Skocz do zawartości
mutek78

Padające miękkie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Od jakiegoś czasu nie mogą się u mnie utrzymać niektóre miękkie. Wszystkie LPS-y mają się dobrze. Zoa, rhodactisy mają się dobrze, aczkolwiek przyrostów nie widzę tak jak i w przypadku LPS. Za to miałem już xenię, sarco, sinularię i wszystko pada. Z xenią próbowałem już wielokrotnie, ale po ok tygodniu przestaje się otwierać i się rozpuszcza.

Nie wiem czy złego wpływu na to nie mają używane w domu przez żonę elektryczne odświeżacze powietrza. Czy może jak wyczytałem na forum mała ilość jodu?

Macie może jakieś pomysły?

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


130x60x65 + sump, odpieniacz Skimz SM 251, cyrkulacja 2XRW 15, pompa obiegowa DC 6000, światło ATI Sunpower 8x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A coś więcej na temat akwa ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Bez opisu zbiornika, oświetlenia, filtracji, karmienia ... i TESTÓW

to jedyny pomysł .. udać się do wróżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może NO3 spadło gwałtownie, miękkie i Lps-y lubią trochę azotanów. Miałem kiedyś problem z rico przy niskim NO3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium 130x60x65. Oświetlenie 4x54w (2xAti aquablue special, 2x Narwa ) 2x Kessil 160. Filtracja: odpieniacz robiony przez Erni na pompie Tunze Hydrofoamer Silence 9430.040.

Stosuje od początku metodę Aquaforesta (start na reef salt, obecnie probiotyczna, bakterie, coral A, B, F, V.

Testy robione wczoraj Salifert: No3 5, KH 7, Ca 400, Mg 1350, Po4 0, zasolenie 1026

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


130x60x65 + sump, odpieniacz Skimz SM 251, cyrkulacja 2XRW 15, pompa obiegowa DC 6000, światło ATI Sunpower 8x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Może zmniejsz zasolenie do 1024 i zdejmij na kilka dni kubek z odpieniacza ? xenia (miękasy) lubi trochę syfku w wodzie

temperatura - nie podana ale powiedzmy że jest w normie

(ps. gdzieś wyczytałem że ważny jest stosunek Mg do Ca czyli 3:1 przykładowo 1290 Mg 430 Ca)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co probiotyka przy miękiasach ? Obstawiam że wodę oczyściłeś do zerowych wartości :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatura przy tych upałach 28-29st.

Probiotykę stosuje bo w planach są też SPS-Y.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


130x60x65 + sump, odpieniacz Skimz SM 251, cyrkulacja 2XRW 15, pompa obiegowa DC 6000, światło ATI Sunpower 8x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało ci się może rozwiązać problem ? Mam podobny tylko oprócz miękasów mam problem z euphyllią. Parametry teoretycznie mam chyba dobre fosforany 0,25 azotany wachają sie w granicach 0-1 KH 6,8 PH 8,3 zasolenie 1,40. Nie mam kompletnie pomysłu co się może dziać. SPSy ładnie rosną, ryby dobrze się czują a LPSy i miękkie bardzo kiepsko :(

Ma ktoś może pomysł ? Pomiary robiłem rożnymi testami i zestawami tak ze są ok. W ciagu ostatniego półrocza zmieniałem natężenie światła i dalej jest to samo.

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Parametry teoretycznie mam chyba dobre fosforany 0,25 azotany wachają sie w granicach 0-1 KH 6,8 PH 8,3 zasolenie 1,40.

ile ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obserwowałem i raczej nic im krzywdy nie robi odnośnie parametrów to właśnie w Koralach robię pomiary jeśli mam watpliwości odnośnie moich. Już brak mi pomysłów co jeszcze mogę zrobić. Zastanawiałem sie już nad kształtem zbiornika (trapez) ale w bliźniaczym zbiorniku jest wszystko ok.

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PO4 czym mierzone ? Wynik jest stanowczo za wysoki w stosunku do NO3 ("0-1").

Przy tej wartosci fosforanow spodziewalbym sie raczej odwrotnej sytuacji : sps-y padaja a reszta ma sie ok.

