Skocz do zawartości
magu

6-kanałowy sterownik LED - AQma LED Control v3 - by magu

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie :)

Jako nowy forumowicz, oficjalnie się witam i pozdrawiam z Krakowa. Pytanie odnośnie obecnego tematu

- Czy do uruchomienia AQma LED Control jest konieczne wymagane Arduino Nano v3 ? Zastanawiam się czy jest opcja wgrania softa AQma LED Control ver. 4 do Mega 2560. Zachowany będzie schemat podłączeń do PWM jak w nano ( 3, 5, 6, 9, 10, 11 )  i te same numery pinów do PWM w Mega. Dodatkowo celem będzie działanie z RTC DS3231, bez Bluetooth. 

Czy ktoś stosował inne aAduino w tym projektcie niż nano v3 ?

 

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym usprawnić swoją lampę o ten że moduł.

Obecne oświetlenie to taśmy na ledach 5630 i 5730 na 12v. Dokładnie 20 pasów po 120cm=20X18w/m daje 360w.

W konfiguracji  5x zegar-zasilacz-taśma.Chciałbym zrobić sobie to na module od Aqmy, i nie bardzo wiem jak to rozkminić aby działało z samym modułem.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A musisz mieć 5kanałów??? Bo jeśli nie to łatwiej to zrobić na 4kanałowym sonoff-ie, A jeśli chcesz Aqmę to oprócz sterownika/zegara RTC/ zasilacza do aqmy/ kupujesz jeszcze 6kanałowy przekaźnik SSR  tak jak poleca Magu. W instrukcji masz info jak zmienić kanały aby mogły sterować przekaźnikami. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Nuke napisał:

Obecne oświetlenie to taśmy na ledach 5630 i 5730 na 12v. Dokładnie 20 pasów po 120cm=20X18w/m daje 360w.

Z ciekawości - co to za ledy? Zwykłe, gotowe taśmy? Jak pod tym rosną korale?


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, goclik napisał:

Z ciekawości - co to za ledy? Zwykłe, gotowe taśmy? Jak pod tym rosną korale?

gotowa taśma led na aluminiowym podkładzie,płaciłem dokładnie 9,90 za 50cm za białe,15 za niebieskie i za uv.Ogólnie dobrze jedynie  w połączeniu z t5 2x54 było jakby słabiej,chyba za dużo światła.

Godzinę temu, dadario napisał:

A musisz mieć 5kanałów??? Bo jeśli nie to łatwiej to zrobić na 4kanałowym sonoff-ie, A jeśli chcesz Aqmę to oprócz sterownika/zegara RTC/ zasilacza do aqmy/ kupujesz jeszcze 6kanałowy przekaźnik SSR  tak jak poleca Magu. W instrukcji masz info jak zmienić kanały aby mogły sterować przekaźnikami. 

mogą być 4 ale sonoff chyba nie ma opcji "wschodu/zachodu" ? i jak widziałem to jest do 10A

Edytowane przez Nuke (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, magu napisał:

Hej, jeżeli to ma być do pasków ledowych, to lepiej zastosować tranzystory mosfet. Będą zmierzchy, świty itp.

Może mi kolega to przedstawić za pomocą schematu i oczywiście czy wszystko dostanę od razu u kolegi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej:)
Jestem pod wrażeniem aplikacji i działania sterownika. Czy jest  gdzieś do pobrania "surowy" kod dla arduino? Na stronie Aqma jest gotowy plik HEX tylko (albo źle szukam)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry

Biorę się za budowę lampy do nowego akwarium 80x40x50 (160 l). Proszę Was o konsultację w doborze driverów i zasilacza. W załączniku jest szkic lampy. Wszystkie diody będą o mocy 3W (znamionowa 2.4W). 

Kanał 1 i 5 będzie wysterowany prawie na maxa bo driver da 32V, podzielić na 9, wychodzi 3,55V na diodę. Dioda może pracować do 3.6V. Słyszałem, że te drivery piszczą. Czy przy maksymalnej wydajności nie będzie jeszcze głośniej? 

Może da się to podłączyć równolegle na innym driverze? Mam wtedy 2 rzędy o różnych ilościach diod. Jak to wtedy będzie działać?

