Skocz do zawartości
Pajutoja

Wybór oświetlenia akwarium 25l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

jestem nowy na forum , mam na imię Paweł .

Chciałbym was prosić o pomoc w wyborze oświetlenie do akwarium morskiego 25l. Zastanawiam się nad lampą na Power Led . Moim głównym pytaniem jest czy musi być po równo niebieskiego i białego ? I czy np. 21W ( 21 Power led po 1W 12000k) białych i 4W (4 Power Led po 1W Royal Blue ) niebieskich byłoby ok ? Czy dokonać zmian ?

Edytowane przez Pajutoja (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemka,Tez jestem nowy i sie szykuje na 25 solanki,poczytaj o lumenach moim skromnym zdaniem 21 W to za duzo ,poskacz po forum poczytaj o lumenach i wtedy sobie oblicz z tego co czytalem to wychodzi gdzies jakies do 40lm na litr czyli potrzebujesz jakies 1000lm jak sie niemyle nich mnie ktos poprawi>zobacz Samsung modul 5320 poczworny wystarczaja takie dwa.|Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mozna skrecic :) tylko driver z pwm i wio :) ja bym brala rb do cw w proporcji 2:1, a jak bedziesz mial sterowalne kanaly to zawsze mozesz podregulowac. W drugiej jednak mysli - 6 diod 3w powinno wystarczyc, wiec daj jeden kanal wysterowany na 900mA, biale beda swiecic nieco slabiej ale to im nie powinno zaszkodzic, 4 rb, 2cw imho


Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A sorry, racja. Zasugerowalam sie Cree, bo pol dnia grzebie w diodach ;) jakbym miala dla siebie lepic lampke do 21l to bralabym Cree i tak - cena nienajnizsza, ale efekt wart tego. Przt jeden nitce koszt nie zabija :)

Druga wersja, ktora bralabym pod uwage yo lampka na diodach 1w i wtedy bawilabym sie w dwa kanaly, co pozwala fajnie wysterowac kolorek.


Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Czyli dobrze napisałem ?

to niedokładnie tak

po prostu moc LEDów nijak ma się do mocy świetlówek

poza tym nie sądzę żeby kolega "celował" w przewagę/same SPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to niedokładnie tak

po prostu moc LEDów nijak ma się do mocy świetlówek

poza tym nie sądzę żeby kolega "celował" w przewagę/same SPS

No dobra spoko chlone wiedze i az mi sie czacha dymi ale powiedz mi czy jakbym wsadzil takie dwa moduly samsunga do tego 3 * 1w blue to byloby ok czy za malo ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Kup sobie jednego "gotowca" Aquaela pod nazwą Ecolight. Ma 2x6W na LEDach- Marine i Actinic. Na osobnych przewodach, więc można spokojnie podpiąć do sterownika czasowego. Koszt- 135 zlotych i po kłopocie. Szkoda kasy na inwestycję w taki mały zbiorniczek, bo i tak będziesz chciał z czasem większy i wtedy sobie kupisz porządną lampę za porządny pieniądz. Ja swoje pierwsze 40x40x40 oparłem właśnie na dwóch takich lampkach, a w międzyczasie kompletuję na spokojnie większy zbiornik :) No, ale to moje zdanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co na rynku słychać ale na pewno dostaniesz gotową mini lapke do takiego litrażu:

http://www.aquario.pl/117-nano-lampy

TO TYLKO 25 LITRÓW. Łatwo prześwietlić, przenawozić, prze-wszystko.

Pomyśl czy nie zrobić 40 czy 60 litrów.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

nie znam modułów samsunga :)

ale miałem właśnie napisać mniej więcej to co kolega wyżej - kup Aquaela do tego 2 czasówki i masz z głowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez zaczynalam od AEl DecoLight - mialam dwie nad 54l i w sumie bylo spoko. Jesli kolega nie upiera sie na diy to te ledowe aquaele sa warte zachodu. Wez jedna, jak bedzie Ci za malo dorzucisz druga i z grzywki :)


Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

hmm a dokładnie jaką barwę w "K" toto ma ?

"biały zimny" to pojęcie dość ogólne bo i 6000k jak i 10 000k to barwa .. zimna

Kąt świecenia 155st. - oświetli prócz zbiornika jeszcze pół pokoju

ja bym wybrał albo 1 na 350mA albo 3W na 700mA np. takie

http://allegro.pl/dioda-led-1w-niebieska-445nm-30mil-royal-blue-006b-i5862348344.html

http://allegro.pl/dioda-1w-power-led-zimny-11000-12000k-35mil-001f-i5868863165.html

http://allegro.pl/dioda-3w-power-led-zimna-11000-12000k-45mil-002f-i5866723874.html

http://allegro.pl/dioda-led-3w-niebieska-445nm-45mil-013b-i5862431682.html

do 1 W można by do białych dodać jeszcze jakiś inny kolor (byle mA pasowały)

