Skocz do zawartości
igor255

[112L-panel] 3-filarowy morski zakątek

Rekomendowane odpowiedzi

Wrzucam zdjęcie z dzisiaj z mojego akwarium i krótki opis.

Jak będzie zainteresowanie tematem to będę edytował pierwszy post :)

Akwarium standardowe 112 litrów, czyli 80x35x40 float 6mm.

Wklejony dwukomorowy panel z boku, o szerokości 8cm. Jakieś 2/3 z niego to komora z mikro refugium/dsb. Druga komora to pompa obiegowa - Jebao DC2000.

Start akwarium szacuję na połowę kwietnia 2015r.

Lampa led to chińczyk 120W po modyfikacjach.

Pompa obiegowa - Jebao DC2000.

Cyrkulacja - Jebao WP-10 oraz Jebao WP-25.

9JJTF2r.jpg

Jest trochę glonów, bałaganu. Część korali jeszcze nieprzyklejona. Brakuje piasku. Akwarium jeszcze "powstaje". :)

Obsada "mobilna" to m.in.:

jeden Gobiodon okinawae,

jeden Ecsenius bicolor,

dwa Amphiprion ocellaris (błazenki),

jedna Lysmata amboinensis (krewetka czyszcząca),

jedna Lysmata seticaudata,

około siedem Palaemon elegans (krewetki atlantyckie),

ślimaki, wężowidła, wieloszczety...

Koralowce:

Euphyllia divisa (*)

Xenia umbellata

Briareum sp.

Terrazoanthus sp.

Caulastrea echinulata

Pseudopterogorgia sp. (*)

Montipora digitata

Montipora sp.

Sarcophyton sp.

Duncanopsammia axifuga

Sabellastarte magnifica

Zoanthus sp.

Favia sp.

Discosoma sp.

Sinularia sp.

*brak pewności

Jeśli mam pisać kolejne posty i wklejać więcej zdjęć, to piszcie czy Wam się podoba, co Wam się podoba i co Wam się nie podoba. :)

Pozdrawiam

post-22004-0-16243400-1439229782_thumb.jpg

Edytowane przez igor255 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witaj

- czy takie ułożenie jest stabilne, skała jest jakoś przytwierdzona do tylnej szyby czy samo się trzyma?

- jeszcze powstaje czyli kiedy założone, bo niektóre korale wyglądają na przerośnięte?

- jaka obsada bo doliczyłem 2 błazny i krewcie?

- jak z parametrami czy refugium się sprawdza bo widać trochę cyjano chyba ?

- masz strefy mroku (prawy górny róg) czy tylko tak na fotce wyszło?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że pytasz :)

1. Na tylnej szybie są wylane takie sztuczne skały z ceresitu CX-5 i gruzu koralowego (na siatce podtynkowej z włókna szklanego mocowanej punktowo silikonem). Do tego na CX-5 są doklejone te filary. Generalnie całość skały jest klejona CX-5. Nie do ruszenia. Za filarami jest przestrzeń i wylot z pompy obiegowej. Dotykają tylnej szyby tylko u góry. Na dole jest wolna przestrzeń, żeby woda z obiegówki mogła przepłynąć przez całe akwarium. Postaram się jutro to wszystko jakoś fotkami wytłumaczyć :)

2. Pierwsza słona woda zachlupotała gdzieś w połowie kwietnia 2015r. Tak mi się wydaje. Niestety nie zapisałem sobie. Robiłem nawet fotki w trakcie "robót", ale nie mam pojęcia gdzie one są :( Jeszcze będę szukał...

Wszystkie koralowce są z mojego poprzedniego małego akwarium. Niektóre trochę tam porosły :)

3. Obsada "mobilna" to m.in.:

jeden Gobiodon okinawae,

jeden Ecsenius bicolor,

dwa Amphiprion ocellaris (błazenki),

jedna Lysmata amboinensis (krewetka czyszcząca),

jedna Lysmata seticaudata,

około siedem Palaemon elegans (krewetki atlantyckie),

ślimaki, wężowidła, wieloszczety...

Jeśli o kimś zapomniałem to przepraszam ;)

4. Na ocenę refugium jest za wcześnie, ale z poprzedniego akwarium wiem, że glon robi świetną robotę. Mam tylko taki wredny gatunek - Caulerpa brachypus - który lubi się bez powodu "rozpuszczać" i właśnie niedawno to zrobił :( Planuję "wymienić" na C. prolifera (jak ktoś ma i chciałby się podzielić to proszę o PW ;) ).

Parametry są ok, ale wiadomo - skoro są glony to z czegoś żyją ;)

Ja tam się glonami nie przejmuję - to też część natury. Jak już wszystko poukładam i poustawiam, to zredukuję ich ilość, ale jak coś gdzieś zostanie to niech sobie jest :)

Zresztą w planach jeżowiec.

Cyjano akurat w tym akwarium nie widzę za wiele. To co widać na fotkach to glony brązowe (pewnie okrzemki) i zielone.

Jak dla mnie dramatu nie ma - ale może ja mam trochę inne podejście ;)

5. Niezaplanowana strefa mroku się zrobiła faktycznie w prawym górnym rogu. Na żywo tam nie jest aż tak ciemno ;) Tyle tylko, że nie jest tam też tak jasno jak w reszcie akwarium. Taki półcień. Przesunę lampę o cm lub dwa w prawo, ale najpierw muszę mieć materiał (plexi) na nowe "przykrywki" na akwarium (koty w domu).

Ten "filar" po prawej był klejony i dołożony wczoraj. Klejony z kawałków skały ze starego akwarium. Tak samo dopiero wczoraj przeniosłem do tego akwarium błazny.

