Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

czy ktoś wie jaki może być powód wyskakiwania ryb? Mam kostkę akwarium 42 cm x 42 x 42 coś koło tego, razem 75 litrów. Akwarium jest bez pokrywy. Na początku w obsadzie poza błazenkami był brzydal ale wyskoczył w nocy. Parę miesięcy później do obsady trafiła babka kopiąca, która również wyskoczyła. Błazenki, piżamka i chromis viridis mają się dobrze, pływają i nie spieszy im się do wyskakiwania. Koral rozwija się coraz bardziej.

Jaki jest problem? Jak mogę temu zapobiec?

post-24699-0-55116700-1438169503_thumb.jpg

post-24699-0-84236800-1438169505_thumb.jpg

Edytowane przez ncantara (wyświetl historię edycji)

Pojemność: Kosteczka soli o pojemności 75 litrów.

Obsada: Amphirion Occelaris x2, Piżamka, Brzydal, Rozgwiazda piaskowa, Krab tricolor x2, Ślimaki Turbo.

Sprzęt: szkło float, Koralia 1200, filtr przelewowy

Kostka soli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

One tak mają - lubią skakać - pomaga trochę nocne oświetlenie (o ile nie masz)

ja mam ale i tak brzydala podnosiłem z podłogi - byłem w pokoju więc odratowałem

może koronę zrobisz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo wiem jak zrobić taką koronę? Mogę ją zrobić sama?


Pojemność: Kosteczka soli o pojemności 75 litrów.

Obsada: Amphirion Occelaris x2, Piżamka, Brzydal, Rozgwiazda piaskowa, Krab tricolor x2, Ślimaki Turbo.

Sprzęt: szkło float, Koralia 1200, filtr przelewowy

Kostka soli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam siatkę naciągniętą na ramkę aluminiową taką jaką się zakłada na okno przeciwko owadom. Robisz u goscia (u mnie robią to goście od zakładania rolet) pod wymiar nakładasz na akwa i jest ok. Widziałem to u kumpla i sam dla bezpieczeństwa chyba też tak zrobie.


Blue Lagoon II [200L w obiegu] -> http://nano-reef.pl/...blue-lagoon-ii/

24215be9f10266e9ed82b8bafd0f7b0bu301a872.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki wielkie


Pojemność: Kosteczka soli o pojemności 75 litrów.

Obsada: Amphirion Occelaris x2, Piżamka, Brzydal, Rozgwiazda piaskowa, Krab tricolor x2, Ślimaki Turbo.

Sprzęt: szkło float, Koralia 1200, filtr przelewowy

Kostka soli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wg mnie za male akwa na babke kopiaca czy brzydala

u mie wargatek po degradacji akwa wyskoczyl po kilku dniach

Ale korona tak czy inaczej powinna byc

Blazny moze i nie sa skoczne ale czasem sie lubia popsztrykac i moze przez "nieuwage" niechcacy wyskoczyc"

u mnie pomimo ze parka to czasem sie pokluca i chlupotanie wody wtedy nagminne


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup płytę wiórową i niech przytną ci na 4 kawałki 2 dłuższe od szyby o grubość płyty z każdej strony i 2 o długości szyby bocznej później otwory po 2 na końcu do połączenia skręcenia i otwory ma końcówki na każdą stronę 2 bolce gumowe do tego rolkę z okleiną na miejscu cięcia płyty.

Koszt nie powinien przekroczyć 150zł. Nie musi być to pełnowymiarowy wielki format.Masz niewielkie akwarium a w liroyu przytną na wymiar jak pamiętam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o powody wyskakiwania to u mnie do tego się przyczyniał krab Percnon gibbesi. Miałem Nandaryna i Salarisa grubo ponad rok, doszedł ten krabik i niestety próbował polować na ryby, obie znalazłem suche z poszarpaną płetwą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta wiórowa? Ja dla mnie trochę ciężka i drogo :). Pójdź do castoramy i kup sobie kawałek spienionego pcv. Ceny jak byłem ostatnio to zaczynają się od 20zł za biała 3mm. Ale skleisz zwykłym super glue :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wystarczyłoby szkło lub plexi na akwa i lampa się nie syfi, rybcia nie wyskoczy..

