Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Gość
12 minut temu, chwialek napisał:

nic się nie ukryje :) pod i na ale w miejscach zacienionych.

Zacny pomysł, ciekawy jestem jak to wyjdzie. Bo plan.... bajkowy :czapkizgłów:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie Ci ta ceramika wyszła, miejsce w baniaku naprawdę wykorzystane na maksa. Niemce też takie coś robią, całe akwaria nawet tym wyklejają.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@chwialek ten magnes miałem nawet osobiście w rękach, więc zdjęć nie potrzebuję. Rozumiem pewnego rodzaju niechęć do produktów, które w jakimś tam stopniu się nie sprawdziły. Fajnie, że są poparte własnym doświadczeniem, a nie "bo u kolegi". Ja jak do tej pory nie mogę złego słowa powiedzieć o tych pompach (xf350), fakt, lokówka trochę rzuca się w oczy, ale w moim akwarium dwie takie pompy na 50% pompy zapewniają naprawdę dobrą i równomierną cyrkulację bez stref "high flow". 

Muszę Ci zdradzić, że Twój pomysł na filtr na media zasilany od dołu chodził mi po głowie już wcześniej,  udało mi się nawet dawno temu tutaj wyrwać nawet fajny filtr idealnie się do tego nadający. W teorii filtr Tropical Creation na biopelety (http://tropicreations.com/index.php?id_product=457&id_product_attribute=0&rewrite=filtr-do-biopellets-4l&controller=product). Teraz muszę tylko kupić osobno pompę i będę mógł to wypróbować. 

Trzymam kciuki i dawaj dalsze przemyślenia.

PS: laczki są w komplecie do "sedesu"???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, dadario napisał:

Trzymam kciuki i dawaj dalsze przemyślenia.

PS: laczki są w komplecie do "sedesu"???

Dalsze przemyślenie brzmi jak mocno walnąć go laczkiem na zlocie ;)

2 godziny temu, Ironista napisał:

Fajnie Ci ta ceramika wyszła, miejsce w baniaku naprawdę wykorzystane na maksa. Niemce też takie coś robią, całe akwaria nawet tym wyklejają.

Oj nie na maksa :) boki i spora część dna pozostanie wolna podobnie przestrzeń powyżej. Patrząc na obecny stan baniaka to będzie pusto, ale to dla mnie akurat na plus. Podobnie jak trudność w grzebaniu w nowym szkle wysokie toto będzie szerokie też więc łap do środka nie będzie się chciało czasem zanurzyć bo bez drabinki się już nie obejdzie.

Konstrukcję ulepiła Polska firma z południowego zachodu Polski. Do Niemców mają blisko - kto wie może i dla nich lepili. Mam nadzieję iż w poniedziałek uda się dopiąć temat akwarium, sumpa, dolewki i stelaża... Gdy tylko to nastąpi to zaczynam przygotowywać konstrukcję do zwodowania, zasolenia i zasiedlenia bakteryjnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 godziny temu, chwialek napisał:


Konstrukcję ulepiła Polska firma z południowego zachodu Polski.

Czyżby z Kłodzka?:rolleyes:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skałę kupiłem za pośrednictwem firmy Salarias nosi ona nazwę AquaCeramic to z jakich konkretnie elementów złożony został widoczny filar wolę pozostawić moją i firmy tajemnicą. Nie chciał bym aby był powielany ale zdaję sobie sprawę iż nie da się tego w 100% uniknąć ponieważ jest to układanka ze standardowo dostępnych półek i filara. Na sucho jest wyjątkowo lekka, a zarazem dźwięcznie dzwoni po stuknięciu.
 

To dokładnie ten rodzaj ceramiki. Teraz patrząc na zdjęcia to w garażu składając skałę raczej nadal w złym miejscu zakotwiłem lewą półkę zatem układ jeszcze bardziej powinien się rozszerzyć :) co mnie akurat ucieszy.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) pisać czy nie pisać ostatnio na tych co piszą prawdę spada jakaś chora nagonka bo przecież bez jest tak idealnie i cudownie ale co mi tam... u mnie system będzie z odpieniaczem, z oświetleniem z rollermatem i z dużą ilością kabelków i udziwnień. A dlaczego tak ma być bo tak chcę spróbować nieco więcej mieć panowania spoza domu nad tym co się dzieje w akwarium. Wiem im więcej automatyki tym więcej może się zepsuć...

