Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry

Zamierzam zmienić lampę z Metisa hyperion R2 na Hyperiona S2 Hybrid lub Radiona XR30w Pro

Czy ktoś z forumowiczów ma radiona XR30w Pro i może mi napisać kilka zdań na temat użytkowania tej lampy

A może ktoś podejmie się porównania Radiona z Hyperionem

Z góry dziękuję za odpowiedź


Baniak 340 x 67 x 65h cm ; Sump 200 x 50 x 41 ; Odpieniacz Deltec SC 2561; cyrkulacja 4x Tunze 6095 + Blau Wave Motion 20000 ; Lampa Metis Hyprion R2 4x 150 ; Pompa New Jet 6000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ujmując nic Radionowi - jeśli zamierzasz iść w stronę SPS-ów i chcesz zamienić na jeszcze lepsze źródło światła - to raczej nie Radion, który pod kątem matrycy LED( a to jest kluczowy parametr dla koralowców twardych) nie oferuje nic innego poza tym co znajdziesz w Hyperion R2, żeby nie napisać że oferuje mniej(mniej kanałów, mniej zróżnicowane diody LED itd).

Hybryda LED + T5 - :thumbup:


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ujmując nic Radionowi - jeśli zamierzasz iść w stronę SPS-ów i chcesz zamienić na jeszcze lepsze źródło światła - to raczej nie Radion, który pod kątem matrycy LED( a to jest kluczowy parametr dla koralowców twardych) nie oferuje nic innego poza tym co znajdziesz w Hyperion R2, żeby nie napisać że oferuje mniej(mniej kanałów, mniej zróżnicowane diody LED itd).

Hybryda LED + T5 - :thumbup:

Dzięki za odpowiedź

I tak bez Pana wpisu obecnie hyperion jest moim faworytem :smiling:


Baniak 340 x 67 x 65h cm ; Sump 200 x 50 x 41 ; Odpieniacz Deltec SC 2561; cyrkulacja 4x Tunze 6095 + Blau Wave Motion 20000 ; Lampa Metis Hyprion R2 4x 150 ; Pompa New Jet 6000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam do czynienia z Radionem od stadium prototypu, pod tym rośnie absolutnie wszystko, na czele z SPS-ami, światło jest fenomenalne. Wentylatorki są ciche, wykonanie znakomite, jednym słowem cymes. Hyperion R2 ma istotnie o jeden kanał więcej, bodajże pomarańczowy. Natomiast, jeśli są fundusze na hybrydę, no to przy całej mojej miłości do Radionów, poleciłbym jednak hybrydę.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hyperion ma 2 kanały więcej :-)

Na pewno pod kątem spektrum nie ma takiej możliwości aby R2 nie odwzorował tego co wyświetla Radion - natomiast w drugą stronę będzie już raczej trudno ;-)

Choćby przez zastosowanie diod Amber które są niezmiernie ważne ze względu na pigmenty GFP oraz DsRed(dla długości fali 580nm występuje największa grupa pigmentów w zakresie 530-650nm nadających "ton/kolor" koralowcom twardym SPS)..

Dlatego też zawsze zalecamy aby ten kanał pracował na 100%..


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ile w końcu ma kanałów R2? Myślałem, że 8. Bo Radion ma 7: 3 niebieskie, UV, czerwony, zielony i biały.

Spektrum faktycznie jest inne, Radion ma trochę więcej niebieskiego i ma "pik" w okolicach 680nm. Hyperion świeci mocniej w zakresie ok. 520nm oraz jak pisał Przemek, w okolicach 580nm.

Myślę, że obie lampy należą do ekstraklasy i ostatecznie wybór jest kwestią gustu użytkownika :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Który Radion? bo nie piszesz. Jeśli masz do czynienia z Radionem od stadium prototypu to te Radiony mają po 5 kanałów plus suwak od mocy lampy.

Chyba że to ostatnie Radiony, które faktycznie mają 7+1(7 kolorów plus moc).

co do Hyper Red - ich wpływ na koralowce jest niestety bardzo zły.. Sami testowaliśmy Oslony, nie znam nikogo kto w Radionie ustawiłby ten kanał na więcej niż 30-40%(i to w szczycie). Powodują eksmisję zooksantelli , korale strasznie jaśnieją.

Dlatego nieco niżej - czyli 620-630nm jest idealnie, tym bardziej że na głębokości gdzie występują naprawdę czadowo wybarwione akropory światła o tym zakresie(680nm) po prostu nie ma. Mam dokładne wyniki badań światła z tego roku(robione przez nas na Gili Islands) na głębokości od 1 do 10m(robione spektometrem z ultraczułą sondą) i jak się okazuje zakres 500-530nm jest tym najważniejszym, determinującym barwę i wzrost koralowców SPS(pomijam 480-500nm oraz 580-600nm - "drugie" najważniejsze zakresy..)


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, pierwsze wersje miały 5 kanałow, a mam na myśli nowe wersje, no takie nowe to też już nie są, chyba ponad 2 lata na rynku.

Z tą "eksmisją zooksantelli" nie jest tak strasznie, znam kilka osób które kanał Hyper Red mają ustawiony w szczycie na maxa i nie mają z SPS-ami żadnych problemów. Faktycznie, ten pik w okolicach 680nm mogli sobie darować, wolałbym tam mieć płasko, ale jak pisałeś, można po prostu ten kanał trochę skręcić. Osobiście mam ten kanał ustawiony w szczycie na 75%. No i zakres 520 sobie troszke podbijam, ogólnie na oko uważam, że jednak dałbym radę zasymulować Hyperiona R2 na Radionie. Chętnie bym to wypróbował w praktyce, jak pamiętasz był kiedyś plan ściągnięcia do nas Hyperionów, wtedy to upadło ale teraz sytuacja jest trochę inna, sprzedajemy już oświetlenie innych producentów niż Ecotech, więc chyba muszę zagadać z szefostwem :) Bo nie ukrywam, że pobawiłbym się Hyperionami i żałuję, że do tej pory nie miałem takiej okazji...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że lobby Pacific Sun dobrze działa :clap:

i nie ma w tym nic złego

szczerze to mam kilka uwag co do hyperionów

1. niedopracowane oprogramowanie często się wiesza

2. odpadające szybki które i mają tendencję do żółknięcia

3. zacierające się wiatraczki

4. zbyt "delikatny" radiator dla diód

ale macie też dobry serwis co jest niezmiernie ważną sprawą

Gdybyście mieli jakiś "program" oddaj starą lampę a nową otrzymasz za ....... zł to chętnie bym oddał mojego hyperiona


Baniak 340 x 67 x 65h cm ; Sump 200 x 50 x 41 ; Odpieniacz Deltec SC 2561; cyrkulacja 4x Tunze 6095 + Blau Wave Motion 20000 ; Lampa Metis Hyprion R2 4x 150 ; Pompa New Jet 6000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.