Zasilacz dałbym 100W, 36V 4.2A

Lampa będzie miała około 80W. Wydaje się trochę mało jak na 160 l prawda? 

Może lepiej dodać kolejny moduł 11 diodowy...

Co radzicie?

 

lampa.png


185fc2f3658d08a4e84357900a143078u1717a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak.

Jeśli lubisz się bawić w lutowanie i masz z tego mega frajdę to pewnie.

Natomiast jeśli chcesz użyć dobre diody, porządny zasilacz oraz drivery a wszystko posadzić na Aqma i zapakować w fajną obudowę żeby to jakoś wyglądało (plus chłodzenie) to wyjdzie Ci grubo ponad 1000 za same materiały.

Odpowiadając na Twoje pytanie to tak, mało. Dodatkowo masz 80cm długości akwa i powinno Ci zależeć na jak najlepszym równomiernym oświetleniu na całej długości.

Czyli moim zdaniem musiałbyś jeszcze z 2 takie klastry dorzucić i cena znowu do góry poleci.

Porządny zasilacz to okolice 300-400pln. Drivery zawsze dawałbym z zapasem.

W tej cenie masz 2x Ai Prime HD a każda z nich idealnie oświetli kwadrat 40x40 (po rabacie za obie zapłacisz w okolicach 1800 pewnie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

edit:

po zrobieniu kosztorysu nie wygląda to tak źle.

belka 60 cm, z 4 modułami po 11 led da około 100 W, jak będzie brakować można dodać ze 2 świetlówki i mieć hybrydę. 

Kompromisem jest wykorzystanie diod z allegro, a nie jakichś markowych. 

2 razy AI Prime HD, za taką cenę to się nie znajdzie. Po za tym niezrozumiałe jest to, że kupujesz lampkę za tysiąc i w zestawie brakuje uchwytu...

W załączniku mój kosztorys, gdyby ktoś był w podobnej sytuacji.

 

kosztorys.png

Edytowane przez jackwierzch (wyświetl historię edycji)

185fc2f3658d08a4e84357900a143078u1717a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.02.2021 o 17:07, jackwierzch napisał:

edit:

po zrobieniu kosztorysu nie wygląda to tak źle.

belka 60 cm, z 4 modułami po 11 led da około 100 W, jak będzie brakować można dodać ze 2 świetlówki i mieć hybrydę. 

Kompromisem jest wykorzystanie diod z allegro, a nie jakichś markowych. 

2 razy AI Prime HD, za taką cenę to się nie znajdzie. Po za tym niezrozumiałe jest to, że kupujesz lampkę za tysiąc i w zestawie brakuje uchwytu...

W załączniku mój kosztorys, gdyby ktoś był w podobnej sytuacji.

 

kosztorys.png

Jeśli się nie mylę to te wszystkie ledy 3W zamykają się w granicach 700mA, ty masz tam w tabelce sterowniki pod 1000mA i 350mA, druga sprawa to rozumiem, że chcesz łączyć barwy w jeden kanał (czerwony - zielony) nie lepiej to rozdzielić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Buduj, zobaczymy. 

Potem Ci pokaże moja kalkulację. 

Powodzenia z doborem zasilacza i obciążenia drivera ilością ledów. 

EDIT:

Tu masz wstępnie moją bez LED. Domyślnie miały być 4 panele po 16 diód więc możesz sobie doliczyć 72 x ~12PLN.

spacer.png

Naturalnie jakiś zapas by się też przydał jak driver, kilka ledów etc.

Plus samo dłubanie, bawienie się, chłodzenie.

Czyli ~200W bez soczewek, koszt samych materiałów +/- 2.500.

Sorry ale za ~3.000 mam Phillips Coral Care Gen 2 z 2-letnią gwarancją, nie wspominając o jakości wykonania.

Nie neguje idei DIY bo sam z chęcią bym się pobawił.

