Skocz do zawartości
Gregorq

Zbrylona sól. Pochłaniacz wilgoci - można?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

skamieniało mi pół wiadra soli IO, wcześniej podsuszałem na słońcu, ale że pogoda już nie do końca ciepła i sucha, zastanawiam się czy można włożyć do wiadra jakiś pochłaniacz wilgoci? A może worek z Silica Żelem?

Czy w czasie pochłaniania wilgoci nie wydzielają się jakieś substancje które mogą być szkodliwe dla akwa?

Ktoś może ma takie doświadczenie?


b502e8795b83189a88ee0374fc0240f2u929a809.png

Akwa: 100x55x60h, Sump: 70x45x45, 2xAI Hydra 26 + AI Director, Deltec SC1456, Ecotech Vectra M1, 2x RW-8, 1x RW-4, NP reducing biopellets
TM Syn-Biotic, Balling CZDA+AF Component Strong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

To nie ma sensu. Mieszanka bezwodnych soli w wiadrze działa dokładnie tak samo jak "pochłaniacz wilgoci". Trzymaj sól w szczelnym opakowaniu to ci się nie uwodni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam do soli wrzucone dwa woreczki SIlicagelu, nie wiem czy dobrze ale działa i nie łapie wilgoci


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlaśnie testuje ryż bo wydawał się najbardziej bezpieczny.

A sól muszę jakoś osuszyć, bo sie taka bryła zrobiła, że bez młotka nie podchodź.... :(


b502e8795b83189a88ee0374fc0240f2u929a809.png

Akwa: 100x55x60h, Sump: 70x45x45, 2xAI Hydra 26 + AI Director, Deltec SC1456, Ecotech Vectra M1, 2x RW-8, 1x RW-4, NP reducing biopellets
TM Syn-Biotic, Balling CZDA+AF Component Strong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A sól muszę jakoś osuszyć, bo sie taka bryła zrobiła, że bez młotka nie podchodź.... :(

zbrylona sól nadaje się tylko do wywalenia - było o tym kilka razy !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, było, ale raczej na zasadzie: "a zbrylila mi sie i nie bede ryzykowal". Chetnie bym sie dowiedzial tak naprawde dlaczego nie powinno sie takiej soli uzywac. Jesli masz dostep do takich informacji to bylbym wdzieczny.


b502e8795b83189a88ee0374fc0240f2u929a809.png

Akwa: 100x55x60h, Sump: 70x45x45, 2xAI Hydra 26 + AI Director, Deltec SC1456, Ecotech Vectra M1, 2x RW-8, 1x RW-4, NP reducing biopellets
TM Syn-Biotic, Balling CZDA+AF Component Strong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nikogo nie namawiam do stosowania zbrylonej soli, ale ja właśnie teraz na takiej jadę. Chodzi o Reef Crystals. Zmierzyłem na niej kh-9, mg 1250, wapń 420, więc widać że parametry poleciały od pierwowzoru ale robię na niej podmianki i nic złego się nie dzieje, chociaż oczywiście należy ją traktować jako niepełnowartościową


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Mi zbrylona IO pozostawiała "mleko" w beczce, po wlaniu do akwa na szybach i pompach osadzał się biały nalot.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy od zbrylenia. U mnie IO po zbryleniu nie rozpuszczała się do końca zostawały jakieś białe farfocle. Jak zrobiłem na takiej wodzie podmiankę to mi się połowa koralowców pokurczyła. Lepiej wywalić.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@silvia dzieki, właśnie o coś takiego mi chodziło.

Póki co, widać po parametrach w akwa, że sól do podmian ma obniżone KH. Postaram się jeszcze zrobić testy świeżej wody jak rozmiesza mi się to co wsypałem do wiadra.


