Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, przymierzam się do swojej pierwszej mikro solniczki. Aktualnie zebrałem już większość gratów ale jak to zwylke bywa mam wiele wątpliwości i pytań.

Aktualnie posiadam:

- szło 35x35x30 (36l brutto)

- kaskada FZN-2

- grzałka 50W,

- Koralia Nano Evolution 900,

- AQUAEL DECOLIGHT DUO 2x11W MARINE,

- Siporax 1l,

- bakterie MICROBE LIFT- SPECIAL BLEND,

- Żywy Piasek Bio-Active Live Samoa Pink 4,5kg,

Planuje zakup 4-5kg żywej skały i zalać wodą z działającego zbiornika.

Co do pytań to jaką skałę kupić, ze świerzej dostawy, czy lepiej taką odgazowaną, która jest już odgazowana (w Aquario mają taką sprzed miesiąca) - zakładając, że najbardziej interesuje mnie makro życie, co do ryb to planuje jakąś babkę kopiącą i bezkręgowce.

Drugie pytanie, czy musze stosować do podmian wode z tą samą solą, co użyta do zalania zbiornika, czy mogę wybrać jakąś inną i jeżeli tak to co polecacie.


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Soli nie musisz stosować tej samej. Ja polecam na początek Red Sea Salt. Co do skały ja osobiście wybrałbym odgazowana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

że swojej strony zdecydowanie polecam żywą

największa przyjemność na początku to siedzieć z nosem przy szybie i patrzeć co z niej wylezie

jak kupisz odgazowana to jak lizanie czekolady przez szybę

sól BT albo AF w zupełności wystarczy

skały chyba za dużo, zależy jakie kawałki,do takiego zbiornika najładniej jedna na środku zresztą sam zobaczysz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sól tak jak poprzednik pisał możesz stopniowo zmieniać na inna, grunt to nie zmieniać rodzaju co chwile. Co do skały... trudny wybór ale na pewno musisz się upewnić czy skala odgazowana w sklepie jest w wodzie o odpowiednim zasoleniu i cyrkulacji. Mimo wszystko tez wolałbym taka prosto z frachtu :-) Nie lepiej kupić kaskade fzn 3? Praktyczniejsza i sprawdzona nie przez jednego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do skały to chciałbym tak jak kolega Volf obserwować co z niej wyjdzie - wie ktoś z was może gdzie można kupić taką "świeżą" skałe kupić? Ilościowo to pewnie dopiero się okaże jak będę wybierał w sklepie ile wyjdzie.

Co do kaskady to akurat mam taką pod ręką, jeżeli okaże się że jest za mało wydajna to zmienię na fzn-3 lub hbl-701 (ta na skimmer, co bardziej mnie do niej przekonuje, nie wspominając o cenie, a czytałem opinie i ludzie sobie chwalą ten model)

Co do soli to chciałbym wybrać jedną i przy niej pozostać, bo przy podmianach 5l na tydzień to nawet przy najmniejszym opakowaniu starczy jej na długo.

Za jakiś miesiąc planuję zmienić światło na LED'ową lampę około 45W (10x white + 5x blue) bo ta z aquela to jakoś tak słabo świeci - czy taka ilość nie będzie zbyt duża to tak małego zbiorniczka - czy może lepiej zmniejszyć ilość LED'ów?


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za jakiś miesiąc planuję zmienić światło na LED'ową lampę około 45W (10x white + 5x blue) bo ta z aquela to jakoś tak słabo świeci - czy taka ilość nie będzie zbyt duża to tak małego zbiorniczka - czy może lepiej zmniejszyć ilość LED'ów?

No do 30 litrów - 45 W w ledach - to chyba sporo za dużo.

Ledy dla oka jakby slabiej swiecily ale korale dostaą wiecej tego strumienia swietlengo o np t5.

a ja mam 3x6W wlasnie ledowe moduly aquaela i trzymam tam z powodzeniem spsy - wiec wychodzi 18w a Ty chcesz 45 W??

No chyba za duzo:)

Ale niech się ktoś inny jeszcze wypowie w tej kwestii.


