Skocz do zawartości
hajtaler

Hodowla Fito coś nie tak

Rekomendowane odpowiedzi

wiesz co,, nie jestem expertem w tym ale widze ze za malo plynu i teperatura ma znaczenie, i chyba jest to pierwsza odpowiedz czemu nie mozesz miec efektu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do mocy światła, to wydaje mi się, że fitoplankton lubi go więcej niż mniej.

Ja również od kilku tygodni hoduje fitoplankton na bazie F2. Świecę podobnie 16h.

Początkowo świeciłem jedną lampą ledową 5W, widmo białe ciepłe ale ponieważ po tygodniu fitoplankton był raczej blady, dodałem kolejne 7W tym razem biało niebieskie. Była lekka poprawa, ale ciągle tygodniowy urobek nie był wystarczająco zielony. Porównuję to oczywiście do fitoplanktonu, który kupiłem na start.

Zakupiłem więc halogen ledowy 20W, światło zimno białe. Po tygodniu końcu mam zieloną gęstą zupę jakiej chciałem.

Świecę centralnie z góry do pojemnika z około 3-ma litrami fito. Napowietrzam tyko podczas świecenia. Pojemnik jest dodatkowo owinięty folią aluminiową, żeby zwiększyć zużycie światła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

(...) . Napowietrzam tyko podczas świecenia.

Błąd - napowietrzanie ma być 24h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są osoby na tym forum, które trzymają fitoplankton na parapecie bez dodatkowego doświetlania i bez napowietrzania zupełnie. Jedyne co robią to od czasu do czasu mieszają fito. Nie wiem jak im się udaje taka hodowla ale skoro to praktykują to pewnie nie jest źle .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wiem, dlatego jestem w szoku że mi nie wyszło,dzisiaj zamawiam nowe fito od innego sprzedawcy


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są osoby na tym forum, które trzymają fitoplankton na parapecie bez dodatkowego doświetlania i bez napowietrzania zupełnie. Jedyne co robią to od czasu do czasu mieszają fito. Nie wiem jak im się udaje taka hodowla ale skoro to praktykują to pewnie nie jest źle .

bez dodatkowego swiatla tak ale bez powietrza ktore to ma duze znaczenie to tez jestem w szoku, rozne rzeczy sie dzieja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Nie ma w tym nic dziwnego. Chodzi o to żeby pH było w miarę stabilne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie sprawa jest bardzo prosta. w domu nie da sie osiagnać pełnej sterylności. wiec wszystie nasze hodowle fito to walka miedzy hodowanym fito a bakteriami. Stwarzajac jak najbardziej optymalne warunki dla fito pozwolimy mu wygrać z bakteriami.

Jeśli jest za mało światła wygrają bakterie, jeśli jest za ciepło to tez plus dla bakterii, podobnie z nawozami przenawozenie, nawóz zawierający organikę, czy hodowla w której są martwe komórki i...bakterie wygrywają.

Po prostu musimy stworzyć takie warunki żeby to fito wygrało. A ponieważ tych czynników trochę jest stad różnice- Jeden hoduje na oknie i jest świetnie ,inny ma superurządzenia i pada.

Miałam dwie butelki (po2.5l) karmię f2. w przeciągu 2 dni zrobiły się ciemnozielone gluty (jakby się zwarzyło mleko) i jasnożółtawa woda. Butelki stały obok siebie, tak samo obsługiwane. i w jednej bakterie wygrały.

Najważniejsze jest źródlo hodowli. Niestety zdarza się że sprzedający wyyła mocno rocieńczony fito. Jeśli zawiera on jeszcze dużo nawozu to po dolaniu wody(pół na pół) i dolaniu nawozu szanse na pomyślna hodowle są dużo niższe.

Zawartość nawozu sprawdzam Salifertem na azotany. Poziom od zera do pewnie koło 300 dość konkretnie pokazuje róznice.

Drugi prosty przyrząd to krążek Sechciego Bierzemy linijkę przyklejamy na poczatku coś bialego o powierzchni ok 2-4 cm kwadratowych i zanurzamy w fito. i w momencie w którym nie widać już białego odczytujemy z linijki głębokość zanurzenia.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co sie stanie jak podłącze bimbrownie co2 (woda,cukier,drozdze) do butelki fito? pytam bo kiepsko mi idzie hodowla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak aby byl ruch wody zamiast powitrza z pompki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaką masz dokładnie temp hodowli?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to chyba mam super szczęście

tylko raz (na kilkanaście produkcji) "zblakło" i wylałem

zero "sterylności" czasem leje solankę świeżą .. lub mieszam z tą z podmianki - zależy ile świeżej mi zostanie

pojemnik po makaronie około 1,7l , który po "produkcji" przepłukuje ciepłą wodą i przecieram zmywakiem z kuchni

nawozy : kropla "Aqua Plant" (makroelementy dla roślin wodnych - popularnej :secret: firmy ) i kropla nawozu od storczyków (albo jedno z nich)