Już kompletnie zarzuciłem pomysł jak znalazłem tą lampę, z tą ilością diód z pasywnym chłodzeniem za ~3.500k. Zrób mi taką samą.

spacer.png

Edytowane przez FajnyRadziu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@FajnyRadziu
a skąd Ty te ceny wziąłeś? 47zł za płytkę pod drivery...? Jeśli celem było "aby drożej" to pewnie i do 10 000 byś dobił. Za 3k to już można naprawdę solidną lampę zrobić, a nie jakieś 200W. Ale przede wszystkim możesz sobie zrobić lampę dokładnie taką jaką chcesz, jakiej nie znajdziesz w żadnym sklepie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie coś korci do wersji v3 może coś ala ATi STRATON te chłodzenie pasywne to fajne wyzwanie ;P

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Słony leszcz napisał:

@FajnyRadziu
a skąd Ty te ceny wziąłeś? 47zł za płytkę pod drivery...? Jeśli celem było "aby drożej" to pewnie i do 10 000 byś dobił. Za 3k to już można naprawdę solidną lampę zrobić, a nie jakieś 200W. Ale przede wszystkim możesz sobie zrobić lampę dokładnie taką jaką chcesz, jakiej nie znajdziesz w żadnym sklepie.

Zrób, chętnie kupię. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, sith114 napisał:

Mnie coś korci do wersji v3 może coś ala ATi STRATON te chłodzenie pasywne to fajne wyzwanie ;P

A v2 skończyłeś? A z chłodzeniem pasywnym to wcale nie jest tak cudnie, bo po prostu sterownik Ci moc skręca, jak się lampa za mocno nagrzeje. I nagle się okazuje, że z nominalnych 200W możesz użyć maks 120.

Radziu, z d...y za przeproszeniem argument. Że lubię podłubać i jestem w stanie zrobić sobie lampę za np 1/3 ceny "sklepowej", nie znaczy że mam ochotę to robić zawodowo. Bym miał zapłacić ZUS, podatek, zamortyzować inwestycje, coś na gorsze czasy odłożyć... to by i cena była bliższa rynkowej. Nie wiem skąd te ceny masz, ale popatrz sobie w inne tematy co ile realnie kosztuje. A że wolisz kupić gotową, z gwarancją itd... ok, Twój wybór. Ja tam wolę nie musieć korzystać z gwarancji - moja DIY już ze dwa lata świeci i jak dotychczas jedną jedyną diodę tylko w niej wymienić musiałem. A jest to konstrukcja na ślinę, drut i gumę do żucia zrobiona. Poczytaj tematy i sam oceń czy markowe lampy są równie niezawodne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Słony leszcz napisał:

A v2 skończyłeś? A z chłodzeniem pasywnym to wcale nie jest tak cudnie, bo po prostu sterownik Ci moc skręca, jak się lampa za mocno nagrzeje. I nagle się okazuje, że z nominalnych 200W możesz użyć maks 120.

Radziu, z d...y za przeproszeniem argument. Że lubię podłubać i jestem w stanie zrobić sobie lampę za np 1/3 ceny "sklepowej", nie znaczy że mam ochotę to robić zawodowo. Bym miał zapłacić ZUS, podatek, zamortyzować inwestycje, coś na gorsze czasy odłożyć... to by i cena była bliższa rynkowej. Nie wiem skąd te ceny masz, ale popatrz sobie w inne tematy co ile realnie kosztuje. A że wolisz kupić gotową, z gwarancją itd... ok, Twój wybór. Ja tam wolę nie musieć korzystać z gwarancji - moja DIY już ze dwa lata świeci i jak dotychczas jedną jedyną diodę tylko w niej wymienić musiałem. A jest to konstrukcja na ślinę, drut i gumę do żucia zrobiona. Poczytaj tematy i sam oceń czy markowe lampy są równie niezawodne.

No już dawno skończona przecież cały temat o niej był. A czy moc skręca nie wiadomo, pamiętaj ze oni tam dali dużo ledów a pewnie chodzą na pół gwizdka ;) A mniejszy prąd to mniej ciepła :D

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Słony leszcz napisał:

Radziu, z d...y za przeproszeniem argument. Że lubię podłubać i jestem w stanie zrobić sobie lampę za np 1/3 ceny "sklepowej", nie znaczy że mam ochotę to robić zawodowo. Bym miał zapłacić ZUS, podatek, zamortyzować inwestycje, coś na gorsze czasy odłożyć... to by i cena była bliższa rynkowej. Nie wiem skąd te ceny masz, ale popatrz sobie w inne tematy co ile realnie kosztuje. A że wolisz kupić gotową, z gwarancją itd... ok, Twój wybór. Ja tam wolę nie musieć korzystać z gwarancji - moja DIY już ze dwa lata świeci i jak dotychczas jedną jedyną diodę tylko w niej wymienić musiałem. A jest to konstrukcja na ślinę, drut i gumę do żucia zrobiona. Poczytaj tematy i sam oceń czy markowe lampy są równie niezawodne

To była ironia. Nie napinaj się. 