Edytowane przez LTo (wyświetl historię edycji)

1. Akwarium 95x70x60 | Sump 65x35x37 | Pompa Jebao dcs 4000 | Jebao RW8 x 2 | Odpieniacz deltec sc 1456 | Lampa LED DSuny 4 panele x 40 LED 3w + T5 2x39w | Reaktor Bubble-Magus CR120WP zasyp ARM | Milwaukee Instruments pH SMS 122 | AT R Doser Milestone 6 | PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Glonowy" + PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Media" na pompie DC3000 | Dolewka PS Sentry ATO

 

Link: http://nano-reef.pl/..._20#entry872225

90b67987de6d96d3807ab58d2d91ebebu287a684.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale moim zdaniem korona jest bardziej wygodna. I do karmienia i wyglądu. Oczywiście przykrycie tez ma swoje zalety

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale moim zdaniem korona jest bardziej wygodna. I do karmienia i wyglądu. Oczywiście przykrycie tez ma swoje zalety

Żeby nie psuć lekkiego wyglądu kostki polecam dokleić z czterech stron, górnej wewnętrznej krawędzi akwarium paski 5cm szkła lub plexi, takie "wzmocnienia", krawędzi będziesz miała zabezpieczone ryby nie będą wyskakiwać.


~900l SPS LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też polecam przykrycie plexi :) Nie będzie tego tak widać jak korony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to zbieg okoliczności czy nie ale ja jak miałem całkowicie przykryte akwarium plexi to miałem problem z utrzymaniem parametrów. Parująca a później skraplająca się woda jakoś nie była idealna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całkowicie szczelnie przykrycie raczej nie wypali. Problemem będzie głównie temperatura, ale też utrudniona wymiana gazowa na powierzchni wody. Trzeba tak sprytnie przykryć, żeby dostęp powietrza był. A z drugiej strony, żeby ryby nie mogły wyskoczyć, i kot nie miał dostępu (jak ktoś ma). To już jest zależne od kształtu akwarium i sprzętów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

One tak mają - lubią skakać

Ryby rafowe nie lubia skakac, Ryby rafowe nie maja takiej natury, skoro zyja pomiedzy koralami.

Nie znam naukowych podstaw, ale na podstawie wlasnego doswiadczenia podejrzewam ze problemem jest wielkosc akwarium.

Mialem kiedys w glownym zbiorniku pare małuch blazenkow. Siedzialy w jakiejs euphilii i wyplywaly z niej tylko do karmienia.

Z pewnych powodo musialem odlowic je i przelozyc do malego akwarium na biurku - 50L na tym samym obiegu.

Przez pierwsze kilka tygodni bylo ok. W drugim miesiacu chyba 3 razy podnosilem jednego z podlogi i conajmniej drugie tyle z biurka. Szczesliwie nigdy nie stalo sie to podczas mojej nieobecnosci wiec poza szokiem u rybek innych strat nie bylo.

W kazdym razie musialem dociac szybe i przykryc akwarium.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem będzie kupić narożniki np. takie http://allegro.pl/narozniki-naroznik-do-akwarium-do-4mm-kpl-4szt-i5554338879.html, podjechać do jakiegoś szklarza aby wyciął Ci szybę ( w twoim przypadku 40x40cm) i problem z głowy.

Ja u siebie dodatkowo zamontowałem zwykły chromowany uchwyt od szuflady dla łatwiejszego podnoszenia szyby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zwiększaj obsady, bo akwarium za małe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

załóż oświetlenie nocne

ryby przestaną wyskakiwac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z moich obserwacji wynika, że wyskakiwanie ryb spowodowane jest zbyt małym dla nich akwarium. W ciągu dwóch lat miałem dwa "samobójstwa" - babka Valenciennea pullaris i Pomacentrus alleni. Mam oświetlenie nocne, a ryby wyskoczyły w ciągu dnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koronę zamontuj


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pokrywę, to i tak valentini przeskoczyła grzebień i zaklinowała się w hydraulice.

Przykry widok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie mandaryn przeskoczył przez koronę 15 cm od lustra wody, Na szczęście rano jeszcze udało się go uratować chociaż myślałem , że po nim.


a4fa4b9893d1871578e378f937341efau649a580.png

Opti 155x50x50, Jebao WP25 x 2szt, LED -160 W, 2x T5- 80W,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.