światło - jakieś "lekko ciepłe" ledy 0,5W (chyba z kabiny w aucie) - świecą od dołu + pasek (z 20cm) zimnych przyklejony z boku

w sumie około 1W .. nie wiem dokładnie

ostatnio okleiłem pojemnik taśmą do odbłyśników żeby "zwiększyć moc"

jednak ... nie wychodzi taka gęsta "zupa" jakbym chciał , chyba dołożę z ciekawości czerwonego leda 1W

u mnie od 8-9 mcy stoją na parapecie 2 butle po wodzie 5l (lekko niebieskie) z biedry, i jak kolega pisze leję tetra aquaplant, jest ok. leję 0.3ml na 4l co 3-4 dni napowietrzanie 24h, zlewam raz na 3 tyg. Hodowla padła mi tylko raz i to nie wiadomo z jakich przyczyn. Zastartowałem z resztek z lodówki, miałem może ze 100ml i wlałem to do 1l świeżej solanki. Bezproblemowo załapało.


120x60x50 + sump  170W LED DIY (@Magu) + 2x39W T5 130W LED DIY (STEROWANA BY NANORAFA THX) + 2xT5 39W, RO 1000int, JEBAO RW-15 + RW-8, DCP-6500


26659830da7e9a970035b2eb3e17e080u346a148

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaką masz dokładnie temp hodowli?

W domu na parapecie ale doswietlam swietlowka ktora moze troche grzac a na chacie ok 22stopni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja też, się zabrałem za hodowle fito i też trochę chodzę po omacku. Porcję zarodową dostałem od TMK. 2 litry rozcieńczyłem 2L RO na soli Reef Crystals na poziomie zasolenia 1,024.

Hodowlę na początku trzymałem na parapecie a później przeniosłem na balkon na którym przez połowę dnia jest w świetle pełnym reszta półcień. Zastanawiam się czy nie za duże naświetlenie?

Pytanie tylko jaki dawać ten nawóz? Sporo osób leje F2 dużo osób nawozy dla roślin? Dziś byłem w Castoramie i kupiłem nawóz Compo BIO do warzyw i owoców. Przekonało mnie to że w 100% naturalny i duża ilość 3,5% Azot i 6% K2O a dla porównania nawóz do storczyków Agrecola 0,5% Azot, 0,2% Fosforu i 0,7% Potasu. Co myślicie o takich stosunkach Azotu? Narazie pytam bo jeszcze nie stosuje.

Pytanie też jeszcze jak stosować? Tak jak piszą 1ml na 1L raz w tygodniu?

Na pierwszym zdjęciu w sumie od razu po rozcieńczeniu, dwa następne po 10 dniach (dziś przestawiłem na balkon)

IMG 2659

IMG 2674

IMG 2673

Edytowane przez ezoa.pl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i ładnie :)

Mam pytanko - czy jak fito zrobiło się trochę żółtawe to jest coś nie tak czy od nadmiaru światła ?

Nie śmierdzi ani nic w tym stylu


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jak zielone fito robi się żółte to pewnie zdycha. Napewno nie z nadmiaru swiatła...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha czyli do wywalwnia :/


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Nie koniecznie. Może być tak że zabrakło już "paliwa" [nawozu] i dlatego zdycha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wieczorem wlałem nawóz Bio Compo o którym wspomniałem wyżej. 5ml na 5L. Jak przez 10 dni jakiejś różnicy w kolorze fito specjalnie nie zauważyłem to dziś rano fito kolor mocno ciemno zielony. Ten nawóz chyba na prawdę daje radę. Trudno coś wyrokować po 1 nocy ale zobaczymy.

Sam nawóz bardzo gęsty. Chyba to jest to

Bio Compo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co myslicie o naturalnym nawozie z urobku z odpieniacza?


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie koniecznie. Może być tak że zabrakło już "paliwa" [nawozu] i dlatego zdycha.

Tez o tym pomyślałem dlatego wczoraj dolałem nawozu i zobaczymy co się będzie działo

Wczoraj wieczorem wlałem nawóz Bio Compo o którym wspomniałem wyżej. 5ml na 5L. Jak przez 10 dni jakiejś różnicy w kolorze fito specjalnie nie zauważyłem to dziś rano fito kolor mocno ciemno zielony. Ten nawóz chyba na prawdę daje radę. Trudno coś wyrokować po 1 nocy ale zobaczymy.

Sam nawóz bardzo gęsty. Chyba to jest to

Spróbuj następnym razem dać szklankę tego fito na 5L solanki i będziesz widział czy rzeczywiście nawóz jest dobry, bo ty masz od początku to fito zielone i szczerze to na zdjęciach nie widać różnicy


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja polecam nastepnym razem robić w przeźroczystej bance.

mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.