Skocz do zawartości
roofii1

zawór czterodrożny podłączenie

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się do zakupu zaworu czterodrożnego,pływaka.Czy na tym filmiku jest to podłaczone prawidłowo?

.Zamieszczam schemat połączenia od sprzedawcy

post-11242-0-47859600-1446905564_thumb.jpg


Akwa 315L+sump 135L,blau scuma 150 na pompie jebao 6500,oświetlenie hybryda 4x39WT5+ledchip 210W,2x koralia II 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten zawór działa chyba tak, że musi być ciśnienie żeby się zamknął. Nie wiem czy to ciśnienie nie będzie uciekać przez ściek i w konsekwencji zawór będzie puszczał po trochu wody. Ja mam założony tak: 1 wyjście z filtra DI; 2 wyjście na automatyczną dolewkę; 3 wyjście z membrany do ścieku za ogranicznikiem; 4 ściek.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem zawór,"pływak" już mam.Będę eksperymentować.Temat otwarty :rtfm:


Akwa 315L+sump 135L,blau scuma 150 na pompie jebao 6500,oświetlenie hybryda 4x39WT5+ledchip 210W,2x koralia II 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co kombinujesz, ale wydaje mi się, że chcesz dołożyć drugi zawór dwudrożny do filtra RO, tak? A może chcesz złożyć własny zestaw RO, nie kumam idei zaworu czterodrożnego i pływaka. Jeśli masz zestaw RO, to podłączasz pływak do wyjścia z DeMi i po kłopocie. Każdy zestaw RO ma zawór czterodrożny, żeby po zamknięciu wypływu wody RO zamykało się zasilanie membrany. Inaczej, jak wzrośnie ciśnienie za membraną, to odcinany jest dopływ wody do membrany.

Zawór zbudowany jest tak, że jak spojrzysz na obudowę, to składa się on z dwóch części - dużej i małej, na Twoim rysunku - górnej i dolnej. Część duża (górna) to część wysokiego ciśnienia, część mała (dolna) to część niskiego ciśnienia. Pomiędzy tymi częściami jest membranka działająca jako zaworek. Część wysokiego ciśnienia, zgodnie z opisem, podłączasz do wejścia w membranie RO (nakrętka obudowy membrany - OUT, dopływ wody z wodociągu, czyli prefiltry - IN), część niskiego ciśnienia ma się znaleźć po drugiej stronie membrany (centralne wyjście z zaworkiem przeciwzwrotnym do IN, natomiast OUT idzie do filtra DI).

@Miklas, coś przekombinowałeś, na filmie też chyba coś jest nie tak.

Zawór czterodrożny ma odciąć dowóz wody (ciśnienia) do membrany, a nie odpływ ścieku. Na ścieku musisz mieć tylko i wyłącznie ogranicznik ścieku stosowny do membrany, ewentualnie zrobiony By-Pass na ewentualne płukanie. Nie ma prawa być tam zaworu czterodrożnego, bo na ścieku nie może być ciśnienia w czasie kiedy membrana nie pracuje. Zawór czterodrożny odcina zasilanie membrany, jeśli z membrany nie ma poboru, nie ma nic wspólnego ze ściekiem.

Rzuć gałeczką na to, tu masz rozrysowane co i jak:

http://forums.saltwaterfish.com/index.php?threads/ro-di-units-help-please.384536/

Wyobraź sobie, co by się stało, gdybyś zablokował spływ nie odcinając dopływu? Ciśnienie przepychałoby wodę z całą zawartością (prawie całą, co by się przecisnęło przez pory w membranie) do wody RO, tak jakbyś kranówkę podłączył do akwarium. Powodzenia. Tak byc nie może. Spływ musi byc cały czas otwarty, restryktor to jest po to, aby generować określone ciśnienie na spływie w trakcie pracy membrany, jak membrana nie pracuje, restryktor "odbarcza system", to jest w sumie bardzo cienka rurka.