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupowałem jakoś 2 tyg temu skałę w aquario i w akwaswiat - jak ci powiedzieli ze w aqario maja z przed miesiąca to jakaś ściema wielka - maja z starego akwarium swojego :D jest mega odgazowana jakes życie w skale coś sie może trafi ale koralowce czy cos zapomnij....

W akwaswiat zaś maja skałę w 2 zbiornikach jak dadzą ci z dużego wybrać (bo mi powiedzieli ze skałą zarezerwowana) bierz bo fajna dość podobno, jak z małego to życia mało jest.

A co do skały to tak 3-5 kilo Ci styknie sam zobaczysz w sklepie a skałę świeża kupisz w erybce z frachtu maja ale czytałem ze takich małych kostkach nie robi sie na skale z frachtu a ty chyba jeszcze bez odpieniacza myslisz akwarium mieć to już na pewno bym odpuścił.

Edytowane przez azgar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

45W w ledach to zdecydowanie za dużo. Przyjmuje się około 0.5w na 1litr wody w zależności od barwy światła. Odpuść sobie taką żarówę i zostaw aquaela. Sam taka posiadam i jest w zupełności wystarczająca. Co do skały decyzja należy od Ciebie, ja kupowałem świeża i nie żałuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaryzykuje i kupie z frachtu, w czwartek się wybiore do eRybki do zabrza i coś wybiorę.

Co do lampy to poprostu zmniejszę ilość LED'ów albo prąd, bo planuje budowę lampy z możliwością sterowania jasnością i czasem świecenia (aby można było programować wschody i zachody oraz oświetlenie nocne), niestety przy tej lampce aquela nie da się tego zrobić.


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skała najlepiej z czyjegoś zbiornika, przynajmniej zdrowa zasiedlona zdrowymi organizmami ale z tej ze sklepu też pewnie jakieś bestie wypelzną

oświetlenie kupisz w firmie ledbyt, pięć diod 3w, zasilacz,kawałek radiatora z szybką i masz super oświetlenie z super blikami za około 50zł i sterowanie też sam sobie zrobisz

Edytowane przez volf (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i ruszyłem :)

Ostatecznie zakupiłem żywą skałę w eRybce - wyszło 6kg.

Wczoraj zalałem wodą ze sklepu, dodałem żywy piasek, wsadziłem koralie i kaskade z siporaxem. Wlałem zalecaną porcję bakterii. Narazie ustawiłem świecenie 10k przez 3h, aktynika 12h (niestety lampa dość mocno świeci i mojej żonce przeszkadza w zasypianiu, więc ręcznie włączam jak wstane i wyłączam przed spaniem). Teraz pozostaje mi już tylko czekać i obserwować, może się coś wykluje.

Dzień pierwszy:

Sight_2015_10_01_151844_866.jpg

Po wsypaniu piasku:

Sight_2015_10_02_082439_218.jpg

Dzień drugi:

DSC_1322.jpg

Oczywiście pierwotne ułożenie przestało mi się podogać i troche poprzestawiałem, ale jeszcze mi coś nie pasuje. Brakuje mi chyba jeszcze kilku mniejszych kawałków, bo widze miejsca gdzie mogłoby coś leżeć.

Troche bliższych zdjęć:

DSC_1323.jpg

DSC_1325.jpg

DSC_1326.jpg

Narazie cisza, nic nie wyszło. Szkoda, miałem nadzieje na jakies żyjątka, no ale może jeszcze się czegoś fajnego dopatrze:)

Edytowane przez Gothmog (wyświetl historię edycji)

Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i super, jak będziesz w pobliżu to zadzwoń, jakiś kawałek skały z robalami i wężowidłami się znajdzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 30l 6kg to i tak moim zdaniem za dużo wiec kolejne kawałki są zbędne. Dojdą korale i "puste" miejsc będą ładnie zasłonięte :-) widać skala konkret wiec i życie z pewnością się pojawi, trochę cierpliwości ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i super, jak będziesz w pobliżu to zadzwoń, jakiś kawałek skały z robalami i wężowidłami się znajdzie

J

estem w każdy wtorek i czwartek w Będzinie na warpiach i to kiedys bardzo chetni podjede, tylko daj znać kiedy:-)


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała nawet ładna, tylko bym ją trochę inaczej ułożył. Nie podoba mi się ten kloc na samej górze, osobiście póbowałbym bym go rozłupać na dwie częsci i uformował z nich taras. Bo tak jak jest teraz, to nie ma za bardzo jak postawić na tym kawałku korala, można ew przyklejać... Zaś ten kawałek na pierwszym planie, odsunąłbym minimalnie w kierunku przedniej szyby, tak ze 2-3 cm.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień trzeci za nami. Troche znowu pomoczyłem ręce w wodzie i poprzesuwałem skałki.