Rozdzielnia:
4x bezpiecznik 16A
2 x sonoff 4ch

Co daje na zewnątrz ...
8 x gniazdko 230V sterowalne z sonoff
2 x gniazdko 230V (nie sterowalne)

Sonoff 1

1) gniazdo odpieniacz + rollermat
2) gniazdo obiegówka + cyrkulator w sumpie
3) być może przedłużacz opisany jako (niesterowalny1)
4) TORQ 2.0

Drugi sonoff
1) wolne (tu rozważam opcję podpięcia pompy perystaltycznej z kubka odpieniacza do kanalizacji)
2) cyrkulatory (przedłużacz 4 gniazda ) (nad zbiornikiem)
3) cyrkulatory ( przedłużacz 4 gniazda nad zbiornikiem )
4) lampa ATI

Przedłużacz 4 gniazdowy (niesterowalny1) w części mokrej - w okolicy pompy obiegowej///   po podłączeniu 2 przedłużaczy zasilających gniazda sterowalne przez profiluxa  . Pozostają mi dwa wolne gniazda pod baniakiem. Znajdą się one w rejonie pompy obiegowej... (wykorzystywane okresowo podczas podmian pompa wąż i zrzut bezpośrednio do kanalizacji) oraz (mieszanie nowej solanki + przepompowanie jej do sumpa)

Listwa profilux - otóż listwy samoróbki jakie posiadam składają się z 4 gniazd sterowalnych i jedno stałe...
(profilux)  listwa nr1 gniazda sterowalne nad zbiornikiem = wentylatory pod lampą (o ile je dołożę) + profilux (gniazdo nie sterowalne) + wolne 3 gniazda sterowane z profiluxa nad zbiornikiem    być może 1-2 mieszadła z poligonem wewnątrz pojemnika  + dozownik pokarmu płynnego w wersji nie wymagającej chłodzenia ...To znajdzie się również w wersji suchej, ale obok komina.

listwa nr 2 profilux pod akwarium tutaj być może wentylatory nad sumpem, ewentualne oświetlenie refugium, grzałka?, czasowa wentylacja szafki + nie sterowalne gniazdo= oświetlenie szafki
Zatem pozostają mi 2 gniazda 230 wychodzące z rozdzielni... jedno zastanawiam się czy nie podpiąć do niego profiluxa zamiast eksmitować go na drugi koniec zbiornika zamiast podpinać go do przedłużacza sterowanego z samego profiluxa...
 
drugie gniazdo a właściwie przedłużacz z 4 gniazdami znajdzie się w części suchej... co tutaj podłączę - otóż tylko 2 rzeczy jedną z nich będzie to dolewka automatyczna oraz dozownik płynów ballinga...

W części suchej być może za jakiś czas zawita zasilacz awaryjny UPS ...
Nad całością akwarium będzie czuwała kamerka online.

3,2,1 i czekam na falę krytyki iż to przerost formy nad treścią... ale tym razem niestety muszę postawić na większą automatyzację całego zbiornika.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej popieram!!!

Skoro można coś automatyzować i mieć zdalną możliwość kontroli to trzeba z tego korzystać. 

No chyba, że Żonę się przywiąże na stałe do akwarium i telefonicznie będzie zdawała raporty a Ty będziesz jej polecenia wydawał. 

Aczkolwiek podziwiam za "organizację" elektryki. Ja policzyłem ile mniej więcej będę potrzebował gniazdek i ile chciałbym mieć sterowanych... No i "jakoś" wyszło... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.02.2020 o 21:02, Osmodeusz napisał:

ciekawy jestem jak to wyjdzie.

Nie wyjdzie skała okazała się za mała po zwodowaniu... zginęła w zbiorniku. Będzie jak zwykle u mnie kombinacja alpejska tj. dokładka żywej skały z wykorzystaniem konstrukcji ceramicznej, jako bazy podkładowej.
Plan na dzisiaj wentylacja, hydraulika i ummieszczenie sumpa w stelażu... póki co jestem już na końcówce 2 etapu, zapach kleju unosi się w powietrzu. W przerwach dochodzi rozmieszczanie elektryki... Od jutra zapełniać zacznie się RODI ... dolewka i sump. Jak wykonam plan to w niedzielę prawdopodobnie wieczorem ruszy obieg wody. (tylko w którą niedzielę :) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.03.2020 o 18:59, chwialek napisał:

1) gniazdo odpieniacz + rollermat

chyba jeszcze jakiś opóźniacz dla samego odpieniacza trzeba by przewidzieć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skróciłem nieco opis jest oczywiście opóźniacz - dlatego właśnie te dwa urządzenia będą pod niego podpięte...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
skróciłem nieco opis jest oczywiście opóźniacz - dlatego właśnie te dwa urządzenia będą pod niego podpięte...
Po co się go montuje?

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mam odpieniacz a nastąpi zanik prądu wzrost poziomu wody w sumpie przekłada się często na przelanie odpieniacza. Taki błachy powód - przy opóźniaczu odpieniacz ruszy gdy poziom wody będzie już właściwy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprzednie akwarium zakończyło swój żywot.
large.20200517_213911.jpg.d4876efa9e0c9c

17 maja 2020r nastąpił nowy start... zbiornik w fazie dojrzewania powiem wam, że to chyba najprzyjemniejszy etap obserwacji zbiornika, ten brąz na białej konstrukcji, nalot na szybach, radość ryb z miejsca jakie otrzymały. Zalanie 100% nową wodą, plus przekładka skały ze starego systemu.

