Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Powodzenia  i uważaj na chemie przy remoncie. Ja ostatnio nie miałbym co zbierać w akwarium . Po reakcji mas i wylewek szybko wiążących .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dadario paneli nie będzie... na podłogę ponownie zawita drewno. Ale już nie pod akwarium.

@Luigi poszły dwie wylewki szybkowiążące sms30 i postar20 na szybko obserwując zbiornik nie zauważam drastycznego oddziaływania tychże mas.

Sam remont powoli idzie do przodu. Podłoże wylane, dosycha, obecnie układają się płytki. A w dniu dzisiejszym dotarła część konstrukcji skalnej - tym razem będzie ceramiczny syntetyk...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie leciały wylewki z webera Szybka masa monterska  mapei  15 min  i beton .  Widocznie Atlas bezpieczniejszy . Po wejściu do domu był mocno wyczuwalny zapach chemii. Też myślałem że to inny czynnik , lecz przy drugim laniu schemat się powtórzył.

 

Powodzenia . By remont ciebie nie wykończył finansowo , by zostało chodź na futer dla rybek  

Edytowane przez Luigi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.02.2020 o 21:36, Luigi napisał:

by zostało chodź na futer dla rybek 

o to bym się nie obawiał gorzej jak przyjdzie rachunek za prąd ... trochę tego kręciło licznikiem... 

Dziś już mogę napisać czy akwarium obeszło się zupełnie bez strat. Oczywiście że nie po samym przewiezieniu i przepłukaniu skał zaszalała lampa :) dwa dni ze znikomym światłem w połączeniu z odpadem wypłukanym ze skał przełożył się na pogorszenie kondycji (częściowy zgon) jednej montipory, oraz 2-3 acropory nieco zbielały od podstawy, 2 padły/ Cyjano nie większe niż było przed transportem. Anhiasy zaginęły bez śladu właściwie to od przewożenia zbiornika ich nie widziałem więc zakładam iż wieloszczety je przepracowały na pokarm.
Tymczasowe pomieszczenie z akwarium miało uchylone lub rozchermetyzowane okno, zaklejone drzwi wejściowe i odpalony klimatyzator w cyklu 24h. Woda parowała w miarę systematycznie uzupełniałem dolewkę co nie oznacza iż czasami jej nie brakło. Na chwilę obecną mam 5 dni przerwy od remontu i swobodniejszy dostęp do zbiornika. W dalszej części remontu zakończenie układania podłogi więc najwyższy czas pomyśleć nad wymiarem nowego szkła. Dotychczasowe znalazło przyszłego właściciela szybciej niż przypuszczałem.

Nowy plan to 150x70x60 nad wyborem wykonawcy nadal się zastanawiam ale chyba wybiorę jakość nieco poniżej Szczecina, ale termin wykonania to termin wykonania a nie zwodzenia klienta. Jakoś poprzedni zbiornik utkwił zadrą w pamięci. Stelaż który dotychczas posiadałem jak widać spisał się idealnie podczas przeprowadzki zbiornika więc pomimo iż zabiera 10cm z wysokości szafki raczej pozostawię konstrukcję opartą na podwyższonych nóżkach.

Sprzętu obsługującego setup raczej nie zmieniam. Choć w związku ze zmianą litrażu zastanawia mnie czy nie podejść pod reaktor wapnia - ale to zapewne nie od startu obecnie są inne wydatki. Obsada rybna pozostanie z dotychczasowego zbiornika, obsada koralowa cóż LPS SPS i kilka NP więc tutaj też nie przewiduję rewolucji. 

Sump - tu wielki znak zapytania gdyż konstrukcja którą miałem od początku przeszła niewielką metamorfozę, znam jej największą wadę, jedna przegroda nadal zasługuje na usunięcie i tak się sam ze sobą biję w myślach zmieniać czy dostosować/ zmodyfikować szkło które mam obecnie... Szybciej chyba pójdzie zamówić nowy sump taki jak bym go zmodyfikować coś co się prawie sprawdziło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako że nikt nic nie pisze to cd. monologu...
Dotychczasowy baniak choć nadal mi służy to można powiedzieć iż już znalazł nowego właściciela... co w nim będzie to już zależy od przyszłego nabywcy póki co jest zarezerwowany.