Moze obfotografujesz problem ? :secret:

Napisz tez czy cos dozujesz i troche o filtracji, moze ktos pomoze ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie miałem NO3 w granicach 50-70 i wszystkie korale były piękne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba za bardzo wyjałowiłeś wode.Miałem podobną sytuację xenia ledwo żyła.Odpieniacz na sucho, zwiększ karmienie korali i zmniejsz dawki probiotyki (tylko pilnuj, żeby nie przedobrzyc trzeba podbic trochę no3).Jak dodajesz dawki pożywek wg instrukcji to po miesiącu masz prawie wyzerowane parametry.

Obecnie rozdaję xenie, po prostu szaleje, grzyby,zoa =rozmnażają się

Parametry mam podobne, nie napisałeś o Ph może są duże wachnięcia dobowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo to jest tak

w świerzych akwariach dobrze sprawdzają się twarde sps przez pierwsze 2 lata (mniej więcej)

po tym czasię najczęściej spsy padają a zaczynają pieknie wyglądać miekkie koralowce

to tak w takim wielkim skrócie

gdyż w morskim akwarium jest odwrotnie niż w słodkim

w słodkim na początku cięzko jest ustabilizować parametry i żeby to wszystko dojżało i zaczeło funkcjonować

w morskim natomiast jest odwrotnie na starcie wszystko jest świeze wyjałowione ,skała działa hehe,czysto i przyjemnie,spski rosną

a dopiero po kilku latach zaczynają się schody


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie miękkie już się mają bardzo dobrze. Widocznie trzeba było czasu. Po ponad pół roku od startu zaczęły miękkie ładnie wyglądać i rosnąć.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


130x60x65 + sump, odpieniacz Skimz SM 251, cyrkulacja 2XRW 15, pompa obiegowa DC 6000, światło ATI Sunpower 8x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja wam powiem, że po poście kolegi już nie mam podejrzeń a jestem raczej pewny co powoduje obumieranie xeni. Podobne zjawisko obserwowałem u siebie kilkanascie razy. Czasem xenia utrzymywała się nawet do miesiąca. U mnie tylko z xenią był problem ale strasznie mnie to wkurzało. Po trwającej 3 miesiące zmianie soli wniosek jest jeden....... na aquaforescie xenia nie rośnie na pewno przy stosowaniu całej linii produktów tego producenta. Nie znaczy to wcale, że z solą jest coś nie tak. Widocznie któryś ze składników nie odpowiada temu koralowi. Zmieniłem sól, wywaliłem wszystkie adsorbery, zakręciłem kulkami i xenia powstała. Mało tego kłapie mordkami aż miło. Sól i kulki to jedyne co zmieniłem w prowadzeniu akwarium więc obstawiam sól.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może faktycznie tu jest pies pogrzebany. Też zmieniłem z dwa miesiące temu sól z Aquaforesta na Seachem Salinity i mniej więcej od tej pory jest zdecydowana poprawa. Nie powiązałem tych faktów.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


130x60x65 + sump, odpieniacz Skimz SM 251, cyrkulacja 2XRW 15, pompa obiegowa DC 6000, światło ATI Sunpower 8x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

post-24711-1452859989,24_thumb.jpg

Sól AF reef salt , Probios , coral a,b,f mrożonki , nad xenia za chwile przestane panować. Metoda probiotyczna AF jest ok.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używam całej lini Af ,łącznie z metodą probiotyczną i tak jak pisałem rozdaję xenie, sinualrie.Jedynie co używam innego niż Af to phytoplex z kenta i zoafood .z Af.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdzę, że zmiana soli polepszyła życie korali, ale plagi też ustąpiły. Poza solą używam też w pełni produkty Aquaforesta ( bailing, NP Pro). Na pewno czas dojrzewania akwarium robi swoje.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


130x60x65 + sump, odpieniacz Skimz SM 251, cyrkulacja 2XRW 15, pompa obiegowa DC 6000, światło ATI Sunpower 8x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każde akwarium jest inne, u mnie na IO były plagi,ale też młode akwa.Teraz jest o niebo lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.