i w razie potrzeby tutaj da się dołożyć soczewki żeby nie świeciło po całej okolicy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silvia - no i gitara thx za podpowiedz kuknalem i fajnie by można zmontować zestawik teraz trzeba tylko się zastanowić ile i jak zestawić kolorystycznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki :) jakbym miał jakies pytania mogę napisać na Prv ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ale tylko wtedy gdy będę znał odp. :) pisz - jak będę wiedział to pomogę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie jednego "gotowca" Aquaela pod nazwą Ecolight. Ma 2x6W na LEDach- Marine i Actinic. Na osobnych przewodach, więc można spokojnie podpiąć do sterownika czasowego. Koszt- 135 zlotych i po kłopocie. Szkoda kasy na inwestycję w taki mały zbiorniczek, bo i tak będziesz chciał z czasem większy i wtedy sobie kupisz porządną lampę za porządny pieniądz. Ja swoje pierwsze 40x40x40 oparłem właśnie na dwóch takich lampkach, a w międzyczasie kompletuję na spokojnie większy zbiornik :) No, ale to moje zdanie.

zastanawiałem się wcześniej nad aquael ale świetlówki 2x8w ale zrezygnowałem , z tego co wiem to szybko się przepalają i chyba nie da się ich wymienić ale nie jestem tego pewny

Zawsze mozna skrecic :) tylko driver z pwm i wio :) ja bym brala rb do cw w proporcji 2:1, a jak bedziesz mial sterowalne kanaly to zawsze mozesz podregulowac. W drugiej jednak mysli - 6 diod 3w powinno wystarczyc, wiec daj jeden kanal wysterowany na 900mA, biale beda swiecic nieco slabiej ale to im nie powinno zaszkodzic, 4 rb, 2cw imho

w proporcji 2:1 ale które do którego koloru ?

Ja tez zaczynalam od AEl DecoLight - mialam dwie nad 54l i w sumie bylo spoko. Jesli kolega nie upiera sie na diy to te ledowe aquaele sa warte zachodu. Wez jedna, jak bedzie Ci za malo dorzucisz druga i z grzywki :)

lampa byłaby robiona na zamówienie i potrzebuje wiedzieć ile jakich ledów powinno być .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

ad1. jeśli świetlówki to 2x 11w po 8 czy 6 to są ledy

i to i to da się wymienić

ad2. proporcje - więcej niebieskiego

ad3. a tego Ci nikt na 100% nie powie - nie ma idealnego przepisu bo każdy zbiornik jest inny + oświetlenie zależy od indywidualnych upodobań posiadacza - jedni lubią mieć bardziej niebiesko inni dodają inne kolory niż "standardowe"

jak pisałem wyżej zobacz jak świecą różne lampy i wybierz taką która Ci się najbardziej podoba - potem sprawdź w dokumentacji ile czego ma w środku :)

proponował bym ledy 1W - właśnie że można "zaszaleć" z różnymi barwami

albo ...

chipa RGB - ale to już dopytaj kolegę z tematu :

http://nano-reef.pl/topic/79626-lampa-rgb-rb-by-magu-80w/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pajutoya- stosunek led 2 białe 1 Blue.zobacz sobie zdjęcia z wypowiedzi silvia nic dodac nic ująć fajnie wygląda stosunek kolorów dobry mnie się podoba i robię identyczna moze tylko w innej obudowie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Marcin ... raczej 2-3 niebieskie na 1 biały :)

bo np. biała 1W ma około 100-120LM a niebieska koło 30LM - więc 2 białe "zagłuszą" 1 niebieską

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin ... raczej 2-3 niebieskie na 1 biały :)

bo np. biała 1W ma około 100-120LM a niebieska koło 30LM - więc 2 białe "zagłuszą" 1 niebieską

jak pytałem osobe która robi te lampki ( wiem że raczej do słodkowodnych , ale na morskie też zrobi) to zaproponował dać 21w białych 12000k i 4w niebieskich royal blue . i z tego co mi pisał to jeśli byłoby po połowie białych i niebieskich to byłoby bardzo niebiesko. i się zastanawiam jak to wkońcu dać . to będzie moje pierwsze akwarium morskie i dlatego tak pytam bo nie chce czegoś zrobić źle. i to ile dam jakiego koloru ma jakieś większe znaczenie ? czy to kwestia upodobania ? na początek chcę jakieś korale miękkie bo chyba najłatwiejsze do utrzymania .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jeśli chcesz dać 25W do 25l wody to zrób sobie 3 kanały STEROWANE

1 kanał niebieski, 1 biały i 1 "kolorowe" np żółty, uv czy co tam chcesz

bo głowę dam że będzie za jasno - ja w 60L mam lampę 54W skręconą do mniej więcej 80% niebieskie (których jest 12 sztuk)

i 70-75% białe (6 sztuk) czyli 2 niebieskie (RoyalBlue) na 1 biała (nie pamiętam 10 czy 12 000K)

powtarzam - zobacz jakie kolory mają inne lampy np. Zetlight Kessil czy Maxspect

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.