Jeszcze trochę zabawy będzie, ale najgorsze roboty już skończone. Zdecydowałem się wrzucić już fotkę, bo widać już mniej więcej jaki był pomysł na akwarium :)

Edytowane przez igor255 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aż sprawdziłem watomierzem :)

Lampę ustawiłem na oko. Być może z czasem ją trochę podkręcę. Myślałem, że będzie wyższy wynik...

Lampa w całości bierze 39W z czego 28W to kanał niebieski (kolorowy właściwie), a reszta biały (w którym też są niebieskie ledy).

Postaram się zrobić fotki i opisać lampę, ale ten upał mnie wykańcza, więc nie obiecuję, że dzisiaj...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dokładnie o czym mówisz, ale na prawym filarze są m.in. rurówka, Favia, Discosoma, muszla po ostrydze (niestety nie pożyły za długo :( ), pąkle (a raczej muszle po pąklach).

Być może właśnie o pąkle chodziło?

Przywiozła mi rodzina z wakacji nad bałtykiem.

Trochę się rzucają w oczy, bo jeszcze glonem nie zaszły ;) Niewykluczone, że będą na nich rosły jakieś koralowce. Póki co bardzo z nich zadowolony jest E. bicolor, bo ma wielopokojową posiadłość :) A ja też się cieszę, bo teraz go częściej widać. Zanim pąkle trafiły do akwarium, to ślizg siedział w "norce skalnej", ale niestety ulokowanej w tylnej, niewidocznej, albo mało widocznej części skały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie o pąkle mi chodzilo. Fajnie to wyglada.

mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Starałem się uchwycić na fotce "o co chodzi" w filarach... Nie było łatwo (utrudniony dostęp), ale może coś widać:

2IbeOJY.jpg

Tak jak pisałem filary przylegają tylko górnymi punktami. Na dole jest miejsce na przepływającą wodę z pompy obiegowej.

Natomiast ceresitowe twory na szybach wylane są na siatce podtynkowej z włókna szklanego, przyklejonej punktowo silikonem. Tutaj widać (od środka panelu):

1IDHMCy.jpg

Z tyłu zdjęcia nie zrobię, bo jest naklejona folia, ale wygląda to tak samo.

post-22004-0-64222200-1439319928_thumb.jpg

post-22004-0-01043200-1439319931_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, jest niższy o jakiś 1cm - 1,5cm. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całość na pompach DC (prądu stałego) firmy o pięknej nazwie - Jebao :)

Konkretnie to:

Pompa obiegowa - Jebao DC2000.

Cyrkulacja - Jebao WP-10 oraz Jebao WP-25.

Napięcia niższe niż 24V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O Stary...

Zaczynałem od takiego akwarium, tzn miękko LPSowego. Później wpadłem na genialny pomysł że trzeba się rozwijać w stronę patyków..

Jednak stara miłość nie rdzewieje - Fajnie jest obserwować jak się wszystko buja.

Masz bardzo fajne i miłe dla oka akwa.

Dodałbym osobiście jeszcze troszkę Zoa w róznych kolorach przy strefie dna i trochę wyżej jakąś ricordee, tak żeby cieszyć się większą mnogością kolorków :-)


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsza fotka:

AaitPru.jpg

Szyby nie doczyszczone, bo mi się nie chciało... Do tego obiektyw stary (ogólnie fajny, ale pod światło traci mocno kontrast)...

Komentarze mile widziane :)

post-22004-0-89970400-1448294137_thumb.jpg

Edytowane przez igor255 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się chyba czym chwalić, ale proszę:

uYuFKvW.jpg

:)

post-22004-0-67909600-1448297381_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ci sie sprawuje to małe dsb? Warto?

mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko powiedzieć czy warto, bo musiałbym mieć drugie takie samo akwarium bez tego mikro dsb ;)

NO3, PO4 mam takie jak chcę. Dużo karmię, a NO3 jest bliskie 0.

Na ile to jest zasługa tego refugium z dsb to nie wiem.

Odpieniacza praktycznie nie używam. Chodzi na sucho (bardzo sucho - nic się praktycznie nie zbiera w kubku) parę godzin w nocy. Zresztą to jest mikro odpieniacz na kostkę lipową.

Widać tam na prawdę masę kiełży. W piasku jest też parę robaczków, ale nie za wiele. Mam nadzieję, że jeszcze przybędzie. Piasek jest dość świeży...

Jak wymyślę jakieś ciekawe rozwiązanie (umiejscowienie) to chętnie wypróbowałbym też jakiś mikro AS...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uuu, ale się rozszalałeś! Aż mam wyrzuty sumienia ;)

Choroba postępuje ;) Tylko na razie się nie chwalę na forum, bo i nie ma czym. 45 eksperymentalne powiększam i eksperymentuję dalej ;)

Trochę też na słodko zaczynam myśleć...

Nie piszę na forum, bo i tak mało kto czyta (wnioskując po odpowiedziach).

PS. Dawno Cię nie było. Fajnie, że wróciłeś "do internetu" :)

Jakie wymiary ma komora z dsb i ile cm masz tam piasku?

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

Wymiar dna komory to 20x8cm.

Piasku jest 12-13cm. Biały kwarcowy najdrobniejszy z allegro (tzw. mąka ;)).

Edytowane przez igor255 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, że wśród żółtodziobów teraz taka moda, że za dużo piszą a za mało czytają :/

Igor trzymaj formę bo wygląda to naprawdę swietnie!


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musze jeszcze pokombinować, bo nie umiem zrobić dobrego zdjęcia temu akwarium...

Aktualne:

OCWJt3D.jpg

post-22004-0-17644000-1452539117_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super to wygląda powiedz mi na środkowym filarze podaj mi nazwy najniższego korala wyglądającego jak quadri i najwyższego wyglądającego jak NP

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka


Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.