Remont ukończony nadszedł czas rozrysować nowe szkło i po wstępnych wycenach dopiąć zamówienie - bo co tu dużo się rozwodzić i wywodzić... trzeba działać.

20200219_214515.jpg.d93a861187618f5f51cef0e188d6c85e.jpg20200219_214532.jpg.42ec19390d535b10694c23fe990ef660.jpg2129216224_20200219stela.jpg.2a8e0ec76767bc2a69ca20f67419c959.jpg

 

Wiem rysuję brzydko ale ważne iż potrafię się w tych bazgrołach odnaleźć i sporo z tych spraw przemyślałem.... choć jest też element zaskoczenia...  Mając nową podłogę nie mogę sobie już pozwolić na wpadki zalaniowe w związku z czym większość możliwych upływów wody musi zakończyć swój bieg w kanalizacji. Prosty sump zagmatwany pancerny stelaż i baniak szkło jak szkło prostopadłościan z przelewem do kolejnego prostopadłościanu ot cudowność prostoty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe, ja przed postawieniem baniaka 750 długo się zastanawiałam nad podłogą. Ja nie potrafię nie chlapać, włażenie w wiadro pełne wody i chlapanie to u mnie codzienność. Zrobiłam płytki. Gdybym zrobiła panele to już po miesiącu byłyby spuchnięte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) pod akwarium są już położone płytki w zasadzie prawie połowa pokoju w nich wyszła druga część to deska jako że są na tym samym poziomie to woda zapewne i tak popłynęła by pod drewno robiąc niezłe spustoszenie. Dlatego dmucham na zimne... A i tak pewnie zaleję podłogę nie raz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Nik@ napisał:

Hehe, ja przed postawieniem baniaka 750 długo się zastanawiałam nad podłogą. Ja nie potrafię nie chlapać, włażenie w wiadro pełne wody i chlapanie to u mnie codzienność. Zrobiłam płytki. Gdybym zrobiła panele to już po miesiącu byłyby spuchnięte.

też tak miałem do czasu aż akwarium otrzymało podłączenie do kanalizy i wody bieżącej. Każdemu to polecam!
Dodatkowo wysoki stelaż i akwarium 85cm skutecznie zniechęcają do maczania rąk ;) 
 


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No no no... Projekt ładnie się zapowiada... Masa wody. Zastanawia mnie trochę idea tego stelaża, ale pewnie masz to przemyślane i "tak po prostu ma być".  Moim zdaniem dobrze, że zdecydowałeś się na 70cm szerokości... Jednak taka głębia to fajna sprawa w odbiorze zbiornika, chociaż przy 60cm głębokości obsługa zakamarków najłatwiejsza nie będzie... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Coltranei wlasnie o to nie moczenie rąk tez chodzi im mniej tym lepiej to funkcjionowało. Druga kwestia jest taka aby nie garbić się podczas oglądania. I wygodne miejsce na sumpa.

@dadario stelaż część mokra solankowa czyli sump z przesunieciem pod komin zewnetrzny półmokra bo z dolewką dozownikami i miejscem na testy oraz elektronikę. Stąd róznice w wysokosci spodu i ten prawy balkonik podkominowy.

@VDRmiejsce na wsunięcie magnesów od pomp cyrkulacyjnych i balkonik gdzie zawsze mogę polożyć przelewowo włókninę. Czy się sprawdzi nie mam pojęcia bo takiego komina jeszcze nie spotkałem ... najwyżej będę miał co odcinać.

