Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem napisać "prawie jak na rafie", ale jak zobaczyłem plastikowy kubek, to z czystym sumieniem mogę napisać: Jak na prawdziwej rafie!


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super Piotrek. Ryby sporo porosły od ostatniej mojej wizyty u Ciebie. Imperator mega.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Katani - kubki są dwa :) osłonka czasami się przydaje.

Kiedyś ten burdelnik poukładam ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryby ci LPSów nie tykają? tfu tfu tfu


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) i co tu odpisać...

Jedne są smaczne inne mniej. Jak widać na załączonym obrazku coś tam rośnie coś faluje i zbiornik koloryzuje.

Spójrz na prawy dolny narożnik - najsmaczniejsza okazała się najbrzydsza z euphylii (ładna - ale najmniej urodziwa z obecnych w baniaku). Dunca nie rozwinęła czupryny od dobrego półrocza - ale w nocy daje radę się pożywić bo nie obłazi z tkanki a wręcz przybyło jej główek (zwiniętych). Ale wiem skąd bierze się cena dorosłego imperatora - kosztuje tyle ile zjadł :)
Coś co piękne - smakują mu również ukwiały aiptasia.

Nad populacją ślimaków czuwa za to heniochus.

Ale z ryb obecnych w baniaku najchętniej pozbył bym się tej różowej pasiastej francy zwanej hexatenią... tylko próby złapania spełzły na niczym i póki co ma dożywocie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Długo zastanawiałem się czy coś pisać czy przemilczeć. Ale - wypada napisać prawdę. Sezon remontowy przyczynił się do zachwiania KH i zasolenia w baniaku. Krótko po nim nastąpił sezon urlopowy i po powrocie z wyjazdów wakacyjnych w baniaku zastałem temperaturę wody 32st. Nadmienię iż podczas wyjazdu było zapewne cieplej. Dalszych efektów zachowania zbiornika chyba nie muszę Wam opisywać. Ale podczas tego wszystkiego zabrakło chyba najważniejszego czynnika czyli "serca" do prowadzenia baniaka.
Baniak w tym czasie poprowadził się sam - co nie wyszło mu na dobre NO3 = 50 PO4 = 0,7 to wynik w szczytowej formie zaniedbania... Spora część korali odeszła na wieczną rafę, pozostałe się "obraziły" czemu się nie dziwię. Ale co ważne wróciły chęci właściciela do odbudowy i wyprostowania całej sytuacji.

Po co wpis - aby ukazać iż nie zawsze jest "cudownie" i nie zawsze jest "pięknie". Baniak nadal funkcjonuje i wróci w piękniejszej formie. Bez restartu - mam nadzieję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to mówią, coco jumbo i do przodu.

Oby szybko było lepiej. Też niestety przeżyłem temperatury powyżej 31 w tym roku i też korale tego nie polubiły.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
11 minut temu, chwialek napisał:

Długo zastanawiałem się czy coś pisać czy przemilczeć. Ale - wypada napisać prawdę. Sezon remontowy przyczynił się do zachwiania KH i zasolenia w baniaku. Krótko po nim nastąpił sezon urlopowy i po powrocie z wyjazdów wakacyjnych w baniaku zastałem temperaturę wody 32st. Nadmienię iż podczas wyjazdu było zapewne cieplej. Dalszych efektów zachowania zbiornika chyba nie muszę Wam opisywać. Ale podczas tego wszystkiego zabrakło chyba najważniejszego czynnika czyli "serca" do prowadzenia baniaka.
Baniak w tym czasie poprowadził się sam - co nie wyszło mu na dobre NO3 = 50 PO4 = 0,7 to wynik w szczytowej formie zaniedbania... Spora część korali odeszła na wieczną rafę, pozostałe się "obraziły" czemu się nie dziwię. Ale co ważne wróciły chęci właściciela do odbudowy i wyprostowania całej sytuacji.

Po co wpis - aby ukazać iż nie zawsze jest "cudownie" i nie zawsze jest "pięknie". Baniak nadal funkcjonuje i wróci w piękniejszej formie. Bez restartu - mam nadzieję.

no niestety wydaje mi się że każdy doświadczony akwarysta ma podobne epitety jedni się przyznają drudzy nie, brawo za szczerość, ważne że się nie poddajesz i idziesz dalej sam jakiś czas temu miałem akcję bo włączyłem sam dolewkę wody - przelałem prze mój 500litrowy system 120 litrów wody RO nie wspominając o zalaniu kotłowni :/ boli jak masz już fajnie i nagle wszystko sie rujnuje ale jest satysfakcja jak odbudujesz :)

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Długo zastanawiałem się czy coś pisać czy przemilczeć. Ale - wypada napisać prawdę. Sezon remontowy przyczynił się do zachwiania KH i zasolenia w baniaku. Krótko po nim nastąpił sezon urlopowy i po powrocie z wyjazdów wakacyjnych w baniaku zastałem temperaturę wody 32st. Nadmienię iż podczas wyjazdu było zapewne cieplej. Dalszych efektów zachowania zbiornika chyba nie muszę Wam opisywać. Ale podczas tego wszystkiego zabrakło chyba najważniejszego czynnika czyli "serca" do prowadzenia baniaka.
Baniak w tym czasie poprowadził się sam - co nie wyszło mu na dobre NO3 = 50 PO4 = 0,7 to wynik w szczytowej formie zaniedbania... Spora część korali odeszła na wieczną rafę, pozostałe się "obraziły" czemu się nie dziwię. Ale co ważne wróciły chęci właściciela do odbudowy i wyprostowania całej sytuacji.

