Skocz do zawartości
Darekn12

stront-czy niezbedny?

Rekomendowane odpowiedzi

Zakładając, że mikroelementy trafiają do środka w postaci fito, suplementu i żarcia dla rybek, a nie są z wody usuwane, to:

- przy małej konsumpcji moga się nagromadzać, (za wyjątkiem jodu, który odparowuje)

- moga być na stałym poziomie, jeśli konsumpcja równa się przychodom,

- lub może ich brakować. W tym trzecim przypadku raczej byłoby widać po koralach.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Skoro podbija kolor niebieski to musi być u mnie dostatek bo acropory które mają być niebieskie to są heh

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wiec moje doświadczenie ze strontem jest takie.

           Po podbiciu strontu z poziomu 3.5 mg/l do 8.5 mg/l kalcyfikacja w zbiorniku wzrosła mi o jakieś 40%. Po osiągnięciu wartości powyżej 8 mg/l, aby utrzymać go na stałym poziomie, codziennie dozowałem dwie pełne pipety czystego strontu na moje 350l w obiegu. Dodam że oprócz ręcznego dodawania SR, leciał pełny balling z wszystkimi dodatkowymi mikroelementami.  Przy gęstej obsadzie acroporowej stront zużywany jest przez korale w kosmicznych ilościach. Wpływu na kolor niebieski u siebie nie zaobserwowałem. Dodam że w tym samym czasie, oprócz podbicia i utrzymania poziomu strontu obniżyłem za pomocą absorbera PM, PO4 z wartości 0.06 do 0.02. Więc do końca nie wiem co miało tak ogromny wpływ na "kopa" jaki dostał zbiornik. Wszystkie wartości pomiarów robione było na ICP. 

 

Ma ktoś jeszcze jakieś doświadczenia  ?. 

 

 Zastanawia mnie również jaki wpływ na zbiornik może mieć przedawkowanie strontu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Strontu powinno być 13 mg/l. Tyle średnio jest w wodzie oceanicznej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myślałem że 8-9 mg/l. Ciekawi mnie jaki może mieć, i czy ma wpływ na ewentualne plagi

Edytowane przez szutarek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stront masz w solach, dodatkach typu abc, ati essentials i pewnie wielu innych, więc nie widzę potrzeby suplementacji osobno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z suplementacją koralowców jest jak ze sportowcami , ten co na ławce rezerwowej siedzi nie potrzebuje wiele , ten co śmiga cały czas to już inna bajka . Nie da się jednoznacznie powiedzieć czy trzeba lać czy nie . Jeżeli są niedobory to dodajemy jeżeli nie to można tylko zaszkodzić . Stront bez dwóch zdań przyspiesza wzrost .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.10.2017 o 21:16, lukas_gr napisał:

Stront masz w solach, dodatkach typu abc, ati essentials i pewnie wielu innych

A czy jest możliwość robienia sobie roztworu strontu oraz żelaza w ten sam sposób co Sody do podnoszenia kh, z wodorwęglanu sodu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej przy twojej obsadzie to zbyteczne - wystarczą podmiany 

 

Ale ok 

Jaki masz poziom Sr ? 

Czy na przykład nie musisz najpierw zbudować "bufor", ponieważ cała zawartość Sr mogła zostać wykorzystana 

Potem ustalić dzienną dawkę Sr   - też chwile zejdzie i testy co dziennie robić do ustalenia dawki

I dozujemy zgodnie z objętością zbiornika, zaczynając od 1 ppm / dzień

To tak w skrócie 

Ale to raczej przy SPS tak się bawimy ;) 

p.s 

Jeśli chcesz sam rozrobić to z tego co wiem to tylko  -   chlorek strontu

O proszę bardzo ,  jak cię to ciekawi  , wiedziałem że mam gdzieś zapisany link 

Przeczytaj  -  Randy Holmes-Farley  -  Stront i Akwarium rafowe 

 

 

 

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Tak jak AnT pisze. Na początku stront jest wchłaniany. I podstawowym błędem jest zwiększanie dawki bez testów, albo testy co jakiś zbyt długi czas. I często bywa, że stront wchłaniany raptownie zostaje w akwa. Bez częstych testów na początku można łatwo przedobrzyć.

 

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A Fe ?
 
Panowie
Stront obok Ca/Kh/Mg i jodu bierze czynn udział w procesie kalcyfikacji...jego niedobór stosunkowo łatwo zaobserwować po mizermych przyrostach korali .. jeżeli jest go wystarczająco to również doskonale widać np po montiporach... przedawkowania jeszcze nie odnotowalem .