Zabudowa będzie bez zawiasów i też mnie zastanawia czy można wykorzystać stelaż jako magnes? Tylko tu chyba bylo by problemem zakłucanie pracy sond pomiarowych... dlatego raczej standardowo we fronty wmontuję magnesy.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie wiem jak dokładnie ma wyglądać  komin.może rozrysuj go szczegółowo.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@JerzyB rysownik ze nie kiepski jak widac powyzej. Pomiedzy kominem a akwarium ma byc otwarta sucha/otwarta przestrzeń. Czyli komin ma byc odsuniety zewnętrznym balkonikiem przelewowym i wsparty dnem komina doklejonym do akwarium... powstala sucha luka ma umożliwic wsunięcie magnesu zewnętrznego od cyrkulatorów - nie będzie tam wody. Balkonik odsuwający komin może posłużyć za miejsce na włókninę filtracyjną...

 

Taki mój wymysł przez jakiś czas mielony w głowie i wszystkie myśli wskazują iż to powinno zadziałać zgodnie z zamierzeniami. Po starcie zdam relacje czy i jak to działa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta płaska przestrzeń przed kominem zawsze będzie porastała glonami. 

A włóknina? Czy od tego nie jest sump?

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od stalej filtracji niby tak jest sump. W ktorym bedzie rollermat czyli wloknina...

Ale magnesy tylko na tylnej scianie sa srednim rozwiązaniem... i to glowny zamysl czyli miejsce na suche magnesy. Reszta to szukanie do czego by mozna wykorzystac powstaly przelew...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dlaczego magnesy u Ciebie muszą być suche? ja miałem na mokro i nic się nie działo.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1994374977_magnesjebao.jpg.0c6f470db36f301188fd326e12847183.jpg

Ja mialem mokry magnes jebao ktory po wyciągnięciu wyglądał jak to ukazuje zdjęcie. Magnes z innej bardziej firmowej pompy się nie zdążył otworzyć  jedynie stracil plaską powierzchnię styku z szybą czyli zapuchł wewnątrz odlewu pcv. I jakoś niezbyt wygodnie wyjmuje się pompę podczas czyszczenia szukając magnesu w kominie. Dlatego poszukiwałen innego pomysłu.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, chwialek napisał:

Ale magnesy tylko na tylnej scianie sa srednim rozwiązaniem... i to glowny zamysl czyli miejsce na suche magnesy. Reszta to szukanie do czego by mozna wykorzystac powstaly przelew...

Idea niby słuszna ale co stoi na przeszkodzie aby zamontować magnesy w kominie?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, chwialek napisał:

http:// https://nano-reef.pl/uploads/monthly_2019_03/small.1994374977_magnesjebao.jpg.e11de6d1e7da3428744e678a4a878aac.jpg

Ja mialem mokry magnes jebao ktory po wyciągnięciu wyglądał jak to ukazuje zdjęcie. Magnes z innej bardziej firmowej pompy się nie zdążył otworzyć  jedynie stracil plaską powierzchnię styku z szybą czyli zapuchł wewnątrz odlewu pcv. I jakoś niezbyt wygodnie wyjmuje się pompę podczas czyszczenia szukając magnesu w kominie. Dlatego poszukiwałen innego pomysłu.

Ja mam Tunze i może dlatego nic się nie działo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, chwialek napisał:

I jakoś niezbyt wygodnie wyjmuje się pompę podczas czyszczenia szukając magnesu w kominie. Dlatego poszukiwałen innego pomysłu.

Piotrek, nowa wersja maxspektów ma magnes zewnętrzny pokryty bardzo miękką gumą. Nawet po wyciągnięciu pompy magnes zostaje na swoim miejscu. Trochę jak przyssawka. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Tester napisał:

co stoi na przeszkodzie aby zamontować magnesy w kominie?

zerknij jeden post wyżej. poprzednio pisałem z tel i coś się pokićkało w załączaniu zdjęcia teraz już widać czego się obawiam.