Bardzo wazny też jest zawór jednokierunkowy za wyjściem RO z membrany, zwłaszcza przy systemach ze zbiornikiem ciśnieniowym, żeby woda ze zbiornika nie uciekała przez ściek. Rozumiesz już??? No chyba, że Twój pomysł dotyczy czego innego i ja nie zrozumiałem. Jak coś, to daj rysunek. Pozdrawiam.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tak podłączone od trzech lat i woda po DI stale 0 do momentu zużycia czyli około 3 m-cy. Jak dla mnie spoko. Owszem mam cały czas ciśnienie na membranie, ale gdzieś czytałem, że to nawet lepiej.

Nie rozumiem trochę Twojego toku myślenia, że jeśli tak zamknę, to mi woda brudna przez membranę przejdzie. Gdzie niby przejdzie, jak jest zawór zamknięty?

Pozdrawiam, Marek.

Edytowane przez Miklas (wyświetl historię edycji)

image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do IN podłączasz wężyk po prefiltrach, do OUT wężyk na wejście do membrany. Po tej stronie co jest wejście IN do drugiego podłączasz wężyk po wyjściu z membrany, po tej stronie co jest OUT do drugiego gniazda podłączasz wężyk który idzie już na żywice . Bardzo ważne żeby na wyjściu z membrany był zawór zwrotny bo jak go nie będzie to zawór czterodrożny nie będzie działał.

Pozdrawiam Łukasz


375l z sumpem, Maxspect Gyre 150, 1x Jeba WP-25,Jebao DC 1200,Vertex Omega 180i,34kg skały, 6x 54W T5+ 60W Led multichipy, , auto dolewka, RO+DI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tak podłączone bez żadnego zaworu zwrotnego od 3 lat, po membranie wciąż 10 na TDS po RO DI 0.

Specjalnie sprawdziłem i TDS bez przepływu wody pokazuje 10 po RO, po włączeniu chwilowo dochodzi do 80 i szybko spada. Po di cały czas 0. Żywica czyści mi do 0 przez około 3 m-ce, ale czasem zdarza się, że wymieniam po pół roku i wtedy TDS pokazuje 3.

IMG_20151107_191055.jpg


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały pic w osmozie, zwykłej czy odwróconej polega na wyrównywaniu ciśnień. Ciśnienie może być hydrostatyczne lub osmotyczne. Membrana RO wykorzystuje ciśnienie hydrostatyczne do przeciskania wody przez pory w materiale. Jak zdejmiesz ogranicznik przepływu, to woda RO nie będzie produkowana, bo nie będzie wystarczającego ciśnienia przezbłonowego. Im bardziej zablokujesz odpływ ścieku, tym więsze ciśnienie będzie i więcej wody "RO" będzie produkowane. Teoretycznie, membrana powinna przepuścić tylko wodę, zatrzymując niechciane substancje po stronie ścieku, teoretycznie, ale używając odpowiedniej siły, można i słonia przecisnąć przez sito. Dlatego logicznym wydaje się zdjąć działającą siłę niż blokować dziurki w sicie, prawda? Mało tego, z punktu widzenia fizyki, po zamknięciu odpływu ciśnienia hydrostatyczne po z każdej strony membrany się wyrównają, czyli nie będzie na membranę działała żadna siła, ale zostaje Ci ogromne ciśnienie osmotyczne pomiędzy stroną RO a ściekiem, czy też RO i zasilaniem, nie jestem przekonany, czy to dobre dla membrany. Jak odetniesz zasilanie i zostawisz ściek otwarty, to ciśnienia powinny się wyrównać, a woda przeciągnięta z zasilania czy RO trafi do ścieku, tym samym rozcieńczając ściek. To wydaje się bardziej korzystne, gdyż w membranie po stronie ścieku nie będzie zalegała woda z TDS 300 i więcej, tylko duuużo mniej, może nawet blisko 0. Wysoki TDS, dużo substancji rozpuszczonych, możliwość wytrącania kryształów i zapchania membrany. Ja tak to widzę. Do przemyślenia.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może tak może nie, to teoria. W praktyce moja membrana od 3 lat pokazuje 10 po TDS.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyt: "po włączeniu chwilowo dochodzi do 80 i szybko spada", a no widzisz. Spróbuj przełączyć zawór na zasilanie membrany, po prefiltrach.