Po co wpis - aby ukazać iż nie zawsze jest "cudownie" i nie zawsze jest "pięknie". Baniak nadal funkcjonuje i wróci w piękniejszej formie. Bez restartu - mam nadzieję.
Po pierwsze życzę powrotu zbiornika do formy, z drugiej fajnie że ludzie doświadczeni piszą o takich zdarzeniach, przynajmniej ci mniej doświadczeni mogą zobaczyć że nie zawsze jest pięknie i że nie wolno się poddawać bo pewne rzeczy poprosi się zdarzają i to nie tylko żółtodziobom.

Wysłane z mojego Mi MIX 2 przy użyciu Tapatalka


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Trzymam kciuki i fajnie że bez restartu.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po co ta beczka do karmienia?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

solanka na dolewkę - odłowienie i transport cwaniaków trochę wody odbierze z systemu.

Smutna chwila - ale odmłodzona i zmodyfikowana obsada oczekuje na przeniesienie z sumpa do baniaka głównego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co odjeżdża a co dochodzi?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żegna się trójka widoczna na zdjęciu przy "paśniku" bo chyba tak potraktowały pułapkę na ryby - czatują co z niej wypłynie. (muszę ją wyczyścić nie będzie tak widoczna może się prędzej nabiorą)



A wkracza na ich miejsce borsuk, białobrody + chelmon i być może coś kolorowego o ile będzie dostępne w sprzedaży.

1 złapany... 2 złapany ...

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowe zasiedlenie zbiornika...
Zdjęcia z poprzedniego zasiedlenia uzupełnię tak aby były chronologicznie.

A oto najnowsza porcja szczepek które zawitały w zbiorniku... niebawem kolejne
20181107_181725.jpg.b4271db920140175d5f8f0721b4b3897.jpg20181107_181743.jpg.6722a07f93b0d90b768505ceedb6a982.jpg20181107_181734.jpg.3da175a555f7e9b0beca298f1a91dccb.jpg20181107_181748.jpg.8375d9ad4c6ec355b06589747125268b.jpg20181107_181753.jpg.75fd547112fa4328880516f97e3066e6.jpg20181107_181805.jpg.a573188c4e7516e6591b07c4590577d1.jpg20181107_181808.jpg.05763643df69a4fb7d5848a11106cc3e.jpg20181107_181718.jpg.d51963e449e71dd0203120ed6d6edd6d.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładne szczepki. Złapałeś trzeciego?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z odłowienia ryb:
Otóż popełniłem jeden a właściwie kilka błędów co niestety życiem przypłacił jeden z podopiecznych - strata dość bolesna gdyż ryby były ze mną od wielkości 2-5zł
Podczas odławiania a co poszedłem na twardziela - złapię siatką bo skoro jedzą z ręki to powinno się udać. Więc pomachałem pogoniłem i kilka razy udało mi się zapędzić w róg Imperatora. Ale cóż cwana ryba i nawet na plecach pływała dość zwinnie. Po tej gonitwie wstawiłem pułapkę w stanie w jakim ostatnio ją zdemontowałem więc nie myta tylko zagloniała i widoczna. W pierwszej kolejności ryby zrobiły sobie z niej paśnik i czekały co wypłynie. Po około 60 minutach wchodzi zmęczony nieco zarysowany od piasku Imperator. Więc cyk myk i jest wyjęty wraz z pułapką i przelany do wiadra 14 litrowego - wody jest w nim około 12 litrów. Głupi ja niewiele myśląc łup ścierka na wiadro bo wyskoczy co pewien czas zaglądam wiadro żyje... Po 2 godzinach widzę potwory nie kuszą się na suchy pokarm wydobywający się z pułapki więc zmiana pokarmu - płynny plankton do tuby (miejsce w pułapce na umieszczenie pokarmu) i czekanie kolejna godzina nic... Ale wytrwale obserwując - ryby podpływają co się ulotni to się nakarmią. Po godzinie zrezygnowany wkładam ręce i chcę przesunąć pułapkę i niespodzianka do pułapki wchodzi Desjardini więc ręcznie pod wodą zamykam zapadkę i mam 2 rybę w wiadrze. Po godzinie gdzie nie zaglądałem do akwarium lookam do wiadra (tak włożyłem 2 rybę do tych 12 litrów wody jednocześnie dolewając 1l. I co dostrzegam - Imperator leży na dnie - myślę sobie zgrywus udaje Desjardini oddycha ciężko.