@dadario chcesz zdjęcie magnesu gyre podpuchniętego pomimo iż jest zalany w tworzywie pcv-podobnym ? Również był otoczony miękką gumą. Patrząc na magnesy to raczej dwuelementowe połączenia materiałów zgrzewane, sklejane itp. Problemu nie ma jeśli magnes tak otoczony jest cały czas zalany ale w kominie występują okresowe braki wody i wg mnie właśnie to stanowi największe ryzyko. Woda morska wnika w szczelinę zasycha i wytrąca się z niej sól, następnie znowu zalewamy wysycha i znowu wytrąca się ziarenko wapnia, magnezu, kamienia osadowego itd... - podczas narastania kryształków plastik się jakby rozsuwa. Tak sobie tłumaczę dlaczego odlew niby szczelny w pewnym momencie puścił... ale równie dobrze bo kupowałem gyre używane mogło to być błędne użytkowanie przez poprzednika lub solidne upuszczenie paczki podczas przesyłki. W każdym razie coś z nim poszło nie tak. (jest to magnes wewnętrzny - a głośność gyre mnie jednak nie przekonała do zakupu nowego magnesu) Nie tani cyrkulator leży i posłuży obok glamorki do solidnego wypłukania mojej obecnej skały przed startem nowego systemu.

@JerzyB obecnie również używam 6095 i nie zamierzam tego zmieniać. Lecz dla własnej wygody z ewentualnym przesunięciem pompy nie muszę celować pomiędzy rurówkami i twardymi żyjątkami w kominie które potrafią porosnąć nawet hydraulikę. Przetestuję jak się uda i sprawdzi to będę zadowolony jeśli nie to cóż 2 dni obieg własny sumpa obieg i cyrkulacja w baniaku będzie musiała wystarczyć na czas schnięcia nowego komina. Mam nadzieję iż takiego scenariusza jednak nie będę musiał przerabiać, ale jest to raczej do ogarnięcia.

Chcę się przekonać jak to będzie bo nie spotkałem się wcześniej z takim udziwnieniem a w głowie się zrodziło coś innego - ktoś musi przetestować więc padło na mnie :) Działać wg mnie powinno nie gorzej niż zwykły komin zewnętrzny.

W poniedziałek mam odpowiedź od firmy wykonującej szkło czy się tak da i w jakim zakresie będzie to bezpieczne montowanie. Raczej tak ale mają przeliczyć czy silikon to bezpiecznie utrzyma.

To nie koniec dziwnych rozwiązań które przez te kilka lat spiętrzyły się w głowie.... cdn.

Filtr przelewowy zasilany od dołu - podczas braku prądu całość wody spływa z filtra w dół powodując osuszenie złoża - czemu to miało by służyć otóż podczas braku prądu w standardowym filtrze przelewowym dochodzi do powstania warunków beztlenowych i produkcji siarkowodoru, po podłączeniu zasilania całość "zakwasu" płynie do systemu. W zasilaniu dolnym filtr zwyczajnie przełoży się do częściowego obumarcia flory bakteryjnej (powierzchniowej) tam gdzie dostanie się powietrze. Ale nie powinno to przełożyć się na podtrucie systemu. Flora po ponownym podłączeniu zasilania powinna dość szybko się odbudować. Niby nic odkrywczego ale chcę sobie na tej zasadzie zbudować filtr na siporax zasilany osobną pompą.

Górny przelew z siporaxu + części żywej skały posłuży do zasilenia filtra "zraszanego" - dlaczego w cudzysłowie bowiem za zraszacz ma służyć tylko i wyłącznie płytka zraszająca z AM ma ona rozproszyć wodę tak aby spłynęła po większej powierzchnii - tu również widział bym skałę ułożoną w kolumnie u dołu otwartej (płytka ponawiercana lub płytka zraszająca) Do tej kolumny chciałbym również skierować rewizję.