Jeśli chodzi o zawór zrwotny, to masz na wyjściu z membrany w złączce kątowej, na 100% (niebieska kreska, przed czterodrożnym).


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale te 80 to po RO, po DI 0. Spróbować spróbuję, ale dziś mi się nie chce już.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam inne podlaczenie i od kilku jat dziala, cisnieniem odcinam zasilenie prefiltrów i pompy podnoszacej cisnienie a nie wyjscie z osmozy. Twoje rozwiazanie rowniez jest ok tylko ze caly czas masz cisnienie na filtrach i membranie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam inne podlaczenie i od kilku jat dziala, cisnieniem odcinam zasilenie prefiltrów i pompy podnoszacej cisnienie a nie wyjscie z osmozy. Twoje rozwiazanie rowniez jest ok tylko ze caly czas masz cisnienie na filtrach i membranie

Rozumiem,że stosujesz zawór czterodrożny?

Do IN podłączasz wężyk po prefiltrach, do OUT wężyk na wejście do membrany. Po tej stronie co jest wejście IN do drugiego podłączasz wężyk po wyjściu z membrany, po tej stronie co jest OUT do drugiego gniazda podłączasz wężyk który idzie już na żywice . Bardzo ważne żeby na wyjściu z membrany był zawór zwrotny bo jak go nie będzie to zawór czterodrożny nie będzie działał.

Pozdrawiam Łukasz

To wiem.Czy stosujesz zawór czterodrożny?

@Arduan też zauważyłem,że na filmiku gostekma podłączone inaczej niż na schemacie.Mam gotowy zestaw Ro3+DI nieczego nie konstruuję.Twierdzisz,że osmoza sama w sobie działa jak zawór?Piszesz,żeby założyć pływak po DI i tym samym zablokować spływ(membranę).Jak dotąd wyczytałem,żeby nie zadławiać wyjścia z membrany.W takim razie po co ludzie zakładają zawory czterodrożne?

Według Ciebie ludzie nie potrzebnie kombinują z elektrozaworami,czujnikami,żeby odciąć dopływ wody do Ro?Wystarczy tylko założyć zawór pływakowy po membranie lub DI i dolewkę automatyczną prosto z sieci mamy na gotowo???

Edytowane przez roofii1 (wyświetl historię edycji)

Akwa 315L+sump 135L,blau scuma 150 na pompie jebao 6500,oświetlenie hybryda 4x39WT5+ledchip 210W,2x koralia II 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawór czterodrożny mam zamontowany ale w kuchni do celów spożywczych. Zawór jest po to, że jak masz np. zbiornik cisnieniowy to po napełnieniu zbiornika zawór odłącza dopływ wody z sieci, jak nie będzie zaworu to mimo że zbiornik jest pełny woda będzie przelewać się do kanalizacji, a rachunek za wodę będzie zdecydowanie wysoki :)

Pozdrawiam Łukasz


375l z sumpem, Maxspect Gyre 150, 1x Jeba WP-25,Jebao DC 1200,Vertex Omega 180i,34kg skały, 6x 54W T5+ 60W Led multichipy, , auto dolewka, RO+DI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawór czterodrożny mam zamontowany ale w kuchni do celów spożywczych. Zawór jest po to, że jak masz np. zbiornik cisnieniowy to po napełnieniu zbiornika zawór odłącza dopływ wody z sieci, jak nie będzie zaworu to mimo że zbiornik jest pełny woda będzie przelewać się do kanalizacji, a rachunek za wodę będzie zdecydowanie wysoki :)

Pozdrawiam Łukasz

O to też mi chodzi.Dokładnie chcę aby po wyrównaniu wody w sump-ie zawór pływakowy się zamknął,przez co wzrośnie ciśnienie na zaworze czterodrożnym przez co nastąpi zamknięcie dopływu wody z sieci,oraz zamknięcie ścieku z ro.Dobrze rozumuję,ta działa zawór czterodrożny?


