Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zastanawiam się nad akwarium morskim 112l 80x35x40 (profilowane)

I potrzebuje dobrać sprzęt. zastanawiałem się nad akwarium bez sumpa. Myślałem nad sprzęt:

Szkło - float , profilowane , 112l , 80x35x40 ( bez sumpa )

oświetlenie - t5 4x24w ( 2xbiałe 2xniebieskie ) (białe 10000k) http://allegro.pl/belka-lampa-aluminiowa-t5-4x24w-80cm-swietlowki-i5230659447.html

filtracja - i tu mam teraz największy problem co zamontować , mam kubełek ale z tego co wiem to ich w morskich się nie stosuje , proszę o radę czy dać jakąś kaskade czy co.

odpieniacz - mam kostkowy , według producenta do 120l

ogrzewanie - grzałka 100w

chłodzenie - panel 4 wentylatorów

cyrkulacja - jeszcze nie wybrana proszę o pomoc w wyborze

nwm czy o czymś teraz nie zapomniałem w razie czego proszę napisać

Proszę o napisanie czy taki sprzęt będzie ok . a jeśli nie to co zmienić.

Edytowane przez Pajutoja (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj 112L proste (nie profilowane )

oświetlenie ok ja po 1,5 roku przeszedłem na oświetlenie 100% niebieskie wygląd wizualny bez porównania

filtracja kaskada HBL ze skimerem w środku węgiel i coś na po4

odpieniacz na kostkę aquamedic + napowietrzcz sera 550L

grzałki nie mam mieszkam w bloku temp min mam 22 stopnie nic nie grymasi

cyrkulacja 2 x koralia 1600L z tyłu 1 X wp 25 (za mocna skręcona na 12V)


4693_4699.png

45 odmian korali :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zależy jak bardzo chcesz się angażować w to akwarium, możesz wydać np 5000 na oprzyrządowanie i cieszyć się kolorystyką odpieniacza lub dizajnerska hydrauliką

ja w swoim 112l postawiłem na prostotę, dwie kaskady, jeden cyrkulator 2500l/h, drugiego praktycznie nie włączam, odpieniacz jest w kaskadzie ale wlaczany tylko na noc, dno odmulane raz w miesiacu i oczywiście żadnej chemii, akwa w tym systemie śmiga trzy lata ,ryby,ukwiały, lps i miękasy mają się wyśmienicie i jeszcze dodam że inwazji glonów czy jakiejkolwiek plagi nigdy nie miałem

choć przyznam że oglądając akwa znajomych coraz bardziej kusi mnie wypasiony przet he he

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj 112L proste (nie profilowane )

oświetlenie ok ja po 1,5 roku przeszedłem na oświetlenie 100% niebieskie wygląd wizualny bez porównania

filtracja kaskada HBL ze skimerem w środku węgiel i coś na po4

odpieniacz na kostkę aquamedic + napowietrzcz sera 550L

grzałki nie mam mieszkam w bloku temp min mam 22 stopnie nic nie grymasi

cyrkulacja 2 x koralia 1600L z tyłu 1 X wp 25 (za mocna skręcona na 12V)

profilowane już mam i dlatego chciałem je wykorzystać . a nie może być takie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko w takim coś sensownego ustawić bo 35 cm jest na środku a na bokach jeszcze mniej. Ja też mam 112l ale zrobiłem sobie 70x40x40 jest o wiele bardziej ustawne niż taki profil a odpieniacz mam Tunze 9004 cichutki wydajny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kubełek możesz wykorzystać jako filtr przepływowy. Zasypujesz siporaxem, tylko bez wkładów mechanicznych.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zależy jak bardzo chcesz się angażować w to akwarium, możesz wydać np 5000 na oprzyrządowanie i cieszyć się kolorystyką odpieniacza lub dizajnerska hydrauliką

ja w swoim 112l postawiłem na prostotę, dwie kaskady, jeden cyrkulator 2500l/h, drugiego praktycznie nie włączam, odpieniacz jest w kaskadzie ale wlaczany tylko na noc, dno odmulane raz w miesiacu i oczywiście żadnej chemii, akwa w tym systemie śmiga trzy lata ,ryby,ukwiały, lps i miękasy mają się wyśmienicie i jeszcze dodam że inwazji glonów czy jakiejkolwiek plagi nigdy nie miałem

choć przyznam że oglądając akwa znajomych coraz bardziej kusi mnie wypasiony przet he he

a jakie kaskady stosujesz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aqua nowa nf 600 ,moim zdaniem najlepszy, mają estetyczny i wydajny skimer powierzchniowy i są o wiele głębsze od fzn ,np odpieniek resun jest zalany do górnej kreski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aqua nowa nf 600 ,moim zdaniem najlepszy, mają estetyczny i wydajny skimer powierzchniowy i są o wiele głębsze od fzn ,np odpieniek resun jest zalany do górnej kreski