I wiem - moja wina - więc przeławiam Zebrasomę do Sumpa, Imperatora też przekładam licząc na powrót zza cienkiej linii życia. Co zrobiłem nie tak - przyducha, stres, przekarmienie. Nie ważne - wiem że to moja wina. Imperator nie wraca już do żywych więc wysyłam go windą do Oceanu. I do wieczora mam dość odławiania...

Wieczorem robię dalsze podejście do złapania Henia... Strzykawka 100ml płynny plankton wężyk pułapka nadal w tym samym miejscu lecz nauczony wcześniejszą imprezą wiem iż jest cwaniak ustawiający się bokiem do pułapki i płetwą piersiową wachlujący tak długo aż pokarm wypłynie z nurtem wody jaki wytworzy. Więc wężyk trafia na sam koniec pułapki - ryba po nieco ponad 30 minutach się myli jest w pułapce. Dopiero po tygodniu mam wolne by jechać oddać ryby. Przeżyły ale ból po stracie pozostał - przyjaciel jedzący z ręki wykarmiony od malucha ginie z mojej winy :( Być może ten opis spowoduje iż pojawią się głosy krytyki i słowa ty morderco... Ale może również ktoś nauczy się na moim opisanym tutaj błędzie.

W dniu wczorajszym ryby trafiły do przejściowego domu... Docelowo mają wylądować w dużym baniaku - będzie mi miło jak rozpoznam kto został szczęśliwym posiadaczem i za jakiś czas podeśle mi zdjęcie zobacz jak pięknie pływają razem. Więc jeśli kupujesz zestaw 2 karpi na święta bo z tego co mi wiadomo pozostaną razem w nowym domu to proszę podziel się na PW... Północ kraju zbiornik około 1-2 tys litrów to prawdopodobny cel wędrówki ryb. Nowy nabywco ryby jedzą z ręki - więc miłej zabawy przy karmieniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

large.20181226_164513.jpg.70b1b81728aea1

 

Piękne tłuściutkie mają się całkiem dobrze. W wigilijną noc nie przemówiły ludzkim głosem ... a w zbiorniku stado nygusów hexatenia, mandaryn wspaniały, mandaryn marmurkowy, chelmon... Chyba zafunduję im leczniczą kąpiel ;)  z okazji świąt.

Który DIP polecicie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na moje działa coral protect max do 5 minut potrząsania w roztworze i odpadaja ^_^


Akwarium 104x50x60, ATI 8x39w dimm, Skimmer Skimz Oval SV203, Gyre XF130 + RW8+RW8

79f2a5736b72c7fb7330881dd9cde423u812a713.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Na wirki polecam Coral Rx Coral Dip.


Pozdrawiam,

Artur :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy zwykły płyn Lugola ;) 

Gdzie ty je tak ładnie wyhodowałeś -pikne :D 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AnT, @ZielonyAmator, @morfeusz1976

Na moje piękne tłuściutkie wirki działa póki co rif dip seachem - taki miałem w szafce więc poszła dawka stężona.
Ale produkty podane przez Was muszę przetestować przy następnej okazji, póki co przerobiłem reef dip, oraz płyn lugola działają bardzo podobnie - wystarczy przedawkować i wirki odpadają :)

@AnT - widocznie dobrze im ze mną :)
Zobacz jaką kolejną niespodziankę odkryłem podczas kąpieli...  - takie cuda też potrafię wyhodować... Piękne zielone ukwiały z cycuszkami - prawie jak quadri ;) Na to też masz uniwersalny sposób - ja póki co testuję stężony roztwór kwasku cytrynowego aplikowany insulinówką :) oraz solarium laserowe - prawie jak StarWars tylko muzyczki brakuje.

large.A__11DD.jpg.6d655d728bfd83c497860d

 

A korzystając z okazji kąpielowej i tak musiałem wydłubać z baniaka euphylie więc jakoś tak mi się rozmnożyły...
large.A__2FA2.jpg.238697fa05307b902fbf7d
Krzaczki macierzyste stoją obok i nie wyglądają na niezadowolone ze zmniejszenia kolonii. Jutro postaram się zrobić ładniejsze ujęcie okruszków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pracując w Australii u "eksportera" przerzuciłem na tony Euphyllia z tymi gadami. Jako pierwsza kąpiel była mieszanka 3 części wody słodkie i jedna słonej.

Korala na chwilę zanurzyć, potrząsnąć, aby gady odpadły i do akwarium.

Tak 1 koral na 10 potrzebował powtórki już w jakimś specyfiku, jak dobrze pamiętam było to coś od Red Sea. 


ch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.