radę, male moze się bujnąć. To wszystko kwestia wyczucia. Kazde akwa jest inne.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego w ogóle chcesz ją rozbierać?

Skała i tak przecież zarośnie koralami.

Jeśli chodzi o ustawienie to ewentualnie poprzekładałbym to co mi nie pasuje.

Korale w jedno miejsce, poukładać skałę, ewentualnie dodać kawałek nowej (jeśli to będzie 10-20% to bez obawy jakiej) i tyle :)


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie w 43l jakis czas temu chciałem idealnie doczyscić szyby w akwa więc u mnie wygladało to tak. Ściągłem czystej wody ile sie dało zostało tylko ok 2cm skała do osobnego wiadra, korale do innego akwa oczywiscie wszystko zalane ściągniętą wodą i cala ekipa czyszcząca do innego zbiornika. Szyby wyczyszczone cały bród z resztą wody odciagnięte skała wróciła do akwa wraz z koralami zelikatne zlanie wody bez zbednych brudów do głównego zbiornika przełożenie ekipy czyszcącej i dolanie do pełnosci swieżej solanki w ilosci ok 10-13l tego samego dnia parametrów nie m ierzyłem ale następnego dnia wszystkie parametry w normie czyli chyba nic się za bardzo nie naruszyło szkło natomiast i woda czysciutikie jak swiezo po zalaniu na poczatku i do dzisiaj nic zlego sie nie dzieje a minęło juz z 4 miesiące (Jedyne co to piaskiem próbowałem jak najmniej poruszac i wszystko sie udało).


Blue Lagoon II [200L w obiegu] -> http://nano-reef.pl/...blue-lagoon-ii/

24215be9f10266e9ed82b8bafd0f7b0bu301a872.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi

Dlaczego w ogóle chcesz ją rozbierać?

Skała i tak przecież zarośnie koralami.

Jeśli chodzi o ustawienie to ewentualnie poprzekładałbym to co mi nie pasuje.

Korale w jedno miejsce, poukładać skałę, ewentualnie dodać kawałek nowej (jeśli to będzie 10-20% to bez obawy jakiej) i tyle :)

Niestety jakoś tak ustawiłem skałę że jest mało funkcjonalna. Korale są blisko siebie i mało miejsca, mam plan żeby zrobić kilka półek i bardziej na płasko ustawić skałę. Dlatego też chciałbym dołożyć 2 - 3 kawałki skały. Obecnie mam około 19 kg skały w zbiorniku.

Pozdrawiam


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dodawalabym MarcoRocksa zamiast zywej. To nie jest suszona skala, a skala calkowicie pozbawiona zycia. Dodawalam ja dwukrotnie (w 54l pewnie z 50% masy skaly) i teraz przy przenosinach do wiekszego szkla. Marco sobie fajnie dojrzewa, ale nie syfi do systemu, obejdzie glonem, potem glon zejdzie i tyle. U mnie ten dokladany 3mce temu kawalek jest juz w pelni zasiedlony wezowidlami, slimakami osiadlymi. Zywa skala to potencjalna bomba ekologiczna - nie wiesz co w niej padlo w czasie transportu ;)


Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minął miesiąc od przebudowy, i znalazłem chwilę to opisze krok po kroku przebieg prac:

1. przygotowałem sobie stół (folia, kartony co by nie porysować blatu, i wyrysowałem kształt akwarium)

2. do starego sumpa przelałem część wody - przełożyłem do niego wszystkie korale + cyrkulator jeden

3. do beczki i wiader przelałem resztę wody

4. przy niższym poziomie wody udało się szybciutko złapać wszystkie rybki, krewetki oraz ślimaki reszta wody do wiadra - piasek został w akwarium

5. skała trafiła do styroboksu

6. szybkie czyszczenie skały z ślimaków osiadłych

7. skała na stół - ustawienie na nowo konstrukcji - podzielenie jej na mniejsze elementy i sklejenie

8. odczekanie chwilę aż klej zaschnie i wsadzenie jej do akwarium ponownie

9. przy wkładaniu lekko przesunąłem piasek na boki aby skałę ustawić na szybie

10. Cała woda do akwarium, plus korale i rybki na końcu

11. Sprzątanie pokoju.

12. Rano podmiana 10 % za dwa dni kolejna podmiana 10%

Całość trwało od godziny 18,30 do około 23.

Strat żadnych w życiu, kilka małych ognisk cyjano, które praktycznie same zniknęły, oraz kilka brązowych plamek na piasku, coś a'la okrzemki. Kleiłem klejem z AF.

Nie taki diabeł straszny... Skały w końcu nie dołożyłem.

Może komuś się przyda.

Pozdrawiam

Przemek


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super temat ,

Dzieki Za podpowiedz oraz PW.

Akurat sie zbieram do przekładki skaly na spokojnie .

Sent from my iPhone using Tapatalk


160 litrow OW Cube, T5 , RW 4/ Koralia, DYI Skimmer, NJ2300 na obiegu, Ebtech, glownie SPS , zbiornik oparty na metodzie DSR !!!

"Metoda DSR jako suplementacja mikroelementow " artykul kolegi Jacka (PL wersja)

2538563_logo_wrsdz.png

4d760e1d13df470d8bf412a072665d93u1048a917.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.