Skocz do zawartości
Filip2

[950l] - większe nie wejdzie by Filip2

Rekomendowane odpowiedzi

Długa cisza spowodowana przez komplikacje budowlane, wymiana okna koło planowanego akwarium;/ Przewidywany czas 2 miesiące

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z olbrzymią przyjemnością wracam do projektu projekt!

Akwa w ost wknd zostało postawione na stelażu; nie było łatwo:)

Dalszy ciąg elektryki, skrzynka bezpieczników zrobiona przez Grześka została przetestowana i działa.

Dziś dalszy ciąg.

med_gallery_22538_3580_576974.jpg

med_gallery_22538_3580_943536.jpg

Oczywiści wyszły nowe problemy:)

1. Montaż pomp cyrkulacyjnych - nie ma miejsca na magnesy...

2. jak ustabilizować hydraulikę żeby przy przełączaniu zaworów się nie ruszała

Edytowane przez Filip2 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2. jak ustabilizować hydraulikę żeby przy przełączaniu zaworów się nie ruszała

Ja mam założone plastikowe obejmy na rury (kupiłam w sklepie z morszczyzną, żeby fi pasowało). Ponieważ rury sporo odstają od tylnej ścianki, to obejma jest przymocowana do drewnianego klocka, a klocek do ścianki. U mnie wystarczyło złapać każdą rurę w jednym miejscu i nic się nie rusza.

A co do cyrkulatorów, to sa jeszcze takie na przyssawki, ale raczej te małe, nie do takiego dużego akwarium. Można by było jeszcze próbować przykleić cyrkulator do kawałka plexy, albo czegoś plastikowego i ten "uchwyt" spróbować jakoś przymocować do krawędzi szyby albo wzmocnienia

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie ratuje dziura w scianie. Jesli akwa na centymetr do sciany to nie bedzie widac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elektryka zrobiona:)

med_gallery_22538_3580_2515019.jpg

Teraz będzie montowane RO.

@Nik@ - Tak własnie miałem w poprzednim akwa, ale odległości otworów w akwa od ściany były sporo mniejsze. Myślę, że jak zacznę przymierzać hydraulikę, to będzie można dobrać jakieś rozwiązanie.

@Damian K. - Dziury były pierwszym pomysłem, ale żeby rozwiązanie było uniwersalne przy zmianie na inne pompy zaczynam myśleć o szybce/ kawałku pleksi w waveboxie do którego bym przymocował pompę i zastosował elastyczne rozwiązanie umożliwiające na działającym akwa tą przegrodę przesuwać, tak jak napisała Nik@.

Edytowane przez Filip2 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

C.D.

Przymiarka sumpa:

med_gallery_22538_3580_310319.jpg

med_gallery_22538_3580_297488.jpg

Oczywiście przy noszeniu uwaliłem sump :///////

med_gallery_22538_3580_398321.jpg

i przymiarki hydrauliki i pomp:

med_gallery_22538_3580_1019288.jpg

med_gallery_22538_3580_382750.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takie pytanie te zawory od odpływu do ścieków to jest pompa z powrotu wody rozumiem??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Elektryka zrobiona:)

med_gallery_22538_3580_2515019.jpg

Podziwiam Cie z tą ilością gniazdek, mnie by nikt nie zmusił do siedzenia pod akwarium i montowania tego ;)

Dariusz Barcikowski

Wysłane ze Samsung Galaxy S 6 edge

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.12.2016 o 16:22, dawa27 napisał:

takie pytanie te zawory od odpływu do ścieków to jest pompa z powrotu wody rozumiem??

Na jednej z pomp obiegowych jest trójnik i dwa zawory, jeden do akwa drugi do kanalizacji.

@DarekB30 - normalnie nie nalezę do cierpliwych, ale miałem dużo czasu czekając aż zarobie na resztę zabawek:)))

 

No i w końcu update, czekam aż RO naciurka... jeszcze 6 dni :D

Ale po kolei:

1. Przeprowadziłem testy na słodkiej wodzie, ujawniły parę nieszczelności w hydraulice i skończyło się na sklejaniu jeszcze raz tym razem nie oszczędzając kleju. Z pozytywów udało się szybko układ wyciszyć, jeszcze bez obudowy, co było miłym zaskoczeniem.

2. Udało mi się zakupić lampę ATI 4x75W LED + 4x80W T5, więc plany budowy odeszły w niebyt. Lampa jest super, ale nie ma kabla do kompa. Inżyniera który wymyślił ustawienie jej 5 onClick przyciskami, na wyświetlaczu 2 liniowym, kazałbym rozstrzelać, a za brak modułu WiFi posypywać rany solą;oczywiście morską. 

