Skocz do zawartości
Robert-reef

Zapowietrzający się reaktor wapna

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam ciągły problem z reaktorem wapna. Cały czas mi się zapowietrza. Po odpowietrzeniu pracuje w miarę dobrze przez 2-3 dni ale cały czas nabiera powietrza i później strasznie hałasuje mieląc to powietrze.

Reaktor jest na pewno szczelny, nigdzie nie ma wycieków.

Przychodzi mi do głowy czy to przypadkiem CO2 nie jest zanieczyszczony powietrzem. Używam dwutlenku technicznego takiego jak wykorzystuje się w spawarkach MIG.

Reaktor to SKIMZ

Na filmiku widać jak jest podawany w tym czasie dwutlenek ale nie ma znaczenia czy w danym momencie dwutlenek jest dozowany czy nie to i tak cały czas jest w nim powietrze.

Edytowane przez Robert-reef (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaką ilość gazu podajesz ?


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-Czy regulację przepływu wody masz na dopływie -zasilaniu reaktora ?

jeśli tak to nadmiar gazów powinien samoczynnie schodzić poprzez odciek,

jedynie poduszka powietrzna ma prawo utrzymywać się do wysokości zasysu wody przez

pompę obiegową reaktora.


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te skimzy tak maja...

Wiem bo przez 3 lata tak mi sie zapowietrzal

...dopiero drobna modyfikacja zalatwila sprawe...

Jezeli chcesz wiedziec jak to naprawiczapraszam na priv...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda jest dozowana za pomocą pompki perystaltycznej.

ten reaktor jest tak zbudowany że gaz nie wydostanie się z reaktora przez odciek.

Jest tam taki syfon, który to uniemożliwia

Gaz, który zbiera się w górnej części reaktora jest zasysany z powrotem do obiegu poprzez rurkę podłączoną do rury z pompą obiegową.

Poniżej fotki jak to jest u mnie podłączone i fotka instrukcji.

post-20578-0-74892900-1437324199_thumb.jpg

post-20578-0-35184600-1437324203_thumb.jpg

post-20578-0-31143800-1437324206_thumb.jpg

post-20578-0-31535300-1437324209_thumb.jpg

post-20578-0-87402800-1437324212_thumb.jpg

post-20578-0-82771000-1437324283_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak elektorozawor otwiera gaz to on nie może lecieć na chura tylko rownież "kropelkowo". Jak podasz za intensywnie to on nie zdąży się rozpuścić w wodzie i robi sie poduszka.

Teraz paczę na filmik - gaz nie może tak bulgotać w reaktorze w zasadzie nie powinno być wcale pęcherzyków (idealnie)

Odgazuj ręcznie reaktor, odstaw elektorozawor, podawaj ręcznie kropelkowo gaz, (pęcherzyk na sekundę) jak ustabilizujesz pH i w tedy podłącz elektrozawor.

Edytowane przez kiflu (wyświetl historię edycji)

"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie on nie leci na hura. Po prawej jest licznik bąbelków, widać tam jak gaz jest podawany - no na pewno nie jest to bąbelek na sekundę ale raczej powoli jest dozowany.

Czy co2 nie powinno się jednak rozpuścić całkowicie mimo nawet intensywnego podawania? Przecież jak nawet on się zbiera na górze to jest z powrotem do obiegu podawany.

Na razie odłączyłem całkowicie podawanie gazu, kilka dni niech pochodzi bez co2. Zobaczę czy też będzie się zapowietrzał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam ciągły problem z reaktorem wapna. Cały czas mi się zapowietrza. Po odpowietrzeniu pracuje w miarę dobrze przez 2-3 dni ale cały czas nabiera powietrza i później strasznie hałasuje mieląc to powietrze.

Reaktor jest na pewno szczelny, nigdzie nie ma wycieków.

Przychodzi mi do głowy czy to przypadkiem CO2 nie jest zanieczyszczony powietrzem. Używam dwutlenku technicznego takiego jak wykorzystuje się w spawarkach MIG.

Reaktor to SKIMZ

Na filmiku widać jak jest podawany w tym czasie dwutlenek ale nie ma znaczenia czy w danym momencie dwutlenek jest dozowany czy nie to i tak cały czas jest w nim powietrze.

Witam,z tego co mi wiadomo to obecnie w spawalnictwie używa się CO2 z domieszka Argonu.Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Witek pisze.Rozwiązanie z recyrkula ją CO2 nie do konca się sprawdza. CO2 chętniej dostaje się do komory reaktora od góry, niz do obiegu. Ja zostawilem to rozwiązanie, bo zauwazylem, ze problem moze tez byc w pompie zasilającej. Jak wrocę z wakacji to się okaze, czy dalej dziala. Tak czy inaczej, poducha niewielka zawsze będzie, ale jesli reaktor nie będzie stale zasilany, tylko z przerwami, to poducha się powiększa. Dopiero zastosowanie dodatkowej pompy i "stalego odcieku" tzn po kropelce, nie np 100ml co 1h , wyeliminowalo problem zapowietrzania.