Kwestia dodatkowa powrót wody z pompy obiegowej do baniaka - jak to widzę - otóż baniak ma 150cm długości cyrkulator w miejscu najbardziej oddalonym od komina może być umieszczony jedynie na tylnej ścianie zbiornika - obecnie cyrkulator ten dmuchał prosto na taflę wody - pod nim niestety zdarzało się iż gromadził się detrytus obecna konstrukcja nośna pod korale będzie zupełnie inaczej zbudowana. Będzie przestrzenniej i lżej i tym razem nie będzie to żywa skała a ceramika - dla mnie dotąd uważana za taki substytut nie szkliwionego sedesu zatopionego w solance :)
Ale pisząc powyższe akapity zdradziłem gdzie będzie żywa skała i co będzie ją dodatkowo wzbogacało stanowiąc bazę bakteryjno biologiczną dla życia morskiego. Lecz wracając do powrotu powrót będzie rozwidlony na dwie wylewki umieszczone blisko pod taflą wody ale właśnie przy najodleglejszej od komina wąskiej ścianie akwarium (widocznej) jeden wylot będzie z przodu zbiornika drugi nad cyrkulatorem. Jeszcze się zastanawiam jak to rozwiązać kolankami czy dać dwa kolanka i kierować wodę po tafli akwarium czy skierować je w dno czy też użyć wersji 45st  - kolana nie będą spłaszczone celem kierowania strumieniowego tylko taki całościowy przepływ. Komin będzie posiadał 3 otwory mogę wykorzystać jeden na powrót ale nie muszę.
Rury zasilające powrót i spływ Myślę poprowadzić za szafką najpewniej z wykorzystaniem węża 32mm. Aby ograniczyć klejenie. Szafka będzie odsunięta o szerokość fitra RODI + kilka cm od ściany. Więc filtr RODI zamierzam zamontować na prowadnicy aby łatwo szło go wysunąć i serwisować. Pod filtrem przewiduję korytko z elastycznym podłączeniem do syfonu kanalizacyjnego. W razie przecieku niech wyłapie wodę i odprowadzi ją w bezpieczne miejsce. A podczas serwisu abym miał wygodną obsługę. Demontaż montaż i rozbudowę systemu o ewentualne dodatkowe korpusy. Filtry na płycie przykręconej do prowadnicy z jednym lub dwoma poziomami korpusów. Używanie osmozy przewiduję raz na tydzień - stąd większy zbiornik na dolewkę. Mimo tego iż mam wodę i kanalizację za akwarium nie zdecyduję się na bezpośrednią dolewkę.

Na dziś wystarczy opisu przemyśleń i rozwiązań jakie chciałbym zastosować.

Przemyślenia przemyśleniami ale specjalnie dla Was uwidocznię już teraz konstrukcję jaka będzie zwodowana w nowym szkle512037771_skaa1.jpg.17b4cbd92eac4045d5ed6a9cb83dbd36.jpg1448432457_skaa2.jpg.79e32dca30fda984305bfa9fa528d74f.jpg

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jaka to skała , sam kleiłeś?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ceramika - czyli glina poddana wypalaniu w wysokiej temperaturze. Taki sedes bez szkliwa. Skąd pochodzi co dokładnie wchodzi w jej skład i jak przebiegnie dojrzewanie na tej skale może podpowiedzieć @luft dzięki jego pomocy udało się złożyć taką fajną konstrukcję.

Czy jest idealna - nie :) Jest niska bo ma zaledwie 25cm wysokości 80cm szerokości i 30-31 głębi. Nadal rozważam kwestię czy nie zrobić pod nią dodatkowej podstawy aby LPS będące na dnie nie parzyły tego co zawiśnie pod ramionami konstrukcji.

Ale w drugą stronę czy podbudowa pod koralowce musi być wysoka...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i nic się nie ukryje :) pod i na ale w miejscach zacienionych.

Ale jak już się zaczęło to planowana obsada obejmie euphyllie, lobophyllie i acany na dnie. Pod konstrukcją NP, na konstrukcji kilka SPS. W obsadzie rybnej
acanthurus leucosternon + xanthurum + flavescens + borsuk + kilka mniejszych wargaczy + błazenki. Być może babki - nie wymagające podłoża... podłoża raczej nie będzie.

Obecnie poszukuję dobrego stabilizatora prądu i ups,a który ogarnie stabilizację zasilania lampy
+ utrzymanie choć części z cyrkulatorów... Na dłuższe awarie posłuży standardowo agregat trójfazowy obsługujący cały budynek ale skoki, spadki napięcia dobrze było by czymś ustabilizować...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.