3. Zakupiłem skałę we Wrocławskim Trzmielu 70kg:
large.pudla.jpg.e6dbca730e017bbfcb0d1aa8

large.skala.jpg.b15ad78ad3b368369fd29e08

4. Projektowanie na sucho, trzyma tylko tarcie i grawitacja:

large.projekt.jpg.95aae3f06ff86ef0859330

5. I już w akwarium, na trytki. Wiercenie na rurki nie wyszło bo kawały były za wielkie i nie miałem tak długich wierteł. W niewidocznych miejscach są przyczepione rurki zewnętrznie przytrytkowane do skały. Zamantowałem też pompy rw-20 tki, ale o tym czy zadziałało mocowanie dopiero za 3 dni jak nalci woda

large_akwa.jpg.7a03aa7f8b09e02575d896e77

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie się zapowiada :-)


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny projekt! Kibicuje i napewno będę tu zaglądał :) 

ciekaw jestem jak będzie się spisywała lampa ATI ?


[105 l] ReefMAX, start 20.04.2010 ::: 13kg LR, 9kg LS ::: Cyrkulacja Tunze 6025 ::: oświetlenie 3 x 24W + nocny LED

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=28572&n=last#bottom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.01.2017 o 22:16, Moljzesz napisał:

Fajnie się zapowiada :-)

Thx:) 

Dnia 1.02.2017 o 21:00, Arti_surf napisał:

Bardzo fajny projekt! Kibicuje i napewno będę tu zaglądał :) 

ciekaw jestem jak będzie się spisywała lampa ATI ?

Ja też, na razie na domyślnych ustawieniach z przestawioną godziną (tyle byłem w stanie wyklikać $%#%##% przyciskami), czekam na kabel usb.

Update:

W poprzednim poście zapomniałem wspomnieć, że ten podobający mi się strasznie układ skały ułożyła moja Agnieszka i to jej ręce spinały trytkami skałę w Akwa:)

Dojrzewanie start! Plaga okrzemek i wieczorne dotlenianie w postacie milionów pęcherzyków tlenu.
Cały czas mam leciutką mgłę, ale daje jej na razie szanse na samodzielne zniknięcie.
Wsypałem piasek ReefFlowers wiadro 23kg, na razie bialutkie i takie jak ma być.
Odpiernicz na mokro i codziennie mycie.
Dolewam bakterie AF Bio S, ale dawka 1/10 zaleconej
large.okrzemkowy.jpg.f18c3bfd7fa10bcb325

Przed wysypem okrzemek, włączałem TURBO łącząc nowy zbiornik ze starym żeby powoli sobie ciurkało
large.podmianazmalym.jpg.a7955a6aed56b29

No i patent który na razie sprawdza się bardzo dobrze. Aby zwiększyć zakres cichej pracy komina zamontowałem "daszek" ze spienionego plexy. Na rurach są zapięte trytki tworząc oparcie kiedy poziom wody jest niski, na grzebieniu zapięte są trytki kiedy poziom  jest wysoki. Efekt: przynajmniej 3-4cm absolutnie bezszelestnej pracy komina z auto dostosowującym poziom daszkiem. 
large.daszek.jpg.a20e198f19ce1ea0702fd7b

Na koniec, zanim wystawie na targowisko, jeśli znacie kogoś kto planuje zacząć przygodę z morszczyzną powoli mogę zacząć myśleć o sprzedaży malucha:

Zestaw Blau na LED-ach po gruntownych upgradach... właściwie z oryginału jest szkło i ledy:))) Jeśli znacie kogoś zainteresowanego to zestaw będzie dostępny pewnie pod koniec marca. Zabieram ryby, krewetki i twarde, reszta szuka nowego właściciela. 
large_Akwa.jpg.1d656f3814a5f1582ab8e72a5

large.panel.jpg.4df28fce1d63a3ee898861f7

Edytowane przez Filip2 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak w założonym przed chwilą wątku w/w, ma ktoś doświadczenie z giętkości plexi?? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update!
Brąz dalej rządzi, ale NO2 już dynamicznie zaczęło schodzić, więc zdecydowałem wpuścić pierwsze życie.

Na pierwszy ogień poszedł krab ze ślimakami, wrzuciłem też fragmenty twardych które mi się gdzieś przy konserwacjach małego pokruszyły.

Dolałem też bakterii. Cały czas utrzymuje się zamglenie.

Tydzień później, 2 dni temu pierwsze ryby, Naso elegans i Ecsenius bicolor i ukruszone fragmenty od Gregorq. 