1 by raczej tu chyba nie wystarczyła ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dokładnie takie samo akwarium - 112l profilowe - w stopce link więc możesz zobaczyć jak to wygląda. Co do oświetlenia to ja mam u siebie 4x 24W + 2x 18W. Sugeruję rozważyć lampę 4x 39W - będziesz miał wszystko ładnie doświetlone i spsy będą rosły :)

Filtracja to odpieniacz, na kostkę może być mało - pomyśl nad tunze slim nano (mam na sprzedaż jakbyś chciał :p) lub coś wiszącego.

Jeżeli nie będzie sumpa to fajnym rozwiązaniem jest dodanie kaskady i do środka jakiś purigen, grzałka, węgiel.

Cyrkulacja to 2x 2000l/h - jakieś tunze 6020/6025


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dokładnie takie samo akwarium - 112l profilowe - w stopce link więc możesz zobaczyć jak to wygląda. Co do oświetlenia to ja mam u siebie 4x 24W + 2x 18W. Sugeruję rozważyć lampę 4x 39W - będziesz miał wszystko ładnie doświetlone i spsy będą rosły :)

Filtracja to odpieniacz, na kostkę może być mało - pomyśl nad tunze slim nano (mam na sprzedaż jakbyś chciał :p) lub coś wiszącego.

Jeżeli nie będzie sumpa to fajnym rozwiązaniem jest dodanie kaskady i do środka jakiś purigen, grzałka, węgiel.

Cyrkulacja to 2x 2000l/h - jakieś tunze 6020/6025

z korali chciałbym jakiś ukwiał i coś łatwego na początek do tego oświetlenia wystarczy ? jak nie to masz może propozycje konkretnej lampy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie będziesz miał korali twardych/spsów czy bardziej wymagających to lampa wystarczy, ale z doświadczenia wiem że apetyt rośnie i może się okazać ze za pół roku będziesz chciał jakieś twarde korale a wtedy może być mało światła. Konkretnej lampy nie podam, ale ogólnie coś na 4x 39W


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie będziesz miał korali twardych/spsów czy bardziej wymagających to lampa wystarczy, ale z doświadczenia wiem że apetyt rośnie i może się okazać ze za pół roku będziesz chciał jakieś twarde korale a wtedy może być mało światła. Konkretnej lampy nie podam, ale ogólnie coś na 4x 39W

mam problem bo nie mogę znaleść żadnej 4x39w na ten wymiar . akwarium 80cm a lampy z tego co szukają to jakoś od 90cm , sama świetlówka 39w ma chyba 85cm

Edytowane przez Pajutoja (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy co chcesz tam mieć. Dla prostych korali 4x 24W wystarczy. Dla bardziej wymagający ja bym coś jeszcze dołożył :)


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i czy stosunek kolorów po połowie białe (10 000K) i niebieskie będzie dobry ?

i czy muszę używać jakieś reaktory wapnia itd ? czy bez tego też się obejdzie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetlówki jakie Ci się podobają. Ja mam u siebie jedną aktynikę, białą, biało niebieską, 2x niebieską i różową. Możesz dać aktynike, białą, niebieską i biało niebieską. Później kombinować co bardziej pasuje.

Reaktor w tym przypadku nie ma sensu. Ewentualnie lanie ballinga - ale to w zależności od akwarium i obsady


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakie koralowce proponował byś na początek ? aby były łatwe i nie za drogie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś miękkie - sarco, capnelle, xenia, zoa, discosomy - popatrz na forum na zbiorniki innych jak zaczynali


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ile skałki minimalnie najlepiej dać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z 5-10kg fajnie jakbyś miał. Wszystko zależy od porowatości skały

a np , 8 kg tej i do tego 10 suchej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co do podłoża to koniecznie musi być żywy piasek czy można inny ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musi być piasku w ogóle. Możesz dać piasek żywy, suchy lub w ogóle nie dawać - tutaj jest dowolność


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.