Skocz do zawartości
Maciuss

[64L] Plan nowej solniczki we Wrocławiu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów, jest to mój pierwszy post, ale forum (i przepiękne zbiorniki) przeglądam od około roku.

Do tej pory miałem do czynienia tylko z akwarystyką słodkowodną, ale w końcu zapadła decyzja żeby wystartować z własną małą solniczką. Po przeczesaniu Internetu i kilku wizytach we wrocławskich sklepach powstał projekt akwarium, jakie chciałbym u siebie postawić.

  • Szkło 64 litry full OptiWhite 40x40x40cm
  • Lampa LED DIY 50W (dwa kanały, białe i niebieskie ledy w proporcji 3:2) całość sterowana przez AQma Led Control (Podziękowania dla użytkownika Magu za udostępnienie projektu tak wspaniałej rzeczy :smiling: )
  • Woda RODI (filtr już chodzi, po DI TDS pokazuje 0 ppm)
  • Kaskada Aquael FZN-3 (z małą modyfikacją ponieważ planuję dodrukować do niej skimmer)
  • Wkłady do kaskady: Siporax + Purigen + Chemi Pure Elite Blue
  • Grzałka Aquael Easyheater 50W
  • Refraktometr do pomiaru zasolenia
  • Cyrkulacja Sicce Voyager Nano 2000 (2szt.)
  • Żywa skała 6-7kg
  • Żywy piach 4,5kg
  • Sól Aquaforest ReefSalt 5 kg
  • Bakterie BioGro Marine
  • Testy Salifert NO3, NO2, pH, kH, NH4

Obsada

Korale:

  • Zoanthus
  • Acanthastrea
  • Herpolitha
  • Fungia repanda
  • Clavularia
  • Sarcophytona

Ryby:

  • Błazenek (lub dwa jeśli warunki pozwolą :smiling: )

Bardzo proszę o ocenę takiej konfiguracji. Wszystkie komentarze będą mile widziane, być może o czymś zapomniałem albo z czymś przesadziłem :smiling:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zdjęcie ? :)

Edit :p myślałem ze to dział nasze akwaria hehe

Ja czekam na start i bd śledził bo od nie dawna mam podobny litraż

Edytowane przez xEndriu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia pojawią się jak tylko będę miał cały zestaw u siebie a to kwestia 1-2 tygodni. Na razie cały czas jest faza planowania i zbierania opinii :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie przy takiej obsadzie da się bez odpieniacza, na podmianach.

Ciekawi mnie ten drukowany skimmer, bo akurat do tych kaskad ciężko dorobić coś estetycznego.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W lampie daj więcej niebieskich diod, niżeli białych. Ba, nawet preferowane są 3 barwy niebieskiego i 1 biała :)


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że można prowadzić taki zbiornik bez odpieniacza, sam mam 45 litrów, jednak zastanawiam się nad zrobieniem otworu w pokrywie FZN 3, aby go wsadzić, ponieważ denerwuje mnie mgła unosząca się w wodzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będę śledził jak to rozwiążesz, bo korci mnie założenie jakiejś picorafki na skale prosto z frachtu i wtedy też mógłbym oprzeć na czymś takim filtrację.


.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez odpieniacza? :)

Na ten moment planowałem prowadzić zbiornik na cotygodniowych podmiankach

Spokojnie przy takiej obsadzie da się bez odpieniacza, na podmianach.

Ciekawi mnie ten drukowany skimmer, bo akurat do tych kaskad ciężko dorobić coś estetycznego.

Widziałem kilka tematów w internecie o przekładkach skimmerów z chińskich kaskad żeby pozbyć się mgły z tafli. Ja mam do dyspozycji drukarkę 3d więc wykonanie potrzebnych elementów nie powinno być problemem

W lampie daj więcej niebieskich diod, niżeli białych. Ba, nawet preferowane są 3 barwy niebieskiego i 1 biała :)

Każdy kanał jest sterowany przez PWM więc białe zawsze można trochę przyciemnić i pójść w stronę niebieskiego (nawet wtedy będzie to więcej niż 0,5W/L). Lampa jest też zaprojektowana w taki sposób aby można ją było łatwo rozbudować i dołożyć diody. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,jak na ledy masz troche za malo kolorow.Ja walcze z ustawieniem moich lamp od 18 miesiecy,a mam3000 mzliwosci,u Ciebie przy dwoch koloraech bedzie troszke cienko,moze bys dolozyl HV i jakas czerwona,ale sa spece na tym forum o stokroc lepsi odemnie,ja narazie tez w tej kwestji jestem zielony.Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas na małą aktualizację i opis wydarzeń z ostatniego tygodnia.