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
A Fe ?
 
Żelazo odpowiada za fotosynteze zokansteli w koralowcach. U sps zielony kolor. Często jest dozowany przy refugium, glony ładnie go wsysają.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale z czego  i jak zrobić roztwór ?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
Ale z czego  i jak zrobić roztwór ?

 

 

Ant Ci podał link chlorek strontu. Wpisz na allegro chlorek strontu.

 

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ojej ale mi chodzi o Fe tym razem .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedno pytanie 

W jakim celu chcesz to używac ? (tylko z z sensem po proszę odpowiedzi ;) ) 

Jaka akwa , obsada , itp ? 

Nie masz wątku swojego z akwa i ciężko co cokolwiek stwierdzić ? 

 

Jeżeli to jest twój zbiornik - fotka kawałek akwa z innego twojego tematu

Briareum - nie polipuje, ale ..       Rozpoczęty przez BzykU, 3 Grudzień 2017  ) 

DSC_0212.jpg

To najpierw prostujemy,nie dozujemy bo raczej bumm zwłaszcza z Fe   

A tu ogólny opis pierwiastków - jak już co  

 

http://www.advancedaquarist.com/2012/2/chemistry 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, AnT napisał:

A tu ogólny opis pierwiastków - jak już co 

Kolego proszę tylko o receptę na stosowanie tych a nie innych pierwiastków a nie ogólny ich opis .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem tak: w starym baniaku z mieszana obsada koralowa jechalem tylko na samych podmianach. Po pewnym czasie kupilem stront i jod aby sprawdzic co sie bedzie dzialo. 

Po jakims czasie zaobserwowalem ze baniak dostal ostrego kopa i korale po prostu oszalaly ze wzrostem. Smialo moge napisac ze korale rosly doslownie w oczach - szczegolnie lpsy i proste spsy (acropor nie mialem). 

Widocznie ilosc strontu w soli byla niska i korale rosly tak sobie. Dopiero po rozpoczeciu dodatkowego dozowania ruszyly z kopyta.

Wiec pewnie cos w tym jest :)

 


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.02.2018 o 20:34, BzykU napisał:

Kolego proszę tylko o receptę na stosowanie tych a nie innych pierwiastków ..(..).

Tomek gorąco Cię namawiam abyś przez conajmniej 3-4 miesiące nic nie dodawał z tzw mikroelementów, natomiast robił cotygodniową/dwutygodniową podmianę 5-10% na soli typu FM, RS..

Po tym czasie jeżeli nie zauważysz wyraźnej poprawy wrócisz do pomysłu samodzielnego rozrabiania chemii.

Ale moim zdaniem ..zauważysz.

 

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

temat co jakiś czas odkopywany więc nie będę tworzył nowego.

Od jakiegoś czasu mimo, że parametry podstawowe (kh, mg, ca, no3, po4) są w normie to coś słabiutko SPS mi rosną a właściwie to nie rosną. Postanowiłem kupić test na stront. I okazało się, że wg testu właściwie go w wodzie nie mam ! z testu wynika że między 0-3 (dodam że nigdy wcześnie nie dodawałem strontu).

Kupiłem taki oto specyfik w kropelkach: Aquaforest Strontium

Na opakowaniu jest napisane że 1 kropelkę na 100l wody dziennie podawać. Na stronie erybki znalazłem dodatkowo informację że 15 kropelek podnosi poziom strontu o 1,09ppm (nie wiem skąd tą informację wzięli bo w ulotce nic o tym nie ma). 

Od trzech dni dodaję po 10 kropelek dziennie. Dzisiaj zrobiłem test i nadal jest między 0-3. I teraz moje pytanie, czy można od razu trochę większą dawkę podać (jeżeli tak to jaką) czy raczej po te 10 kropelek lać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W swoim zbiorniku z SPS leję codziennie 3ml tego strontu od AF. Przy takim dozowaniu stężenie SR utrzymuje mi się na stałym poziomie. Odpowiadając na twoje pytanie . Możesz dać więcej. Stron trudno jest przedawkować. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, Sting napisał:

Kupiłem taki oto specyfik w kropelkach: Aquaforest Strontium

Kup sobie chlorek strontu i zrób z tego roztwór ,wyjdzie ci o niebo taniej niż kropelki AF.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.