DSC_1333.jpg

Ogólnie nic się nie dzieje.

Dzień czwarty

Przyszły okrzemki:) Widać je na piasku przy przedniej szybie oraz na górncyh skałkach.

DSC_1355.jpg

DSC_1351.jpg

DSC_1352.jpg

DSC_1353.jpg

DSC_1354.jpg

I na szybie pojawiły mi się takie maleńskie białe miotełki, tylko nie wiem czy to po prostu brud się osadził, czy jakieś mikroorganizmy. Niestety aparat tego nie potrafi wyostrzyć, może jak przyjdą soczewki do makro fotografii to się uda :)


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień piąty:

DSC_1362.jpg

brązowy nalot to chyba jednak nie okrzemki a raczej dino, pojawiły się bąbelki powietrza i "włoski"

DSC_1357.jpg

DSC_1356.jpg

dodatkowo jak kupowałem skałki to posiadały taki nalog w kolorze różowym, przede wszystkim ta po prawej stronie, aktualnie ten nalot stał się jasno zielony:

DSC_1363.jpg

Poradźcie czy mam coś z tym robić, czy spokojnie czekać, aż samo sobie pódzie?


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mineło troche czasu a w baniaku prawie bez zmian. Troche glony znikają, tylko nie wiem czy to zasługa asterin czy poprostu same z siebie odchodzą. W między czasie dostałem kilka małych korali i 2 malutkie asteriny.

Nie wiem dla czego ale bardzo dużo robi mi się piany na tafli wody, czy coś nie tak czy to wina kaskady?

Posłuchalem porad i zamówiłem większą kaskadę, jako że znalazło się troche funduszy zamówiłem też odpieniacz Resun SK 300, którego planuje wcisnąć do kaskady.

Aktualne zdjęcie:

Sight_2015_10_19_202137_395.jpg


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak byś chciał jakieś proste koraliki to daj znać bo chyba nie daleko mieszkasz


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

czyść szyby jak zgaśnie światło - sprawdza się włóknina filtracyjna na czyściku żeby zbierać większość tego co ma wrócić do wody

wykombinuj sobie skimmer powierzchniowy - nie będzie piany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak byś chciał jakieś proste koraliki to daj znać bo chyba nie daleko mieszkasz

Bardzo chętnie:) Odezwę się za jakieś dwa tygodnie bo teraz nie mam nawet czasu żeby podjechać.


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś zrobiłem pierwsze testy. Odczynniki z Tropical'a. Miałem pH, NO3,NO2, kH. Wyniki wyladowały w stopce. Dojrzewanie dalej trwa, więc dalej czekamy:)

PS. Jako, że akrwarium ruszyło, proszę adminów o przeniesienie wątku do działu z akwariami.


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na dobre to Tobie ruszy jak NO2 zejdzie do 0 :smiling:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sie ostatnio zastanawiam, bo w planach zmianę szafki pod to akwarium i myślałem, żeby zrobić jakiegoś małego sumpa w środku, tylko pytania jak zrealizować spływ. Jednoceśnie może się okazać, że szkło też wymienie bo zauważyłem że jedna ze ścianek lekko się rusza jak ręką "macam". Pudełko przelewowe jak widziałem na sieci to koszt prawie 200zł, a może zrobić miniaturowy komin przy zamawianiu nowego szkła?


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak masz możliwość upchac sump to nawet się nie zastanawiaj, przynajmniej boboków z krawędzi akwarium się pozbędziesz, a mini kominek załatwi sprawę

edyta, pochwal się lampą

Edytowane przez volf (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.