Skocz do zawartości
Bartolomeo84

[300 litrów w obiegu] Akwarium Morskie Legnica/DSB+Refugium BEZ odpieniacza

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejny upgrade mojej solniczki....

Zakupiłem 5 szkieł nakrywkowych aby dopasować je w zależności do pomp, rur, pudełka itp. Niestety wilgoć w domu była znacząco wyczuwalna.

Parowało mi jakieś 25 litrów wody na tydzień. Wilgotność w domu dochodziła już do 70%.

Po zastosowaniu szkieł wilgotność spadła do 50%. Po tygodniu zobaczę jak zmniejszyło się parowanie, ale obecnie dolewka włącza się 2x na dobę... Co jest kilkakrotnie rzadziej niż przed zmianą....

Edytowane przez Bartolomeo84 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie :D

A jak dużą masz komorę DSB? Właśnie startuję praktycznie identyczny litraż i też na suchym kwarcowym. Moja komora ma 35x30cm.

Ile dałeś piachu i jaką to daję wysokość DSB?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej jasne:)

DSB tylko i wyłącznie piach suchy/martwy.... inaczej życie ugrzęzłoby w nim i zaczęło gnić... Granulacja jak najmniejsza ja mam tzw. frakcja"0" zwykły krzemowy akwarystyczny.

Ja miałem trochę żywej skały ze swojego 30 l baniaka. Zdawało mi się, że przez 6-7 tyg nic się nie rozwijało aż nie wiadomo skąd tysiące stworzeń latających jak mrówki po DSB;)

Nad sumpe, mam 2x Ledddy tube 6W Aquaela chyba 8000K

P.S.

Dodatkowo masz link gdzie wszyscy co mamy DSB wypowiadamy się na temat :)

znajdziesz tam dużo informacji:

http://nano-reef.pl/...-plenum-i-inne/

Dzieki za odpowiedz. Temat Piotrka oczywiscie sledze :)

Co do piasku, czytają Shimka widze, że dla niego nie ma probloemu z LS i gniciem - to wnioskuje, że moze byc wchloniete przez zycie w DSB.

Dodatkowo, radzi uważać na piasek aragonitowy (ryzyko z rozpuszczaniem przy malym ph), zaleca oolitowy. Zdecydowanie odradza kruszon orale, czy piasek o nieregularnych ksztaltach

http://www.ronshimek..._sand_beds.html

Edytowane przez afgi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parowanie bylo 25 litrow dziennie ? To znaczy, ze w 2 tygodnie, cala woda z akwarium by wyparowala ? :blushing:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parowanie bylo 25 litrow dziennie ? To znaczy, ze w 2 tygodnie, cala woda z akwarium by wyparowala ? :blushing:

ojjj tygodniowo no;)

EDIT:

Myślę o swoim pH... Podnosić do wyższej wartości czy dać sobie jeszcze na wstrzymanie, a tak niskie pH jest wynikiem wieku akwarium -11 tyg?

Edytowane przez Bartolomeo84 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie po przemeblowaniu i zlikwidowaniu łuku wygląda to tak:

Niestety acra chyba poleciała... całkowicie straciła kolor jest teraz szara. Od kupna ani razu nie polipowała nie wiem dlaczego. Parametry nie są najgorsze, ale widocznie woda jeszcze jest za świeża? sam nie wiem

Zdjęcie zrobiła moja żona i uważam. że wygląda lepiej niż w rzeczywistości:P

post-16790-0-30339300-1448205634_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy projekt , nad PH warto by popracować jednak , światło Acroporze nie pomogło , przyjdzie pewnie czas i podejmiesz kolejna próbę .

Co do bakteri , muszę pogadać z chłopakami z Trzmiela by jednak zaczęli rozróżniać BioS od ProBioS i nie wprowadzali klientów w błąd .

Edytowane przez egon24 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie walczę jeszcze z pH z racji, że zbiornik jeszcze młody. Spróbuję za kilka tygodni jeśli nic się nie zmieni.

Niestety z tymi bakteriami to byłem rozczarowany. Poprosiłem o bakterie na start i powiem szczerze, że nawet nie przyszło mi do głowy że dadzą mi coś innego... no nic jestem odrobinę mądrzejszy;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby zwiększyć pH - więcej wietrz chałupę :) i oświetlenie refugium załączaj naprzemiennie z oświetleniem akwarium (czyli w nocy :( )


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wietrzyć się za bardzo nie chce bo chłody idą:D

pobawię się na weekend i pomierzę pH rano, po południu, wieczorem i po wietrzeniu;)

Refugium świeci mi 16h... 8h jest ciemno w środku dnia w nocy cały czas oświetlenie włączone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może jeszcze wężyk z odpieniacza za okno