Tak jak Witek pisze.Rozwiązanie z recyrkula ją CO2 nie do konca się sprawdza. CO2 chętniej dostaje się do komory reaktora od góry, niz do obiegu. Ja zostawilem to rozwiązanie, bo zauwazylem, ze problem moze tez byc w pompie zasilającej. Jak wrocę z wakacji to się okaze, czy dalej dziala. Tak czy inaczej, poducha niewielka zawsze będzie, ale jesli reaktor nie będzie stale zasilany, tylko z przerwami, to poducha się powiększa. Dopiero zastosowanie dodatkowej pompy i "stalego odcieku" tzn po kropelce, nie np 100ml co 1h , wyeliminowalo problem zapowietrzania.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Te skimzy tak maja...

Wiem bo przez 3 lata tak mi sie zapowietrzal

...dopiero drobna modyfikacja zalatwila sprawe...

Jezeli chcesz wiedziec jak to naprawiczapraszam na priv...

Bądź dobrym człowiekiem i wrzuć opis modyfikacji na forum, niech naród też wie jak to rozwiązać :)


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok

Pewien kolega z forum rozwiązał problem Skimza kilka miesięcy temu i mi "naprawił" reaktor.

Zastosował taki bypass stronnika znajdującego się na górze reaktora.Poprost całą ta tzw.recyrkulacji wyłączył;).

Skimza pracuje u mnie do dziś i zero wody sodowej....na marginesie zasilania go popmka Vario blue Ii i steruje poprzez sondę pH...

Pozdr

W.

post-12840-0-96745300-1437332105_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super, dzięki! A tak swoją drogą co do tego skimza, rozwiązanie z elektrodą w trójniku na obiegu to ciekawy pomysł, ale czy nie wpływa jakoś negatywnie na elektrodę (rozpędzone drobinki uderzające w membranę)?

Edytowane przez nanorafa (wyświetl historię edycji)

Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie dozowania CO2 na 1 bąbelek co 3-5 sek (czyli bardzo mocne zredukowanie) nie rozwiąże problemu ?


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ok

Pewien kolega z forum rozwiązał problem Skimza kilka miesięcy temu i mi "naprawił" reaktor.

Zastosował taki bypass stronnika znajdującego się na górze reaktora.Poprost całą ta tzw.recyrkulacji wyłączył;).

Skimza pracuje u mnie do dziś i zero wody sodowej....na marginesie zasilania go popmka Vario blue Ii i steruje poprzez sondę pH...

Pozdr

W.

Witek to nie bypass tylko zaślepka :)

Poza wyłączeniem tej recyrkulacji jest zrobiona zmiana podawania wody z akwarium i Co2 ktore to są podawane razem na zasysanie pompy cyrkulacyjnej reaktora oraz zmiana wyjscia na odciek.

Po tych przeróbkach ten Skimz dziala prawie jak Deltec :)

Edytowane przez jjablonski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o Wlasnie to ten kolega -dzieki;)

Reaktor dziala jak marzenie do dzis...

pozdr.

M.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarku, a czy w Deltecu CO2 podawane jest na wyjście pompy "obiegowej" reaktora?


Kostka 100x100x50cm,

Oświetlenie: 12 x 39W, ATI Sunpower

Cyrkulacja: 2 x Tunze 6095, 1x Tunze 6055

Obieg: NewJet 4500

Reaktor Ca, DIY

Sól: Tropic Marine Pro Reef, RedSea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jarku, a czy w Deltecu CO2 podawane jest na wyjście pompy "obiegowej" reaktora?

Nie , oni podają Co2 na ssanie pompy, wtedy wirnik rozbija bąbelki i pcha je pod zasyp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki podłączeniu według schematu, który narysował witek2000 i po zredukowaniu podawania gazu do 1 bombelka na sekundę reaktor już 3 dzień chodzi elegancko. W końcu w pomieszczeniu technicznym jest cichutko :) Dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety przeróbka nie do końca się sprawdziła. Od kilku dni obserwuje że reaktor mimo ciągłego podawania co2 nie jest w stanie zakwasić wody poniżej 6,5ph. Do tego nazbierała się poduszka powietrzna pod pokrywą i mimo że pompka dozująca pompuje 100ml wody co godzine odciek nie idzie. Do tej drugiej małej komory podawany jest gaz zgromadzony pod pokrywą :(.

Co może być nie tak że kwasowość nie chce spadać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i się wyjaśniło :) rozkalibrowała się sonda ph :). Po kalibracji ph wody w reaktorze wynosiło 6 ph. Dziwne że po miesiącu czasu nowa elektroda się tak mocno rozkalibrowała.

Edytowane przez Robert-reef (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.