Akwa 315L+sump 135L,blau scuma 150 na pompie jebao 6500,oświetlenie hybryda 4x39WT5+ledchip 210W,2x koralia II 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie tak :)

Pozdrawiam Łukasz


375l z sumpem, Maxspect Gyre 150, 1x Jeba WP-25,Jebao DC 1200,Vertex Omega 180i,34kg skały, 6x 54W T5+ 60W Led multichipy, , auto dolewka, RO+DI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale zawor ma Ci odciąć zasilanie a nie odplyw scieku. Sciek ma byc otwarty. Jesli nie będzie zasilania, woda do scieku nie będzie szla.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie ma odciąć wodę z sieci, a co za tym idzie woda przestanie lecieć do ścieku

Pozdrawiam Łukasz


375l z sumpem, Maxspect Gyre 150, 1x Jeba WP-25,Jebao DC 1200,Vertex Omega 180i,34kg skały, 6x 54W T5+ 60W Led multichipy, , auto dolewka, RO+DI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem,że stosujesz zawór czterodrożny?

???

Tak, taki sam jak na filmie i odcina zasilanie do prefiltrów lub jak jest za male ciśnienie w baniaku ciśnieniowym z RO to sie otwiera i wtedy czujnik cisnienia ma wejsciu pompy podnoszącej cisnienie wlacza pompe ktora dobija cisnienie w obiegu z RO zamykając zasilanie.

Rozumiem,że stosujesz zawór czterodrożny?

???

Tak, taki sam jak na filmie i odcina zasilanie do prefiltrów lub jak jest za male ciśnienie w baniaku ciśnieniowym z RO to sie otwiera i wtedy czujnik cisnienia ma wejsciu pompy podnoszącej cisnienie wlacza pompe ktora dobija cisnienie w obiegu z RO zamykając zasilanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie jest to genialne i proste urządzenie. Dzięki niemu mam automatyczną dolewkę :) odparowanej wody prosto z RO/DI :) z tym, że ja to podłączyłem inaczej niż na większości dostępnych schematach bo inaczej nie działało i wiecznie tylko lała się woda do kanalizy a tak po chwili mam odcięcie gdy tylko elektrozawór przestanie dozować RO.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozna tez zrobic bez zaworu czterodrożnego. Dajesz elektrozawór na zasilanie i jest git.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale tak to już chłopakom mieszkania pozalewało. Jednak czy woda po filtrze czy przed filtrem ma znaczenie, żaden osad nie przyblokuje elektrozaworu.

Pozdrawiam, Marek.

Edytowane przez Miklas (wyświetl historię edycji)

image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nawet nie chodzi o osad a o ciśnienie. Jeżeli będzie za wysokie to zawór przepuści. Zresztą jeżeli jest za, to też po zmianie prefiltrów dobrze jest odpowietrzyć układ gdyż powietrze może też zrobić klops i także zablokować zawór. Wiem bo sam to miałem. Rano miałem wodę w sumpie tylko 1 cm od krawędzi i spory spadek zasolenia oczywiście. Teraz za każdym razem odpowietrzam układ gdy np. zmieniam żywicę.


c64.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co kombinować jak można zgodnie z instrukcją, ja mam na końcu elektrozawor ato i dodatkowo wyjście na wodę do lodówki.

tapatalk>Gdańsk

post-14747-1447153099,92_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie jest to genialne i proste urządzenie. Dzięki niemu mam automatyczną dolewkę :) odparowanej wody prosto z RO/DI :) z tym, że ja to podłączyłem inaczej niż na większości dostępnych schematach bo inaczej nie działało i wiecznie tylko lała się woda do kanalizy a tak po chwili mam odcięcie gdy tylko elektrozawór przestanie dozować RO.

Jak masz podłączone?Wrzuć jakiś schemacik


Akwa 315L+sump 135L,blau scuma 150 na pompie jebao 6500,oświetlenie hybryda 4x39WT5+ledchip 210W,2x koralia II 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.