Do okna to Bartek ma ładnych kilka metrów :(

Ale pomysł zacny :)

To jeszcze z "grubej rury" - zakup ozonator i pod odpieniacz podłącz. :Mister grin


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiedzialem ze ma tak daleko ja mam przy zewnetrznej scianie i pociaglem sobie przez otwor z anteny :)


a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To niech Ci refugium na pół pokoju się rozrośnie :)

Zapodaj jakieś nowe fotki akwa i sumpa.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam sondę pH i spadające pH. Okno u mnie nic nie daje. W kaskadzie ma glony spaghetti. wczoraj oświetli kaskadę w nocy. sytuacja be zmian. Jest to pierwszy dzień pomiarów dlatego trudno cokolwiek u mnie wyrokować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To niech Ci refugium na pół pokoju się rozrośnie :)

Zapodaj jakieś nowe fotki akwa i sumpa.

Niewiele się zmieniło:D W sobotę może faktycznie wrzucę fotki DSB;)

Pamiętaj o spławiku bo czeka na Ciebie u mojej żony;)

Dzięki za otuliny i kostki:D wszystko podmienione i śmiga aż miło. NIe wiem dlaczego, ale nie grzeje siętak jak wcześnie;)

Ogólnie w akwarium zmieniłem świecenie na

100%B

50%W

i dopiero teraz wszystkie korale zaczynają wychodzić na prostą. Nawet Talerzówka czerwona robi się czerwona.

Niestety wcześniej świeciłem 70% B i 10% W jako, że najbardziej mi się podobała barwa i przewody mi się nie topiły;)

Teraz wiem, że to był błąd. po zmianie świecę tak jak napisałem i z dnia na dzień widać po koralach popraw ę:D Szkoda, że za mój błąd zapewne zapłaciła Acra...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z małych zakupów z Trzmiela...

1 x żółtek

1 x błazenek do pary

1x rozgwiazda piaskowa

1x euphyllia

do tego trochę sprzętu i zrobiłem sobie testy kalibracyjne na zasolenie, NO3 i PO4...

Z zasoleniem to masakra według spławika Sery o mnie 1,027 zgodnie z refraktometrem 1,030 :blushing: :blushing: :blushing: - tak więc zaczynam obniżać

NO3 6,6 ppm na dużej Hance u mnie Salifert 1 ppm

PO4 0,19 ppm również na dużej Hance Salifert 0 ppm

to już przynajmniej wiem jak dlaczego tak ładnie rozbujały się glony w refugium ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam spławik Sera Marine hydrometer... i tak zacząłem się wczytywać w zasolenie:P

Mój niby mierzy d- gęstość. jednostki to g/ml czyli g/cm3. To znaczy,. że mam dążyć do wskazań 1,023?

Trochę się pogubiłem...

35ppt wiadome

ale czy SG to do d? i d=SG czy może to są dwie różne jednostki

czy SG to 1,026

a d to 1,023?

:D

Dzięki za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tydzień temu w sobotę NO3 wynosiło 6,6 ppm.

Wiem wiem już obiecuję te fotki i obiecuję... w czwartek będą obiecuję na pewno:D

Edytowane przez Bartolomeo84 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć .

Piasek masz frakcje 0 ułożony warstwami 12 cm ?

Jak się sprawują te świetlówki u ciebie (Tube Planta 8000k 6w).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej mam 3 frakcje piasku...

od spodu

grys koralowy

drobny piasek koralowy

frakcja 0

mam 12 W ... glony ładnie rosną, ale mam wrażenie, że wolno... dokupię drugą ale tym razem duo w sumie będę mieć 4 sztuki. chce aby światło limitowało mi wzrost glonów;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas na zdjecia..

tylko 2/3 takie bardzo ogolne i Refugium/DSB.

Niestety nie jestem zadowolony z korali... Fakt, ze dopiero co zasolenie doprowadzilem do porzadku i moze teraz cos sie ruszy. Glownie zalezy mi na wzroscie niz na kolorach.

Dalej walcze z lampa LED i tu tez nie jestem zadowolony. Nie potrafie jej ustawic. Nie widze zadnej reakcji korali... latam z ustawieniami od dou do gory od 40 do 100 %... i jestem co raz bardziej sfrustrowany, a im bardziej sfrustrowany tym bardziej latam z ustawieniami LED:P

Dodalem naswietlacz LED 10 W z Castoramy wiec od kilku dni mam juz 22W nad DSB. Prawie na pewno dokupie jeszcze jeden naswietlacz, a lampe wykorzystam nad fito:)

Przepraszam za moj PL

post-16790-0-69557100-1451240630_thumb.jpg

post-16790-0-03490700-1451240642_thumb.jpg

post-16790-0-55304500-1451240647_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.