b502e8795b83189a88ee0374fc0240f2u929a809.png

Akwa: 100x55x60h, Sump: 70x45x45, 2xAI Hydra 26 + AI Director, Deltec SC1456, Ecotech Vectra M1, 2x RW-8, 1x RW-4, NP reducing biopellets
TM Syn-Biotic, Balling CZDA+AF Component Strong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że sklep, w którym kupiliscie sól bez problemu Wam wymieni na nową ;) Tak na poważnie jeśli sól nie jest niebieska spokojnie nadaje się do użytku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również od czasu do czasu ładuje zbryloną sól do baniaka i nie widzę jakiejś specjalnej różnicy , moim zdaniem to przesada , różnica pomiędzy zbrylona a nie zbrylona jest tak znikoma , że same pisanie o tym ma również znikomy sens :), jedynym przypadkiem w którym mogło by mieć znaczenie to posiadanie baniaka o pojemności jednego litra, Jest zresztą taki sklep z Krakowie w którym zawsze sprzedają już zbryloną sól :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znalazłem w szafce przedpotopowy worek z jakimś kg soli preis, ostro już wilgotna, zbrylona i kh na niej to 4,3, więc przy zbryleniu chyba po prostu trzeba zrobić testy i wtedy podjąć decyzję, zbrylenie zbryleniu nie równe


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomasz, święte słowa. Sam ostatnio rozpuściłem 0,4kg już zbrylonej SBS z 3kg SeaSalt, wszystko AF. Zostało mi ze starego zbiornika prawie 1kg SBS i 10kg Sea Salt z zakładania nowego. Tak sobie pomyślałem, żeby wzbogacić tą Sea Salt tym SBS i się udało.

A swoją drogą. Sewer, jeśli to nie jest Know-How, jaki macie stosunek SBS do NaCl w SS i RS? dla 3kg wychodzi mi coś koło 200-300g różnicy, choć to może być kwestia uwodnienia. Celem osiągnięcia zasolenia 35ppt sypię 3kg SS albo bliksko 3,2kg RS (objętość przybliżona, ale i tak nie ma znaczenia). Po wsypaniu SBS nie mierzyłem zasolenia, to mój błąd, ale przy 8% podmiance to i tak nie zrobiło dużej różnicy.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tester pol wiadra 25kg soli kupionej w kwietniu tez? ;)

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk


b502e8795b83189a88ee0374fc0240f2u929a809.png

Akwa: 100x55x60h, Sump: 70x45x45, 2xAI Hydra 26 + AI Director, Deltec SC1456, Ecotech Vectra M1, 2x RW-8, 1x RW-4, NP reducing biopellets
TM Syn-Biotic, Balling CZDA+AF Component Strong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Arduan stosunek SBS do NaCl jest różny w obu solach. Głównie ze względu na różne ilości niektórych mikroelementów. To na bazie podstawowej mojej wiedzy. Jesli to istotne dla Ciebie napisz proszę do Damiana on jest głównym chemikiem AF ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tester Grzegorz chyba pisał do sewera :)

Ja trzymam wiadro 10kg soli AF reef salt zamknięte w oryginalnym worku, później w oryginalnym wiadrze i w ciemnej zamkniętej szafce. Niestety chwilę po otwarciu (miesiąc, dwa) od razu mi się zbryliła... poprzednie mniejsze opakowania miały to samo. Teraz zauważyłem że sól jest cięższa - trzeba jej więcej sypać i wydaje mi się że magnez spadł, bo prawie nie miałem jego konsumpcji w akwarium a ostatnio coś spadł. Po rozpuszczeniu soli we wiadrze widać biały osad na pompie i na dnie - po prostu do akwarium zlewam z góry, a to zostaje we wiadrze.


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie na soli RC też trochę osadu ląduje na dnie w wiaderku po zbryleniu. Czekam aż opadnie i resztę wlewam do baniaka. Ale ta sól ma stosunkowo wysokie parametry początkowe więc zbrylanie takiej krzywdy parametrom nie robi. Ale po zbryleniu to już chyba podmianki bez przeprowadzenia testów bym wykonał.


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu udało mi się zrobić test wody którą zrobiłem ze zbrylonej soli.

KH jest.. hm, tragiczne... 90 ppm (Hanka) co oznacza jakieś 5,04dKH!

"Fabrycznie" ta sól powinna mieć 11dKH.

Do poprzedniego mojego posta: Faktyznie miało być @sewer, a nie @Tester. Sorki chłopaki :)

Edytowane przez Gregorq (wyświetl historię edycji)

b502e8795b83189a88ee0374fc0240f2u929a809.png

Akwa: 100x55x60h, Sump: 70x45x45, 2xAI Hydra 26 + AI Director, Deltec SC1456, Ecotech Vectra M1, 2x RW-8, 1x RW-4, NP reducing biopellets
TM Syn-Biotic, Balling CZDA+AF Component Strong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.