Teraz też zażartuję ale wolę uprzedzić - ja kumam, że z lustra na śmietniku można panel zrobić ale umówmy się, że nie każdy lubuje się w ekstremalnym diy. 

No i kolejna sprawa to sens diy moim zdaniem maleje wraz z rozmiarem zbiornika. Pamiętaj, że wraz z rozmiarem lampy rośnie moc, ciepło itd. 

 O do chłodzenia pasywnego to znowu klops. Nikt mocy nie zaniża tylko policz ile tam jest diod, ile wat ma lampa i jak to jest zrobione. 

Powtórzę jeszcze raz - nie jestem przeciwnikiem diy ale stawianie tego, jak to napisałeś, ponad jest lekkim nadużyciem. Już nawet nie wspominając o estetyce. 

Ty cały czas poruszasz kwestię kasy vs możliwości. Więc ja Ci mówię, że nie jesteś w stanie zrobić podobnej lampy za połowę ceny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cze ść , zbudowałem lampę led  120 x 32    -  160 diod 1W,    Sterownik  i sterowanie z Aqmy.  Niestety mam mały problem i możne ktoś z was spotkał się z takim samym.

  Problem polega na tym ,ze  lampa dział normalnie  kilka dni a następnie sterownik "gaśnie"  tzn,  przestają na nim i na przetwornicy go zasilającej  świecić diody.    Napięcie jest na wejściu do przetwornicy ale  z niej nie wychodzi.  Wygląda jak by się sterownik zawieszał.

Musze wyłączyć  wtyczkę  od zasilacza  i po podłączeniu diody na sterowniku i przetwornicy mrugna   i sterownik działa ponownie,  wymaga oczywiście  podłączenia się do niego i ustawienia  daty.

Lampe sprawdziłem  pod katem lutowania i raczej wszystko jest ok, 

Kilka danych :

zasilacz  RSP-320    36V , 9A

1 driver 700

2 drivery 1000

3 drivery 1500

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, zibi ol napisał:

Cze ść , zbudowałem lampę led  120 x 32    -  160 diod 1W,    Sterownik  i sterowanie z Aqmy.  Niestety mam mały problem i możne ktoś z was spotkał się z takim samym.

  Problem polega na tym ,ze  lampa dział normalnie  kilka dni a następnie sterownik "gaśnie"  tzn,  przestają na nim i na przetwornicy go zasilającej  świecić diody.    Napięcie jest na wejściu do przetwornicy ale  z niej nie wychodzi.  Wygląda jak by się sterownik zawieszał.

Musze wyłączyć  wtyczkę  od zasilacza  i po podłączeniu diody na sterowniku i przetwornicy mrugna   i sterownik działa ponownie,  wymaga oczywiście  podłączenia się do niego i ustawienia  daty.

Lampe sprawdziłem  pod katem lutowania i raczej wszystko jest ok, 

Kilka danych :

zasilacz  RSP-320    36V , 9A

1 driver 700

2 drivery 1000

3 drivery 1500

 

Sprawdzałeś czy bateria do zegara rtc jest dobra? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.02.2018 o 18:05, robertww napisał:

Witam.

Posiadam płytkę  Aqumy w starej wersji z softem 2.1 którą chciałem zaktualizować do nowego softu 3,1 i tu pojawia się problem . Podczas wgrywania wyskakuje błąd . Mogę prosić o jakieś sugestie ?

ERROR.jpg

Witam,

mam ten sam problem. Biblioteki by magoo, Arduino 1.8.15. 

Blad jest identyczny

Jakies sugestie?

 

Jacek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Potrzebuje wgrac na arduino z aqmy soft 4.0.10.hex. za pomocą AqmaUpdateTool.

Jednak po nacisnieciu update, program wykonuje 10 nieudanych prób połączenia z arduino. Co robie nie tak?

Gniazdo poprawnie wybrane, new bootloader. Czy powinienem przytrzymac reset na płytce przed wgrywaniem tego softu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.