Skocz do zawartości
leon0409

Dolewka jak bufor kh

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam pytanie czy woda na dolewkę może być wzbogacana buforem kh i czy to nie ma wpływu na jej jakość. Mam dolewkę 15 litrów i w moim akwa starcza to na jakieś 4 dni. Początkowo kh podnosiłem ręcznie i utrzymywałem w granicy 9,0. Potem ustaliłem sobie że jak dodam dwie miarki do pełnej dolewki to kh będzie mi się utrzymywać w tej okolicy. Miernikiem tds sprawdziłem i woda przed wlaniem do zbiornika na dolekę ma 0 a po dodaniu bufora ma 50. Jak rozumie wzrost spowodowany jest dodatkiem kh bufer ale to nie powinno mieć wpływu na ogólną jakość wody w baniaku ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kH będzie Ci skakać bo raz odparuje Ci 15 L w 4 dni, innym razem jak będzie chłodniej to np. 7 L w 4 dni. Spraw Sobie pompę dozującą.


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kH będzie Ci skakać bo raz odparuje Ci 15 L w 4 dni, innym razem jak będzie chłodniej to np. 7 L w 4 dni. Spraw Sobie pompę dozującą.

I tu ciekawa sprawa bo u mnie jest zupełnie na odwrót jak jest chłodniej to paruje więcej a jak były upały to parowało 1/3 mniej. Dwie miarki jakie daje do dolewki to gdyby wlać to na raz to zmieni wodę w akwa o 2,2 stopnie kh. Zakładając że bezpieczne jest zmiana o 1 stopień to musiałoby mi nagle odparować 7 litrów a to raczej niemożliwe. Wahnięcia pewnie są ale ogólnie na przekroju 7 dni bo co tyle robię pomiar kh jest w zakresie od 8,7 do 9,3. Wiem że pompa dozująca byłaby najlepszym rozwiązaniem ale jako że przekroczyłem sporo budżet na akawa w ciągu (6 miesięcy wydałem tyle co żonce mówiłem że w rok nie pójdzie) nie chcę narazie inwestować w dozowanie żeby nie drażnić lwa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.