Zdjęcia z 17 maja 2020r
20200517_212225.jpg.7172fa07b3f6d1d80a87611c93ec50cf.jpg20200517_212302.jpg.f38f7c73060de9246a0558e43cdcff88.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tubastrea przetrwały, didogorgia gorzej ale kawałki są nadal i wieczorami nadal widać polipy. Nie ma ilości wow ale coś tam jest. Gorgonia i sporo korali SPS niestety nie przetrwało mojego powolnego tempa zmian. Zatrzymanie pellet podczas braku prądu również im nie pomógł.

Ale jest nowe i odbuduje się populację chcianych korali. Obecnie w baniaku w większości LPS + kilka niedobitków. Niech dojrzewa mam czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Diodogorgie reanimować nie problem ;) jak się otwiera, znaczy żyć chce

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby odrobinę urozmaicić opisy kilka zdjęć...

20200515_123642.jpg.f95b26b8fc2316f8e00521ea41b40a3d.jpg20200515_134454.jpg.32f11be58a53d24c026dfbb23ab8cca2.jpg

DIY tymi ręcoma i jakkolwiek to zabrzmi wykonane z odpadu jaki zalegał mi już z rok w garażu.

Pierwsze to podstawka pod odpieniacz. Driugie filtr przelewowy zasilany z dołu. Podczas braku zasilania całość wody schodzi ze złoża przez co nic nie ma prawa zakisnąć co najwyżej podeschnie. Obecnie znajduje się w nim siporax oraz żywa skała. Śzacowana na szybko pojemność filtra to około 60 litrów. Jak będę w domu to mogę zainteresowanym dokładnie to przeliczyć. Obecnie zapełniony wygląda już tak...

20200525_180955.jpg.5dea18b76ac9f160abbe1a7c430ab1f6.jpg

Projekt w toku wykonywania, przewiduje montaż zaworu na spływie z filtra. Od góry jest otwarty. Mam nadzieje ze pozwoli mi zachowac medium filtracyjne w czystosci.

 

Liczę że wpis, wykonanie i pomysł sie wam spodoba. Jesli patent mialby zostac wykorzystany komercyjnie nie odmówię współudziału w zyskach :) takiego filtra osobiście nie spotkałem dotąd nigdzie... ale zapewne nie wszystko widzialem.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jaka pompa zasila ten filtr przelewowy?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę zerknąc jak wrócę do domu ale jest to chyba tunze 1073.020 więc nic prądożernego przy przelewie 32mm musiałem ją stłumić. Więc i słabsze modele dadzą radę.

 

Jako że technicznie sporo myślałem jak zapanować nad częścia sprzętu. Upraszczając sobie serwisowanie zbiornika to podzielę się z wami jeszcze kilkoma zdjęciami. Jeśli coś Was zainteresuje to opowiem co i jak sobie wymyśliłem.

Elektrownia... wiem ze sonoff powinienem zamknąc w skrzynce ale się nie zmieściły...

20200501_225424.jpg.0643f00aa335c5f2eebc5c08cbb64d05.jpg

Oraz wodociągi które na codzień znajdują się za akwarium. 

20200406_203547.jpg.37b1b82dafcbdf09d0e904ed142c3d90.jpg

A podczas serwisu wyjeżdżają umożliwiając dość swobodny dostęp. Po tym jak usłyszałem "chciałbym to zobaczyć" pomysł musiał zostać zmaterializowany. Po częściowym wysuwie wygląda tak...

20200406_203536.jpg.6f221d82bb379ccd363c191e9272ccf0.jpg

Jak widać każde kolejne akwarium zasługuje na usprawnienie. Oby wszystkie pomysły się sprawdziły w praktyce. Czas to zweryfikuje.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O gustach dyskutować nie będę  :)

Jak nie śrubokręt wytkną to teraz OSB i weź tu pokaż coś ludziom to zaraz wypatrzą pierdołę - cóż płyta jak płyta. Mogłem ją pomalować ale leniwy jestem.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz fajnie położoną lampę, blisko tafli. U mnie oswietla przy okazji cały pokój. Już myślałem żeby zrobić wysoką koronę z luster (dodatkowo doswietlilo by boki skał) a z zewnątrz pomalować sprayem do karoserii bolidów RC pod kolor szafki. Tylko boję się jednego, że to jednak będzie szkło. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

położenie lampy prowizorka :)

walczę z sobą:
1 ) wieszak rowerowy i mam opcję regulacji
2) silnik od rolet zewnętrznych - i mam cudo pod sufitem
3) przewiert na wylot przez strop i na strychu montaż podciągu do lampy...
4) rama aluminiowa i konstrukcja uchylna

Jakoś nie przekonuje mnie coś zwisające z sufitu, odstające od sufitu...
Najdelikatniej wyglądały by chyba standardowe linki i kołki w suficie... - ale obawa czy jak odpalę kamerkę to czy nie zobaczę lampy zwodowanej.

I tak rozmyślam co zrobić żeby miało to wygląd i funkcjonalność. Jak coś mnie przekona to wykonam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.