Na razie mieszkańcy mają się dobrze, a korale się trzymają.

large_akwa.jpg.9435f46c71281ea5967f1bdbe

large_naso.jpg.ae84ba499ad4dd5782bc9bbbf

large.Slimak.jpg.d63aab54097aba266d99029

 

Z nowości sprzętowo technicznych:

Sterownie zaworem pływakowym-analogowym dolewką  bezpośrednio z RO/DI z zaworem czterodrożnym jest totalną porażką! Poziom nawet w zmniejszonej komorze do ok 10l zmniejsza się tak powoli, że RO popuszcza, TDS szaleje a DI wytrzymuje może tydzień. Rozwiązanie jest pomyłką. 

Zacząłem konstruować dolewkę elektroniczną do RO/DI, plan jest taki aby finalnie skonstruować mercedesa ( a co mi tam, Rolls Royce:) dolewek. Zaczytałem się w fora za oceanem i pomysł zaczął się jawić: w pełni automatyczna, zintegrowana z TDS, z pomiarem ciśnienia z logowaniem do kompa, co pozwoli diagnozować wkłady, z trzema wyjściami: Akwa, podmiana i wiadro i wykrywaniem awarii. Chyba nie muszę sterować pompą ciśnienia bo trzyma u mnie 3-4,5 bara, ale to do zastanowienia po testach.

Zamówienie z kraju środka z czujnikami płynie.....
 

Przy wsparciu Aledrogo, Casto udało mi się skompletować coś na początek:
A więc Arduino, elektrozawory do RO , poliwęglan, pływaki etc...

Wersja 1.0 miała załatwić dolewanie do akwarium, a więc 3 zawory: główny, flush-ujący membranę, i wpuszczający do akwa. Widać efekt w działaniu na zdjęciu nr 1 ta zielona poświata na dole. Na początku ustawiłem flush na 30s, histerezę dolania na 2 min.

No i zaczęły się górki, przy flusowaniu TDS za RO przed DI idzie w 3-4 sec do poziomu ~150 i zaczyna logarytmicznie spadać do poziomu 004 w ok 2-3 min. DI dostaje takiego strzała, że w tydzień zaczyna pokazywać 003... Dobrze że sprawdziłem i zmieniłem ustawienie na flush na nie częściej niż co godzinę 10s, histereza 5 min. Do Akwa leci lepsza woda, ale DI jak dostawała tak dostaje. Oznaczamy wersje jako 0.1:)

Wersja 0.1a została wzbogacona o możliwość napełniania wiaderka, poprzez manualny by-pass elektrozawóru głównego.

Wersja 0.2 ma dodatkowo spuszczać urobek za RO przez jakiś czas do ścieku aby zgubić tą zwyżkę zanieczyszczeń. Na razie czasowo, później jak dojdą spróbuje reagować na pomiar TDSa. Dziś po pracy jadę kupić trójniki i przerabiam:)

large_RO.jpg.d3999b0d5a415e4405daca4cb72

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Po przerwie aktualizacja, akwa dalej dojrzewa co będzie widać na zdjęciach, aktualnie faza: hipis
Jako że cały zbiornik przypomina wieeeeelkie refungium NO3 - 0 PO4-0.
Jestem po trzech podmianach po 120l.
Stosowałem wate (co 24h wymiana) aby wyklarować wodę, operacja zakończona sukcesem.

Odpieniacz przelał mi 2 razy, co poskutkowało bezinwazyjną modyfikacje która na razie, odpukać, utrzymuje stabilną pracę, porobię zdjęcia i będzie w nast aktualizacji.

W końcu ustawiłem cyrkulacje i przeniosłem pompę do boxa. Droga przez mękę odpowiadając @Coltrane, ale się udało.
lość kombinacji, kątów, ustawień wykorzystania mocy pompy, wciskanych rur silikonowych do boxa aby rozbijały prąd wody powracającej nie miała końca. W końcu się udało i dwie RW-20 pracują prawie niesłyszalnie, nie podnoszą piasku i pięknie falują glonami w całym akwarium.

Dziś już wiem, że pomysł z drugim boxem (tym dalej) i ustawieniem akwa w narożniku to jest zły pomysł i nie polecam (no chyba że ktoś ma smykałkę do wspinaczki i zestaw z "Mission impossible"). Nawet jeśli się tam dostanie to: jeśli ją umieścić przy górnym otworze pompa zasysa powietrze , a do dolnego nie umiem się dostać, nie mówiąc o ustawieniu tak aby nie buczało.

Mam już 2 miesiące rachunek za prąd, ech 200 nie wyjęte.... 

doszło trochę życia, w tym przy tym podejściu wpuszczam najpierw ukwiały, niech łażą!

niestety na wieczną rafę trafił bicolor, wyskoczył i citron, którego podejrzewam zakatowali mieszkańcy.

large_akwa.jpg.634011ad2d04bcd3e36eef7fd

large_jez.jpg.b9f180ee1fde8f52a249b7f980

large.pompa.jpg.aa11acf995fd9f19c403fb61

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.