Szkło i wszystkie potrzebne akcesoria trafiły w końcu w moje ręce w zeszły weekend. Całość udało się ustawić, podłączyć i zalać świeżą solanką jeszcze w sobotę wieczorem.

Cyrkulatory ruszyły i woda mieszała się tak przez dwa dni (temperatura wody 25st.C, zasolenie 1,024)

Na początku tygodnia doszło 7kg żywej skały z działającego zbiornika i zaczęła się zabawa w jak to wszystko ładnie ułożyć :)

Po kilku próbach powstała kompozycja jak poniżej

DSC 0079

Minęły kolejne dwa dni, skała została przedmuchana i po odessaniu syfu z dna do baniaka trafiło 5,5 kg żywego piachu. Zapadła mgłą :p

DSC07770

DSC07765

DSC07769

DSC07764

DSC07773

Całe szczęście wszystko opadło do następnego ranka i od tego czasu w zbiorniku panuje względny spokój. Czekamy na dojrzewanie.

DSC07797

Potrzebna mi jest jednak pomoc w identyfikacji czegoś co pojawia się na skale w niektórych miejscach. Co to może być? :)

DSC07783

DSC07790

Edytowane przez Maciuss (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konkret :)

Lampka pieknie wykonana, skala tez extra

Powodzenia

Dzięki! :)

Lampka z boku przypomina mi trochę pająka :p Jedyny problem jaki z nią mam jest taki, że po podłączeniu do arduino drivery led lekko piszczą :/

W międzyczasie w akwarium zaszły pierwsze widoczne zmiany, skałę pokrył brązowy nalot.

post-24229-0-78152200-1448903231_thumb.jpg

post-24229-0-13182300-1448903237_thumb.jpg

post-24229-0-99852700-1448903242_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejna mała aktualizacja. Od startu zbiornika minęły dwa tygodnie, jak na razie dojrzewanie wydaje się przebiegać całkiem spokojnie =)

Brązowe glony zniknęły a na ich miejsce pojawi się... trawnik. Zielone nitki zdają się powoli ale skutecznie przejmować wolną powierzchnię skały.

DSC07841

DSC07827

DSC07838

DSC07844

Jak na razie walkę z glonami ograniczam do czyszczenia szyby, tak żeby mieć możliwość patrzenia na to co dzieje się w środku (podejrzewam, że koło mojej solniczki jest jakieś zakrzywienie czasu bo za każdym razem jak zatrzymuję się na kilka sekund popatrzeć to ucieka mi pół godziny :) )

Dzisiaj zmierzyłem też parametry wody i sytuacja wygląda tak:.

Temp: 25st.

Zasolenie: 1,024

kH: 9,6

pH: 8

NO3: 2

NO2: 0

NH4: <0,25

Tutaj pytanie do bardziej doświadczonych morszczaków, czy przy takich parametrach wody można zacząć kompletować ekipę czyszczącą czy może lepiej jeszcze poczekać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj na wyzerowanie NH4. Poczytaj troszkę o cyklu azotowym


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak NH4 bedzie 0 to wtedy mozesz rozgladac sie za ekipa czyszczaca slimaki , krewetka czyszczaca jakis krab no i jakies slimaki do przekopywania piasku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj na wyzerowanie NH4.

Jak NH4 bedzie 0

Dzięki za poradę, mam jednak jeszcze jedno (być może dość głupie) pytanie. Do pomiarów wody używam testów Salifert gdzie najniższą wartości na skali jest właśnie "<0,25mg/L" dla przypadku gdzie woda się nie odbarwi w żaden sposób (rozumiem, że w takim przypadku NH4 nie może być dokładnie oznaczone i równie dobrze może być równe 0 jak i 0,2). Jak w takim wypadku upewnić się, że NH4 zniknęło?

Tam na skale masz ślimaki osiadłe (jak wypuszczają taka jakby pajęczynę) http://nano-reef.pl/...limaki-osiadle/

jeżeli pióropusz to rurówka, przez te ślimaki robię restart. :wallbash:

To mnie teraz przestraszyłeś, u mnie w każdym razie nie pojawia się ani pajęczyna ani pióropusz (na tą chwilę wyglądają na martwe) ale będę baczniej je obserwował :police:. Mam nadzieję, że nie zrobi się z tego żadna plaga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.